Van onze berichtgevers. B u r g e r1 ij k e Stand. Gemengd Nieuw s. Kerknieuws. ST. ANNALAND. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. 1891: 1192 m. en 1194- vr. samen 2386 inwoners. In den loop van 1892 werden geboren 4-6 m., en 43 vr., vestigden zich in de gemeente 25 ra., en 28 vr., eene vermeerdering aldus van 71 m. en 71 vr. samen 142 personen. Daarentegen overleden 24 m. en 17 vr. en vertrokken 53 m. en 55 vr. samen 77 m. en 72 vr. De bevolking bestond dus op 31 Dec. 1892 uit 1186 m.enll93vr. samen 2379 en onderging dus eene vermindering van 6 m. en 1 vr. Er werden 23 paren door den echt aan elkan der verbonden; 22 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter, Er hadden 3 tweelinggeboorten plaats en 2 aangiften van levenloos geborenen. 1ERSEKE. In de maand December werden op het telegraafkantoor alhier behandeld 1356 telegrammen, waarvan 274 verzonden en 1082 ontvangen. In de postspaarbank werd ingelegd f3301,87 in 32 inlagen en teruggenomen f699,39 in 13 terugbetalingen. Er zijn 2 nieuwe boekjes aan gevraagd. De bevolking der gemeente bestond op 31 Dec. 1891 uit 3834 personen (1911 man nelijke en 1913 vrouwelijke.) In 1892 werden geboren 207 zielen (102 m. en 105 vr.) en er stierven er 69 (34 m. en 35 vr.), dus een aanwinst van 138. Er vestigden zich van elders 192 personen (95 in. en 97 vr.), waar tegenover staat een vertrek naar andere plaatsen van 128 personen (71 m. en 57 vr.) Aanwinst 64. De bevolking vermeerderde dus met 202 zielen (92 ra. en 110 vr.) en steeg tot 4026. Er werden 34 huwelijken gesloten. Het aan tal levenloos geborenen bedroeg 9 (4 m. en 5 vr.), het aantal buiten echt geborenen 8 (2 ra. en 6 vr.), het aantal tweelinggeboorten 2, en het aantal erkenningen van een kind bij huwe lijken 2. De bevolking van Ierseke, 4026 zielen, is grooter dan ooit te voren. Het hoogste getal voor deze was 3961 op Dec. 1887, het jaar vdor de emigratie naar Argentina. Blijkens de gewone jaar-statistiek waren er op school I alhier 330 leerlingen en op school II 256. Op 15 Jan. zullen deze cijfers respectievelijk bedragen 329 en 255. De Chr. school meegerekend zullen er ongeveveer 750 schoolgaande kinderen zijn. De voordracht voor de twee vacante plaatsen voor onderwijzeres aan school I bestaat uit de dames: J. C. Scheepens te Nieuwerkerk a/d. ÏJsel, A. van der Graaf te Ouderkerk a/d. IJsel en A. C. Waterman te Hof vau Delft. ST. MAARTENSDIJK, 10 Jan. Het nuts- gezelschap „Tot nut en genoegen" hield heden avond ten huize van den heer D. Hage, zijne 3e winterbijeenkomst. Evenals de vorige ver gaderingen was ook deze slecht bezocht, zeker tengevolge van ongesteldheid van eenige leden en weinig animo der gezonden. Er werd besloten een gedeelte der bibliotheek onder de leden te verkoopen, en voor de opbrengst nieuwe werken aan te schaffen. 11 Jan. Heden namiddag werd alhier een wedstrijd gehouden op schaatsen en met ijssleden voor den minderen man, uitgeschreven door eene commissie van ingezetenen, daartoe in staat ge steld door de inwoners dezer plaats. Er was ingeschreven tot een bedrag van ougeveer f 120 aan geldswaarde .en aan levensmiddelen, terwijl aan den wedstrijd werd deelgenomen door 101 personen. De prijzen eu premiers bestonden in levens- ling voelde hij zijn arm omhoog gerukt; het schot ging door de planken van ,het dek en voor hij zich tegen den aanvaller verweren kon, had deze hem met Ralfs hulp op den grond geworpen en geboeid. Spoedig lag de trotsche kaptein, als een klein kind van woede huilend ouder in het ruim van de brik, als een weerlooze gevangene. Eerst toen de Midgard in de haven van Sta- vanger voor anker lag, werd hij in vrijheid gesteld. Dreigend de vuist tegen het schip opstekend, snelde Peter Petersen de stad in eu naar den zeeschout, om tegen Ralf Sureu en Christiaan Skjöru eene aanklacht in te dienen. Spoedig begon het onderzoek dezer zaak en het eerste gevolg daarvan was, dat de rechtbank een beheerder over het schip benoemde. Nadat echter Fina benevens Ralf Suren en Christiaan Skjörn verhoord waren, zag de rccht- bnnk zich genoodzaakt, de vervolging van de twee laatsten te staken, daar men het thans voor bewezen hield, dat de gestorven kaptein aan zijn neef slechts het koramando voor de thuisreis gegeven had. Daarentegen stelde men een nieuw onderzoek in tegen Peter Petersen, wegens poging tot moord op Ralf Sureu. Wordt vervolgd.) middelen, terwijl iederen deelnemer, die zonder prijs van de baan kwam, een bon werd verstrekt ter waarde van f0.75, om daarvoor eetwaren te koopen. 't Geheel liep flink vau stapel, terwijl honderden aanwezig waren om een kijkje te nemen Hedenavond omstreeks 10 uur werd de gemeente in rep en roer gebracht door den tamboer bij de brandweer. Op gerucht van binnenbrand, trok deze, zonder zich te overtuigen of de brand van ern- stigen aard was, al trommelende door de straten, zoodat in een minimum van tijd eene massa menschen, ongekleed velen hadden zich reeds ter ruste begeven bibberende van kou en met ontstelde gezichten, zich op hoeken en kanten vertoonden, elkaar de vraag doendewaar is de brand Het liep evenwel met een sisser af. De oorzaak van dit alles is te zoeken in het vlam vatten van een kistje sigaren, die in een arbeiders woning op een stoof met vuur te drogen waren gezet, ten einde die op het ijs verkoopbaar te stellen. Onverantwoordelijk echter is het van de be woners van het huisje, die, terwijl zij een pretje bijwoonden, de bewaking van het zelve overlieten aan een 6jarig kind, dat op een jonger spruitje moest passen. Door het Weezen algemeen armbestuur in deze gemeente, is heden een uitdeeling gehou den van kleedingstukken aan armen en behoefti- gen, tot eene bedrag van ongeveer f 400. OUD-YOSMEER. Aan het bestuur van alle gemeenten in ons vaderland is eene circulaire verzonden, waarin dat bestuur wordt verzocht de inwoners op te wekken tot het mildadig geven van giften voor de behoeftige oudstrijders van 1830. Verscheidene oudjes, die aan den strijd van Noord tegen Zuid deelnamen behooren tot den kring, die met recht den naam van belioef- tigen dragen. En waar we van onzen ouden vijand in België hooren, dat hij flink zorgt voor zijne oud-strijders, mogen wij Hollanders zoo door en door bekend, zelfs eene Europeesche vermaard heid bezittende, op het punt van weldoen, niet achterblijven. In onze gemeente bevindt zich de oude 84-jarige Storraezand, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis, de citadel-medalje, en een medalje, waarop aan de eene zijde staat„voor Ko ning en Vaderland" en aan de keerzijde „Wat ook val, Trouw staat pal" en al weet de be krompen grijsaard ook al niet meer waarvoor hem de laatste is toegekend, zeker is het dat hij ze ten volle zal verdiend hebben. Hij be hoort ook tot de personen, die na de overgave der citadel, naar St. Omer in Frankrijk als krijgsgevangene werd gevoerd. Hij verkeert in zeer armoedige omstandigheden en wordt eenigs- zins ondersteund door de ook al niet ruim voor ziene kas der Armen van de Ned. Hervormde Gemeente. Moge dit voorbeeld uit onze omgeving: opwekken om de commissie, die bovengemelde circulaire in de wereld zond, in hare poging oui de oude, behoeftige krijgers hun zeker laatste levensjaren te veraangenamen, te steunen. Allen steuomeu in met de bede„Laat alle rangen en standen medewerkers worden aan den opbouw van den tempel der liefde, waar het altaar der barmhartigheid het goud van den rijke en het penniukske der weduwe ontvangen zal. De echtgenoote van den landbouwer E. E. H. van den Bosch alhier, is Maandagavond, ter wijl ze even naar buiten ging om de vensters te sluiten, door eene beroerte getroffen, met de hand onder het hoofd, in zittende houding, vonden de huisgenooten haar buiten dood. Een meisje van J. Beaufort alhier viel Zaterdag 1.1. zoodanig met het hoofd op het ijs, dat men voor haar leven vreesde. Gelukkig schijnt thaus het gevaar geweken, hoewel zij tot heden nog ernstig ongesteld is. Eenige maanden geleden vertrok uit onze gemeente, tegelijk met vele andere personen uit deze Provincie, de landbouwer A. Gunst en gezin, bestaande uit zijne vrouw, vier kinderen en een inwonend zwager, naar Alamossa in het St. Luisdal staat Colorado (Vereenigde Sta ten van N.-Amerika). Achteruitgang van zaken dreef hen naar het „Verre Westen", waar ze hoopten te vinden, wat hun hier ontbrak. Wel gemoed werd de reis aanvaard, want ze zouden daar bezit nemen van landerijen, die reeds bij voorbaat waren gekocht en betaald. Ze vinden zich echter bitter teleurgesteld en lijden, naar men ons mededeelde, kommer en gebrek, terwijl hun integendeel gouden bergen waren beloofd. Het hoofd van Alomossa schijnt zich echter de belangen der aldaar vertoevende Hollanders te hebben aangetrokken; hij, geholpen door eene commissie uit de voornaamste burgers, zal trach ten hen in staat te stellen het landbouwbedrijf aldaar uit te oefenen. Loop der bevolking dezer gemeente in 1892- Op 31 Dec. 1891 958 m. en 996 vr.) totaal 1954. Geboorten 40 m. en 39 vr. totaal 79. Vestiging 44 m. en 37 vr. totaal 81. Eene vermeerdering van 84 m. en 76 vr. totaal 160. Overlijden 22 m. en 23 vr. totaal 45. Vertrek 51 m. en 55 vr. totaal 106. Eene vermindering van 73 m. en 78 vr. totaal 151. Op 31 Dec. 1892 bedroeg de bevolking 969 m. en 994 vr. totaal 1963 personen. Gesloten werden 16 huwelijken. STAVENISSE. De heer P. H. de Rijke alhier is voor den tijd van 2 jaar benoemd als buitengewoon opzichter van den waterstaat, bij de werken ter verlenging van den Maasmond, standplaats Heusden. De heer H. Brakman, onderw. alhier, is door den gemeenteraad op verzoek tegen 1 Maart eervol ontslagen. Besloten werd in dezelfde zitting sollicitanten op te roepen voor de nu vacant geworden betrekking van onderwijzer met hoofdakte op de, onder nadere goedkeuring ver hoogde jaarwedde van f 650. De tegenwoordige titularis genoot f 600. De loop der bevolking dezer gemeente was als volgt in 1892: Aantal inwoners op 1 Jan. 1892, totaal 1624, n.1. 841 ra. en 783 vr., geboren 47, n.1. 23 m. en 24 vr. Gevestigd 74, n.1. 40 m. en 34 vr. Gestorven 30, n.1. 19 m. en 11 vr. Ver trokken 123 n.1. 63 m. en 60 vr. Totaal op 31 Dec. 1892 dus 1592 inwoners of eene ver mindering van 32 inwoners. Gesloten werden 9 huwelijken. THOLEN. De collecte, verleden week alhier gehouden voor de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" heeft opgebracht f 22.10. Door het plotseling loslaten van het ijs geraakte de veerpont Dinsdagavond bekneld en was het alleen met de hulp van ruim 40 perso nen mogelijk, eindelijk de pont aan den veerdam te brengen. Hedenmorgen (Vrijdag) had het ijs zich vast gezet en zal de overtocht gedurende den ge- heelen dag waarschijnlijk niet belemmerd worden. Met het hoogwater werden met de pont 10 stuks vee overgezet. tegen het einde der godsdienstoefening in ee kerk slaags. Onder het geschreeuw der v< schrikte vrouwen werd het eene schot na h andere gelost en eindelijk trokken de Lawson zich terug. Aan beide kanten had men ét doodevoorts waren zeven anderen waaronder twee doodeHjk. Te Hamburg doen zich telkens weer gt vallen van cholera voor. Ook in ons land hoor, men hier en daar weer van enkele personei! door deze ziekte aangetast. gewoa Uit Rilland-Bath zijn in het afgeloopen jaar 80 ingezetenen naar Amerika vertrokken. In een armoedig steegje van den Klove niersburgwal bij de Hoogstraat te Amsterdam moest iets bijzonders te doen zijn. De belang stelling gold een erg armoedig woninkje uit het steegje. De naaste buren hadden 't wel geweten, dat op een kamer van het perceel No. 13 een vrouw woonde, die met hare vijf kinderen door haar man hulpeloos was achtergelaten en zij hadden aanvankelijk ook wel een kleinigheid gegeven, maar in een buurtje als de Boerensteeg, doet, vooral in den winter, ook het eigen kruis zich gevoelen en zoo was er in de laatste dagen al weinig naar de buurvrouw omgezien. Gisteren, toen men weer eens aan haar en haar arme scbaapkens dachttoen dorst het niemand te wagen naar binnen te gaan. Schuchter de arme verlatene bespiedende, trof men haar aan in den erbarinelijksten toestand waarin koude en gebrek een gezin brengen kunnen. In het overigens van alle meubels or.tbloote vertrek, zat op de eenig overgebleven stoel de arme vrouw verkleumd en uitgehongerd ter neer, bijna geen kleeren aan het lijf; het jongste kind acht maan den oud, geheel naakt in haar armen, opdat ze het nog zooveel mogelijk tegen de koude be schutten zouDe vier anderen, waarvan de oud ste elf jaren was, zoo dicht mogelijk tegen moeder aangekropen. De honger en de ontbering van allerlei aard hadden reeds zoozeer hun invloed doen gelden, dat het veel moeite kostte om de arme uit den staat van verdooving, waarin zij verkeerde, te wekken. In de eerste nood werd ten spoedigste voorzien. Tegen eene gehuwde moeder te Barger- Oosterveld (Dr.), die haar kind van een half jaar in de sneeuw legde, om zich daarvan te ontdoen, is door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Assen 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Maandag reden drie met paarden bespan nen wagens kort achter elkander naar Fredriks- oord. De middelste wagen, gevoerd door Maar ten Haakmeester, wilde den voorsten voorbij rijden en ging daartoe op een zeer hobbelig en hard bevroren gedeelte van den weg. Het paard schrikte en Haakmeester viel van den wagen, met het ongelukkig gevolg dat twee wielen van den achtersten wagen hem over het hoofd reden. De ongelukkige werd, bewusteloos en zeer ernstig gewond opgenomen en in een nabijzijnd huis gedragen. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten en nog dienzelfden nacht is de man gestorven, eene diep bedroefde weduwe en vier nog zeer jonge kinderen achterlatende. Sedert de verkiezing van den heer Cleveland tot president der Vereenigde Staten bestond groote vijandschap tusschen twee gezinnen te Anderson en Indiana, Swinford en Lawson. Verleden Zondag nu raakten de twee partijen Gemeente ST. ANNALAND van 1 Nov. tot en m 31 Dec. 1892. Gehuwd: M. Kaashoek, 25 j. jiu. van Poorlvli met C. Voeliker, 22 j. jd. C. Schrier, 31 j. jm. vi Halsteren met C. van Luijk, 29 j. jd. Bevallen: W. Bruijnzeel geb. Gaakeer, d. Scherpenisse geb. Rijnberg, d. M. Ligtendag geb. va Vossen, d. L. C. van Beveren geb. Ridderhof, d. i de Witte geb. Vermaas, d. M. van Beveren geb. val der Jagt, d. C. Slager geb. van der Bel, z. C. Dalt^ geb. Poulisse, d. P. Tbeunisse geb. Dorst, d. W7 Polderman geb. van Gorsel, z. N. Rijnberg geb Rijnberg, d. M. Vroegop geb. van der Welle, z, tr* den Haan geb. de Witte, d. C. Goedegebuure gei van Oeveren, d. J. Hage geb. van Dominele, z. Westdorp geb. Hage, z. M. den Haan geb. de. Engelsman, d. P. Kaashoek geb. Buis, d. Overleden: J. van 't Hof, 3 ra. d. C. ff6 roegop, 4 m. z. A de Kok, 72 j. weduwe van C Kdelschaap. M. P. Goedegebuure, 8 m. z. C. van de*»f Bel, 62 j. vrouw van N. van Luik. W. Pape, 75jlf weduwnaar van W. Heijboer. I. Dorst, 46 j. vroui van D. Bakker. Gemeente STAVENISSE over Novr. en Dec. 1892!-^ Gehuwd: J. van Oost 25 j. jm. met A. C. Verffl straate 24 j. jd. Geboren: Adriaan Cornelis, z. v. C. de Joi^b en van A. M. Plansoen. Helena, d. v. D. van de£Ie( Berg en van C. de Rijke. Cornelis, z. v. p. vo Iwaarden en van E. Goedegebuure. Johannes, z. K. Vroegop en van N. van Oeveren. Gerardus z. ilUW J. Wesdorp en van J. Riedijk. Maatje Cornelia Helend d. v. A. Quist en van D. de Wilde. j Overleden: A. M. Plansoen, 34 j. vrouw va C. de Jong. J. Quist 57 j. z. v. J. Quist en A. Dom ®el A. van Oeveren, 58 j. vrouw van A. Dorst. M. vi- 1 der Klooster 80 j. weduwnaar van P. de JongtH. Soetje de JoDg, 3 m. d. v. J. de Jong en van S. Moer', land. Martinus Jan Moerland, 6 m. z. v. L. Moerlaiiil van B. 11 mnd. d. van Beveren. Maria Aberdina Potappe<$L v. L. Potappel en van W. Hage. mh Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Ierseke de hetr-- Callenbach, candidaat te Nijkerk o/d Veluwe. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te Ierseke. Des voormiddags uur de heer Van der Endt, des namiddags 2 uur Dif Bokma, van Krabbendijke. Vr. Ev. Gem. Driemaal op de gewone uren Dn J Timmerman. Znte De heer W. Van Oeveren Sr. heeft wegens ver-®' gevorderden leeftijd bedankt voor zijne betrekking varaiir 1 president-kerkvoogd. In zijne plaats is tot kerkvpog,n^e benoemd de heer W. Van Oeveren Jr., welke di^n y betrekking heeft aangenomen. Sedert enkele jaren reeds worden pogingen in werk gesteld om hier eene Roomsch-Katholieke kerl te doen verrijzen, en vóór dien tijd nog was {looi plannenmakers naar aanleiding van de sterke uil breiding der gemeente, de plaats er voor al aangewezen' Tot heden is de kerk er nog niet, maar men hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat zij eenmaal komen zal. Nog niet lang geleden hoorde: wij van betrouwbare zijde, dat de pogingen vorderden dezer dagen vertelde men, dat zij geslaagd waren, d. w. z. dat de stichting verzekerd was. We deelci dit evenwel onder voorbehoud mede. 'tls geen wonder, dat het doel niet zoo vlug be reikt wordt, want het aantal Katholieken is nog ge ring, zeker nog geen 150. Maar het is zeker, dat di! getal, bij het bestaan van een kerkgebouw, vry belang rijk stygen zou. Immers er zijn verscheidene gezinnen meest varenslieden, die hier hun bedrijf uitoefenen, maar tot heden elders bleven wonen, omdat zij daat beter hunne godsdienstplichten kunnen waarneine: dan hier, van waar men naar Hansweerd ter kerke gaai. Eer het echter zoo ver is, zullen, behalve de kerk eerst nog vele woonhuizen moeten gebouwd worden] want daar bestaat zoo gxoote behoefte aan, dat met haast van een wonignood zou kunnen spreken. Ik hoorde het getal beslaande of toekomstige gezinnen dat nu of tegen Mei huisvesting zoekt, op ruim 3CM schatten. Als men weet, dat de bevolking in met 202 zielen is toegenomen, behoeft men dat *cta'. niet overdreven te achten. -L Men verneemt evenwel dat er plannen bestaan toto aanbouw van eenige huizen. N. B. Het bericht dat de stichting der Katholiek' kerk verzekerd is schijnt voorbarig. LIJST VAN BRIE\EN, geadresseerd ast onbekenden, verzonden geweest gedurende de 2e helft der maand Dec., welke dopr d' afzenders, door tusschenkomst van het post kantoor te Tholen kunnen worden terugge vraagd. van OUD-VOSMEER C. Mulder BELGIE H. Groencdyk, Charleroi. Made

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2