■I at N°. 397. Zaterdag 18 Februari. 1893. f EN J. M. C. POT, Geïllustreerd Zondagsblad. iio Publicatie n. BINNEN LAND. FEUILLETON. LANG GEWACHT IERSERSGHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer i 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. ït éL nummer behoort ah bijvoegsel voor onze 'onne's te Tholen een publicatie inhoudende de GEMEENE POLITIE- VER ORDENING der ieente Tholen. L :os(*~ Inhoud van No. 8. De witte cokarde (met illustratie. De Baschi» izoeks (met illustratie). Zware en lichte wijnen. Kunstenmakers in vroeger tijd. Nanciebel, n geïllustreerd verhaal naar het Engelsch van illiam Black, VI (met 2 illustrties). Van zijn itandpunt (met illustratie). De eerste reis (met ustratie). Een en ander over den Parijsehen sul, slot. Auecdoten-proeve No. 5. De lilenhoeder van Granada (met illustratie). Een ituurlijke barometer. Hoe oud de Suiker al Het biljart in zijn ontwikkeling. Eeu bleet uit de oudheid. Bliicher als „Maar- halk Voorwaarts." Puzzle. Scherp en eiend tegelijk. Flora in de Fabriek. Hoe en zijn liefde verklaart. Anecdoten. Een .fschrift (met illustratie). Nieuwe prijsraadsels, ui tv'*- Op het bureau van den heer Willemsen (met ee illustraties). Schaakrubriek. Mede delingen. ITE rege <arm et. iz. nst& Burgemeester en Wethouders van Tholen, brengen kennis dat het kohier der hondenbelasting voor t loopende dienstjaar is opgemaakt en van heden tot met den 24en dezer maand ter secretarie ter inzage liggen; terwijl die genen welke zich met den irop gebrachten aanslag bezwaard mochten vinden, nne bezwaren vóór 22 Februari 1893 op onge peld papier bij den Raad zullen kunnen indienen. Tholen, 13 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde A vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij D., te Oud-Vosmeer veroordeeld werd tot maanden gevangenisstraf wegens diefstal, shandeling en huisvredebreuk. Naar hel Engelsch. Wat zie je er aardig uit van daag!" zeide terwijl zij voor een grooten ouderwetschen egel stond en haar eigen beeltenis bekeek. „Had een oogenblik gewacht, Ida, dan hadden dit gezegd/' klonk op eens een krachtige, tolijke stem achter haar. Zij schrikte en kreeg kleur tot achter de ooren, doch herstelde h spoedig toen zij gezien had wie de spreker was. „Neef Frank, zijt gij het? Hoe zijt gij zoo in is binnengekomen? Wij hadden u volstrekt it verwachtMaar dat vind ik aardig, het ;t mij wezenlijk genoegen u weer eens te zien, hoe gaat het tante Anna? Maar kijk, gij )t mij niet eens gezegd dat gij nog iemand bij hebteen vreemdeling en haar blos ara aanstonds weer in hevige mate terug, toen hem toefluisterde: „Zou hij gehoord hebben De heer I. G. J. Kakebeeke te Goes is be noemd tot Rijks-landbouwleeraar. OPENBARE GEMEENTERAADSVERGA DERING, gehouden te Tholenop Donderdag 16 Februari 1893. Afwezig de heer Iz. van Gorsel met kennisgeving. De notulen der vorige verg. worden goedgekeurd en vastgesteld. Eenige van Ged. Staten ontvangen missives worden voor kennisgeving aangenomen. Uit hot proces-verbaal van kasopncming bij den gem.-ontvanger, over het 4e kwartaal 1892 blijkt dat in kas moest zijn en ook was I 5847.92. Ingekomen: lo. Een schrijven van het alg. aim- bestuur, inhoudende kennisgeving dat de subsidie ad f 6650 niet toereikend is en, door onkosten waarop niet te rekenen viel, een te kort aanwezig is ad f175. welk bedrag het bestuur verzoekt dat alsnog beschikbaar zal worden gesteld. Alg. voor. 2o. Een schrijven van den heer A. J. de Wit Andriessen, namens de afd. „Tbolen" der Maatech. van Landbouw, inhoudende verzoek om bij gelegen heid der in Juni a.s. te houden alg. vergadering der maatsch. van landbouw met daaraan verbonden ten toonstelling, leestelijkheden en festival, evenals in 1885 te mogen beschikken over de raadzaal ten gemeentehuize tot ontvangst van het hoofdbestuur, en voor de aanbieding van den eerewijn aan de bestuurs leden der muziekgezelschappen, het marktplein te mogen afzetten en versieren en in de bewaarschool het diner te doen plaats hebben. Alel alg. st. wordt hierop gunstig beschikt. Op hel verzoek om subsidie voor deze feestviering uit de gemeentekas, stellen B. en W. voor, hiervoor als gewoonlijk f 100 beschik baar te stellen. De heer Wagtho stelt voor ditmaal f 200 te vcr- leenen, omdat het een leest zal zijn, dat, zooals de heer Andriessen terecht aanmerkt, waarschijnlijk hier nooit meer zal voorkomen, daar tegelijk het 50-jarig bestaan der Maatschij. van landbouw in Zeeland, zal gevierd worden. De voorz. wil dit voorstel gaarne steunen. In stemming gebracht, wordt het met alg. st. aangenomen. 3o. Een request van de erven van wijlen dhr. Mr. T. A. Wagtho, om een voetpad ter breedte van 2 M. van het stoofplein in de wandeling te doen uitkomen. Hierop wordt gunstig beschikt, onder voorwaarde dat voor den gemeentegrond f 1.erfpachtrecht per jaar worde betaald en het voetpad behoorlijk zal worden afgezet. Ook den heer M. C. .Vaas, kooper van bet perceel waarvoor deze aanvraag is geschied, wordt deze concessie verleend. wat ik daar straks tegen den spiegel zeide Wat moet hij wel van mij denken?" „Mag ik u mijn vriend voorstellen, Mr. Mowbray Middleton?" zeide Frank. „Wij zijn juist zoo even hier aangekomen met zijn jacht de Sandpiper, waarmee wij van morgen in de liaven van Kingstown zijn binnengeloopen. Het was zulk prachtig weer, dat wij dadelijk na het ontbijt hierheen zijn gewandeld. O ja, Mowbray, neem mij niet kwalijk, ik moet u nog voorstellen mijn nichtje Ida. Waar zijn de oude heeren, Ida Maar wat ben je groot geworden sedert wij elkaar het laatst hebben gezien!" „Gij dacht missschien wel dat ik altijd een schoolmeisje met een korte jurk zou blijven? Neen, ik ben nu al achttien jaar In het volle bewustzijn van haar hoogen leef tijd" richtte zij zich met de meest mogelijke fier heid op en zag Frank in het gelaat. Ook de andere bezoeker kon haar nu voor het eerst goed in de oogen zien en herhaalde onwillekeurig bij zichzelven de woorden die hij haar eeu oogenblik te voren had hooren spreken „Wat zie je er aardig uit van daag!" Nu, dat was dan ook zoo. Misschien zou een 4o. Een brief van Mej. M. J. v. d. Moer, ver meldende, onder dankbetuiging voor de medewerking bij hare benoeming als onderwijzeres, dat haar eerst tegen 15 Maart a.s. ontslag is verleend te Sckerpe- nisse en zij dus vóór dien tijd niet in functie zal kunnen treden, waarmede zij verzoekt dat de ge meenteraad genoegen zal nemen. Niemand heeft daar tegen. Daarna legt de voorz. over eene door den tuinier P. Blaas ontworpen teekening ter beplanting van de begraafplaatsde heer Boom heeft er ook een doen opmaken door J. van Sorge. Deze teekeningen worden met elkander vergeleken en besloten overeenkomstig beide de beplanting te doen plaats hebben en deze zaak verder aan B. en W. over te laten. Het kohier hoofd, omslag voor 1893 wordt gesteld in handen eener commissie, waartoe de voorz. benoemt de hh. BoomWagtho en Ghristiaanse. Voor enkele af- en overschrijvingen zal de mach tiging van hh. Ged. Staten worden gevraagd, anderen, waarvoor zulks niet noodig is, worden goedgekeurd door den raad. Alsnu leest de voorz. eene dagvaarding, dd. 14 Febr. 1893, van den heer C. J. P. Kampers aan den burgemeester van Tholen, als vertegenwoordiger dei- gemeente, om op Dinsdag 28 Februari a.s., voorin. 11 uur te verschijnen ter terechtzitting te Zierikzee. Door aankoop eigenaar geworden van de gasfabriek, is een gedeelte van den daarbij volgens de kadastrale kaart behoorenden grond tusschen de haven en den dijk, door de gemeente in gebruik genomen en heeft deze zich als eigenares daarvan gedragen. De heer Kampers eischt volle beschikking over zijn eigendom binnen 14 dagen, zullende anders de kosten, ook van het geding, ten laste van gedaagde komen. Op voorstel van den heer Van Slapele wordt met alg. st. besloten deze zaak is gesloten vergadering te behandelen. Na heropening voor het publiek deelt de voorz. mede dat de gemeenteraad besloten heeft zich te verweeren, waarvan goedkeuring zal worden gevraagd aan hh. Ged. Staten. Tevens zijn B. en W. gemachtigd een rechtskundig onderzoek te doen instellen. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorz. de vergadering. LANDBOUW. Aan het ons toegezonden voorloopig programma van de algem. tentoonstelling van werktuigen, op 14 Juni a.s. te Tbolen te houden door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandontleenen wij het volgende: onverbiddelijk kunstrechter haar niet schoon of bevallig hebben genoemd, maar „aardig" ver diende zij met het volste recht te heeten. Zij had iets bijzonder innemends door hare een voudige en natuurlijke vroolijkheid en door de vlugheid harer bewegingen. Zij had blonde haren en daarbij donkerbruine oogen, die altijd in be weging waren en altijd even schalks en guitig keken. Met diezelfde oogen had zij haren veel ouderen neef Frank reed* jaren geleden dikwijls aangekeken, wanneer zij als een klein meisje op zijne krieën zat, als hij haar het een of ander sprookje ging vertellen. Hare oogen straalden dan van onschuldige vreugde, en toch namen zij bij wijlen ook een uitdrukking aan van diepen ernst en medelijden, wanneer zij iets hoorde wat haar jeugdig hartje trof. Doch dit was al verscheidene jaren geleden, en op dit oogenblik stond zij tegenover hem als acht tienjarig meisje. Zij reikte blozend de hand aan Frank's vriend, terwijl zij angstvallig de bloemen verborg, die zij in hare lokkeu had wilieu steken op het oogenblik toen zij voor den spiegel stond. De kamer, waarin zij zich bevonden, was in alle opzichten echt ouderwctsch, zoo ook de Uit te loveD prijzen: 1ste. Voor de meest volledige verzameling van landbouwwerktuigen: Een eerste prijs van f 200 en een tweede prijs van f 100. 2de. Voor de meest volledige verzameling van zuivelwerktuigenEen prijs van f100. 3de. a. Een handcentrifugeEen eerste prijs van f 50 en een tweede prijs van f 25. b. Een boterkneedmachine Een prijs van f 25. 4de. Voor de meest volledige verzameling van werktuigen voor grondbewerking: Een eerste prijs van f75 en een tweede prijs van f25. 5de. Voor een petroleum-raotor, beneden 8 effectieve paardenkrachten: Een eerste prijs van f 200 en een tweede prijs van f 100. De mededinging naar de uitgeloofde prijzen is voor een ieder vrij. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden véér 15 Mei 1893 en voor groep 5 véor 15 April 1893 aan den heer I. G. J. Kakebeeke, algemeen Secre taris der Maatschappij te Goes. Nader verlangd wordende inlichtingen zijn op schriftelijke en franco aanvrage te bekomen bij den algem. secretaris, alsmede bij den heer J. W. Wagtho, voorzitter der regelings-commissie voor de tentoonstelling te Tholen. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling zal de afdeeling Tholen der Maatschappij eene afdeelings-tentoonstelling houden vau paarden, rundvee, schapen, varkens, enz. De leden der Maatschappij alléén hebben het recht om met hun vee te dingen naar de prijzen bij deze Afdeelings-tentoonstelling van vee uitgeloofd. De uitslag der keuringen ter opname in het Nederl. Paardenstamboek is als volgt: Inge schreven werden: te Zierikzee 24 merriën en 1 hengst, te Oostburg 11 merriën en 1 hengst, te Cortgene 8 merriën en 1 hengst, te Middel burg 3 merriën en 1 hengst, te Hulst 5 merriën en 1 hengst, te Goes 9 merriën en 3 hengsten en te St. Maartensdijk 14 merriën en 1 hengst. Een adres van 169 landbouwers van het Kampereiland en omstreken, is heden aan II. M. de Koningin-regentes verzonden, waarin verzocht wordt om pogingen aan te wenden, die leiden kunnen tot heropening der Duitsche grenzen voor den uitvoer van levend vee. meubelen en de oude verschoten gordijnen, die uit het begin dezer eeuw dagteekenden. Zij waren in hun tijd zeker zeer fraai geweest, maar evenals de groote vierkante tafel in het midden der kamer en het breede hoekbuffet deden zij onweerstaanbaar denken aan vervallen grootheid, aan een prachtig huis dat allengs een onaanzien lijke woning was geworden. Aan den wand hingen familie-portretten, die met glazige oogen door het vernis heenkeken en met den bovenrand van de lijsten tegen de lage zoldering aanstieten. De spiegel die ondeu gende spiegel van zooeven was langgeleden mooi verguld geweest, maar was nu afgesleten en zwart. Wie weet welke aristocratische gezichten met gepoederde kapsels en modicieuse mouches hij in de dagen zijner grootheid had weerkaatst, ofschoon zeker nooit een vriendelijker gezichtje dan dat van Ida. Door deze eigenschappen zou de kamer er op zulk een zomerdag ongetwijfeld duister en somber hebben uitgezien, indien niet door een der ge opende vensters het heldere zonlicht zijne stralen had doen binnnen dringen. Door dit open venster had men het uitzicht in een grooten en rijkbe-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1