Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. "Ja" JB n r g e r 1 ij k e Stand. Uitslag Verkoopingen. IERSEKE. Dinsdag zou Van der Veer hier spreken, de bekende sociaal-deinocraat. Niet zon der moeite had hij een lokaal weten te bemach tigen: één herbergier had terstond geweigerd, een tweede had gewijfeld en ten slotte ook ge weigerd, de derde zeide zijn herberg toe maar koos later ook eieren voor zijn geld. Zulke ervaringen zijn zeker niet aangenaam voor Van der Veer, maar hij kan zich troosten met de gedachte, dat zijn oratie toch weinig vruchten zou gehad hebben. Ierseke levert geen stof voor dergebjk bekeeringswerk. De Ierseke- naars mogen een weinig ruw zijn, rood zijn zij niet. Volgens het jaarverslag van den kolenbond „Voordeel" in de heden (Donderdag) avond gehouden algem. vergadering uitgebracht, telde de bond op 51 Dec. jl. 230 leden, ruim 60 traden uit, 17 traden toe. Er werden 4 ladingen kolen aangekocht en 7426 HL. verkocht. Her kozen werden de heer A. Zuidweg als voor zitter en de heer M. Scheele als commissaris en gekozen tot vice-voorzitter de heer T. Cupéry in de plaats van den heer Z. Bouwens die bedankt had. Het uitrijden der kolen werd aangenomen door J. v. Velsen, het lossen door N. Kole en het opscheppen en thuis brengen door J. Minnaard. Naar men zegt, doen zich hier enkele gevallen van influenza voor. OESTERS. Hoewel er nu en dan een vleugje van leven zich openbaart, is de handel in oesters nog altijd slap en doodsch, het rechte leven wil er maar niet in komen. Langzamerhand is de markt wel wat gedaald, maar ook dat schijnt niet te helpen. Gedurende de vorst meende men, dat de vraag zou toenemen, omdat de Eransche oesters zeker niet verzendbaar zouden zijn, maar mis gerekend 1 Er werd weinig of niets van gemerkt. Deze aanhoudende slapte doet sommigen vree zen, dat de voorraad, die van den beginne af gering genoemd werd en ook werkelijk was, ten slotte niet op zal raken. Anderen deelen die vrees niet en wijzen er op, dat enkelen reeds uitgeput zijn en de leveranciers dus minder worden. Hoe dit zij, op raken of niet, men wil gaarne geld ontvangen en verkiest bij die zucht wel eens het zekere voor het onzekere, ook al is dat toe komstige onzekere nog zoo mooi. En zoo hebben enkele groote maatschappijen hunne prijzen aan merkelijk verlaagd, iets wat wel te betreuren is, maar onvermijdelijk schijnt. Zware, allerpuikste eerste soort noteert thans 90 tot 95 gld, gewone eerste wordt verhandeld tegen 75 tot 85, tweede soort 60 tot 65 gld. De handel in zaaigoed is begonnen en al vrij levendig. Van eerste soort, (4ya cM. en daar boven) is de prijs 23 tot 25 gld. Bij eeneenigs- zins gunstig zomerseizoen rekent men van dit goed een flink gedeelte te kunnen afleveren. Tweede soort zaaigoed (rijksdaalder middellijn en grooter) prijs 17 tot 20 gld. Men verwacht stijging van de zaaigoedprijzen. Twijfelaars (om te zaaien) worden in geringe hoeveelheid verhandeld ad f 50 en hooger. Men is bijzonder tevreden over de geringe sterfte onder het zaaigoed. Men had gevreesd, dat de vorst nog al slachting zou gemaakt heb- hebben, en ziet, in den zachtsten winter kon het niet beter zijn. Ongetwijfeld toe te schrijven aan wat wij vroeger al eens noemdenbetrekkelijk veel weste- en zuidewinden en weinig zeer lage tijen. OUD-VOSMEER. In deze gemeente wordt eene vereeniging opgericht welke tot doel heeft de beoefening van de koraal muziek. Door het Gemeente-bestuur is voor dat doel kosteloos gebruik van een der lokalen der o. 1. school toegestaan. Tot onbezoldigd Rijks veldwachter zijn in groeiden tuin, waar alles in den schoonsten bloei stond en met keur van prachtige bloemen prijkte. Movvbray Middleton keek onwillekeurig uaar al die verouderde meubelen en versieringen, naar het gescheurde tafelkleed, het verschoten karpet en de verkleurde gordijnen, en liet toen zijne blikken weiden over de rozen en de vlinders in den tuin. „Gij schijut veel werk te maken van uw tuin, nietwaar?" vroeg hij. „O ja," was haar antwoord. „Willen wij niet liever in den tuin gaan? Dat is veel prettiger dan in huis." Zij wierp nog even een verwijten den blik op den spiegel, die haar straks zulk eene dwaasheid had doen zeggen, en ging toen vlug de beide heeren voor naar den tuin. „Heb ik u niet hooren zeggen, Mr. Middle ton, dat gij met uw jacht naar Ierland zijt over gestoken?" vroeg zij, terwijl zij trachtte hare bedeesdheid te overwinnen, doch nog niet den vreemden bezoeker in de oogen durfde zien. „Ja. Uw neef en ik maakten samen een zee tochtje. Wij hadden gisteren al hier kunnen zijn, indien wij geen tegenwind hadden gehad." „En dat jacht, behoort dat aan u?" deze gemeente aangesteld A. Rijnberg en J. C. de Wilde. SCHERPENISSE. De verhouding tusschen de belastbare opbrengst en de grondbelasting bedraagt 0,0852 voor 1893. Door de herziening der wet op de grond belasting is dit getal meer dan de helft kleiner geworden, waardoor eene aanzienlijke verhooging plaats heeft van het bedrag als dijkgeschot door de calamiteuze polders of waterschappen op te brengen. Het meerder bedrag is voor 1893 voor dit waterschap ongeveer f 800. THOLEN. Nogmaals doen wij een beroep op de liefdadigheid van onze rijke en gegoede stadgenooteu, want er wordt meer geleden in stilte dan men durft vermoeden. Het is alge meen bekend hoevelen er zijn die geen werk kunnon bekomen, en die toch te veel eergevoel hebben om naar de „bedeeling" te gaan. Vraag niet hoe zulke menschen leven; indien ge er u van zoudt willen overtuigen en ongemerkt eene woning binnen tradt, dan voorzeker zou uw hart bloeden bij de armoede die daar te aanschouwen is, doch nog zooveel mogelijk bedekt wordt. Waar stille armoede geleden wordt, daar is de ellende het grootst en het smartelijkst. Door de commissie, die zich belastte met het lenigen van stille armoede, en die alles deed, om ook onze kranken te versterken, werd in het geheel ontvangen de som van f 84.waar onder eene schaal-collecte, gehouden in de R. C. kerk. Reeds is meer uitgegeven, dan in kas was. Hoe moet het nu verder gaan? Moeten de zieken en herstellenden die, om hunne krachten te herwinnen, thans vooral versterkende middelen noodig hebben, verder aan hun lot overgelaten worden? of zullen zij, die gevoel hebben voor hunne medemenschen nogmaals in de beurs tasten en zij die nog niets gaven, het nu doen, wetende dat het geld zoo goed door de commissie wordt besteed? Er is reeds veel gegeven, wij weten het, maar er kan nog zooveel gedaan worden, indien ieder maar iets wil afzonderen, want ook de kleinste gift zal dankbaar door de commissie worden aanvaard, welke zich volgaarne bereid verklaart, aan ieder die zulks verlangt, inlichtingen te verstrekken. Maandagavond is achter het Liesbosch, nabij Breda, op den openbaren weg het lijk gevonden van Joseph Kühl, reizend koopman, blijkbaar gedood door een messteek in den buik. De justitie heeft zich naar de plaats van het misdrijf begeven. De dader is nog niet gevonden. De beurtschipper van St. Philipsland is door het ontbreken van een baken in de Noord zoodanig op een steenen berm gezeild, dat het vaartuig aanmerkelijke schade kreeg. Naar het Utr. Dbl. verneemt, is in een vergadering van notarissen aldaar eenparig be sloten om na de invoering der wet van 27 Sep tember 1892 bij openbare verkoopingen van onroerende goederen, wanneer de koopsom minstens drieduizend gulden bedraagt, in plaats van tien percent, te berekenen 6 percent. Eenigen der notarisen gaven in overweging de kosten der onderhandsche transporten van on roerende goederen, waarvoor in den regel zeven percent wordt betaald, te bepalen op drie percent, indien de koopsommen drieduizend gulden be dragen of daarboven. De gebroeders Buisman en Roelof v. d. Werf, spieringvisschers te Kuinre, zaten Zondag- avoud onder een slokje in de herberg. Zij waren verontwaardigd over een bericht in eene courant, dat de spieringvisscherij te Kuinre tegenwoordig zoo gunstige resultaten gaf. Zij oordeelden, dat het aanleiding zou geven tot grootere concurrentie, „Dan moet u zeker een rijk man zijn." Middleton glimlachte even, doch het ging niet van harte. Hij antwoordde: „Rijk beu ik volstrekt niet. De Sandpiper is eigenlijk het eenige wat ik inderdaad bezit. Een groot gedeelte van het jaar is die ook mijne woning, en den ganschen zomer zeil ik daarmede nu hier dan daar, en tracht mijzelven wijs te maken dat ik een gelukkig man ben." „Dat moet toch een heerlijk leven zijn!" „Och Ida," zeide Frank, „gij hebt nog niet alles van hem gehoord. Hij is niet zoo gelukkig als gij denkt. Hij heeft een broedtr „Noemt gij dat een ongeluk? Het spijt mij genoeg dat ik er geen heb 1" zeide Ida. „In de meeste gevallen zoudt gij gelijk hebben. Een wezenlijke broeder te hebben kan werkelijk een voorrecht zijn. Maar bij Middleton is dat anders. De zijne bestaat alleen bij overlevering. Niemand weet of hij er is of niet. Hij is niets anders dan een naam hoe zal ik het eigen lijk duidelijk maken? „Ik zal het u wel zeggen, Miss Ida," viel zijn vriend hem in de rede, „omdat Frank er en dat zij schade zouden lijden. Zonder eenig bewijs hielden zij den burgemeester voor den inzender van dat bericht en wilden zich nu op dezen wreken. Opgewonden door het gebruik van sterken drank, trokken zij naar des Burge meesters woning, maakten er kabaal, zoodat de burgemeester buiten kwam, om te vernemen wat er aan de hand was. Hij maande hen aan, rustig naar huis te gaandoch dit verkoos het drietal niet. Men viel den burgemeester aan, die geslagen en geschopt werd en zich, door te vluchten, aan verdere mishandeling wist te onttrekken. De marechaussee van Steenwijk arresteerde de daders en bracht hen, zwaar geboeid, naar het huis van arrest te Heerenveen over. Er heerscht sedert nog veel woeling onder het visschersvolk. De politie is versterkt. Een der drie personen, die te Heerenveen gevankelijk zijn binnengebracht, had een doek om het hoofd. De burgemeester moet tot ver dediging met zijn stok een der aanvallers een slag op het hoofd hebben gegeven. Be Tijd meldt het volgende van wijlen Z. H. Pius IX, dat een bewijs is van het hoogst ver draagzame karakter van dien Paus en een voorbeeld mag heeten voor tal van priesters en leeken. Op zekeren morgen liep de Paus door een van de tien duizend karueri van het Vaticaan; Pius IX was alleen. Hij zag een jongmensch die voor een prachtig fresco van den onsterfelijken Raphaël (stor.d te mijme ren en geheel weggesleept scheen door dat meester stuk; ten minste hij zag den Paus niet. Pius IX wilde den bezoeker niet uit zijn bewondering wekken, maar toen deze het hoofd omkeerde, zag hij den eer- waardigen grijsaard in zijn wit kleed, die hem vrien delijk toelachte. De Paus had een kunstenaar ontdekt. Gij zijt schilder, niet waar, mijn zoon? vroeg hij. Ja, uwe heiligheid. En gij zijt te Rome gekomen om te studeeren. Ja, uwe heiligheid. Gij zijt zonder twijfel kweekeling aan de Academie van Schilderkunst? Helaas, neen Dus hebt gij een leermeester? Neen, uwe heiligheid ik ben te arm. Ik studeer alleen, en Raphaël is mijn meester. Welnu, mijn kind, ga naar de Academie, als gÜ wilt, en ik zal alles betalen. - Oh Uwe heiligheid. Bedank mij niet. Uwe heiligheid weet nietdat ik Zeg oprecht wat u op het hart ligt. Ik ben protestant. Haha! zeide de Paus lachend dat gaat de Academie niet aan. Een rechtvaardige belasting die navolging verdiend ook iu Nederland. Door de Fransche kamer is met 307 tegen 135 stemmen besloten tot het heffen van een belasting op de piano's. Piano-onderwijzers zijn vrijgesteld. Als men berekent dat er in 1874 reeds 500.000 piano's in Frankrijk waren, kan men denken dat deze belasting belooft productief te worden. Te Moorsele in België zijn 80 personen zwaar ziek geworden na het eten van vleesch van twee zieke en heimelijk ten verkoop aangeboden kalveren. Te Gent werd een onderzoek ingesteld en daarbij den bacillus gevonden die de ptomaine heeft afgescheiden, welke de ziekte heeft veroor zaakt. Het vleesch was gekookt en gebraden, doch de smetstof was daardoor niet vernietigd. Reeds zijn 4 personen overleden; diereu met dit vleesch gevoed werden ziek en stierven. Prof. v. Ermengen beweert dat vaak gevallen van Cholera nostrat door gebruik van dergelijk vleesch ontstaan. Te Berlijn werden dezer dagen in de Gerichtstrasse een mangelvrouw en haar tweejarig zoontje vermoord gevonden, en als pleger van dien moord is nu een knaap van 15ya jaar, Paul Schmidt genaamd, gevat. De jongen, een zoon van fatsoenlijke ouders, maar die reeds iu nu eenmaal over begint. Mijn broeder, die ouder is dan ik, heeft al jaren geleden, toen ik nog een kind was, Engeland verlaten om over land en zeeën rond te zwerven. Ik kan mij niets meer van hem herinneren. Mijn vader is sinds drie jaren dood. Austin was zijn erfgenaam, en aan mij werd slechts een klein jaargeld toegewezen. Maar tot op dit oogenblik weef ik nog niet of mijn rijke broeder leeft of dood is." „Ja, en daarom is Mr. Middleton in het lastige geval van te moeten aanzien dat het erfgoed van zijn vader beheerd wordt door de executeurs van het testament, terwijl hij, indien er maar zekerheid was dat zijn broeder gestorven is (zooals iedereen gelooft) hij op dit oogenblik een rijk man zou zijn." „O, wat is dat onaangenaam," zeide Ida, „ik hoop maar dat uw broeder spoedig zal terugkomen „Meent gij dat?" vroeg Middleton, die in den grond van zijn hart het tegendeel hoopte, maar dit natuurlijk niet durfde zeggeu. „Ja zeker," antwoordde het meisje, terwijl zij een roos plukte; „ik zou veel liever een broeder hebben dan alle mógelijke andere dingen." zijn schooltijd wegens diefstal tot 2 maand gevangenisstraf veroordeeld werd, pleegt misdaad, om het geld der vermoorde vrouw stelen; hij was dikwijls bij haar aan huis weest en wist waar zij het bewaarde. Zijne v hem groote uitgaven brachten hem in verdenki en hij werd gevat. Eerst hield hij vol, dat hij onschuldig maar eindelijk was hij genoodzaakt, te bekenn Hij had de vrouw door een slag met een gelrol neergeveld en haar, toen zij nog teeken van leven gaf, met een mes verder afgemaak Het kindje doode hij, omdat het gerucht begn te maken. De knaap is zeer kalm en toont geen berou Te Herstal bij Luik zijn 13 personen ai trichinose gestorven. Te Ragniet zijn de zwarte pokken door Rd sische schepen overgebracht. Verscheidene pe sonen zijn er reeds aan overleden. Te Hamburg kwamen sints eenige dagen we 39 ijevallen van cholera voor. Gemeente ST. PHILIPSLAND over Januari 189 Ondertrouwd: Reinier Moerland, 24j.jm Maria Johanna Schoonaard, 18 j. jd. Pieter Gera Anthonie Padmos, 24 j. jm. en Jannetje Bergo, 24 j. Geboren: Marina, ,d. van Willem Verwijs Maria Vaane. Pieter Adriaan z. van Damis Everat en Jannetje Helcna Polderman. Jannetje d. v. Jobann Mol en Pieternella Zoetje Verwijs. Janna d. van J hannes Kempeneers en Maria Luijk. Overleden: Lena Reijnhoudt, 62 j. vrouw v Abram Westbroek. Adriaantje van Djjke. 33 j. vroo van Johs. van Dijke. Catharina Hooglander, 63 weduwe van Adriaan van 't Hof. LIJS T VAN BRIEVEN, geadresseerd onbekenden, verzonden geweest gedureni de 2e helft der maand Jan., welke door afzenders, door tusschenkomst van het po^ kantoor te Tholen/Ierseke kunnen wordl teruggevraagd. POSTKANTOOR IERSEKE: A. De Hoekers, te Dordrecht. POSTKANTOOR THOLEN: van Oud-Vosmeer C. de Jong, 's Gravenhage. van Siavenisse Van Bruiningen Hessink, Arasterdam. 11 Februari. Teil overstaan van den notaris IV. Steenbergen te Tbolen werden te Tholen verkocht volgende onroerende goederen, behoorende tot de nl latenschap van wijlen den Heer Mr. T. A. Wagtl Twee woonhuizen aan de Hoogstraat te Tholen, g kocht door de spaarbank te Tholen voor f 2600 Ken woonhuis met tuingrond in de Vinkelstraat, d< S. Schot voor f 1350. Een woonhuis op de Markt di de Roomsch. Cath. gemeente voor 1 980. Het geboo der binnen meestof met grond en een woonhuis d< D. van Hiele voor 1 3050. Een hoefje, op hef Oudel; bewoond door J. Hoogerheide, door W. Baaij vol f 1370.5 vroonen door W. Baaij voor f550.- Het hoefje „de Gortzak" met bouwland, en bet bout land genaamd „de Hals" en „de Kromstreng", do F. M. Engelvaart en J. van Sorge, voor f 1952 67 aren weiland, door W. Baaij voor f315,75. aren 60 centiaren weiland door M. C. Deurloo, t f 107,10. Een schuurtje met tuin, en een perceel wt land door W. Baaij voor f 1210,Het tiendret in den overloop door Mevrouw C. S. Wagtho voor f 6' Verder werden geveild voor den h. J. W. Wagtl een woonhuis met bouwland door W. Baaij voor I800j voor den heer J. Vermeulen, Hzn. een woonhuis recht van vergunning door P. J. van den Boom f 750,—. Niet gegund werden: le. De nieuw gebouwde huizen op het stoofpli en het hoefje met bouwland op het Oudeland, in pa< bij W. M. Bijnagte, behoorende aan de erven Mr. A. Wagtho. 2e. de Oudelandsche dijk, behoorende aan den h( C. J. de Vulder van Noorden, „Zouden alle broers en zusters er zoo ov| denken?" vroeg Frank op ernstigen toon. „Misschien niet. Maar dat kan ik niet beoi deelen. O Frank, gij weet niet hoe stil en eenza; ik het hier soms heb!" „Maar gij woont hier toch niet alleen vrot Middleton met belangstelling. „Neen, heeft Frank u dat niet verteld? woon hier bij mijne twee ooms, de beste, braafs en goedhartigste menschen die gij u maar ku; voorstellen. Doch het is hunne schuld niet dat i al wat oud zijn, en daarom gaat oom Dick alti een zeer lang middagslaapje doen en kan oo Jack dikwijls zoo ontzettend lang van stof zij als hij aan het praten komt. Maar ik mag vf hen geen kwaad spreken. Zij zijn altijd zoo got en hartelijk voor mij. Als zij er niet waren, ik in het geheel geen tehuis hebben." Op Frank's gelaat kwam eene uitdrukkii alsof hij wilde zeggen dat hij haar gaarne e< gansch ander tehuis zou willen aaubieden. Dot hij zeide niets en keerde zich om, om een bloe te plukken, die hij aanstonds uit elkander haalt en in gedachten op den grond liet vallen. Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2