3 N°. 394. Zaterdag 28 Januari. 1893. EN °m J. M. C. POT, Pu blicatiëu. m DE STAATSLOTER FEUILLETON. ene vrouw aan boord: IERSEKSGHE Thoolsche Conrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 0 (Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 èents. Ingazonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan >0,it bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. ,e irgemeester en Wethouders van Tholen brengen, rolge art. 83 der algemeene politie-verordening, ..|,:ennis van de ingezetenen dezer gemeente dat het >cr van secreetmest kan plaats hebben gedurende ■y nacht van I Joensdag 1 op Donderdag 2, onderdag 2 op Vrijdag 3 en rjjdag 3 op Zaterdag den 4 Febr. en, den 28 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Dlj INRICHTINGEN 'sfGevaarSchade of Hinder kunnen veroorzaken. 3 k? U^gemeester en Wethouders der Gemeente Tholen jen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Zetten wonende alhier, om op het perceel, U1'«traal bekend Sectie G, No. 449, een overdekte «rplaats van meststoffen te mogen daarstellen, -> «hen is toegestaan, riitolen, den 27 Januari 1893. roi> burgemeester der Gemeente Tholen, brengt bij .rus ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem jleAügen en aan den Ontvanger der Directie Be lgen ter invordering is verzonden, het kohier der ^idbelasting op de gebouwde en ongebouwde .■ommen, voor het dienstjaar 1893, met uitnoo- 1 'ig aan een iegelijk wiens zulks aangaat, om na mene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoe- e het door hem verschuldigde te kwijten, met iinering tevens, dat de bezwaren, welke dieaan- rtie mochten bestaan, binnen drie maanden na n behooren te worden ingediend. ïolen, den 24 Januari 1893. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoer j C. J. DE V. VAN NOORDEN. et is een karaktertrek van den mensch, 3ori bij niemand ontbreekt, dat hij zijne bezi, 3H wenscht vermeerderd te zien. Kijk zijn i'bfiers wensch, rijk worden ieders streven. lu locialislische wereld, als die er eenmaal korut, anV zal het niet anders zijn. De natuur gaat boven de leer. Of dat nu een deugd of een ondeugd is, zullen wij in het midden laten, maar zeker is het, dat sommigen in hun streven naar rijkdom te ver gaan, en geen ongeoorloofde, helaas! zelfs geen misdadige middelen ontzien om hun doel te bereiken. Anderen willen op eene gemakkelijke manier en liefst zoo spoedig mogelijk rijk worden, en zien daarbij de gevaren over het hoofd, die aan plotseling rijk worden verbonden zijn. Wie door noeste vlijt langzamerhand zijn vermogen heeft zien aangroeien, blijft in den regel een werkzaam en nuttig mensch, wiens rijkdom anderen ten zegen is en daardoor zijn bezitter de hoogste vreugde schenkt. Wie plotseling in het bezit komt van schatten, vervalt niet zelden in uitersten, die hem ten verderve voeren. Zoo gewonnen, zoo geronnen! Een der vormen, waarin zich dat streven naar vlug en gemakkelijk rijk worden openbaart, is het spel. We bedoelen natuurlijk het zuiver spelen om geld, waarin het toeval alleen de kansen uitdeelt, en waarbij de hoogste prijs, niet zelden een schat, den spelers in de oogen schittert en in zenuwachtige spanning brengt, m. a. w. de geldloterij. Aan dit loten zijn inderdaad gevaren verbonden Vooreerst wat wij zooeven noemden van het plotseling rijk worden in het algemeen, stel dat dit werkelijk de vrucht van hut s:- ongekeerd kan de speler, als het spel tot h tocht overslaat, even gemakkelijk, ja nog veel gemakkelijker, doodarm worden. Wie speelt hev-ft veel meer kans om te ver liezen, dan om te winnen, want vooreerst strijkt de ondernemei der loterij zelf eerst een deel den inzet op (dit is zijn doel) en ten andere 'loeten, om groote prijzen te maken, vele inlagen jeengevoegd worden, waardoor veel nieten ont laai-:. Eene beschouwing van onze eigen staats- oterij zal dit duidelijk maken. Er zijn daarbij 21000 loten. Slechts 510 daarvan kunnen winnen. Eigenlijk zijn daar nog 230 winsten bij, die tamelijk onbeduidend mogen heeten, maar laten we maar zeggen 510. Tegen over die 510 kansen om te winnen staan er Uil het Duilsch HEINRICH BaCKElR. ivl'ij Fina hadden zich onderwijl die personen i/snigd, die in een codicil var: het testament letBgenamen genoemd waren; alleen Ralf out- ■nog. De groote klok in 'de kamer sloeg rlJ De notaris, die met de peniug van het ï^Bjent belast was, wenkte z:jn' klerk; juist men beginnen, toen Ralf .innentrad. Zijn blik viel op Peter Peter.sen, die hem met ïtschen en spottendcu tr,ek aanzag. Doch jeek nauwelijks naar h'em, zijn oog ging ld door de kamer en da ar in een hoekje zat m verborg haar gelaat in den zakdoek, iel dezer bijeenkomst had de nogfrissche, ide wonde cin den dood v: n den geliefden vader opnieuw geopend, maar toen zij het hoofd ophief en Ralf op zich toekomen zag, scheen haar gelaat een oogenblik van blijdschap te stralen. Toch reikte zij den geliefde stom de hand en wees op een' stoel naast den haren. Christiaan Skjörn hield den blik onafgewend op zijn' kameraad en Fina, toen dezen elkaar begroetten en hij den glans van geluk op beider gelaat zag, knipoogde hij zeer vergenoegd en liet tusschen de tanden een heel zacht gefluit hooren. Nu keek hij naar Peter om, die bij den haard stond en met een boosaardigen glimlach zijn blik op het paar in den hoek gericht hield. De oude stuurman was goedig van aard, maar in dit oogenblik gevoelde hij toch een triumfeerend leedvermaak. Hij ging eveneens naar den haard en terwijl hij zijn mond kort bij Peters oor bracht, als moest hij hem een geheim toever trouwen, fluisterde hij „Wel, mijnheer Pelerseu, een knap paar, vin je niet? Dat zal een vroolijke bruiloft geven ,,'k Heb niets met je te makensiste Peterseu woedend; doch Skjörn voegde er bedaard aan loe „Nu, nu, ik wou je alleen maar gelukwenschen met de verloving van je nicht; zij krijgt een 10500 om te verliezen (precies de helft zijn nieten) en 9990 kansen om ongeveer zijn inzet terug te krijgen. Dus 1 winstkans tegen ruim 20 verlieskansen. Rekent men alleen de prijzen van 1000 gld. en daarboven dan wordt de verhouding nog veel ongunstiger. Dan wordt de winstkans precies 1 op de 100, of rekent men alle loten, 1 op de 200. Het wordt zoodoende begrijpelijk, dat men zijn leven lang in de loterij kan spelen zonder een prijs van belang te trekken. Maar we gaan verder. Bij iedere staatsloterij wordt minstens 1 mill. 246 duizend gld. ingelegd (het kan aanmerkelijk meer zijn, als in de 5e klasse de hoogste prijzen tot de 3e of 4e week blijven zitten, maar we zullen weer maar het minste neruen 1.24G.000). En er wordt slechts 1 mill. 36 duizend gld. uitgeloot. Dus een verschil van minstens 210 duizend gld. Maar dat is nog niet alles. De Staat kort van de prijzen 10 of 15 ten honderd, samen f 129.325. Dat maakt met de 210 duizend van daareven zeer ibij 340 duizend, dus ruim van den een kleinigheid voorwaar 1 Jij ven die 31/2 ton gouds, in een jaar (vu vj 'l oen? Die komen voor een gedeelte aan den Staat (daarvoor is hij ondernemer, opperste loterijbaas zou meu kunnen zeggen) maar voornamelijk dienen zij om eenige honderden ambtenaren te betalen. Wie dus in de staatsloterij meespeelt, helpt de schatkist stijven en een legertje beambten in het leven houden. Dat is zeker niet het doel der spelers, maar velen denken er niet aan, anderen weten het niet eens en wie liet weten getroosten het zich. Er staat ook tegenover, dat men rekenen kan op eerlijk spel en dat de Slaat de uitbetaling der prijzen waarborgt. Dat is inderdaad voor spelers niet gering te schatten. Men mag dus het loterijspel noemen goed geld naar kwaad geld gooien, vooral als men daarbij bedenkt, dat de gelukkigen met hun prijs wel eens dood ongelukkig werden. Het is dus geen wonder, dat menigeen de staatsloterij als hoogst onzedelijk veroordeelt en op de afschaffing aandringt. Maar hier blijkt fermen manDaarop ging hij weer bedaard naar zijne plaats terug, want juist was de notaris met de voorlezing van kaptein Attersons testa ment begonnen. In het eerste, deel daarvan waren de legaten beschreven, die de oude walvischjager aan zijne getrouweu, die met hem storm en gevaren ge deeld hadden, vermaakte. Niemand was vergeten, zelfs de scheepsjongen niet; alleen Ralf en Skjörn waren er niet bij genoemd. Verder luidde het testament: „Na aftrek van het reeds genoemde blijven in de bank van Christiania nog 24000 rijksdaal ders. Daarvan ontvangen mijn bootsman Christi aan Skjörn en mijn neef Peter Petersen ieder 2000 rijksdaalders. Als ik mij niet vergi.-t heb, beuiinl mijn stuurman Ralf Suren mijne dochter Christina Atterson." Een onbetamelijk rumoer verhinderde hier den notaris verder te lezen; achter hem hoorde hij stampvoeten en vloeken, een stoel viel dreunend op den vloer, en toen hij verb asd omkeek, om de oorzaak te kennen, zag hij een jongen man als wild de kamer uitstormen. Toen hij evenwel den blik weer omkeerde, had hij een bekoorlijker weer hoe moeilijk het gaat met bestaande toe standen te breken. Ministeries van verschillende richtingen, ook het tegenwoordige, hebben zich in beginsel tegen de staatsloterij verklaard, maar toch blijft zij bestaan. Onder het ministerie- Lohraan evenmin als onder het ministerie-Tak werd zij opgeheven. En zoo zal het denkelijk nog lang blijven. Er is trouwens ook wel wat voor deze in richting te zeggen. Men kan alle dingen uit meer dan één standpunt beschouwen. Elke medalje heeft haar keerzijde. Het is hoogst onzedelijk het kwaad in de hand te werker maar het is aanbevelenswaardig het kwaad, als het niet uit te roeien is, in de minst schadelijke richting te sturen. En dit doet de Staat dooi' zich met het spelen om geld te be- UlOcieu. rc iuudon nipt. diirvnn boworpn, dat dit zijn doei is, maar hij doet het toch, zij het dan onbewust of zijns ondanks. Spelen wil nu eenmaal een groot deel van bet volk. Ik ken menschen, die de loterij uit een zedelijk en een economisch oogpunt afkeuren, maar toch spelen. Schaf de staatsloterij af en gij zijt nog geen stap verder. Het kwaad zal op een andere en gevaarlijker plaats uitbarsten. Men zal zich overgeven aan vaak buitenlandsche of particuliere loterijen, waarbij alle waarborgen van eerlijkheid en zekerheid ontbreken, en waarbij de ondernemer nog grovere winsten beoogt. De strengste wetten zullen dit niet kunnen verhoeden. En als er dan toch gespeeld wordt, dan is het beter, dat de voordeelen in onze eigen schatkist dan in vreemde vloeien; dan blijven zij althans in het land en komen weer ten algemeene» nutte. Als we deze beschouwing als de ware mogen aannemen, dan is het voortbestaan der staats loterij best te verdedigen. Want wat doe», de Staat dan? Niets dan van twee kjvaden het minste kiezen. Ook zon de opruiming vele moeilijk heden baren. Vele ambtenaren zouden aan den dijk gezet worden en de schatkist zou de baten missen waarop zij tot heden zeker kon rekenen. Bovendien, het moge waar zijn, dat sommigen door plotseling rijk te worden aan 't begin van hun ongeluksweg komen te staan, het is omge keerd niet te ontkennen, dat niet allen zich zelf daarhij vergeten en dat ook wel eens iemand beeld voor oogen. Ralf en Fina waren opge sprongen en het meisje verborg haar betraand gelaat tegen de borst van den stuurman, die ten hoogste verrast naar Christiaan Skjörn keek. Doch deze zat bedaard in zijn' leuningstoel, speelde met de vingers, knikte zijn' vriend toe en zei ,/k Heb 't wel gedacht, dat het zoo afloopen zou; voor den dood wordt het oog dofl" „Mag ik de heeren verzoeken, wat stil te zijn9" liet thans de notaris zich hoorendaarna ging hij met het voorlezen door. In zijn testament vermaakte Fina's vader aan den stuurman de helft van de brik Midgard of, naar weusch 5000 Rijksdaalders. Ingeval de testateur zich in zijne vermoedens mocht vergist hebben en er dus van het huwelijk niets komen kon, bleef het testament toch van kracht, daar Ralf Suren hem steeds zoo dierbaar was geweest als een eigen zoon; mocht het echter anders zijn, dan schonk hij het paar zijn vader lijken zegen. Van het overige van zijn vermogen, zijn huis en inventaris, enz. was zijn dochter universeele erfgename. Met een' zegenwensch aan Fina ein-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1