Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. In de Woensdag onder voorzitterschap van den heer Job van der Have, te Oostbarg gehouden alg. vergadering der afd. Zeeland van het Nederl. paar denstamboek bleek uit het verslag over 1892 dat het ledental der afdeeling stationair gebleven was. Door leden-begunstigers werd het stamboek niet alleen financieel maar ook moreel gesteund en deze laatste hulp wordt vooral zeer gewaardeerd. Niette min wordt het wcnachclijk geacht, dat meerdere per sonen als zoodanig toetreden maar ook zal het zeer op prijs worden gesteld, dat dorpsvereenigingen ot andere corporatiën op deze wijze Yan hare belang stelling doen blijken. In 1892 werden ingeschreven 8 hengsten en 85 merriën. De finantieele toestand der atd. is niet ongunstig te noemen, daar het vermoedelijk goed slot ongeveer f 200 zal bedragen. Op voorstel van hot bestuur werd besloten de eerstvolgende vergadering te Tholen te houden, bij gelegenheid der tentoonstelling. Tot leden der commissie, belast met het onderzoek der rekening over 1892, werden benoemd de heeren H. J. Dorst te St. Annaland, Chr. Har log te Scher- penisse en C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen. Tot algevaardigden voor de algemeene vergadeiin- gen van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren L. J. Dorst te Stavenisse en Th. J. Voorbeytel te Ritthem en tot hunne plaatsvervangers de heeren L. J. Roggeband te Groede en J. J. van Weel te Wolfaartsdijk. Voorls werd, op voorstel van het bestuur, naar aanleiding van een desbetreffende ingekomen missive van de afd. Tholen, besloten om bij gelegenheid der in Juni a.s. te houdea landbouwtentoonstelling, de prijzen voor 3-jarige hengsten met f 50 en die voor merriën met f 25 te verhoogen. Omtrent punt 9 der agendabespreking om het maandblad Hippos te vergunnen zich officieel orgaan der afdeeling te noemen, werd, na eenige bespreking besloten, hierin toe te stemmen. Na eene opwekking van den heer P. C. J. Henne- quin en ook van den voorz., om ieder in zijn kring werkzaam te zijn in het belang der aldeeling, door te trachten het aantal leden te vergrooten en meerdere paarden te doen inschrijven, sloot de voorz. de verg. Wij maken onze lezers opmerkzaam dat men dezer dagen in de gelegenheid is, alle goede fok merriën van 8 jaar oud tot op eiken leeftijd in hel Nederl. Paarden Stamboek te doen opnemen. Men kan bij de keuring paarden aanbieden al zijn deze niet vooraf aangegeven. Ieder neme de gelegenheid te baat om al wat goed is ter keuring aan le bieden. De bepaling dat de hengsten die een prijs of premie uit de Rijkssubsidie behalen, de in het Stamboek opgenomen merriën voor de helft van het gevorderde dekgeld moeten bedienen, is een onmiddellijk voordeel en kan op zich zelf reeds als een premie beschouwd worden. ST. ANNALAND. Jl. Vrijdag werd alhier door aandeelhouders der weegbrug „de Waar borg" onder leiding van den heer J. Polderman Jr. de gewone jaarvergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat in 1892 op de brug was gewogen: 7.204.933 KG. suikerbieten, 109.830 KG. mangelwortels, 830623 KG. pulp, 4-49.277 KG. ajuin, 1.593.909 KG. aardappels, 88.737 KG. stroo, 66.329 KG. steenkolen en 65.279 KG. granen, samen 10.408.917 KG., benevens 145 stuks vee en 9 vaten meekrap. Aan de aandeelhouders werd een gedeelte van het goede slot uitgereikt en de re^t bij het reservefonds geschreven. Herbenoemd werden tot weger Adr Goedegebuure Cz. Jr. en tot hulpweger E. Weijler Onderteekend door ruim 100 ingezetenen is van hier aan den Minister van Justitie een verzoekschrift gezonden om bij eventueele benoe ming van een notaris in dit eiland in de plaats van den heer J. C. Benteijn, ten aanzien van wien door de Arrondisseraents Rechtbank te Zierikzee rechtsvermoedeu van overlijden is uit gesproken, tot standplaats St. Anaaland aan te wijzen. „Oh man, raillioenen Smit haalde zijn tramkaartjes voor den dag, het werd hem te bang, die raillioenen dansten hem voor de oogende tram kwam bellende nader, beiden stapten er in en weinige uren later waren zij weer behouden in hun dorp terug. Zij hadden Amsterdam weergezien, wel niet het Amsterdam zooals zij dat hadden gekend, doch een verjongd Amsterdam, dat de strijd met andere wereldsteden had durven aanbindendat niettegenstaande tegenwerking of onspoed der tijden, pal bleef staan en voorwaarts streefde en niet zou rusten vóór dat door aanbreng en ver betering, vergrooting en verfraaiing de vreemde ling iu massa naar Amstels boorden zou worden gelokt. Zij hadden het begrepen, hoe ijzeren wilskracht, hoe verpletterende energie er noodig waren om de groote dingen tot stand te brengen waarover zij hadden gehoord en zij beseften, dat alleen een taaie volharding en verbazende werkkracht in staat waren om tegenwoordig iets te wrochten. Zij hadden Amsterdam niet teruggevonden met de Amsterdammers van voorheen, doch waren volkomen tevreden m :t die van thans. IERSEKE. De nieuw benoemde gemeente geneesheer heeft Maandag zijne functie aanvaard. In Januari zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 1228 telegrammen, waarvan 278 verzonden en 950 ontvangen. In de spaarbank is ingebracht f581,331 en teruggenomen f 1787,35. Er zijn 3 nieuwe boekjes aangevraagd. ST. MAARTENSDIJK. Ongetwijfeld ten ge volge de hoogere prijzen van het vlas, zal naar men verneemt meer vlas worden gezaaid dan in 1892. Ook hoort men meer van vlasland huren dan het vorig jaar. OUD-VOSMEER. Voor den vertrokken predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente schijnt men niet gemakkelijk een plaatsvervanger te kunnen krijgen, wat wel eenigszins te begrijpen is als men weet dat voor de 360 op 1 Eebr. jl. in ons land bestaande vacatures, waarvan in Zeeland alleen 4-0, slechts 1 candidaat beschikbaar was. Thans is het plan gemaakt uitstel van beroep te vragen om in dien tijd de pastorie, wier toe stand de aarzeling een beroep naar hier aan te nemen verklaarbaar maakt, eene doelmatige ver betering te doen ondergaan. Ruim 300 jaren geleden werd alhier de eerste predikant bij de Ned. Herv. gemeente aangesteld. De volgende bijzonderheden vinden wij omtrent hem aange teek end Ephraïm Jansz. Dierckens, zich ook schrijvende Dierkenius, was hoogstwaarschijnlijk uit Vlaande ren afkomstig. Men verneemt van hem, dat, toen vau wege de Vlaamsche Gemeente te Stalhille, in de class. vergadering te Groede, den 11 Juli 1581, het verzoek werd ingediend om een geleenden of vasten predikant te mogen bekomen, ds. Johs. de Moor, destijds predikant te Dudzeele, verklaarde dat zijn zwager Ephr. Dierckens wel begeerde in Vlaanderen te dienen. De class. droeg hem toen op, aan zijn zwager daarover te schrijven, en dat deze dan bij de eerste gelegenheid zoude overkomen om der gemeente van Stalhille zijne gaven le laten hooren. Zulks blijkt geen gevolg gehad te heb ben, althans hij was van 15811583 als predi kant in dienst te Korendijk, gecombineerd met Piershil en trok toen van daar naar Oud-Vos meer, waar hij stond van 15831587. Ten gevolge van groote oneenigheid met zijne huis vrouw Adriaenken, waarvan publieke schandalen het gevolg waren, besloot de class. van Tholen c.a., in Mei 1587 dat hij zijn dienst te Oudr Vosmeer zou neerleggen. Na openbare schuldj- bekentenis te hebben afgelegd in de kerk aldaar op Zondag den 21 Juni 1587, werd hem eene „loffelijke attestatie" afgegeven om elders in dienst te kunnen treden. Iu 1590 komt hij dan ook voor als predikant te Oosthuizen c.a., en in 1592 opnieuw te Korendijk c.a., vanwaar hij in 1597 naar Bommenede beroepen en in 1602 aldaar is overleden. Was dus de keuze van den eersten predikant niet gelukkig geweest, ook de betrekking van „schoolmeester" werd voor de eerste maal ver vuld door iemand, die, het bleek na zijn aan stelling, eenmaal een moord had begaan. In het Maandblad tegen do kwakzalverij lezen wij omtrent den in onze gemeente zeer bekenden Zwigtman van Noppen, die ook ra onze gemeente gedurende geruimen tijd woonde en den ingezetenen nog wel bekend zal zijn het volgende „Daniël Adriaan Zwigtmau van Noppen was de man die als dr. Anema dienst deed bij Goolain Kader en verdwenen was toen de justitie zich bemoeide met de vertoouingen van den Oculiste-Indien-Arabe op oogheelkundig gebied. Zoo werden wij attent gemaakt op dien man van vrij groote gestalte, innemende manieren, flink optreden, groote welbespraaktheid, die met uitmuntende geestesgaven de voorkeur gaf aan een leven van bedrog en misleiding boven een eerlijken werkkring. Nederland kon naast den Indischen bedrieger een vrucht van eigen bodem vertoonen, sluwer en geslepener dan de goud- geborduurde. Naar hetgeen ons ter oore kwam heeft ge noemde van Noppen, die vóór een tien- of twaalftal jaren vertegenwoordiger was van de firma L. Kleijn en Zoon in houtwaren te Kra lingen, volslrekt geen bevoegdheid tot het uit oefenen der geneeskunst. Toch oefende hij sedert ongeveer drie jaren, zoowel onder den naam van ,dr. Anema", als „dr. Hobson" geneeskundige praktijk in Amsterdam uit, ja kwam zelfs in consult met daar gevestigde hoogleeraren. Niet tevreden met de samenwerking eener somnabule bezocht hij als dr* Hobson, officier van gezondheid le klasse K. N. M., menigmaal zijne „patiënten" in groot tenue, schreef recep ten, die hij parafeerde, ja, deed verloskundige bewerkiugen. Quitantie en recepten teekende hij met den aangenomen naam. Waar zijn ge boorteplaats is, is ons onbekend. (Waarschijnlijk Kruiningen, waar zijn vader wagenmaker was). Wel weten wij dat hij geene academie bezocht I Hl de Nederlandsche wetten veroorlooft de ge neeskunst uit te oefenen. Trouwens, dan had hij het niet noodig gehad telkens onder valschen naam op te treden. En toch is het mogelijk geweest dat Zwigtman van Noppen, oud-houthandelaar, schutterij-officier, oud-lid van den Raad der gemeente Kralingen, in Arasterdam, de woonplaats van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, onder den naam van dr. Anema of onder dien van dr. Hobson, de geneeskundige praktijk in haren ge heelen omvang uitoefende. Zoodra zijn aanhouding verzocht werd, was hij verdwenen en was, naar het schijnt, de politie zijn spoor spoedig bijster. Noch aan zijn oud adres N.Z. Voorburgwal 6, waar de naam Anema op de deur stond, noch in de Bilderdijkstraat 46, was hij te vinden. Het vermoeden dat hij naar Engeland of eene andere buitenlandsche plaa!s zou vertrokken zijn, werd niet bevestigd. In Utrecht wist men echter in zekeren heer J. G. Verschuijl, ridder M. W. O., rail. apotheker bij het O. I. leger, enz., Daniël Adriaan Zwigtman van Noppen te herkennen. Hij had zich ook in Café Riche te Amsterdam voorgesteld als den heer J. G. Verschuijl, ridder M. W. O enz. Toen hij werd aangehouden, verdacht van zakkenrollerij, bleek bij het onder zoek op zijne kamer, dat men te doen had met iemand, die nooit in Indië geweest was, geen recht had op het dragen der M. W. O., te Amsterdam onbevoegd de geneeskunst had uit geoefend, assistent geweest was van Goolam Kader, en als Zw. v. N. gesignaleerd stond in het Politieblad. Zwigtman van Noppen loopt thans weder, gekleed met pelsjas en hoogen hoed, vrij en frank langs de straten der hoofd stad, alsof er niets gebeurd was." STAVENISSE. Aan het verslag over 1892 van den Secretaris-Onderzoeker van „Excelsior", bestemd tot onderzoek van het gehalte van suikerbieten, ontleenen wij het volgende: Als hoogste percentage suikergehalte werd geconstateerd 15,5 als laagste 12,1 °/0. Per honderd gerekend waren 81 onderzoekingen boven de f 11, terwijl slechts 19 onderzoekingen eene waarde aanduidden van minder dan fll. In verband met den onlangs op het eiland Tholen opgerichten „Bond van Suikerbieten verbouwers" werd op de laatst gehouden jaar vergadering besloten den prijs van elk onderzoek te brengen van 50 cent op 30 cent, ten einde een meer algemeen onderzoek te bevorderen. Het aantal huisgezinnen waarin alhier mazelengevallen voorkomen, is in deze week tot 50 gestegen. THOLEN. Bij gelegenheid van de jaardagen van den heer en mevrouw A. van der Burght- van Rijssel werd de spijs-commissie in staat ge steld een ketel krachtige soep te laten koken voor zwakke en behoeftige ingezetenen. Ruim 400 portiën werden uitgereikt. Mocht dit voor beeld van liefdadigheid ook anderen aansporen om bij feest- en andere dagen onze arme stadgenooten en behoeftige zieken te gedenken. 10 Eebr. Hedenavond zal de rederijkers kamer „Cats" alhier eene tooneelvoorstelling geven. Worden de beide op het programma vermelde stukken„De bruid uit de residentie" en „Parade op den Dam" even goed afgespeeld als Donderdag op de groote repititie, dan twijfelen wij niet of „Cats" zal het voorzeker talrijke publiek wederom eenige genoegehjke uren verschaffen. Van het bal zal ongetwijfeld een druk gebruik worden gemaakt. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie is benoemd tot gemeente veldwachter alhier J. Kaan, thans politie-agent le klasse te Zierikzee. De uitslag der aanbesteding van het bouwen van een verplaatsbare muziektent, Maan dag 1.1. gehouden door eene daartoe uit h.h. kassiers en commissarissen der spaarbank be- uoemde commissie, is als volgtIngeschreven werd door de heeren M. L. Lindhout voor f515.,f"S. Guliker voor f499.99, W. J. Walpot voor f 490.C. J. Greep voor f 443.60 en J. C. Gelderblom voor f 395. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. ftr- urs h Te Bergen op Zoom heeft de jeugdige tamboer H. bij het aardappelschillen een soldaat een gevaarlijken messteek toegebracht. De gewonde wordt in het hospitaal verpleegd, terwijl de tamboer naar 's Hertogenbosch is ver voerd om voor den krijgsraad terecht te staan. Dezer dagen liep het gerucht dat te Saak- sura eene gehuwde vrouw zou zijn bevallen zonder dat daarvau aangifte was gedaan bij den ambtenaar van den burgerlijken stand. Men voegde er bij dat het kind op de eene of andere wijze van kant zou zijn gemaakt. De politie ging er heen en vond bij zekeren C. in eene kist onder eenige lompen het lijkje van een kind eenig examen aflegde'dat hem volgens van bet mannelijk geslacht. le me Aan de Koninklijke maatschappij de te Vlissingen en de Nederlandsche sto maatschappij te Rotterdam is opgedrag< vervaardigen van een oorlogschip type A, Door de directie der Zuid-Ned. Maalsch'J. is een groot aantal arbeiders inj genomen tot verbetering der trambaaL weg van Roosendaal naar Steenbergen^ slecht, dat de machinist verplicht is zeen zaam te rijden, zelfs met uren vertraging- Midd Te Maassluis kwamen weder 4 6] van pokken voor waarvan 1 met dooq afloop. Te Sliedrecht zijn thans, na een stij langdurig onderzoek, de hoofdschuldige} de op 30 Januari gepleegde wanordelijl! bekend geworden. Na dien dag er was juist in veertien! voor f3700 aan spijzen, kleederen, dekkl brandstoffen uitgedeeld is alle buitenJ onderstand aan de werkloozen onmiddelll staakt zoodat de onschuldigen voor de schif moeten boeten. Het verbod tegen samenscholingen is ingetrokken. Te Marseille heerscht de cholera Maandag werden 12 personen aangetast wi 7 overleden; Dinsdag 37 personen waarvfl overleden. Een pachfer in de nabijheid van Li Ontario, Canada, Maandag in den vroegen t thuis komend, vond zijn woning in brand had nauwelijks tijd zijn vrouw en vijf kir! te redden. Met zijn oudste dochter terugke Iet om zijn oude moeder uit het brandende li halen, stortte het dak op hetzelfde oogenl en werden alle drie een prooi der vlamme Uit Christiania wordt per telegraaf ge dat in den sneeuwstorm, die bij de Lofoden gewoed, 27 visschersvaartuigen, te zamei 91 man, zijn vergaan. Dit zijn echter nog s de bekende geconstateerde gevallen, terw eenige afgelegen plaatsen de berichten nog breken. j In Texas is dezer dagen weder de lyrici toegepast door een opgewonden menigte, dil onder bizonder treurige omstandigheden. D dood gebrachte was namelijk geheel onsck aan de misdaad waarvan men haar betichtte een pachter in den omtrek van Bumet wa kind gestorven en een ander ernstig ziel Qij weest, blijkbaar tengevolge van vergiftiging4erf liep een gerucht, dat een dienstmeisje van icai pachter die misdaad gepleegd zou hebbeip>P' het meisje nam in haar schrik voor die bes ai digiug de vlucht. De publieke opinie beschouwde dat ah bewijs van hare schuld. Een menigte b< "k ging uit om haar te zoeken en ter dood te brei IC| Zij vonden het arme meisje in een schuur scholen en sleepten haar mee naar een Het meisje betuigde aanhoudend, dat zij onslra dig was; maar toen men geen geloof sloeg hare verzekeringen, berustte zij in haar lot. gaf haar vijf minuten om een laatst gebed te Zij verborg, geknield te midden van beulen, eenige oogenblikken het gelaat i handen en vijf minuten later hing de arme aan den boom, waar de lynchers haar li hangen, na eerst nog twee schoten op haar lost te hebben. Weldra bleek, dat ongeveer op datzelfde oo blik de politie den waren schuldige had gi B namelijk een buurman van den pachter, dit een oude grieve te wreken diens kinderen giftigde. Een ongetrouwd heer, onlangs te Ham overleden, vermaakte een legaat van 12000 aan een weduwe met het volgende briefje tig jaar geleden vroeg ik uw hand, ma wees mij af. Tengevolge daarvan leefde ik lang in vrede en geluk. Wil daarom dit 1< aanvaarden als een blijk van dankbaarheid uw goedheid." De Deutsche med. Zeitung deelt rnedt dr. Simmonds bij eene vlieg, die in eene lij kamer had rondgevlogen, waar sectie op cho lijken was verricht, cholerabacillen aantrof. Hij nam daarna proeven met verschen vliegen, die hij op dezelfde wijze met de li in aanraking bracht en trof na anderhalf levende cholerabacillen bij deze aan. Hij waarschuwt daarom in choleratijden t< de vliegen die, eens besmet, gemakkelijk voe en dranken besmetten. Daarom is reinheid bedekking der potten met uitwerpselen van lijders en ook het bewaren van voedsel dranken in gesloten voorwerpen in die tij vooral gewenscht. Onder de oplossingen van de prijsvraa een Engelsch blad gesteld, „wat is een ko komen ook de volgende voor: Niet te gebruiken door één persoon, geschikt voor twee.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2