)e Zeeuwsche Socialist. N°. 396. Zaterdag 11 Februari. 1893. EN J. M. C. POT, Publicatie n. FEUILLETON. Voorheen en Thans. BINNENLAND. IERSEKSCHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Jurgeraeester en Wethouders van Tholen zullen op urdag, den 18 Febr. a.s., des middags ten 12 ten raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST. )e voorwaarden der verkoop liggen van af heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des voor- Idags van 912 uur. [gj Tholen, 9 Febr. 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, as,® C. J. DE V. VAN NOORDEN, Burgemeester. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. idn sociaal-democraten propageeren weer op platteland van Zeeland. Behalve „ReeAt voor ten" werd ook „De Zeeuwsche Socialist" rond rent, een nog jonge spruit van de oproerzaai- le partij van Domela Nieuwenhuis. Een heel weelderig bestaan schijnt de pas ge- a ene niet te hebben; het zou mij zelfs niet wonderen, dat hij in de geboorte gebleven j, want het nommer dat te koop werd aange- len was no 1, van Juni i892. Waren er geen ir dpger nummers? Het kan wel zijn, want alsof n zich schaamde over dien ouden datum, had n de dagteekening met een stukje papier be kt. Van de geboorte af dus misleiding. kt)at beantwoordt trouwens geheel aan het be- jjsel. Misleiding, het volk zand in de oogen 4)oien, dat is uitsluitend de toeleg. Een greintje arheid onder een berg van drogredenen, val- voorstellingen en leugen. Het is bij zulk een ïoud geen wonder, dat deze nieuwe socialist H t bloeit. De valschheid is te doorzichtig om P misleiden. ^Wat mij in het blaadje het meest tegenstond, een soort van vleierij, waarmee het zeker op goeden voet met de Zeeuwen wil komen, worden heel lief aangesproken als beste, brave els en aardige, frissche, goedhartige vrouwen, te gader zuinig, eerlijk eu oppassend! Maar zijt gij dan niet zuinig, eerlijk, oppas- ïd, gij arme zwoeger roept onze nieuwbakken ialist vol geestdrift uit. de: ter (Slot). De Munttoren liet inmiddels vijf slagen hooren, 7 uur ging de boot, en er was nog zooveel te zoodat zij besloten maar op te stappen. Zij daalden de trappen af en stonden op straat, h waarschijnlijk door de vermoeidheid ver ten zij zich in den weg en sloegen rechts om plaats van links. Bij de brug gekomen die de stelstraat met het Waterlooplein verbindt, repen zij echter hun vergissing, want immers, was de Amstel, en al hoewel thans over- d door heel wat anders dan de houten wip- bij vele Amsterdammers nog wel bekend, water bleef toch het water en de diamant- erijen links waren niet veranderd. Alleen die gracht!?" Hoe moeten wij loopen? ngen waar is de Botermarkt?" zoo luidde vraag aan een klein manneke dat voorbij g; de jongen keek vreemd op bij het hooren Wel zeker, (antwoorden wij) maar niet allen. Of zijt gij alleen een vreemdeling in Jeruzalem? Gij weet wel, dat er ook in Zeeland menschen zijn, waaraan wat of veel ontbreekt. En zijn de zuinige, eerlijke, oppassende men- schen rijk „Neen", zegt de Zeeuwsche Socialist, „maar de verkwisters, dieven en doordraaiers zijn wel rijk." Wij zouden zeggen: als er een middel is om arm te worden dan zijn het de drie ge noemde ondeugden, en onder de middelen om rijk te worden tellen ongetwijfeld de drie ge noemde deugden. Alles laffe vleierij. Daartoe behoort ook de aanval op het Heils leger. Over het geheel heeft men 99 van de 100 kansen om instemming te vinden als men op het Heilsleger scheldt. Nu, schelden is gemakkelijk, en in dit geval krijgt men er misschien die beste brave Zeeuwen en aardige, goedhartige Zeeuw- innetjes mee aan zijn zijde. Maar als Domela en consorten dan toch schelden willen, dan kunnen zij wel personen vinden, die verder van hen af staan, dan generaal Booth en de zijnen. Ziehier een staaltje van de driestheid waarmee leugens worden opgedischt. De „Zeeuwsche Soci alist" kan bewijzen, dat er alleen in Europa en Amerika meer aan levensmiddelen wordt voort gebracht, dan door de bewoners der gansche aarde verbruikt wordt. Wij zullen u bewijzen dat dit een leugen is. Europa eu Amerika tellen samen ongeveer 500 millioen zielen, de heele wereld ongeveer 1500 millioen. Europa en Amerika leveren dus een overproductie voor 1000 millioen menschen. Van tweeën ééndat overtollige wordt verbruikt of uiet verbruikt. Wordt het verbruikt, dan doen dat natuurlijk de rijken. Welke rijken? Laten we maar zeggen: die der gansche aarde, alzoo te gelijk aannemende, dat de andere werelddcelen niet te veel voortbrengen. Dat maakt de rekening niet onvoordeeliger voor de Zeeuwsche Socialist. Hoeveel rijken eten dat alles op Dat is niet gemakkelijk te zeggen, maar de Z. Socialist helpt ons. De Z. S. zegt dat er in Nederland 20 duizend zijn, dat is nog geen half percent. Naar dien maatstaf zouden er op de heele wereld 7ifi millioen zijn. Het zal wel minder wezen, omdat Nederland tot de rijkste landen van die hem onbekende markt; hij kende de Nieuwmarkt en de Appelenmarkt; maar van de Botermarkt had hij nog nooit gehoord, hij liep dus maar door, denkende dat die twee ouden hem beet wilden hebben. „Weet jij ook waar de Botermarkt is, moeder" werd toen aan een stokoude vrouw gevraagd „Je loopt net mis mensch, draai je precies „om en loop rechtuit dan kom je op het Rem- „brandtplein, zoo heet tegenwoordig de Boter- „raarkt." „Rembrandtpleio De Botermarkt dus ook al weg, geen ijzer en lood, geen kippen en duiven, geen kleine vogels en witte muizen meer des Maandags, hoe is het mogelijk De Araster dammers hebben niets meer over voor hun oude namen en herinneringen, zeide Muller, doch Smit antwoordde niet, waarschijnlijk bij den aan blik van het inmiddels bereikte plein, waar het beeld des grootsten schilders die Neerland ooit heeft voortgebracht zoo vreedzaam prijkt te midden van het groen, en bij de gedachte dat hoe groot de schatten ook zijn door de boter aan Holland toegevoerd, er geen onsterfelijker naam is dan die van Rembraudt. behoort, maar laten we maar zeggen 10 mill'oen. Dus dan eten en drinken die 10 millioen rijken voor 1000 millioen gewone sterveliugen of 1 zooveel als 100. Alle respect voor de magen en het verduwings-vermogen der kapitalisten 1 voor 100! Maar dat zal de meest verdwaasde socialist toch niet durven volhouden. Doch het overcompleet wordt misschien niet verbruikt. Recht duidelijk is het niet, wat de Z. S. daarvan denkt, maar laten we nu ook aan nemen, dat het blijft liggen. Dan vragen wehoe lang heeft die overproductie al geduurd? 10 jaar zal toch wel niet te veel gerekend zijn. Goed: 10 jaar. Doch dan is er op dit oogenblik een voorraad in magazijn voor 10 duizend millioen menschen, en dan zou de heele wereld, al werd er in 7 jaar geen korrel graan gezaaid en geen beestje aangefokt, daarvan al dien tijd kunnen genieten en dan moest de wereld al lang één voorraadschuur zijn. De Zeeuwsche boer of zijn arbeider zal daar niet veel van gelooven, want elk jaar gaat zijn schuur leeg en zijn slachtvee weg. Natuurlijk zou bij zulk een overvloed alle productie al lang stil staan. Dat zijn onwaarheden, die voor zich zelf spreken. Maar de Z. S. heeft een klok hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangt. Hij geeft misschien wel eens gehoord, dat er op 't oogenblik een voorraad van genotmiddelen is, die voldoende zou zijn voor alle proletariërs. Maar dat is heel wat anders. Een andere scheeve voo; stelling. „De arbei dende klasse moet de aarde, oorspronkelijk eigen dom van allen, weder terugbrengen aau allen," wordt er gezegd. Een geschiedkundige onwaar heid. De aarde is nooit gemeengoed geweest. Het recht van den sterkste en andere, minder onedele, oorzaken van ongelijk bezit hebben altijd ge- heerseht, vroeger nog erger dan thans. Vroeger had een klasse van menschen zelfs niet de be schikking over eigen persoon, veel minder was er sprake van persoonlijk eigendom. De Z. S. zweert dood en vloek aan de maat schappij en een oogenblik later spreekt hij van broedermin. Hij wil een gelukstaat scheppen maar een der grondzuilen is het wapen dat beschermt. Waartoe nog een wapen in een gelukstaat, die op broedermin steunt? Üp de eene plaats juicht De drukte op het plein was groot, luidsprekende en gesticuleerende waren eenige heeren bezig op een aantal huizen te wijzen, gelegen tusschen het café Mast en de Bakkersteeg, een hunner mat zelfs met een stok de lengte van het terrein ora terug gekomen uit te roepen„63 Meter." „Het is ongeloofelijk sprak een ander, dat moet een terrein geven van ruim 2000 vierkante meters."! „Natuurlijk sprak een derde, een nog jonge man van hooge gestalte met vastberaden uiter lijk en blonden knevel;" „met minder kunnen wij het niet doen, al wat men in Amsterdam op kleine schaal doet is niets waard alleen groote zaken réusseeren en daarom moet men alleen die doen en de kleine laten rusten" en dit zeggende rookte hij bedaard zijn sigaar net als of het reus achtig, door hem geopperd en voor de hoofdzaak reeds door hem uitgevoerd plan, kinderspel ware. Onze oudjes waren inmiddels, nieuwsgierig als alle oude lieden, naderbijgekumen en wilden er meer van weten; een, daar met den rug tegen een muur leunend, werkman, die toch niets te doen had, was wel zoo goed hen te woord te staan on nu vernamen zij het volgende: Dat het geheele terrein, tusschen Café Mast hij, dat het slaven volk zijn kracht bewust wordt en gereed is zijn kluisters te verbreken en een oogenblik later komt de klachtmaar de menschen willen bedrogen zijnomdat er nog zoovelen naar de zoo door hen genoemde zotteklap van de geestelijke heeren luisteren. En nu hebben we nog niet eens van de beginselen en de bedoeling der socialisten gesproken. We zullen dat ook niet doen, zij zijn genoeg bekend en maar weinigen keuren ze goed. In Zeeland schijnt de jacht niet voorspoedig te zijn; het blaadje werd zelfs tegen verminderden prijs aan geboden. 't Is anders nu geen ongunstige tijd om bekeerlingen te maken. We hebben hoop, dat Zeeland weinig stof levert voor de onmogelijke theoriën der sociaal democraten. Den heer A. Hollestelle, te Tholen, is dezer dagen het lidmaatschap aangeboden van het Historisch genootschap, gevestigd te Utrecht". Hij is tevens lid van het Zeeuwsch genootschap van Wetenschappen" en van het Nedcrlandsch natuur- en geneeskundig congres. De heer J. M. van Stapele, adspirant-veri- ficateur bij 's Rijks belastingen, invoerrechten en accijnzen, aan het station te Maastricht, is als zoodanig benoemd te Amsterdam, met ingang van 1 Maart e.k. Nu het ijs in de Ooster-Schelde grootendeels verdwenen is, blijkt, dat de oesters op de ver schillende perceeleu over het algemeen weinig hebben geleden. Alleen van de mosselbanken zijn groote hoeveelheden zaad met het ijs wegge dreven. Men schrijft dezen goeden afloop toe aan de gunstige winden gedurende de strenge vorst. Door de richting daarvan bleef de Ierseksche bank over het algemeen vrij van veel eu zwaar ijs, terwijl, tengevolge van de zwakke winden, de ijsschotsen weinig schade berokkenden. De qualiteit der oesters laat tot dusverre niets te wenschen over. Van de hoeveelheid leverbare oesters valt dit niet te zeggen; de oesterhande laars maken nog altijd hooge prijzen. N. v. d. D. en de Bakkersteeg, thans ingenomen door 17 huizen, was aangekocht door een combinatie, die al die huizen zou sloopen, om op het daardoor verkregen terrein één reusachtig Magazijn van Manufacturen, levensmiddelen, meubelen, boeken enz. enz. te stichten. In dat ééne magazijn zou men alles kunnen koopen wat de vaderlandsche en buitenlandsche industrie vermochten te schep pen, in dat ééne magazijn, bediend door een per soneel van eenige honderden mannen en vrouwen, zouden millioenen 's jaars worden omgezet; het zou een wereld in het klein worden, een tot nu toe in Amsterdam ongezien iets, dat nog bovendien het groote voordeel zou aanbrengen van voortaan in Holland te houden al het geld dat nu voort durend over de grenzen gaat naar Parijs, omdat men daar, door den inkoop op groote schaal, tegen lagere prijzen verkoopen kan. „En hoe moet dat gebouw dan heeten?" vroeg Muller, die het nieuwtje in zijn geheel in zijn dorp wilde overbrengen: „A la Métropole" antwoordde de werkman, trotsch op zijn kennis dezer 4_rie Fransche woorden. „En wat moet dat aii«H«el kosieu met al die goederen uie er in moeten?"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1