N°. 391. Zaterdag 7 Januari. 1893. EN J. ML C. POT, AEDEEL1NG THOLEN. H.H. bestuursleden worden verzocht ten 10 ure tegenwoordig te zijn. Publicatie n. FEUILLETON. Eene vrouw aan boord. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE Thoolsche Donrast, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per S maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleoht» 2 maal in rekening gebracht. VERGADERING der Leden op Dinsdag 10 Januari 1893, des voormiddags IIV2 uur> ten huize van den heer C. GAAKEER te St. Maartensdijk. Te behandelen: Rekening der afdeeling over 1892. Landbouwbelang 1892. F"_Jedeeling der benoemde commissiën tentoonstelling. )eming afgevaardigden. bestuursleden. reking: aansluiting bij de vereeniging van suikerbietenverbouwers. De Secretaris, A. J. DE WIT ANDRIESSEN. urgemeester en Weihouders dezer gemeente bren- ter kennis der ingezetenen dat door de Heeren G. van Stapele en A. J, Croïn, daartoe door hun ege uitgenoodigd, in den loop der volgende week ie collecte zal worden gehouden voor de vereeni- „Trouw aan Koning en Vaderland", t Hoofdbestuur dier vereeniging zegt omtrent collecte uim ACHTTIEN HONDERD ouden van dagen, inen die in de kracht hunner jaren bloed en tn veil hadden voor Koning en Vaderland, zien verlangend uit naar de ondersteuning, die hun het door die collecte te vormen fonds kan ten d vallen, Tegenover die 1800 behoeftigen heeft Nederland plicht der dankbaarheid te vervullen. Lang hebben zij niet meer te leven )e meesten dier meer dan 80 jarigen neigen tengrave. Nederlanders! Laat ons de handen ineenslaan om n deu avond huns levens dragelijk te maken! feft, ieder naar de mate zijner krachten, en bedenkt Or deze 1800 braven, die het hun door hun Koning Uit het Duitsch VAN HEINRICH BaCKER. xeter Petersen had het commando op zich lomen, maar de sombere blikken der man- appen bewezen, dat hij een anderen schepter ïrde dan de gestorven kaptein. Ralf Suren stond weer aan 't roer en terwijl daar het rad rustig en vast iu zijne hand aide en elk bevel van den nieuwen gezag- irder nauwgezet opvolgde, had niemand den jd kunnen bemerken, die in zijn binnenste edue. Eina, die hij met al den gloed van zijn rein onbedorven hart zoo innig beminde, was voor n verloren. Verloren! En die verwaande dwaas, r wien hij reeds lang zekeren afkeer geschonken eeremetaal dragen op een met lompen behangen borst, niet met hoe weinig Ge er af kunt, maar hoe veel Ge er voor missen kunt Tholen, 7 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. het middeleeuwsche geld- of muntwezen leest men in het Nieuwe Schoolblad van 23 Decem ber j.1. het volgende Eet Schild en de daarmede in verband staande Pondenstelsels, door A. Hollestelle. Tholen, J. M. C. Pot. 1892. Dat reeds de titel van dit werk ons eenigszins ongewoon voorkomt, bewijst de juistheid van het ge zegde, waarmee de schrijver zijn voorrede aanvangt „Niets is zoozeer in vergetelheid geraakt als ons „voormalig munt- of geldwezen. Noch onze tegen woordige, noch onze vroegere geschiedschrijvers heb- terd had, zou deze heerlijke, nauwelijks ontloken roos de zijne noemen. Ware hij er niet zelf bij geweest, had hij het niet met eigen ooren gehoord, hoe kaptein Atterson het paar gezegend had, hij zou bet voor leugen en bedrog hebben moeten houden. Eina zat in de kajuit op de plaats, waar haar vader gestorven was en keek met starende, stralcxe oogen voor zich uit. Zij begreep nauwelijks de gebeurtenissen der laatste dagen, der laatste uren. Als een knotsslag had het haar getroffen, haar verpletterd. Het suisde en bruiste haar in de ooren. Ni<t de tonen waren het, die van buiten haar oor troffen, neen, het koken en bruisen in haar binnenste belette haar geregeld te denken. WeesDoor 's vaders laatste woorden geketend aan een onbeminden, ja, nu gevoelde zij het, zelfs gehaten manEn in haar hart leefde het beeld van een ander, wiens trouw gelaat met tranen bedekt, haar steeds voor de oogen zweefde. „Weg, weg mijn geluk voor eeuwig!" mom pelde zij. „O, vader, hadt ge mij maar mee ge nomen in 't koele graf, hoe wel zou het mij zijn!" „Noord houden!/' riep boven Peter den stuur- „ben aan dat onderwerp genoegzame aandacht gewijd „en het gevolg daarvan is, dat oude stukken, waarin „geldswaarden zijn uitgedrukt, dan ook niet meer te verklaren zijn." Men rekende met ponden, schellingen en grooten, maar deze aiunten zijn aan groote veranderingen onderhevig geweest en men had allerlei ponden. Bij dat alles was volgens den schrijver een geldstuk „het oude schild ook in deze gewesten in de mid deleeuwen schier overal als de eenheid voor de „onderscheidene bestaan hebbende pondensfelsels aan- „genomen." Maar wat nu de waarde was van zulk een schild, weet men gewoonlijk niet en zoo komt het dat de 10000 schilden, die graaf Willem V jaarlijksch aan zijn moeder zou uitkeeren in drie verschillende leer boeken worden geschat op f 26000, f 34000 en f 7500. Arend rekent er f6000 voor en een ander weer f 70000. En waar men aan den anderen kant een „pd. st. groote" in den regel op f 6 rekent, kan het even goed in sommige gevallen f 63 voorstellen. De hierbij gemaakte fout is dan de zeer gewone, dat men aan een munt, die in den loop der tijden zeer veranderd is, steeds haar eindwaarde toekent. Zoo was ook een groot niet steeds 2'/i cent maar vroeger zelfs f 0.2625. DU is voldoende om te doen zien, dat de schrij ver ons veel merkwaardigs heelt mee te deelen, waar hij de geschiedenis van ons muntwezen in de laatste 6 eeuwen behandelt. Met aanhaling van een zeer groot aantal verhandelingen, charters, rekeningen, stadsbeschrijvingen enz. laat ons de schrijver het ver loop der munten zien. Daarbij zijn tal van vergissingen aangewezen en vele duistere punten ophelderd. Alles te verklaren was den schrijver nog r..et mogelijk, maar ongetwij feld heeft hij een verder onderzoek, waar dit noodig is, gemakkelijker gemaakt. lntusschen heeft hij een werk geleverd, dat niet alleen welkom zal zijn aan allen, die zich meer speciaal met het muntwezen van vroege'reren tijd bezighouden maar dat ook voor den beoefenaar der geschiedenis van ons vaderland onmisbaar is. Vooral schrijvers van leerboeken, die iets willen meedeele» over waarden in vroegere eeuwen, zullen wel doen dit boek te raadplegen. De uitgever heeft gezorgd voor goed papier en een duidelijken druk en toch kost het boek van 260 bladz. groot 8o, slechts f 3. Voor de beoordeeling van het werk zijn ook exemplaren aangevraagd te Brussel en Parijs. Eerlang kan men van die pennevrucht alzoo ook verslagen te geraoet zien in „La société de numis- matique beige" en in „Le bulletin de numis- matique Paris." Onlangs is melding gemaakt van eene proce dure tusschen de maatschap de G. en B. tegen den Heer de R., waarbij de maatschap op grond dat de Heer de R. .an haar gekocht zou hebben hare aan de Ooster-Schelde gelegen oesterper- ceelen, doch ondanks sommatie nalatig bleef den koopprijs te betalen, de ontbinding der overeen komst met schadevergoeding vorderde. De Haagsche Rechtbank heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan. Op grond dat de ge daagde ontkend bad dat de overeenkomst zou ziju tot stand gekomen, onderzocht de Rechtbank of de eischeres het bewijs van het tegendeel geleverd had en beantwoordde, ook met het oog op de in het geding aanwezige bescheiden, dia vraag ontkennend. Mitsdien werd de vordering der eischeres afgewezen. Benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Numansdorp de heer H. Brakman, thans in gelijke betrekking te Stavenisse. man toe, daarna ging hij naar beneden naar Eina. R,lf Suren wendde het schip wel naar het noorden volgens het bevel van Peter, maar toch kerk hij dezen mei open mond na. „Noord?" mompelde hij. „De duivel haal mij, als ik weet, wat dat beteekenen moet „Slaap je, Ralf, vroeg hem de bootsman, die juist van het voordek kwam. „Je schijnt wel een magneet in 't lijf te hebben, die je naar de pool trekt!" „Neen, Christiaan, ik slaap niet, ik ben goed wakker. Maar soms komt het mij toch voor, alsof ik met open oogen droomde. Noord honden luidt het commando." „Noord houden? Wil Peter Petersen een paar ijsberen gaan uitnoodigeu op zijne bruiloft te komen „Hale hein de duivelbromde Ralf. Het woord bruiloft had hem een steek door 't hart gegeven. „Kaptein Atterson, God zij hem genadig, heeft hem het commando slechts voor de thuisreis opgedragen. Hij zal huiswaarts zeilen of' „Ja of? wij zeilen naar huis!" vol eindigde Christiaan den zin, begroef zijne handen IERSEKE. Voor den Eranschen cursus alhier hebben zich 4 nieuwe leerlingen aangemeld, die na een examen allen toegelaten zijn. De collecte voor de Nieuwjaarsbedeeling heeft dit jaar f390,75 opgebracht, behalve 5 HL. steenkolen en 6iy2 KG. brood, dat is ongeveer f 80 minder dan verleden jaar. Neemt men bovendien in aanmerking, dat er minder bedeel den waren, dan verleden jaar, dan zal men begrijpen, dat er tamelijk ruim bedeeld is kunnen worden. ST. MAARTENSDIJK. Tot lid van het Weezen algemeen Armbestuur, werd door den raad met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. J. de Jonge. OUD-VOSMEER. Maandag werd „de Plaat", de plaats waar men zich met het ijsvermaak onledig houdt, door enkele jongelui uit andere dorpen bezocht, o. a. enkeleu uit Scherpenisse. De lui gaven niet den minsten aanstoot en toch werd door een persoon, inwoner dezer gemeente, in de zakken, spuwde eeus eu keerde weer naar 't voordek. Onder 't weggaan bromde hij nog „het is wel zoo, eeDe vrouw aan boord brengt geen geluk aan; het is wel zoo!" De „vrouw aan boord" zou dit thans niet tegengesproken hebben, want zij gevoelde zich diep, diep ongelukkig. Vdör haar stond hij, met wien haar vader haar in zijn stervensuur ver loofde en die haar een' onverklaarbaren afkeer inboezemde. Hij had geen woord van troost voor haar, geen begrip van de bittere smart in haar binnenste. „Je moet niet zoo somber kijken, Eina, daar houd ik niet van. Kom hier en geef mij een kusAl meer dan vier en twintig uur zijn wij verloofden en nog heb ik geen enkelen kus van je gehad." Eina zag hem verbaasd aan. Was dat de man, die tot nu toe als 't ware zich z<*lf overtroffen had in vleierijen en beleefdheden? Deze tergende onbeschaamdheid deed haar voor een oogenblik de smart over den verloren vader vergeten. Trotsch richtte zij zich voor haar neef op en zwijgend wees zij met de hand naar de deur. Peter wilde dezen duidelijken wenk echter niet 'Ar:

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1