Van onze berichtgevers. Gemengd N i e inv s. Burgerlijke Stand. Kruiningen, wegens meineed werd veroordeeld, en sprak den beklaagde vrij. IERSEKE. Mejuff. Schepens heeft den len Maart hare betrekking van onderwijzeres aan school 1 aanvaard. Een bewoner der Damstraat, die 4 jonge, prachtige zelfgekweekte faisanten bezat, werd deze week des morgens onaangenaam verrast, toen hij twee van die dieren dood en de beide andere geheel verdwenen vond. Hoogst waar schijnlijk heeft een hond deze slachting aangericht. Woensdagavond werd door den heer J. Buijse van Goes in de kerk der Vr. Ev. Gem. eenc politieke rede gehouden, waarvan het onder werp op een strooibiljet was aangeduid als „Kiesrechtuitbreiding en Beginselen." De bijeenkomst ging uit van de kiesvereeniging Ora et Labora. De opkomst was niet groot, er waren onge veer 40 hoorders, bijna uitsluitend van de richting van den spreker. Dat er weinig goeds van de liberalen gezegd werd is te begrijpen, maar spreker erkende toch in het kiesstelsel Tak veel moois te vinden, vooral de vinding om inwerking op de keuze der stemmers af te snijden. Toch gaf hij de voor keur aan het huismanskiesrecht. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd gebruik gemaakt door de hoeren C. Sinke en Ket. De eerste vroeg hoe het mogelijk was, dat anti revolutionairen kouden stemmen op mannen als Domela Nieuwenhuis en Gerritsen, waarop spreker een antwoord gaf, dat hierop neerkwam: Als men zijn eigeu candidaat er niet door kan krijgen dan moet men van 2 kwaden het minste kiezen. De heer Ket wenschte niet zoo bepaald be deelden van het kiesrecht uit te sluiten, want er zijn zoo veel bedeelden; de deelnemers aan het hooger onderwijs waren ook bedeelden, want zij betalen volstrekt niet wat dat onderwijs kost. Dit gaf den heer Buijse aanleiding om de Ned. Ilerv. Kerk er bij te sleepen, als door den staat gesteund, wat niet mocht plaats hebben. Uit de omstandigheid, dat de rede gehouden werd in het kerkgebouw der Vr. Ev. Gem. moet volstrekt niet afgeleid worden dat het bestuur dier kerk met Ora et Labora een weg uitgaat. Eer is het tegendeel waar; dat bestuur schijnt cr zelfs prijs op te stellen niet als partijgenooten van die kiesvereeniging te worden aangemerkt, en de predikant dier gemeente wenscht zich vol strekt niet met de politiek in te laten. {Wegens te late ontvangst eerst heden geplaatst.) IERSJEKE. Op het telegraafkantoor alhier wer den in Eebruari behandeld 1126 telegrammen, waarvan 930 ontvangen en 196 verzouden. In de spaarbank werd ingelegd f 892,96 en teruggenomen f554,67. Er werd 1 nieuw boekje aangevraagd. OESTERS. De handel in leverbare oesters is op 't oogen- blik slap, de belangrijke prijsverlaging heeft nog geen duurzame» invloed op de afname uitgeoefend. De omzet is beneden het middelmatige. Het is moeilijk een marktprijs op te geven, daar de prijzen zeer varieeren. De mosselverzeuding is ook niet aanzienlijk, alhoewel de prijs van dit artikel constant blijft eu tamelijk goed te noemen is. Het ruwe weder werkt zeer belemmerend op de wachtende werkzaamheden, zooals op het af steken der aangeslagen pannen, waarmede som migen verleden week begonnen waren, doch weder moesten staken. De laatste dagen heeft men dit werk hervat. Ook het korren naar de zooge naamde Maartsche bitter zou veelvuldig geweest zijn, indien het ruwe weer geen hinderpaal hier voor geweest ware. De handel in afsteeksel, zaaigoed en aange slagen pannen staat geheel stil. Vermoedelijk zal de trage verzending der leverbare hierop wel invloed hebben. ST. MAARTENSDIJK 9 Maart. Buiten weten der moeder, geraakte heden raiddag een kind van zekeren J. B. te water, in een achter de woning gelegen waterleiding, waaruit het na korten tijd zoo goed als levenloos werd opgehaald. Ofschoon gelraclit werd de levensgeesten op te wekken, kon niet anders dan de dood ge constateerd worden. STAVENISSE. Het aantal mazelengevallen begint alhier te verminderen. In circa 70 huis gezinnen kwamen ze in de laatste weken alhier voor. Hel aantal sterfgevallen is in dit gedeelte van 1893 bijzonder groot geweest. TIIOLEN 10 Maart. De aanbesteding van den bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning alhier, zal plaats hebben op 17 Maart a.s. te 's Gravenhage. De aanwijzing had heden plaats. Bestekken zijn, tegen betaling van 40 cents per stuk, te bekomen bij Gebr. Van Cleef te 's Gravenhage, Spui 28a. De raming bedraagt f 18.700. Aan het 23 en 24 Januari j.l. gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van opzichter van den Provincialen waterstaat in Noord-Brabant heeft met goed gevolg voldaan de heer E. C. Ilollestelle alhier. zij in deze woning hadden doorgebracht, waren ruim voldoende geweest om Middleton in blakende gunst te doen komen bij alle drie de bewoners. „En gij denkt er dus aan, dat gij mij beloofd hebt mij eens op een zeiltochtje in uw jacht mee te nemen?" vroeg Ida hem, toen zij hem tot aan de tuindeur uitgeleide deed. Het zal voor de Sandpiper een groote eer zijn," antwoordde Middleton. „Mag ik ook van de partij zijn?" zeide Frank, wien deze vraag eenige moeite scheen te kosten. „Wel natuurlijk! Hoe kuut gij dat nog vragen?" zeide Ida vroolijk lachend en sloot het |jhek, waarna de beide vrienden vertrokken en zij met luchtigen tred weer naar de huiskamer terugging. Een, twee, drie weken gingen voorbij, en er kwam maar geen tijding, noch van de Sandpiper, noch van den eigenaar, noch zelfs van Frank. Het was alle dagen mooi weer, met een prachtige lucht, en juist geschikt om zulk een kalm zee- De aardappelen worden, zoolang de be hoefte strekt, in Zuid-Beveland ter verzending opgekocht it f 1 den hectoliter. Door 62 leden van de Tweede Kamer was gisteren gevolg gegeven aan de uituoodigïng van den Nestor der Kamer, den Heer J. J. van Kerkwijk, die zijnen ambtgenooten, bij de her denking van zijn 30-jarig onafgebroken lidmaat schap van de Kamer een feestmaal aanbood in het Hotel Den Ouden Doelen. Door den jubilaris werd de eerste dronk inge steld op II. M. de Koningin en het Koninklijk Huis, waarna de lieer Gleichraan, als president der Kamer, den Heer Van Kerkwijk huldigde als veteraan aan het Parlement. N. v. d. D. Bij de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" bestaat het plan in den loop van den zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engelsch kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit te annoncee- ren dagen, speciale zeer goedkoope biljetten be schikbaar gesteld worden om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen vau Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen enz. staat ook op het programma. Deze tocht zou echter van En geland uitgaan. Nu de gewone jaarlijksche vee-tentoon stelling te Alkmaar niet doorgaat, zijne vele veehouders uit den omtrek dier stad voornemens hun beste slachtvee op de gewone Alkmaarsche veemarkt van 25 Maart e.k. aan te voeren en ten verkoop aan te bieden. De bemoeiingen der regeering om Duitsch- land weder voor den invoer van Nederlandsch vee geopend te krijgen, schijnt geheel mislukt. Van een invoer uit de drie noordelijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Duitschland schijnt beleedigd, omdat Neder land indertijd den invoer van vee, huiden enz. heeft verboden wegens het heerschen van mond en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland, en dit moeten wij thans bezuren. De Belgische Minister vau Landbouw moet voornemens zijn den vee-invoer uit Nederland over Terneuzeu toe te lateu na eenige dagen quaran taine aldaar. In Amerika zegt het Maandblad tegen de vervalschingen worden tegenwoordig op schandelijk brutale wijze onze beroemde nationale likeuren en spiritualiën nagemaakt en met valsche etiquetten in den handel gebracht. Ten bewijze deelt het in zijn Maart-noraraer tochtje te maken als Middleton aan Ida beloofd had. Dichtbij het huis was een heuvel, vanwaar men zeer goed de zeehaveu kon zien. Eiken morgen ging Ida daarheen om te zien of zij ook onder al die schepen, die daar zachtjes lagen te dobberen, wellicht de Sandpiper kon onderscheiden. Het verwonderde haar, dat Middleton zijne be lofte scheen te hebben vergeten. Zij vermoedde natuurlijk in de verste verte niet van welken aard het gesprek was geweest dat Frank en zijn vriend hadden gehouden kort na hun bezoek. De eerste had toen ronduit zijne meening uitgesproken en gezegd: „Indien gij niet van plan zijt dat meisje ten huwelijk te vragen, dm moogt gij geene verdere pogingen doen ora haar te ontmoeten!" En de andere had geantwoord, nadat hij goed met zijn geweten was te rade gegaan: „Gij hebt gelijk. Ik kan niet aan trouwen deuk. n, eu daarom is het beter dat ik haar niet aeer zie." Wordt vervolgd een paar afbeeldingen mede van eene kruik en eene flesch, zooals er bij duizenden dagelijks, o.a. te Chicago, van de hand gezet worden. Zij heeten afkomstig te zijn uit Schiedam van een daar on bekende firma J. A. Vendt Zonen, doch alles wordt in werkelijkheid te Jersc-y-City gemaakt, en slecht ook. Te Keulen stierf dezer dagen eene alleen wonende vrouw, die voor zeer arm gehouden werd. üe kosten der begrafenis werden zelfs door het Armbestuur betaald. Toen men na de begrafenis haar boeltje wilde opruimen, vond men in eene kast verstopt een bundel effecten, welke eene aanzienlijke waarde vertegenwoordi gen. De erfgenamen der vrouw, die eerst niets van zich lieten hooren, komen thans in groofen getale opdagen. Te Brescia is een kunstemaker, een „degen slikker", het slachtoffer van zijn gevaarlijk be roep geworden, doordat een mes hem ontglipte. De ongelukkige wendde terstond nog pogingen aan om het mes door middel van een gebogen ijzerdraad weder uit den slokdarm omhoog te trekken, doch zoowel zijne pogingen als die van een geneesheer faalden geheel en al. De arme man overleed den volgenden dag. Bij de lijkope ning vond men een mes, lang 23 en breed S1^ c.M. Volgens het jongste rapport over de cholera- epidemie te Hamburg, onlangs door Dr. Reinecke uitgegeven, verloor de stad 13/10 pCt. harer be volking en bedroeg de sterfte 8200 op 18,000 gevallen. Gedurende de epidemiën van 1832 en 1812 was de sterfte.verhouding 1 pCt. Deze twee epidemiën duurden echter 320 en 122 dagen, die van 1892 daarentegen slechts 69 dagen. Evenwel waren elders epidemiën met een sterfte- verhouding van 2 pCt. niet zoo zeldzaam. Kopen hagen verloor in 1853 3.65 pCt. der bevolking in 122 dagen, en Napels in 1854 3.3 pCt. Te Cabul stierf in 1892 9 pCt. en te Nisbni-Nov- gorod en Orenburg in 1848 8 pCt. Port-Roijal en Jamaica verloren in 1850 zelfs 25 pCt. der bevolking. Zeer zeker had het drinkwater de grootste schuld aan de ramp, die Hamburg teisterde. Het onmiddellijk daaraan grenzende Altona, met gefiltreerd Elbe-water voorzien, verloor slechts 0.2 pCt. Een gedeelte der grens tusschen Ham burg en Altona, maar meer aan den Ham- burgschen kant gelegen, en bij uitzondering met water uit Altona voorzien telde 345 inwoners, waarvan niemand door de ziekte werd aangetast. De longtering en de Mozaische wet. In de Februari aflevering van de „Vragen van den Dag" komt een lezenswaardig artikel voor over de longtering, waaruit wij iets willen mededeelen, teveus ter kennismaking met en ter aanbeveling van genoemd tijdschrift. In bedoeld artikel spreekt de schrijver opnieuw als zijne onwrikbare overtuiging uit, dat de longtering niet overerfelijk maar besmettelijk is. Tot voor korten tijd meende men algemeen, dat die doodelijke ziekte vau de ouders op de kinde ren overging, m. a. w. erfelijk was; thans wint meer en meer het gevoelen veld, dat zij wel degelijk besmettelijk is. Dit was o. a. het alge meen gevoelen van een congres van ruim 800 genees- en veeartsenijkundigeu, in 1888 te Parijs gehouden. De besmetting heeft plaats door de fluimen van den lijder, namelijk als deze ver drogen en zich als stof in de lucht verspreiden en zoo in de longen van gezonde menschen komen. De schrijver haalt tot bewijs sterk sprekende voorbeelden aan, aan de ondervinding ontleend. De minder ontwikkelde lezer, die niet zoo gemakkelijk de resultaten van wetenschappelijk onderzoek en zelfs niet op gedane ervaringen als waarheid aanneemt, wanneer deze legen het volksgeloof indruischen, die lezer zal hier mis schien een ongeloovig gezicht zetten. Maar nog waarschijnlijker zal hij medelijdend de schouders ophalen over die dwaze geleerden die alles maar gelooven, als hij verneemt, dat de longtering niet alleen van meusch op rnensch, maar ook van dier op meusch overgaat. Dagelijksche waarnemingen hebben volgens bovengeuoemd congres bewezen, dat het vleeseh en de melk vau parelzieke koeien longtering bij den mensch veroorzaakt. Wees niet al te ongeloovig en te voorbarig, eenvoudige lezer! Die uitspraak over het ont staan van longtering is maar niet uit de lucht gegrepen. Door nauwkeurige waarnemingen is gebleken dat de sterfte van longzieke koeien en menschen gelijken tred houdt. Maar nog treffender bewijs voor deze waarheid is gelegen in de omstandigheid, dat de belijders van den Joodschen godsdienst slechts zelden aan longtering lijden. Hoe dit te verklaren? Het is van algeraeene bekendheid dat in de wet van Mozes strenge en uitvoerige voorschrif ten omtrent de reinheid en het gebruik van voedsel voorkomen. Zoo mogen de Joden alleen het vleeseh van dieren met gespleten hoeven eten, n dan moet bovendien dit vleeseh zorg vuldig -ekeord en gezond verklaard zijn. Dat onder, k loopt hoofdzakelijk over de longenen de Mozaïsche wet bevat een aantal voorschrij die dat onderzoek regelen. Het is licht te begrijpen dat Mozes die schriften, welke wij geneigd zouden zijn tami lastig te noemen, maar niet gegeven heeft zijn volk te plagen. Integendeel hij gaf het belang der gezondheid en meer en blijkt de hooge wijsheid welke uit zijne wi spreekt. De wetenschap bevestigt na vele, eeuwen de doeltreffendheid van hetgeen ïl| aan de kinderen lsraels als goddelijke wet schreef. Voor duizenden jaren rangschikte wijze de longtering reeds onder de besmettej ziekten, terwijl de geneeskundige wetenscha; pas tot die slotsom is gekomen. Mozes ongetwijfeld reeds, dat het eten van longi dieren longziekte bij de menschen kon vei zaken. Dat de Joden wel varen bij het stipt opvoj van de Mozaïsche voorschriften is reeds gezj Geen volk is minder onderhevig aan de la tering en in het algemeen aan besmettel] ziekten, dan het oude volk van Israël bereiken ook over het geheel een hoog* ouderdom, dan de belijders van andere g diensten. Dit is van zoo algemeene bekendli jr- dat zij bij sommige h*vensverzekering-maatscl| pijen een lagere premie moeten betalen. Alles wat in dit belangrijke artikel bewej wordt (en er worden nog andere hoofdzakenL, besproken) wordt door cijfers, aan de statisE ontleend, bewezen. Wij mogen deze echter weergeven. Het was alleen onze bedoeling hoogst merkwaardig feit te vermelden en degelijke tijdschrift „Vragen van den onder de aandacht van den lezer te brengei LANDBOUW. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de Courant Met het contracteeren van beetwortelen vp de volgende suikercampagne houden de fabiikl ten zich nog steeds bezig, en daar de prijs m f 11 per 1000 kg. wortelen voordeelig kan worP®k genoemd, zijn de meeste landbouwers voornemf dit jaar weder veel bieten te verbouwen, suikergehalte contracteeren zal dit jaar niet ga|| daar als basis 14 pet. suiker is vastgesteld, naar de meening van de landbouwers te hoi gesteld is; verleden jaar werd gecontracteerd! de basis vau 13 pet. suiker. Hoe groot de ui zaaiingen dit jaar zullen zijn, is nog niet bekeifer doch daar de fabrieken weder verandering^ zullen ondergaan, waardoor zij in staat zullen z meer te verwerken, kan meu verwachten, de uitzaaiingen eerder grooter dan kleiner zj len zijn. Gemeenle OUD-VOSMKKR gedurende de maand! Februari 1893. Geboren: Neeltje Jacoba, d. van A. Deurl en J. L. Jagt. Anna CorneJia d. van M. van Lot hout en A. C. Aarden. Jan z. van A. Duine en Gunter. Martina d. van J. Nelisse en J. P. Pleui Willem z. van M. den Engelsman en M. Last. Ju netje d. van Mar«a Kaashoek (te Poortvliet.) Johan Maria d. van F, Veraart en C. D. Daane. Cornel Adriana d. van L. Giljam en P. W. Pollie. Ad: ana Pieternella d. van J. Smit en M. Schakel. Ger| Willem Jacobus z. van J. M. de Graaff en J. Hoogkamer. Overleden: Johanna Hage, 80 j. wed. Johs. Quist. Joannis Cornelis Clarijs. 38 j. z. van Clarijs en A. C. Tholenaar. Jacob van der Maa! 72 j. echtgenoot van P. van Zetten. Jannetje Ka: boek, 2 dagen, d. van M. Kaashoek. Maria Sara Mi heere, 17 innd., d. van A. C. Minheere en M. Drooge Gemeente POORTVLIET van 128 Februari 189 Ondertrouwd: Jacobus Overbeeke, jm. 25 met Dina Uijl jd. 27 j. van Tholen. Gehuwd: Jacob Dekker jm. 26 jaren van De drecht en Leuntje Dina van Oost jd. 29 jaren. Ad aan Van Oost wedr. van M. J. Van Nieuwenhuijze 69 jaren en Anna Haze, wed. van K. Boer, 38 jan Geboren: Jacobus Cornelis, z. van L. J. Doij en W. A. Van Nieuwenhuizen. Elizabeth Janna, d, Jb. Van Dijk en J. D. Elenbaas. Leendert Marini z. van J. Niemantsverdriet en C. J. Willemse. Coj nelis. z. van A. Van der Slikke en M. Quist. Jact Cornelis, z. van C. Zuijdeweg en M. M. Beek' Johannes Marinus, z. van I. M. Oostdijk en M. Oostdij Jacobus Laurens, z. van J. Elenbaas en B. Van Pag Jannetje, d. van Marina Kaashoek (te Oud-Vosm geboren.) Cornelis, z. van J. Overbeeke en M. V Oudenaarde. Cornelia Maria, d. van C. F. Van Dal en J. M. Van der Male. Overleden: Johanna Bevelander, ongehu» 89 jaren. Cornelis Pieter Van der Slikke 8 wek z. van Marinus en Johanna van Damine. Ken leve loos aangegeven kind (vrouwelijk) van H. Beveland en Cornelia Nieuwkerk. Jacobus Cornelis Feijtel mnd. z. van Jan en P. van Dijke. Marinus Voshol 2 z. van Marinus en M. Koppenhol. Een levenlu aangegeven kind (mannelijk; van C. Flikweert en Overbeeke. Jannetje Kaashoek 2 dagen, d. van Kaashoek. Johannes Marinus Oostdyk 10 dagen, Izaak Mattheus, en M. Oostdijk. Gemeente ST. MAARTENSDIJK gedurende de maanden Januari en Februari 1893. Geboren: Lena Janna, d. van Filippus Dane Johanna van Houdt. Pieternella, d. van Jan Mannek

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2