hi N°. 395. Zaterdag 4 Februari. 1893. u EiN J. M. C. POT, )e Burgemeester van lerseke bericht de gemeente-geneesheer, arts J. G. N KLINKENBERG, op aanstaanden TERDAG 4 FEBRUARI, des namiddags zes uur in functie treedt en ten ze van den heer CUPÉRY te spre- is. Publicatie n. FEUILLETON. Voorheen en Thans. BINNENLAND. iin$ IERSEKSCHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan iet bureau te T h o I o n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Thohn. Advertentie!)van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. BELASTBARE OPBRENGST 'er Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen. Ie Burgemeester der Gemeente Tholen maakt be 1, dat eene opgave van de uitkomsten der METING SCHATTING van gebouwde en ongebouwde ndommen, in deze Gemeente gelegen, gedurende ig dagenvan den 4 Februari tot en mot den 4 ,rt 1893 aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter inzage ligt. olen, den 4 Februari 1893. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd C. J. DK V. VAN NOORDEN. ge ge lurgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis der ingezetenen, dat de afgekondigde SEMEENE POLITIE-VERORDENING dezer ge- inte, ter lezing is aangeplakt in de vierschaar van gemeentehuis. 'holen, 3 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder, Jitslag der aanbesteding van kunstmeststoffen, touden door de Vereeniging Landbouwbe- ff" in het eiland Tholen. ngeschreven werd )T 248,200 K.G. Superphosphaat, door de hh. J. Ampt, te Oud-Vosmeer, voor f 3,47. H. M. omonson, te Rotterdam, voor f 3,28. M. G. 8, rstraate, te Stavenisse, voor f 3,22 en J. Hage te St. Maartensdijk, voor f 3,20. 15.050 K.G. verbeterde Peru guano: J. Ampt, voor f 10,25. C. P. Daverveldt, >uw voor f9.47. J. Hage, Pz., voor f9,46. Kortman, Rotterdam, voor f 9.29 en M. C. rstraate, voor f 9.23. 9* LANDBOUW. Het was ongeveer twee uren 's middags. Popigzaam, steunende op dikke stokken, wandel twee oude lieden over den Haarlemmerdijk de richting Dam. Het gemakkelijk plaveisel >cg zeer hun goedkeuring weg, doch de groote Anfikte# de krioelende menschenmassa, de rinke de bellen van de elkander kruisende trams akten hen in de war. Het was jaren geleden beiden, oud-gedienden van ons kranig Indisch r, hun vaderstad hadden bezocht en waar- ijülijk was het de zucht die nog eens weer zien vóór hun dood, die hen had doen be- liteu hun dorp in Noord-Holland te verlaten 6e gelegenheid te baat te nemen, dat een edkoope boot voer, om Amsterdam nog eens bezoeken Wat de stad veranderdHet Y, vroeger n liefelijken aanblik opleverende, was ver- 53.850 K.G. Chili salpeter: G. J. Ampt, voor f 11,55. A. Schnelleman, voor f 11,50. H. J. Vlamings, voor f 11.47 en Mulock Houwer te Zierikzee, voor f 10,96. 2.350 K.G. Zwavelz. ammoniak: M. C. Verstraate, voor f 15,75. J. J. Kortman, voor f 13,98. G. J. Ampt, voor f 13,66, J. Hage Pz., voor f 13,33 en A. J. van Breen, voor f 13,14. 300 K.G. Kali: G. J. Ampt, voor f 10,75. J. Hage Pz. voor f9,43. 6.600 K.G. Ammoniak Superphosphaat: G. J. Ampt, voor f 9,25. J. Hage Pz., voor f 7,67. J. J. Kortmau, voor f 7,48. C. P. Daver veldt, voor f 7,4-0 en M. C. Verstraate, voor f7,40. 1000 K.G. Kainit: G. J. Ampt, voor f3,34. M. C. Verstraate, voor f 2,85. J. J. Kortman, voor f 2,84. J. Hage Pz., voor f2,78 en A. J. van Breen, voor f2,45. De levering is aan de laagste inschrijvers ge gund; van de ammoniak superphosphaat aan den heer M. O. Verstraate, die voor een gelijk bedrag had ingeschreven als de heer C. P. Daverveldt. Het totaal der aannemingssom is f 16084.55l/2. Aan het verslag der 2c gecombineerde vergadering van beetwortelsuikerfabrikanten en landbouwers, op 20 Januari 11. te Breda gehouden, ontleenen wij het volgende Van de zijde der landbouwers waren aanwezig de hh.: J. M. Kakebeeke, Goes, L. J. van Beek, Zevenbergen, B. Col lot d'Escurj, afgevaardigde van den suikerbietenbond Axel en TerneuzenBoscbkapelle, A. Padmos, Kloetingc, L. J. Dorst en C. A. H. Wagtho, afgevaardigden van den bond van suikerbietenver bouwers in het eiland Tholen, en C. Aarden, Standaardbuiten. Van de zijde der fabrikanten, voorzien van mandaat hunner vereeniging, de hh.Heerma van Voss, te Leur, Vlekke te Gastel, van Rossum, te Oudenbosch, Granpré Molière, te Oudenbosch, Daverveldt, te Roosendaal en Binck, te Roosendaal. Na opening der vergadering stelt Dr. Swaving, directeur van bet Rijksproefstalion te Breda, de vraag aan de orde: „is de ondervinding verkregen bij de proef-contracten op gehalte, in de algeloopen campagne van dien aard, dat beide partijen erkennen dat het contracteeren op suikergehalte praclisch uitvoerbaar en wenschelijk is?" Uit de mededeelingen van verschillende zijden dwenen en had slechts een breeden stroom achtergelaten; een reusachtig station was aan den oever van dien stroom verrezen en van uit dat station, waarin de beide oudjes bijua verdwaal den en waaruit zij eindelijk, na het onnoodig op- en afdwalen van vele trappen, te voorschijn kwamen, zagen zij het Damrak. „Doch dat is het Damrak niet!" riep een hunner, „dat is ook al weg, dat was immers een gracht?" De andere keek onderzoekend rond en kwam tot de slotsom dat het gedeeltelijk gedempt was geworden, doch herkennen deed hij het evenmin als zijn medgezel, want dat Victoria Hotel, dat Bijbel Hotel, dat Meubelmagazijn van Hillen, die groote Katholieke Kerk links, die vele totaal veranderde gevels, waren hen nieuw, evenals de boom perken, de „kleine steen tjes" en de steeds af- en aanrijdende trams. Eu de korenbeurs, waar was die? Ook al verdwenen! Slechts één ding was hetzelfde gebleven en wel de politiepost aan de Oudebrug en beiden wezen daarop lachende, zich herinnerende hoe eens op een avondDoch stil, dat be hoort tot de jeugd van beiden en thans ge lijken zij evenveel meer op de wildzangen van gegeven, blijkt dat beide partijen de invoering van het contracteeren op gehalte wenschen en zulks be schouwen als den eenigen weg, die tot veredeling der beetworlelcultuur kan leiden, levens tot samen werking der wederzijdsche belangen. De beer Van Voss merkt echter hierbij op, dat de gehalte-contracten, bij vele landbouwers de onjuiste opvatting doen ontstaan, dat hierdoor de gemiddelde bietenprijs zou worden verhoogdneen, er wordt niets anders mede bedoeld dan de onregelmatige verdeeling in de uitbetaling op te heffen. De labrikant betaalt den „hoogst mogelijken" prijs voor bet ge middeld suikerpercentage uil alle bieten der gebeele campagne: bij gewichts-contracten worden dus bicten met boog en met laag suikergehalte over éénen kam geschoren; bij gehalte-contracten worden de bieten met hoog suikergehalte méér, de bieten met laag gehalte minder betaald. Bij partieele contracten loopt de fabrikant gevaar dat suikerrijke peeën op gehalte en suikerarmere peeën op gewicht worden verkocht; daaromtrent zijn door fabrikanten reeds ervaringen opgedaan. Zij stellen dus eene basis van 14 "/o. daar zij aannemen dat alleen landbouwers met suikerrijke bieten op gehalte zullen contracteeren. Het liefste zagen zij eene algemeene invoering der gehalte contracten, doch vragen hoedanig de wijze zou zijn daartoe te komen V De heer d'Escury vraagt den heer Van Yoss of de tabrikantenbond bepaalde plannen heeft aangaande bet contracteeren op gehalte. Volgens hem ligt het op den weg van den bond in deze handelend op te treden; meenen de fabrikanten het dus ernstig met de gehalte-contracten, zoo mogen zij zulks toonen, door de eerste stappen te doen. Dr. Swaving meent, dat het der vergadering zal interesseeren, kennis te nemen der resultaten van de beetwortel-onderzoekingen in de afgeloopon campagne aan de Rijkslandbouwproefstations verricht: Proefstation. Provincie. HoornNoorholland, 11 monsters gemid. 13,3%. Wageningen, Gelderland, 15 14,1%. Groningen, Groningen 55 13.3%. Zeeland, 195 13^3%. Breda J Noordbrabant, 189 14,2%. JGoerce en Overflakke 6 12,9%. De beer Dorst maakt eenïge opmerkingen over de herkomst van het door de fabrikanten verstrekte zaad en wenscht bij het sluiten van contract daaromtrent juist te worden ingelicht. Het blijkt echter niet wel mogelijk hieraan volledig te kunnen voldoen. De Voorzitter stelt thans, op grond der verschillende discussies, de vraag: zijn de bh. fabrikanten gezind contracten op gehalte te sluiten, zoo ja, op welke voorwaarden vroeger als de gehelmde politieagenten van thans op de door petten gedekte dieaaren van Her mandad van voorheen, die toen in het belang der openbare orde zoo krachtig waren opgetreden. De Dam werd bereikt nadat beiden zich te vergeefsch hadden afgevraagd wat toch het nut en de bestemming waren van een houten ge bouw, vlak achter de Beurs, dat geheel beplakt was met aanlokkelijke voorstellingen van al de in de café Chantants van Warmoesstraat en Nes te genieten heerlijkheden. Zij vroegen het daar om aan eenige voorbijgangers, die antwoordden het niet te weten en maakten hieruit op dat dit gebouw voor vele Amsterdammers een raad sel is en waarlijk zij hadden het niet mis. Dadr was dan de. Dam, daar stond het Paleis van den Koning, dadr het Kommandantshuis, dadr was Zeematishoop, ma.ir ook al weer hier wat veranderingenDie winkels van Hajenius en Kattenburg, die Groote Club, die tram massa, ja, van al wat onze oudstrijders zagen maakten die nog het meeste indruk op hen als getuigenissen van de enorme uitbreiding die het verkeer in de laatste 20 jaren heeft ondergaan. „Tramkaartje meneer?" riep een jongen die Bij monde van den heer Van Vo«s, voorzitter van den fabrikanlenbond, wordt verklaard: dat de fabri kanten op gehalte willen contracteeren op f 11, resp. f 11.50 per 1000 kilo, met basis 14 suiker; terwijl eventueel, indien eene geheele gemeente of landbouwvereeniging op gehalte contracteerde, hierin eenige wijziging zou kunnen worden gebracht. De landbouwers, ter vergadering aanwezig, zijn van oordeel, dat deze eiscb van 14 basis te hoog is gesteldde beer J. M. Kakebeeke noemt dezen eisch gelijkstaande met eene weigering om op gehalte te contracteeren. Nadat de mogelijkheid, om voor 1893 contracten op gehalte te sluiten, bij de aanwezige landbouwers op den eisch van 14 als basis is afgestuit, doet de heer L. J. van Beek een voorstel in der minne, om tot een vergelijk te komen: bij stelt voor eene speling van 1314 bij f 11 per 1000 kilo, met korting beneden 13 en bijbetaling boven 14 De heer Van Voss verklaart, ook namens zijne mede-afgevanrdigden van den beetwortelsuikerfabri- kantenbond, gecne vrijheid te hebben andere wijziging in het basis-cijfer te maken, dan thans door hem voorgesteld. De voorzitter betreurt het, dat deze bijeenkomst niet op zoodanige wijze aan het doel heeft beantwoord als wel was gewenscht; in 't belang der beetworlel cultuur zou hij het achten dat de punten van aan raking tusschen fabrikanten en landbouwers, met moeite aangeknoopt, r.iet werden verbroken; hij wenscht daarom der vergadering te vragen of het baar nultig voorkomt, dat dit jaar, na afloop der campagne, weder eene bijeenkomst zal worden ge houden. Door den heer Kakebeeke wordt in dien geest een voorstel gedaan en besloten eene bijeenkomst te beleggen in de tweede helft van November 1893, in de veronderstelling, dat dan ook nog betere aaneen sluiting tusschen de landbouwers zal bestaan en meerdere l.indbouwvereenigingen door afgevaardigden, voorzien van mandaat, iu deze gecombineerde ver gadering zullen zijn vertegenwoordigd. Tot inspecteur bij de registratie, in de 21e divisie, is benoemd de heer J. ter Pelkwijk, ontvanger der registratie en lid van het bestuur der Vissclierijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Goes. op een kruk voorthinkte: Smit, de oudste van de twee, kocht er een paar, bepaald van plan van het hem nieuwe vervoermiddel eens ter dege gebruik te maken, alleen zag hij het voor deel er niet van in kaartjes te koopen 10 cent wanneer men, naar hij gehoord had, aan den conducteur óók maar een dubbeltje te betalen had. De snelheid evenwel waarmede de jonden met den kruk zich verwijderd had, bracht hem op een boos vermoeden en tot de overtuiging dat ten raiuste de Arasterdarasche straatjongen van thans volstrekt niet verschilt van dien van voorheen. „Aapie meneer?" riep een koetsier tot Muller, de jongste, en deze werd ernstig boos. „Wat? hij een oud gediende die ettelijke duidelijk zichtbare expeditie-medailles op de borst droeg, een aap." „Dat was te kras, wat dacht die kwa jongen we'?" en veel moeite kostte het den ruim zeventigjarige te beduiden dat er van een huur rijtuig sprake was en de veranderingen in Amsterdam hadden teweeg gebracht dat men vroeger de apen alleen vond in Artisen thans zoo'n beetje overal door de stad. Hij wreekte zich door in den aap t«- kruipen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1