rtsÉsii MÉ tarnt BIJVOEGSEL Publicatiën. KONKELPOTTEN. VAN DE van Zaterdag 7 Januari 1893. AANGIFTE FOOR DE ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, noodigcn de lotelingen hunner gemeente, behoorcnde tot de lichting van dit jaar, uit, om, wanneer zij bij de zeemilitie verlangen te dienen, zich daartoe in persoon, vóór den 1 Febr. eerstkomende, op een werkdag, van des voormiddags 9 tot des middags 12 uren, ter secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de zeemilitie, konten hoofdzakelijk op het volgende neder le de zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van het Kijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleene: 2e voor de ingelijfde» bij de militie ter zee duurt de dienst vier jaren 3e alleen aan hen, die vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten cu zich voor de zeemilitie hebben aange boden, wordt ook wanneer zij bij de zeemilitie niet hebben kunnen worden aangenomen, gedurende hun nen verloftijd, vergunning verleend, om het beroep van buitenlandsch zeevarende te blijven uitoefenen, welke vergunning in gewone tijden hun niet wordt geweigerd, en zonder welke zij niet lot eene ver bintenis voor dc buitenlandsche zeevaart worden toegelaten 4e. de manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht; 5e zij zijn, na bet bekomen van een behoorlijk paspoort, in tijd van vrede, van den dienst der schutterijen vrijgesteld. Tholen, den 7 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELK, Wethouder. Op vele plaatsen worden Nieuwjaarsbedeelingen ingesteld met de nevenbedoeling om het welge meende maar daarom niet minder lastige nieuwjaarswensellen wat te coupeeren. Dat nevendoel wordt tamelijk wel bereikt; we zijn met die nieuwjaarscomraissiën al een heel eind opgeschoten, maar we zijn nog niet waar we wezen moeten: Want als zoo'n commissie als voorwaarde van medebedeeling stelt: „niet nieuwjaarwenschen" dan houdt de begunstigde partij de begunstigers strikt aan hun woord en zij gaat niet wenschen op «iewwjaarsdag maar helaas wel op oudejaarsdag. Of liever zij doet het niet zelf, maar daar hebben ze hun men- schen, namelijk hun kiudereu, voor. Die sturen zij er op af met hun konkel-, alias rommelpotten, en als men dan 't geluk heeft in een tamelijk sterk bevolkte gemeente te wonen, dan is 't een gekonkel van den och tend tot den avond, dat u de hecle oudejaarsdag, anders nog al een plechtige dag, bedorven wordt. Dan lijkeu de konkelpotten als paddestoelen uit den grond op te schieten en voor, achter, links en rechts van uw huis hoort ge dat liefelijke gerommel als accompagnement van verschillende liedekens, die voorgedragen worden op een toon en met een gezicht, waarmee dezs dilettant- en aspirant-bedelaartjes de geroutineerden in het vak haast beschaamd zetten. En o wee, als ge één keer het ongeluk gehad hebt u te laten vermurwen. Dan staat uw deur niet stil, want ik geloof stellig, dat die lieve kleinen er geheime teekens of iets van dien aard op nahouden om elkaar te waarschuwen „den dieën die geeft" of „den dieën geeft niks." Vindt ge dal alles nu niet recht vervelend? Of rekent ge dat misschien lot de poëzie van het leven te behooren, die al meer en meer de wereld uitgaat? Zoo ja, dan gun ik u die poëzie. Over den smaak valt niet te twisten, maar ik vind dat geronk en dat gezeur akelig, afgezien nog van het kwaad, dat het sticht. Dergelijke oude volksgebruiken openen den weg tot vol slagen bedelarij en verlies van eergevoel. Konkelpottenhoe komt men aan dien naam? Ik weet niet of het woord „konkelen" in een I Nederlandsch woordenboek staat, maar hier in de buurt is het tamelijk geijkt en ieder onzer weet wel zoo ongeveer, wat men er onder ver staat, en dat het een ongunstige beteekenis heeft. En als men dan nagaat, hoe de centen, met deze vermomde evenals die met andere soorten van bedelarij opgedaan, vaak besteed worden, dan kan ik me best begrijpen dat die naam „konkel"-pot niet toevallig is, maar dat het volk zelf er mee te kennen heeft wilhn-geven, dat de daarmee opgebedelde centen gewoonlijk „ver- konkeld" worden. Daarom zou ik dat konkelen, poëzie of geen poëzie, trots zijn eerbiedwaardigen ouderdom, maar met anderen ouden rommel uit den heiden- schen tijd willen opbergen en het bewaren van de gedachtenis er aan willen overlaten aan kroniekschrijvers en andere verzamelaars van rariteiten. Eu daarom zou ik wenschen, dat de nieuw- jaarscommissiën nog een stapje verder gingen en tevens o?W<yaör5commissiën werden. Dat kon best in ééne moeite doorgaan. Het is gebleken, dat het nieuwjaarwenschen tamelijk wel te voorkomen is, waarom dan niet het nog vervelender konkelen? Het behoefde den commissiën maar één woord te kosten. En als dan het publiek een beetje meewerkte door onverbiddelijk alle konkelaars van buiten de gemeente te laten konkelen, dan konden we behalve een rustigen nieuwjaarsdag tevens een rustigen oudejaarsdag hebben. Maar dan He beminnaars van die lieve, oude volks- of levenspoëzie O, daar weet ik ook raad voor. Als die rommelpotten nooHig hebben om hen tot ernstige oudejaarsavondgedachteu te wekken, dan inviteeren zij een paar konkelaars om speciaal voor hen te konkelen van den mor gen tot den avond. Maar dan binnenskamers, als 't u blieftdan heeft een ander er geen hinder van. Ierseke. X. OPENBARE RAADSVERGADERING gehouden te Ierseke op Vrijdag 30 December 1893, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 9 leden, af .ezig de heer Van Oeveren, voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige verg. worden gelezen en ongewijzigd gearresteerd. De Vz. deelt mede, dat er verkooping is gehoude van eenige losse goederen aan de gemeente tocbi hoorende, welke f21,25 heeft opgebracht, en U leest het proces-verbaal der laatste kasopneming l] den gem.-ontvanger voor, volgens hetwelk in kas vrj f 1015,82, een cijfer dat overeenkwam met de boeket; Ingekomen zijn de volgende stukken le van Ged. St. goedkeuring der gemecnterekenii over 1891 in ontv. f 27192.625, uitgaaf f 26237." goed slot f 955.34, 2e mede van Ged. St. goedkeuring van de ve hooging der jaarwedden van de onderwijzeressen, 3e verzoek van den koffiehuishouder Hagenaa om vergunning voor verkoop van sterken drank 't klein. Dit verzoek was aan den Raad gericl maar behoorde bij B. en W. Daarom wordt het nie ontvankelijk verklaard. 4e van het Burg. Armbest. eene aanbeveling, ti staande uit de hoeren W. van Oeveren Jr. en J. 1 van der Burght. tot benoeming van een lid v, gemeld bestuur. De heer Van Oeveren, aftr. li wordt inet 8 van de 9 st. herkozen. 5e van den heer J. B. Eekman verzoek om eerv ontslag als onderwijzer aan school 1, met ing; van 1 Jan. B. en W. stellen voor het ontslag te verleen tegen l Maart, of zooveel vroeger als de vacato zal zijn vervuld. De heer Cupéry meent, dat het wel vroeger ka omdat er nu sollicitanten genoeg zijn om 2 onde wijzeressen te benoemen en als deze er zijn is geen noodzaak om den heer Eekman zoo lang houden. Het voorstel van B. en W. wordt evenwel at genomen. 6e van den heer C. E. Fiedeldy een verzoek verhooging van 750 tot 1000 gld. van zijn salal als gem. geneesheer. Vroeger genoot hij behalve f 750 ook vrije woning. Hij verliet de woning vi willig, zonder daarvoor vergoeding te vragen, mzl nu dat huis voor f 300 verhuurd wordt, acht hij ij niet onbillijk zijn traktement tot f 1000 te verhoogi Zijne collega's in naburige en andere gemeeni genieten ook minstens die belooning. De billijkheid der verhooging wordt erkend, nu daar het verzoek niet op zegel gesteld is, kanalkl besloten worden het weer in handen van adress^ te stellen. Nu komt aan de orde de benoeming van tweeden gemeente-arbeider. Bij de discussie wordt het bezwaar geopperd, de bcgrooting, waarop voor het eerst het salaris deze betrekking voorkomt, nog niet is goedgekeu Daarom wordt besloten de benoeming uit te stcll<| Nu verzoekt de Vz. aan de commissie uit Raad, belast met het onderzoek naar een gesol terrein voor eene nieuwe begraafplaats, versla; te brengen van hare bemoeiingen, waaraan de cc missie, bij monde van den heer Sauer voldoet. Hieruit blijkt, dat 2 stukken grond in aanmerk kwamen. Het eene, gelegen in den Stceweg, bchi B in eigendom aan den heer Spruit te Antwerpen, commissie heelt zich tot dezen gewend, maar zij naar zijn zaakgelastigde te Kapelle verwezen, wien zij evenwel niet verder kwam. De heer Cupéry meent, dat men spoediger tol resultaat zou komen, als men met den eigcr persoonlijk onderhandelde. Het denkbeeld wordt nog geopperd om dc z verder aan B. en W. op te dragen, wat ande evenwel beleedigend achten voor de commissie. Na verdere discussie stelt de heer Cupéry f 20 beschikbaar te stellen voor een mogelijk soonlijk bezoek aan den eigenaar. De Vz. neemt dit voorstel over, waarna het S tegen 1 st. wordt aangenomen. Op voorstel van den heer Sauer wordt df"Fer:l slaging over den aankoop van grond begraafplaats met gesloten deuren voortgeze

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 4