BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuw s. B u rge i' 1 ij k e S t a n tl. Kerknieuws. Marktberichten. OESTERBEUilS. Het gerechtshof te 's Gravenhage veranderde heden de twee maanden gevangenisstraf, door de rechtbank te Middelburg opgelegd aan den veldwachter B. te Yerseke, wegens mishandeling van W., in f 25 boete. Het openbaar ministerie eischte bevestiging van het vonnis derzefde rechtbank, waarbij Van der M., gewezen gemeente-veldwachter te Krui- ningen, wegens meineed tot acht maanden gev. straf was veroordeeld. Aan den oever van den cnlaraiteuzen Leeudert Abrahampolder (Noord-Beveland) ontstond, naar men aan de Midd. Crt. meldt, Woensdag eene oevernfschuiving, die eene lengte heeft van on geveer 150 M. en waardoor de laagwaterlijn 25 M. den voet van den dijk is genaderd. ST. ANNALAND. In deze gemeente heeft zich ook een geval van Mazelen voorgedaan. Uit het door den boekhouder der Mee- stoof „de Eensgezindheid" alhier, in de op giste ren gehouden vergadering uitgebracht verslag bleek dat in de afgeloopen teelt was gereed ge maakt: 31195 KG. onberoofde Meekrap, 5385 KG. Bacine en 1732 KG. Mul. De Meestoof was elf weken in werking geweest. Het personeel, zooalsdroger, maalder, machinist, enz. werd voor den volgenden dienst weder met algemeene stemmen herbenoemd. IERSEKE. Heden (Donderdag) zijn 3 woon huizen in openbare veiling gebracht. Een huis van de Wed. II. Was, bij den Havendijk, werd gekocht door M. Nolet voor f 1430, en een ander van dezelfde eigenares, in de Langeville, door D. Wisse voor f 24-5. Een huis met timmermanswerkplaats van M, Korstanje, in dc Spruitstraat, (2e Schotte) werd op f1795 ingehouden. Op 1 Jan. waren in de gemeente 667 kinderen (336 jongens en 331 meisjes) van 6 tot 12 jaar. Hiervan gingen 14- j. en 28 m. (samen 42 kinderen) niet school, dat is ruim 6 lL percent. OESTERS. De goedkoopere aanbieding van leverbare oesters heeft ten gevolge gehad, dat de vraag vrij belangrijk is toegenomen. OUD-VOSMEER. Woensdag 11. werd het stoffelijk overschot van den Eerwaarden Heer Joannis Cornelis Clarijs, alhier woonachtig, op zeer plechtige wijze ter aarde besteld. Tal van geestelijken uit andere gemeenten, waaronder de ZEW. Heeren Dekens uit Goes en de Lepel straat, woonden de begrafenis bij en deden in de kerk dienst. Reeds Maandag was het lijk in de kerk gebracht, waar het voor ieder, en ruimschoots werd er gebruik van gemaakt, te zien washet was gekleed in prachtige kleederen, welke door den overledene werden gedragen bij het bedienen der Mis, terwijl zijne handen ge vouwen lagen op de borst, over eene Miskelk. Gelegen in eene prachtige doodkist, omringd door een zee van licht, bood het lijk, met een gelaat vol kalme berusting, een schouwspel aan, waarbij onwilkeurig het „Memento Morivoor den geest kwam. De afgestorvene bereikte slechts den leeftijd van 38 jaren en stierf aan de kwaal, waarvan onze de Génestet zong: „En d'arme kunst zocht weer naar 't kruid, Dat nergens wast op MAard!". Eenvoudigheid en vriende lijkheid kenmerkten zijn leven! Vroeger was hij kapclaau te Heinkenszand; de laatste jaren woonde hij alhier bij zijne moeder, daar het zwakke lichaam niet verder toeliet, zijne Priesterplichten naar behooren te vervullen. Ofschoon het waar is dat de musch hier en daar schade doet in onze moestuinen en de rogge en tarweakkers er veel van kunnen lijden, moet zij toch onder de nuttige dieren gerang schikt worden. Het kwaad dat zij doet is echter aau klassieke schoonheid miste. De een was een man om mede te pronken, de ander een man voor het dagelijksck leven. De een had een hart, dat zeer va' baar was voor goede, edele indrukken, en dat in menige om standigheid alles zou overhebben voor een edele daad. De andere was kalmer van natuur en liet zich maar zelden uit over personen en zaken, zoodat men hem naar het uiterlijk voor koel en onverschillig zou hebben gehouden. Middleton, hoewel zeer spoedig onder den in vloed van schoonheid en bevalligheid, behoorde geenszins onder de menschen, die dadelijk bij eene eerste ontmoeting zouden verliefd worden. Doch het zou niet onmogelijk zijn, dat de gunstige indruk, dien Iaa aanstonds op hem gemaakt had door hare argelooze vertrouwelijkheid, binnen weinige dagen kon overgaan in liefde. Zijn vriend zag deze mogelijkheid zeer goed in, en zuchtte bij die gedachte. Hij was nooit gewoon geweest zichzelven op den voorgrond te plaatsen, en op zijn leeftijd van 32 jaar achtte hij zich daartoe nog minder gerechtigd. Hij durfde zich niet vleien, dat de achttienjarige Ida hem dadelijk zichtbaar, maar het goede blijft verbor gen; ofschoon dit laatste het eerste verreweg overtreft. Echter staan ze in zoo'n slechten reuk dat de meeste lieden in de heilige overtuiging zijn, van een goed werk te doen door er een algemeene jacht op te maken. Ook hier schijnt de laatste overtuiging bij velen te vinden te zijn, want eene oproeping om bij elkander te komen om een zoogenaamd „Musschengilde" op te richten, had tot gevolg dat velen bijeenkwamen en hun volle sympathie betuigden voor dat denkbeeld. Volgende week Woensdag zal tot de oprichting worden overgegaan en een Bestuur worden gekozen. Het orgel in de Chr. Geref. Gemeente is Dinsdagavond ingewijd, maar de toon bleek te zwak om de vele zangers te begeleiden. Nu zal een nieuw worden gekocht, zwaarder van toon, dat ongeveer f 800.zal kosten. Het zal geleverd worden door den heer Wijmer te Breda. THOLEN. Het festival, waartoe onderschei dene muziekgezelschappen zullen uitgenoodigd worden en dat bij gelegenheid der alhier te houden landbouwtentoonstelling en feestelijkheden zal plaats hebben, is bepaald op Woensdag 14 Juni a.s. In de Maandag gehouden vergadering van leden der vereeniging Floraliableek, uit de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1892 door den penningmeester gedaan, dat de ontvangsten bedroegen f99.411/} en de uitgaven f 101.06, een nadeelig slot alzoo adfl.94y2. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. J. de Wit Audriessen, voorzitter, en gekozen de lieer A. J. Croïn, in plaats van den heer W. F. J. Wagtho, die naar elders vertrok. Voorts werd, op voorstel van het bestuur, be sloten: le dit jaar weder alleen prijzen in voor werpen en niet in geld uit te reiken, ook voor bouquetten, ter tentoonstelling ingezonden; 2e. aan behoeftige ingezetenen, die lust en gelegen heid hebben, bloemen te kweeken, kosteloos plantjes beschikbaar te stellen. Na een aanbevelend woord om ieder in zijn kring werkzaam te zijn in het belang van „Floralia," vooral door te trachten het aantal leden en be gunstigers uit te breiden, sloot de voorz. deze vergadering. In de vergadering van leden der Ver eeniging „Door oefening volmaakterwerd Don derdagavond de spreekbeurt vervuld door den heer L. K. van Dijk, die tot onderwerp had gekozen: Laster, uit „Menschen zooals er meer zijn" van Werumeus Buning. Voorts leverden de hh. Ph. Sakko en J. de Vries bijdragen. Te Filippine zou Zondag j. 1. de sociaal democraat Van der Veer, uit Middelburg, als spreker optreden. De zaal was stampvol. Nauwe lijks echter was de spreker begonnen, of hij werd van verschillende zijden in de rede gevallen, waarna er een geweldig rumoer in de zaal ont stond. Nadat dit bijna een halfuur geduurd had, verliet Van der Veer de zaal. Onmiddellijk daarop vertrok hij, begeleid door de politie en gevolgd door eene schreeuwende menigte. Eenige jongens te Arasterdam lichtten het deksel van een beerput, die zich in een straat bevindt, op. De ondeugendste van het troepje haalde een doosje lucifers voor den dag, streek er een aan en wierp die in den put. De jongens holden weg en een oogenblik later volgde er een sterke ontploffing, zoodat een eind verder een groot gat in de straat werd geslagen en de steeneu een eindweegs werden wegge slingerd, tot niet geringen schrik van de voorbij gangers. Ook in enkele huizen in de buurt veroor zaakte de ontploffing heel wat ontsteltenis. De menschen dachten niet anders of de schok werd veroorzaakt door een aardbeving; hij was dan ook ooit anders zou beschouwen dan vroeger de tien jarige, die toen in hem natuurlijk niets anders kon zien dan een hartelijken vriend, dien zij naar welgevallen kon plagen, met wien zij kon schertsen, spelen en allerlei dwaasheden zeggen, en van wien zij wist dat hij haar gaarne haren zin gaf. Hij wist, dat zij vertrouwen iu hem stelde, misschien juist omdat hij zooveel ouder was dan zij; hij gevoelde dat zij hem gaarne in ernstige oogenblikken om raad zou 'vragen en in vroolijke dagen een weinigje plagen; kortom, zij zou hem kunnen beschouwen als een broeder of een neef, maar nooit als iets anders of iets meer. Hij was zoozeer hiervan overtuigd, dat hij den moed miste om haar over zijns ware gevoelens te spreken, terwijl toch de gelegenheid daartoe, juist door hun vertrouwelijken omgang als neef en nicht, dikwijls genoeg voor hem had opengestaan. Terwijl hij over dit alles nadacht, kon hij zich toch maar weinig gerustgesteld voelen door Middleton's verzekering dat hij volstrekt niet aan trouwen dacht. Wordt vervolgd.) krachtig genoeg om in een der woningen eenige ornamenten van den schoorsteenmantel te werpen. Eindelijk is licht opgegaan omtrent het lot van twee kinderen, die de vorige maand te Vollenhoven verdwenen en ondanks alle nasporingen niet terug te vinden waren. Het vermoeden, dat zij tengevolge van een plotseling opgekomen mist op het ijs ver dwaald waren en alzoo den dood zouden gevonden hebben, verkrijgt schijn van waarheid nu hunne lijken niet ver van Blokzijl, op hef ijs in de Zuiderzee, gevonden zijn. Dat de landverhuizing uit de provincie Gro ningen naar Amerika groote verhoudingen begint aan te nemen, kan hieruit blijken, dat Zaterdag j.1. uit Nieuweschans (een kleine gemeente) niet minder dan 110 personen vertrokken naar het verre Westen. Het waren meest arbeidersgezinnen, die aldaar lots verbetering zoeken. Dinsdagavond had te Amsterdam een hevige brand plaats op de Geldersche kade, veroorzaakt naar men vermoedt, door 't omvallen van een petroleumlamp. In een oogenblik ston den de tweede en derde verdieping in lichte laaie, zoodat de bewoners zich moesten haasten uit het huis te komen. Een vrouw en kind op de tweede verdieping konden nog ontkomen langs den gewonen uitweg, maar op de derde verdieping zag zich een moeder met 4 kindereu dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap die verdieping bereikt had. De arme vrouw trachtte zich waarschijnlijk nog te redden met lmar jongste kind door het achterraam, doch viel op het plat van een dak, waar zij later gevonden, en meer dood dan levend naar het Gasthuis vervoerd werd; het kindje vond men licht gewond in de goot van het dak. In de hoek van de kamer vond men de ver koolde lijkjes der drie andere kinderen, twee meisjes van 5 en 6 en een jongetje van 3 jaren. De man, die intusschen op zijn werkplaats bericht kreeg van de verschrikkele ramp, snelde naar huis. Toen de vreeselijke waarheid hem lang zamerhand werd meegedeeld, was hij als wezen loos. Door zijn vrienden gesteund ging hij naar het Gasthuis waar men hem helaas! niet veel hoop kon geven. Hij kermde om de lijkjes van zijn kinderen nog te zien, maar men wist hem met zachten drang hiervan terug te houden. Hij ligt thans ziek en schijnt de spraak verloren te hebben. Hedenmorgen was evenwel de toestand van de vrouw iets beter; tenminste zij kon haar man herkennen, natuurlijk weet zij nog niefs van het lot van haar drie oudste lievelingen. De genees- heeren geven de hoop op het behoud van haar leven niet op. De brandweer slaagde er in de beide beneden verdiepingen tegen het vuur te beschermen. Huis en inboedel zijn verzekerd. In het vorstendom Wales bestaat een gemeente met den onuitsprekelijkeu naam van: Ltanfairpwllgwyugyllgogerychwyntrobwlïsantisüisgogogoch. Een ongeloovig Amsterdammer, die vruchteloos in een aardrijkskundig woordenboek had gezocht, wilde de proef op de som nemen en schreef aan een verdicht adres eene briefkaart, behoorlijk van den naam des afzenders voorzien. En inderdaad ontving hij na eenigen tijd zijne briefkaart met de kantteekening „adres onbe kend" terug onder het poststempel Llanfair-pwllgwyngyll. Zelfs bij afkorting dus nog een plaatsnaam, die er wezen magIlbl De molenaar Gaertner te Nittritz, in Silezie, ging met zijne twintigjarige vrouw naar het vastenavondbal. De jongelieden maakten er het bevallige vrouwtje druk het hof. Gaertner, ja- loersch daarover, wilde naar huis gaan, maar zijn vrouw wilde niet mede. Hij ging zonder haar naar huis en vond er zijn kindje, 3 maanden oud, alleen in zijn wiegje liggen schreeuwen. Daarop keerde hij naar het bal terug, dwong zijn vrouw met hem mede te gaan, en thuis gekomen schoot hij met een voor de hand staand geweer eerst zijne vrouw en toen zichzelf dood. Het eenzame eiland Pitcairn, in den Stillen Oceaan, wordt onbewoonbaar. Het schijnt geheel en al te verdrogen. In twee jaren is er geen druppel regen gevallen, en de vulcanische grond is er zoo heet, dat de honden en katten de eenige dieren daar op vele plaatsen hunne pooten branden. De bewoners afstammelingen van 9 oproerige Engelsche matrozen, die daar in 1788 met eenige Tahitische mannen en vrouwen een kolonie vestigden zullen een andere woouplaats moeten zoeken. De scheikundige Moissan moet eindelijk gevonden hebben, waarnaar reeds zoo lang ge zocht is, namelijk het maken van diamant. Maar het is uitgekomen, zooals ik wel eens heb hóoren voorspellende door den mensch gemaakte diamant zal duurder zijn dan de natuurlijke. Moissan verkreeg met verbazend veel moeite en kosten slechts onderdeden van milligrammen. Evenwel het is nog maar de eerste stap op den weg. De wetenschap zal ook hier wel den tweeden en volgende doen, en zoo kan men slechts gissen, wat de toekomst baren zal. Dr. H. Servas, van de academie te Char burg, heeft de volgende voorspellingen gedaat gaande de weergesteldheid in 1893 Januari: sneeuw met daarop volgende koud;; Februari: de gemiddelde temperatuur is vr hooger dan het gewone gemiddelde van deze n Maart: de gemiddelde temperatuur blijft e zins boven het algemeen gemiddelde. April: warm, somtijds onweer. Mei: warm, met onweei. Juni: zeer heet, met hevige, aanhoudende on buien. Juli: Deze maand is van bijzondere betee daar zij zeer vele koude dagen met regen zal brt zij schijnt de slechtste van alle Julimaanden verleden en van de volgende jaren te worden, Augustus: Middelmatig warm. September: Gemiddelde temperatuur. October: Ver boven de gemiddelde temper NovemberTemperatuur boven het gemiddeli DecemberTemperatuur boven het gemiddeld En nu de verklaring: nemen wij in aanme dat wij eene elfjarige periode der zonnevle maxima hebben en dat in de jaren 1882 en evenals in 1871 en 1872 een buitengewoon aantal zonnevlekken zichtbaar was, die zelf) hevige schuddingen in 't binnenste der zon toi en ook zeer sterke magnetische storingen ei hevige aardbevingen en wervelwinden, tenge hadden, zoo zullen wij ook in de jaren 1893 en een maximum van zonnevlekken te verwachten hei die sterke magnetische storingen evenals sterke s gen in 't hart der narde en in den atmosfeer z meebrengen. Deze zullen buitengewoon sterk zijr streeks 20 Maart en 22 September. Daarmede zi ook talrijke Noorder- en Zuiderlichten onze nai verhelderen, want 't is bekend, dat zij eene wei van de groote zonneprotuberancen op onze aarde Ieder weet nu wat hem te wachten staal. zullen de dingen, die komen, kalmpjes afwacht#; hopen, dat we veel van het goede, weinig vaLB. min-aangename deelachtig worden Gemeente IERSEKE van 3 Februari tot en me Februari 1893. Gehuwd: Cornelis Brik 26 j. jm. en Johaniji Waal 21 j. jd. Jozias van der Endt 20 j. jmj Adriana Koster 23 j. jd. Geboren: Lecndert Adriaan z. van Jacobtj* Hoeven en Maria Oranje. Lena, d. van MarinusP der Endt en Johanna Krombeen. Cornelia d. van nelis van Zweden en Maria van Leeuwen. Jan z.fi Jan Sijbes en Cornelia JJudenberg. Geertruid dl Krijn Schoonaard en Janna de Mul. Esdra z. van F> Minnaard en Jannetje de Koeijer. Anthonij z. van» Cornelis van der Burght en Maria Kole. Foort L dert z. van Jan Jagt en Maatje Hengel. Neeltje d. Adriaan Meijaard en Elizabeth Rottier. Neeltje d, Boudewijn Hoogcsteger en Hendrika Maria Ekel Overleden: Maria 6 innd. d. van Jan Ev en Maria Glerum. Francois Jacob, 3 mnd. d. van nelis van Leeuwen en Maria Nieuwenhuize. Jaco Marinus 2 j. z. van Foort Hoogesteger en Jacoba Daniif Cornelia Marina 2 j. d. van Albertus van de Wc en Johanna Philippina Schot. Cornelia 1 j. d. Foort Hoogesteger en Jacoba Daniëlse. Elizabel mnd. d. van Adriaan van der Burght en Janr van Stel. Gemeente THOLEN van 28 Jan. 24 Febr. li Geboren: Eene d. v. A. C. Schipper en N. Sa Eene d. v. M. Stols en W. N. Bierens. Eene d. Verkamman en C. van der Klooster. Een z. v. J. f en P. J. van Haatten. Eene d. v. D. C. Schot en J. Bcmden (van B. O. Z.) Eene d. v. J. de Maagd er van Duivendijk. Eene d. v. J. C. Potter en M. J. 't Hof. Een z. v. H. G. Deurloo en A. Bogert. Eenfl Een z. v. J. van den Berg en [M. Heijboer. Een 15 J. P. K. Oom en J. P. Janssens. Gehuwd: P. J. van der Hooft jm. en N. |v Rijssel wed. Overleden: H. J. Hendrix jm. 27 j.1 Koppenhol jd. 7 in. A. A. M. Janssens jd. 19 J. J. Geluk jm. 14 j. F. W. Blaas jm. 2 m. J Levenloos aangegeven een kind van P. van IM en W. P. Janssen. Ken kind van E. P. van DuW en E. de Wit. Beroepen by de Ned. Herv. gem. te Oistervl (N.-Br.) Ds. J. C. Tersteeg te Bergen op Zoom. PREDIKBEURTEN. Nederl. Protestantenbond afd. Tholen: Zondagmor 10 uur Ds. Tersteeg. Stoelen worden in ontvangst genomen Zaterd middag tusschen 4 en 5 uur. Ned. Herv. Kerk te Ierseke. Des voormidd half 10 Ds. Drost, van Biezelinge, des namidd half 2 de heer Van der Endt. Vr. Ev. Gem. Driemaal op de gewone uren Timmerman, CORRESPONDENTIE. Aan: Pan A. tot Z. te Ierseke: Na ingest onderzoek omtrent den inhoud van uw stuk, kunr wy dit niet plaatsen. Wij meenen hiermede f in uw belang te handelen. THOLEN, 25 Eebruari 1893. EIEREN f3.10 per 100. BOTER, f 0,47'/, per kilo. Per Telegram. IERSEKE, 24 Februari 1893. Zaaigoed rijksdaalder grootte en grooter f 16.2 ingehouden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2