ie N°. 392. Zaterdag 14 Januari. 1893. EN J. M. C. POT, Publicatie n. Landbouw. FEUILLETON. er Eene vrouw aan boord. IERSEKSCHE 831 Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. INRICHTINGEN die Gevaar, Schade oHinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Pieter van Zetten, wonende Tholen, om VERGUNNING tot het oprichten van een bewaarplaats van meststoffen op het perceel kadastraal bekend Sectie G, No. 449. Op Dinsdag, den 24 Januari 1893, des namiddags Ie 12'/i uren, zal in de raadzaal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers al» zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Tholen, den 10 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. VERGADERING van leden der afdeeling „Tholen" van de Maatschappij van land bouw, enz. in Zeeland, gehouden te St. Maartensdijk ten huize van den heer C. Gaakeer, op Dinsdag 10 Januari 1893. Tegenwoordig 32 leden. Voorzitter de heer L. J. Dorst. De notulen der vorige verg. worden na voor lezing, goedgekeurd en vastgesteld, en vijf per sonen als leden der afdeeling voorgesteld en aangenomen. Daarna verzoekt de voorz. den penuingmeester 3 rekening en verantwoording te doen over het dienstjaar 1892 van de afdeeling, en d_en heeren glTjC. Hartog en J. Polderman Jr., de bescheiden na te zien. De rekening sloot met een kwaad slot ad f 23.04, behalve de onafgeloste aandeelen der leening 1886. De rekening van „Landbouwbelang" bedroeg, met inbegrip van het goed slot dienstjaar 1891 ad f29.53, in ontvang f 14119.94, in uitgaaf f14383.62 Y2 en wijst derhalve een goed slot aan van f36.3iy2. Uit het Duilsch VAN t HEINRICH BaCKER. „Neen, dat zijn zij niet!" klonk achter Peters rug de stem van Ralf, die juist binnengekomen was. „Dat zijn zij niet, mijnheer Peter Petersen „Kaptein!" verbeterde Peter, en dreigend, als wilde hij den jongen man bang maken, voegde hij er bij„Ik voer het bevel over het schip, verstaat gij „Ik versta, stuurman Peter Petersen. Gij voert het schip en de dochter van onzen gestor- Ten kapitein, juffrouw Atterson, naar Stavanger!" antwoordde Ralf op bedaarden, maar vasten toon. Peters oogen namen een groenachtigen glans aan en hij balde zijne vuist van woede. „Ik De voorz. betuigt, met instemming der verg. dank voor de uitstekende wijze waarop de heer de Wit Andriessen ook nu weder de admini stratie èn van de afdeeling èn van „landbouw belang" heeft gevoerd. Nadat de voorz. mededeeling had gedaan van de door het bestuur in verschillende commissiën benoemde leden bij gelegenheid der te houden tentoonstelling en de aanwezige benoemden zich die hadden laten welgevallen, worden gekozen: tot afgevaardigden ter algem. verg. de voorz. en de secretaris en tot plaatsvervangers de hh. N. Polderman en C. A. H. Wagtho. Alvorens tot benoening van bestuursleden wordt overgegaan, waarvan de helft volgens het reglement moet aftreden, doch die allen herkies baar zijn, geeft de voorz. te kennen dat het bestuur het van belang acht dat in elke gemeente twee bestuursleden zijn. De uitslag dezer stem ming was dat alle aftredeuden herkozen werden behalve de hh. M. Geuze en G. Clarijs, in wier plaats werden benoemd de hh. Jacob Ilago, Malland, en F. J. Arapt te Oud-Vosmeer. Daarna deelt de voorz. mede dat in het aan staande voorjaar ook te St. Maartensdijk eene lading superpho«phaat gelost eu aan alle leden een inschrijvingsbiljet zal gezonden worden. Het laatste punt der agenda: bespreking aan sluiting bij de vereen, van suikerbietenverbouwers, is alsnu aan de orde. De voorz. deelt mede dat hij dit punt op de agenda heeft doen plaatsen naar aanleiding van een desbetreffend ingekomen schrijven van Dr. Swaving. De suikerbietenteelt, zoo ougeveer leidde de voorz. dit onderwerp in, is hoe langer zoo meer hier te lande ingedrongen en daarom is samen werking tusschen de verbouwers onderling, zeer wenschelijk. Beiden, verbouwer en fabrikant, moeten iets te zeggen hebben; tot nog toe was dit alleen met den fabrikant het geval. Het is daarom dat hij, gehoor gevende aan Dr. Swaving's uitnoodiging, voorstelt om zich bij reeds bestaande vereen, van suikerbietenverbouwers in Z. Beve land. enz. aan te sluiten en één, doch liever twee afgevaardigden ter algem. vergadering, eer lang te Breda te houden, te zenden, dédr onze belangen te behartigen en contracten samen te stellen. Wel is waar worden nu reeds verschei- heb het bevel!" sprak hij heesch, „en voer de brik, waarheen ik wil Op dit oogenblik kwam de bootsman in de kajuit en vroeg op een' toon, die heel onschuldig klonk„Moeten wij nog altijd verder naar 't noorden, mijnheer Peter Petersen?" „Voor den duivel, zeker, dat heb ik immers bevolen „Nu, mijnheer Peter Petersen, dan maken wij een' omweg, want Stavanger ligt niet aan de pool." „Dat 's jou zaak niet, jij vaart daarheen, waar ik het beveel!" „Mijnheer Peter Petersen, ik, de bootsman Chris Skjörn van de Midgard, verklaar, dat wij dadelijk de koers op Stavanger zullen nemen." De kalmte, waarmee de oude zeeman deze woorden gesproken had, verschrikten Peter, zijn aangezicht werd wit als krijt. Maar spoedig had hij zijne zelfbeheersching herkregen. „Ben je dronken, bootsman, of wil je muiter worden „Muiter worden?" Noem je dat „muiter wor den", als ik den stuurman er aan herinner, dat hij het bevel van den kaptein opvolgen moet? dene contracten gesloten, doch dat verhindert z. i. niet, ook dit jaar nog eenig gewicht in de schaal te leggen. De vereen. Z. Beveland, enz. heeft nog weinig succes op haar streven gehad, doch heeft toch gedaan gekregen dat het voortreffelijke, bij velen nog onbekende Wanslebenzaad gezaaid werd. Hij opent de discussie over dit onderwerp. De secretaris, de heer de Wit Andriessen, hierop het woord verkregen hebbende, zegt, hoe wel geen bietenteeler zijnde, toch uitstekend met het voorstel te kunnen meegaan, om n. 1. 1 of 2 afgevaardigden ter vergadering te Breda te zen den, waar gelegenheid tot nadere bespreking zal zijn, hetwelk niet anders dan tot een goed resul taat kan leiden. Een der leden is van raeening dat, wil men zich aanfluiten, de eenige weg is, dit te doen bij vereenigingen in Zeelaud, en dat eene afdeeling voor het eiland Tholen opgericht worde door belanghebbenden, die alsdan afgevaardigden voor de vergadering te Breda kunnen benoemen. De voorz. dankt voor deze toelichting en kan er zich volkomen mee vereeuigen. Om eene af deeling te vormen zijn elf leden noodighij stelt voor in deze vergadering te vragen wie er toe bereid is. De heer M. J. Mol vraagt of dit zaakje niet wat laat is opgepakt, waaraan de heer van der Maas toevoegt dat reeds een agent met ingevuld biljet bij hem is geweest. De heer Risch, hoewel leek zijnde, zou, al is het voor dit jaar te laat, iu overweging geven toch twee afgevaardigden naar Breda te zenden, teneinde beteren waarborg voorde totstandkoming dezer zaak te verkrijgen, alsdan afgaande op het uit te brengen rapport der afgevaardigden, waarna men tot een resultaat kan kornen. De voorz. acht het wenschelijker te trachten nn reeds eene afdeeliug tot stand te brengen en antwoordt den heer Mol, op diens vraag of een toegetreden lid, nog niet gecontracteerd hebbende, daarmee kan wachten, dat hij zulks in over weging zou geven en nader op het Wansleben zaad terugkomende, bewijst hij met cijfers de voortreffelijkheid daarvan eu dat het verreweg te verkiezen is boven de beste andere soorten. Een proefveld, door hem aangelegd, heeft dit bewezen. De heer L. G. Tuijnman vreest, dat bijaldien Kaptein Atterson heeft bevolenDe Midgard gaat naar StavaDger!" „Ja, dat heeft hij, ik heb het zelf gehoord", bevestigde Ralf. „En ik", schreeuwde Peter hun toe, „de tegenwoordige kaptein geef thans een ander bevel!" „Zoo! juffrouw, wat denkt u hiervan?" Fina, die tot hiertoe vol spanning naar den twist geluisterd had, zeide schouderophalend: „Ik zou niet welen, wie dien heer tot kaptein van de Midgard moest benoemd hebben." „Jij zwijgt", riep Peter haar woedend toe en deed een stap voorwaarts. Doch onmiddellijk trad Ralf hem in den weg. „Als u de juffrouw durft beleedigen, heb je met mij te doen!" Peter week terug, eu trad op den bootsman toe. „Bootsman, jij hebt thans het roer, ga op je post, ik beveel het „Goed, mijnheer Peter Petersennaar Sta vanger, niet waar?" „Neen, noord moei je houden!" „Ik houd oost!" „Wil je gehoorzamen?" ,/t Komt niet in mij op", zei Skjörn, uam een zich thans nog een zeker aantal belanghebbenden j aansluit, de voorraad van dit zaad niet vol-j doende zal wezen, waarom hij vreest dat er dit jaar niets aan te doen zal zijn. De heer H. J. Dorst acht toch aansluiting wenschelijk, was liet alleen tot spoorslag van den fabrikant om toeschietelijker te worden, en vraagtt of ook niet- leden der maatsch. van landbouw lid van dien bond zouden kunnen worden. De voorz. ziet daar geen bezwaar in, ofschoon hij het betreurt dat de landbouwers in 't algemeen niet billijker zijn door de maatsch. te steunen met hun lidmaatschap. Hij blijft bij zijne meening dat directe oprichting van een afd. van verbouwers van suikerbieten wenschelijk is, te meer daar de contributie zeer gering zal zijn; waarna bij hoofde- I lijken rondvraag 30 leden zich daartoe bereid verklaren. De vereeniging, dus geconstitueerd zijnde, stelt de voorz. voor, gevolg te geven aan het schrijven i. van Dr. Swaving, door twee afgevaardigden ter l vergadering te Breda te benoemen. Op voorstel van een der leden worden daartoe gekozen de I voorz. en de heer C. A. H. Wagtho, die zich j deze benoeming laten welgevallen. De heer H. J. Dorst vraagt daarna of het bezwaarlijk zou zijn, dat zoons van leden van de afd. „Tholen" der maatsch. van landbouw hunnen j vader op de vergadering vertegenwoordigen. De voorz. verklaart zich daartegenzonen van land- bouwers kunnen of liever moes'.en, als belang- j hebbenden bij den landbouw, lid worden; willen zij, wat zeer wenschelijk is, de vergadering als toehoorder bijwonen, zonder een stem te mogen uitbrengen, daar zou hij sterk voor zijn. Dien overeenkomstig wordt besloten. Niemand meer het woord vragende, sluit de i voorz. de vergadering, onder dankbetuiging voor de betoonde belangstelling en met een dringende I aansporing, om ieder in zijn kring pogiugen aan te wenden tot vermeerdering van het ledental der Maatsch. van landb., eene vereeniging wier streven het is, tot welzijn en bloei van den land bouwenden stand werkzaam te zijn, en daarom op d :n steun van alle belanghebbenden aanspraak mag maken, en besloot met de hoop uit te drukken dat 1893 voor allen een zeer vruchtbaar jaar moge zijn. versch pruimpje en reikte de doos zoo bedaard aan Ralf over, als had hij pas eene vroolijke geschiedenis verteld. Peter sidderde van woede. Hij ging naar Ralf toe, vatte dezen bij een' knoop van zijn jas en zei „Ralf Suren, ge zult den bootsman boeien en onder in 't ruim laten brengen „Wien? Christiaan?" „Ja, Christiaan Skjörn, den muiter „En als ik niet wil?" „Je weigert ook te gehoorzamen?" „Ja." „Openlijke muiterijschreeuwde Peter, trok een pistool uit den zak en richtte den loop op Ralfs borst. „Wil je gehoorzamen ol" De razende zou zeker geschoten hebben, als niet Fina in het oogenblik van gevaar den be dreigde met haar lichaam beschermd had. „Laffe moordenaar!" riep het heldhaftige meisje haar neef toe en richtte zich hoog voor Ralf op, die zijn best deed, haar op zij te dringen. „Terug, Fina, of je sterft met hem!" siste Peter haar toe. In zijne woede bemerkte hij niet, dat Christiaan achter hem aansloop. Plotse-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1