Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. zonder dat daarvoor cenige reden is op te geven, een dier personen met een schaats een slag op het hoofd toegebracht, die zoo ze wat lager was terecht gekomen, zeer ernstige gevolgen zou hebben gehad; ofschoon hij erg bloedde, kou hij de terugreis naar Scherpenisse mede maken. De politie heeft de zaak in handen en men mag verwachten dat de dader op gevoelige wijze zal ondervinden dat men niet ongestraft op zulk eene wijze van zijne schaatsen mag gebruik maken. Naar men verneemt worden pogingen aangewend om A. Rijnberg, welke op het laatst van het vorige jaar tot nachtwacht is benoemd, tot onbezoldigd rijksveldwachter benoemd te krijgen; versterking van politie komt velen niet ongewenscht voor, daar het in den laatsten tijd niet aan het plegen van allerlei baldadigheden ontbreekt. In deze gemeente vertoonen zich weer gevallen van influenza, o. a. lijdt de brieven besteller hieraan. De waarnemende brievenbe steller treft het thans uitstekendmet de nieuwjaars-kaartjes was de man van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het getouw. Zou hij ook buitengewone belooning ontvangen voor buitengewoon bewezen diensten? Wij willen het hem helpen hopen 1 POORTVLIET. Slaat der bevolking op 81 Dec. 1892. Eindcijfer van 31 Dec. 1891831 m. 771 vr. 1602 inwoners. Ingekoraeu in 1892 16 m. 25 vr. 41 inwoners. Geboren in 1892 28 ra. 28 vr. 56 inwoners. Vermeerdering (Partieel) 44 m. 53 vr. 97 inwoners. 1 vonnis naamsverandering eener geboorteakte. Vertrokken in 1892 43 m. en 50 vr. 93 inwoners. Overleden in 1892 12 m. 20 vr. 32 inwoners, elders overleden 1 m. 0 vr. 1 inwoner. Ver mindering (Partieel) 56 m. 70 vr. 126 inwoners. Levenloos aangegeven 2 m. 0 vr. 0 inwoners. Vermiudering (totaal) 12 m. 17 vr. 29 inwoners. Eindcijfer op 31 Dec. 1892: 819 m. 754 vr. 1573 inwoners. 17 huwelijken zijn voltrokken, van welke 14 tusschen jougman en jongedochter. 2 tusschen weduwnaar en jongedochter. 1 tusschen weduwn. en weduwe. STAVENISSE. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier zijn in het 4-e kwartaal 1892 verhandeld 506 telegrammen, n.l. 274 verzonden en 232 ontvangen. In het gansche jaar 1892 waren deze cijfers resp.: 1254, 692 en 562, terwijl zij over 1891 waren: 1351, 782 en 569. THOLEN. Voor het Depart. „Tholen" der Maatsch. tot nut van 't algemeen trad Maandag 1.1. als spreker op de heer Emile Seipgens, van Leiden, die twee zijner Limburgsche novellen, getiteld: „Hawioho!" en „de zuipers van Blijden- beek" voordroeg. Den 23en Januari a. s. zal Dr. P. J. Proost, van Koog a. d. Zaan, eene volksvoordracht houden. (Zie achterstaande advertentie). Den 2en Jan. hield de Spijscommissie de gebruikelijke uitdeeling van brood en kaas. On geveer 560 KG. brood en 140 KG. kaas werden uitgereikt. De volgende week zal de Commissie bij de ingezetenen eene lijst presenteeren, ten einde zoo spoedig mogelijk warme spijs te kunnen ver schaffen, nu het barre seizoen is aangebroken. De Eendracht levert, vooral aan het veer een prachtig wintergezicht op. Massa's drijfijs liggen tegen dijken en bermen of vullen het watervlak, waardoor de overtocht dikwijls zeer bemoeilijkt wordt. De veerpont is buiten dienst, zoodat alle vervoer per roeiboot moet geschieden. verstaan. Hij trachtte de toornige te omvatten en wilde ze met geweld tegen zich aandrukken, maar de dochter van den ouden Atterson had iets van het heldenbloed harer voorvaderen, die alle koene zeevaarders geweest waren, in de aderen. Eer Peter er op verdacht was, ontving hij een' slag in 't gezicht, dat de tranen hem in de oogen kwamen; ook bevond hij zich reeds buiten de kajuit en de deur werd achter hem gegrendeld. Dat was zoo verrassend snel in zijn werk ge gaan, dat Peter eerst nu zijne bezinuing herkreeg. Angstig keek hij in 1 rond, om te zien, of het tooneel zonder getuigen gebleven was; niemand bemerkende, klopte hij krachtig aan de kajuitsdeur. „Maak open, Pin», of ik trap de deur stuk Ik wil bedaard met je spreken en heb zooeven slechts willen schertsen," riep hij op gedempten toon, maar zij gaf geen antwoord. Op zijn her haald kloppen verscheen boven aan de trap het gezicht van Erik, den scheepsjongen, dat echter dadelijk wcr verdween, toen Peter Petersen hem beval aan den arbeid te gaan. De tijd van luieren was nu voorbij, riep hij hem toe; toen keerde hij weer naar de deur. Hij werd echter dadelijk weer gestoord, want Ralf kwam met lang- zamen tred de trap af. „Wat moet je, Ralf Suren, waarom verlaat je het roer?" „Ik ben afgelost en heb rusttijd." „Zoo! E:i wie is aan 't roer?" Gisteren nacht is te Barneveld dood ge vonden zekere G. II., gepensioneerd Ooslindisch militair, ridder der Militaire Willemsorde. De overledene was door de strenge koude doodgevroren. Maandagavond werd te Uithoorn door de politie een persoon aangehouden, die verdacht wordt een moord gepleegd te hebben op eene vrouw met wie hij buiten huwelijk leefde. Het lijk dezer vrouw werd op Nieuwjaarsdag vreeselijk verminkt gevonden. Zij schijnt zoolang op het hoofd getrapt te zijn, dat zij is bezweken. De verdachte, ofschoon hij beweert onschuldig te zijn, is gevankelijk naar Leiden gebracht. Op den Woudschen dijk, tusschen Langer Aar en Rijnsatexwoude is Zondagmorgen aan den kant van den weg het zwaar verminkte lijk gevonden van een oud vrouwtje, dat met bedelen den kost ophaalde. De dader van dezen moord is onbekend. De justitie doet onderzoek. Te Katsop (L.) is moord gepleegd op zekere vrouw S. die in onmin leefde met haar buurman, een familielid van haar. Het recht op een boom op de grens van beider eigendommen gaf aan leiding tot voortdurende twisten. De buurman wilde daaraan een einde maken door den boom om te hakken en in stukkeu te zagen. Vrouw S., die zich een gedeelte van het hout wilde toe eigenen, kreeg een bijlslag, die haar deed uit roepen: „dat is mijn dood." Inderdaad stierf ze eenige dagen later. Een kind, dat bij haar in bed lag, werd, tengevolge van de hevige stuiptrek kingen der vrouw, doodgedrukt. Dinsdag is de lijkschouwing gehouden. Twee personen zijn in hechtenis genomen. De Parijsche dames, die thans druk aan schaatsenrijden doen het ijs is er in jaren niet zoo dik geweest als nu hebben hare costuums zoodanig ingericht, dat zij zich, als zij vallen, niet zoo licht meer kunnen bezeeren. Zij dragen namelijk kussentjes genaaid in hare mouwen, op de ellebogen, de knieën, den rug, enz. kortom oj) nagenoeg alle plekken, waar zij onzacht met het ijs in aanraking konden komen. Zoo zacht gepantserd, glijden zij veel geruster op de gladde baan, en de kussentjes staan, met beleid en smaak aangebracht, niet leelijk. De Londensche uitgever van de „Oorlogs kreet", het blad van het Leger des Heils, heeft zijn Nieuwjaarsdag in de gevangenis doorgebracht. Hij werd in hechtenis genomen, omdat hij wei gerde zijn kind te doen inenten. Een treurig ongeluk verstoorde op Oude jaarsavond te San Erancisco een huiselijk feestje. Men vertoonde daar charades en action. De zoon des huizes moest een Russisch ambtenaar voor stellen, en een jouge dame was een nihilistisch meisje, dat een aanslag deed op zijn leven. Het meisje had haren enkel bezeerd en den gekeelen dag met een kruk geloopen, maar die voor de vertoouing weggelegd. Op het oogenblik, dat zij den dolk richtte op de .borst van den ambtenaar, zwikte haar enkel, zij viel tegen hem aan en de dolk drong hem in het hart. De arme jonkman stierf binnen eenige minuten. Het meisje, dat wanhopig was over het ge beurde, werd in hechtenis genomen, maar weldra onder borgtocht op vrije voeten gelaten. In den laatsten tijd vond men in de Dom kerk te Salzburg bijna dagelijks het „eeuwige licht" 's morgens niet meer brandend. De koster werd verdacht de olie ten eigen bate aan te wenden, in plaats van de lamp behoorlijk te vullen, cn het scheelde niet veel, of de man was, „Chris Skjörn." „Ga dau eens naar boven en zeg hem, dat hij stijf noord houden moet." „Goed, ik zal 't hem zeggen en Ralf ging weer bedaard naar boven." Als Peter niet zoo opgewonden geweest was, en niet zulk eene groote haast had gehad om Ralf weg te sturen, dan had hij den spottenden blik in diens gelaat wel op moeten merken. Nu zag hij slechts, dat hij weer alleen was, en juist wilde hij opnieuw aan de deur kloppen, toen Fina zonder nog eene uituoodiging af te wachten vrijwillig opende en hem binnenkomen liet. „Peter Petersen," sprak zij hem aan, „je wilde bedaard met mij spreken, zei je. Goed, dat wil ik ook. Ge meent uit de laatste woorden mijns vaders aanspraak te mogen maken op rechten, die ik je thans, na rijpe overwegingen niet van plan ben toe te staan. Als mijn vader al de ruwheid en onbeschaamdheid gekend had, die ge bezit," „Halt, nichtje, stop! Zoo spreekt geen ver loofde tot haren beminde „Ik verklaar je, dat ik je verlooide niet ben en ook nooit zijn zal „Eer je het aandenken van je vader op zulk eene wijze?" „Ja! handelde ik anders, ik zou zijn aandenken schande aandoen." „Nu, bruidje, ik hoop, dat je zoo handelen trots zijne betuigingen van onschuld, smadelijk ontslagen. Te rechter ure echter ging de Deken der Domkerk eens de wacht houden en zag een groote rat van de zoldering neerdalen langs het koord, waaraan de lamp hing. De rat zoog in een oog wenk de olie op en verdween toen weder langs denzelfden weg naar hare schuilplaats. LANDBOUW. Wij ontvingen een ex. van het Jaarboekje voor 1893, uitgegeven door de Maatsch. tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Velen kennen den veelomvattenden inhoud van dit voor den landbouwer zoo geriefelijk ingericht werkje, en wie het niet kent, raden wij ten zeerste aan, lid van bovengenoemde Maatschappij te woiden. De contributie bedraagt slechts f2 per jaar, waarvoor men zulk een jaarboekje cadeau krijgt en bovendien gratis toegang heeft tot de tentoonstellingen der maatschappij. Hoewel de pogingen van het Hoofdbestuur om in het belang van den landbouwenden stand werkzaam te zijn, steeds van vele zijden gesteuud worden, kan het zich niet ontveinzen, dat er in de provincie nog zoovele landbouwers zijn, die door hunne toetreding als lid der maatschappij, het optreden van het Hoofdbestuur en de Afdee- lingen zouden kunnen helpen versterken, en het Hoofdbestuur daardoor ook mogelijk zouden maken, aan de vele verzoeken en financieelen steun, die steeds in grooter aantal inkomen, een gewillig oor te verleenen. In „de Veldpost" dd. 24 Dec. 1.1. komt de volgende beoordeeling voor „Het „Nieuio Landbouxoers-zakboekvoor dage- lijksche aanteekeningen, uitgave van J. M. C. Pot, te Tholen, is voor de landbouwers van veel nut. Men kan er alles in opschrijven, wat betrekking heeft op het bedrijf. Er zijn afzonderlijke tabellen voor het noteeren der daglooneu, het werpen van het vee en der zeugen, de oogstopbrengst, enz. Een landbouwer, welke dit boekje geregeld bijhoudt, heeft altoos dadelijk een overzicht over zijn zaken en dit is van veel belang. Wij vestigen daarom door deze regelen nog eens speciaal de aandacht op het genoemde boekje." Zie advertentie. OPENBARE GEMEENTERAADSVERGA- DERINGgehoxeden te Tholenop Vrijdag 6 Jan. 1893. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige verg. worden onver anderd vastgesteld. IngekomenMissive van den Com. d. Koningin inhoudende mededeeling dat door H. M. is be noemd tot burgem. dezer gem. C. J. de Vulder van Noorden, en verzoek hiervan aan den raad kennis te geven. Deze missive met eenige andere van Ged. St. worden voor kennisg. aangenomen. Een schrijven van den Min. van waterstaat, handel en nijverheid, inhoudende verzoek om op 's Rijks kosten voor de verlichting der schut ting, om het terrein der voormalige norm. school geplaatst, te willen zorgen, en levens mede deeling dat nog niet tot het gelijkmaken der fundamenten en kelders op genoemd terrein kan worden overgegaan. (B. en W. hadden dit verzocht). Een missive van den Com. der Koningin, behelzende mededeeling dat de kosten, blijkens overgelegden staat, door de gemeente gemaakt voor uit Antwerpen en andere plaatsen waar de cholera heerschte, komende personen, het ge neeskundig toezicht daarop enz., niet door het Rijk geleden worden. De voorz. zegt dat B. en W. meenden te moeten probeeren of het Rijk, dat de genomen zult, als ik het wensch. Ik heb namelijk de zaak eens overdacht en besloten, zonder je bepaald jawoord niet naar huis te zeilen, al moest ik de Midgard tot aan de pool loten loopen. Nu heeft ze recht de koers daarheen." „Nog ben ik mede-eigenares der brik!" „H;i, ha! is 't waar? Maar ik heb er ook een eigendomsrecht op en bovendien voer ik het com mando. Ook zult ge spoedig mijne vrouw zijn." „Misschien vergist gij u, Peter Petersennog zijn wij niet getrouwd. De wensch mijns vaders ontsproot uit de verkeerde meening, dat ik eenige genegenheid voor je voelde „Nu, waarom spreekt ge niet verder? Je vader heeft heel juist gezien; wij passen uitstekend voor elkaar. Ik bemin je, en gij „Houd op, Peter, geen phrasen. Je bemint niemand dan je zelve. Het is je slechts te doen, om de brik in je bezit te krijgen en misschien ook de beschikking over het geheele vermogen mijns vaders. Mij zoudt ge dan als eene lastige toegift ook nog genomen hebben. Hadt ge je masker maar niet te vroeg afgenomen, misschien had ik je dan, hoewel ongaarne, mijne hand gegeven. Je bouwde echter te veel op den wensch van een' doode, en heb je daarin misrekend. Mijn vader wilde mij niet aan een ruwen, hard- vochtigen egoïst overleveren, maar alleen mijn geluk verzekeren." voorzorgsmaatregelen voorschreef, ook de 1 ervan zou dragen, doch dit is het geval waarom hij voorstelt, het verschuldigde t gemei'n'efondsen te voldoen. Alg. voor. Alsnu wordt overgegaan tot de benoe van eene onderwijzeres. De voordracht, maakt door B. en W. en waarmede zit arrond. schoolopz. en het hoofd der school komen kunnen vereenigen, is als volgt: A Mej. M. J. van der Moer, No. 2 Mej. Schee No 3. Mej. van Swieten. Mej. v. d. wordt met alg. st. benoemd. Hare indi- treding, zoo spoedig mogelijk gewenscht zi wordl op uilerlijk 15 Febr. a.s. bepaald. Daarna stelt de voorz. voor, over te gaa de benoeming van een gemeentebode, te conciërge, naar welke betrekking 51 pen gesolliciteerd hebben. De voorz. - leest namen en deelt daarna mede dat de dooi ingeleverde vereischte stukken voor de raads ter secretarie ter inzage hebben gelegen, noemd wordt P. Naerebout met 5 "stea A. Pikhaar verkreeg 1 stem, terwijl 1 b blanco was ingeleverd. De voorz. zal hiervan kennisgeven aan benoemde, die aLnu voor zijne betrekking gemeente-veld wachter zal moeten bedanken, Het tractement van den te benoemen wachter wordt bepaald op f686 benevens woning, welke jaarwedde ook door Naere: genoten werd. "V ervolgens is aan de orde de vraag nieuwbenoemde bode havenmeester kan bli^v De voorz. meent van ja. De heer Christii gelooft dat men dan een rijke bode en een; veldwachter zal krijgen, en laatstgenoemdero spoedig om verhooging van salaris zal vra De heer Wagtho vraagt waarom indertiji betrekking van havenmeester bij die van 1 wachter gevoegd is. De voorz. weet daar geen reden voor; b hem onbekend. De heer Wagtho vraagt daarop of de bel king van havenmeester voor den bode in drukken peeëntijd niet bezwaarlijk zal zijn, wa de voorz. antwoordt dat hij niet minder o: kaai zal zijn dan anders. Daarna wordt met alg. st. de betrekkin» bode met die van havenmeester vereeni. verklaard. Op de betrekking van marktmeeeter zal n teruggekomen worden. Ten slotte maakt de voorz. den raad ai' op de begraafplaats, welke er kaal en niet genaam uitziet, waarom B. en W. den bc kweeker van den Berg eene teekening voor' verfraaiing, met begrootiiig van kosten h doen opmaken. Deze worden geraamd opfu De raad kan zich met de voorgestelde verfrai' vereeniget», doch zal later beslissen op w wijze die zal geschieden. Niets meer te verhandelen zijnde, sluL voorz. de vergadering. Gemeente POORTVLIET, van 1 tot 31 Dec. Geboren: Elizabeth Jacoraïna, d. van Geuze en D. Elenbaas. Cornelis Dirk, z. var Uijl en P. Uijl. Cornelis Pieter, z. van M. vat11 Slikke en J. van Dararae. Benjamin, z. Giljara en H. M. Scherpenisse. Adriaan Johaij z. van A. van Tiggele en W. Bijl. Johannes lem, z. van J. van Houdt en W. J. van der Dirkje Cornelia, d. van K. N. Krijger en H. houwer. Leendert. z. van W. de Groen en AI.p der Klooster. Overleden: Maria Tiggem, wed. van G>' Uijl 63 j. Marinus van Sorge, man van J. vat 49 j. „Zeer juist. En daarom stelde hij u en de onder mijne bescherming." „Ja, maar slechts tot wij in Stavanger zijl „Neen, lief bruidje, voor altijd. Onthoud wel, voor altijd „Wij zullen thuis daarover verder sprei Aan boord wensch ik dit onderwerp tusscl ons niet meer besproken te zien." „Dat vind ik heel goed, mijne lieve, geelf maar eerst je jawoord en den verlovingsk „Ik beschouw het gesprek als geëind^ mijnheer Petersen „Dan gaat het rechtuit naar de noord Ik verander de koers van de Midgard niet,'ij ik je schriftelijke belofte heb, dat je mij dack na aankomst in Stavanger voor het altaar lund geven zult." „Nu, mij goed," antwoordde Fina op bedreiging spottend, ik kan ook wel eens 8t( tocht naar de noordpool meemaken, als gij d Th toe moed genoeg bezit." „Je zult dien tocht meemaken, zeg ik je, je hebt dan alle*, wat u en mij en de gans manschap overkomt, op het geweten." „Ja, als zij met je meegaan. Denk je dan, de mannen van kaptein Alterson gekken die zich door een' krankzinnige in 't verJ«Vif laten voeren Wordt vervolgt e: eei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2