kTn nenland. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. was, dat herstel door de wortels weer te bedekken niet mogelijk was. Het is een onaangenaam geval, maar dit neemt niets af van het gevaar. De boomen moeten weg, daar gaat niets af. üe h. Van Harmeien beval een minnelijke schikking aan, bijv. door den heer Vreeke nieuwe booinen aan te bieden. Als er niets gedaan wordt, zou het- lot onschuldigen kunnen treffen. De voorzitter stelde ten slotte voor den heer Vreeke op zachte wijze te bewegen tot op ruiming en, mocht dit niet baten, later afdoende mnat regelen te bespreken. Dit voorstel werd met 9 tegen 1 st. aangenomen. Vau den gemeentegeneesheer was een schrijven ingekomen, waarin hij wees op het gevaar van stinkende slooten en stilstaande wal eren in tijden van epidemieën en daarom met het oog op de cholera demping en rioleering aanbeval. Waar de slooten aan particulieren behooreu moeten deze gewaarschuwd worden. Hij had op Iersche toch reeds een zekere vatbaarheid voor diarrhe- tische aandoeningen opgemerkt. De Voorz. deelde daarbij mede, dat toen dit schrijven inkwam, de rondte reeds gedaan was om de nalatigen tot reiniging der slooten eu opruiming van mestvaalten aan te sporen. Nog was van den gemeentegeneesheer een missive ingekomen, waarin hij met het oog op de naderende cholera de wenschelijkheid uit sprak van het uitstellen der kermis, liij vond liet streven tot wering vau personen uit be smette plaatsen wel zeer nuttig, maar met afdoende. Onmatigheid werkt de cholera in de hand, waarom hij hoopte, dat de Raad de ge- meentenareu in bescherming zou nemen tegen aan leiding tot dronkenschap en de g '.volgen van dien. De Vz. waardeerde het schrijven van den dokter en betuigde hem daarvoor gaarne zijn dank, maar hij achtte zich verplicht zijn ouder- vinding mede te deelen van het kermis houden alhier. De dronkenschap is niet zoo groot als men uit het geschreeuw zou afleiden. Dat zijn meest jongelui, maar de andere menschen heeft hij bewonderd. Hij kent geen gemeente waar zoo gemakkelijk de orde te handhaveu is, waut verleden jaar hielpen de goedgezinden mee om een paar dronken lui op te bergen. Er wordt wel te veel gedronken, maar dit levert geen gevaar op voor de openbare gezondheid. Aan de politie zal het niet liggen en op ieder Ier- sekenaar rust de verplichting gevallen van be smetting bij den Burgemeester aan te geven. De h. Sinke merkte op, dat B. en W. be sloten hadden geen preadvies uit te brengen. Daarom begreep hij niet, dat de Vz. zulk een meeuing uitte. Hij voor zich kende geen kermis zonder dronkenschap. De Vz. zeide aldus gesproken te hebben om den goeden naam van Ierseke op te houden. De h. Sinke achtte het gewaagd zulk een afwijkende meening tegenover die van den dok ter te stellen, die nooit blijken heeft gegeven van anti-kermis gezindheid. De Vz. wilde daardoor geen invloed uit oefenen op de opinie van den Raad. Hij tracht nooit anderen van hun opinie af te brengen. De h. Sinke verklaarde, dit dikwijls gedaan te hebben. Ook vau den kerkeraad der Gereformeerde gem. alhier was een schrijven omtrent de ker mis ingekomen. De h. Van Harmeleu vroeg of de Burgem. de macht heeft de kramen enz. ook bij tegen stand en bij wijze van voorzorg te ontsmetten. De Vz. meeat van ja. De h. Van Harmeien had ondervonden hoe onverantwoordelijk sommige kramers enz. met het vuil en de faecalieu omspringeu. Hij achtte dus voorzorgen noodzakelijk. De Vz. zou in ieder geval het gebruik van ontsmettingsmiddelen aanbevelen, doch de h. Van Harmeien wilde hun toelating tot de ker mis vau hun medewerking tot voorzorgsmaat regelen afhankelijk stellen. De h. Sinke beval aan vooraf de staanplaatsen met carbol en creoline te drenken. De h. Cupéry vroeg ook het woord. Hij verklaarde voor een groot deel met den dokter mee te gaan. Er is wel degelijk gevaar. Hij heeft lang over zijn houding iu dezen nage dacht, maar nadat hij de nieuwsberichten van heden gelezen had, twijfelde hij niet meer. 't Is waar, dat uit Antwerpen geen onrustbarende berichten meer komen, maar die berichten zijn zoo schaarsch, dat men niet besluiten mag, dat het gevaar van daar geweken is. Daarentegen breidt de cholera in ons land zich uit; op 6 plaatsen komen op dit oogeublik nieuwe ge vallen voor (die hij alle opnoemt). Hij acht daarom de verantwoordelijkheid vau den Raad groot en stelt voor de kermis uit te stellen maar tot een bepaalden datum, bijv. 3 weken. De h. Van Oeveren vereenigde zich met de zienswijze van den h. Cupéry. Hij is geen vijand vau de kermis en gunt iedereen het genoegeu er van, maar het zou werkelijk ouveran! orde lijk en verschrikkelijk zijn, indien door c' nis hier de cholera moest ontstaan. De h. Cupéry heeft verzuimd een datum te emen. Hij stelt nu voor 20 October, mits sdan de cholera geweken zij. De Vz. brengt eerst het voorstel tot uitstel in stemming Het wordt met 8 st. aangenomen. Eén stemde tegen en een ander lid bleef buiten stemming. Nu moest nog de datum bepaald worden. De Vz. zou 19 Oct. verkiezen, wijl dit ook op een Donderdag valt. De h. Cupéry had daar niets te.wen, doch de h. Sinke wilde het liever zoo regelen, dat er de Zondag niet tusschen viel. °De Vz. meende, dat Zaterdag een gewilde dag is, en de h. Cupéry wilde in de dagen ook geen verandering brengen, wijl de menschen daaraan gewoon ziju, en de Zondag kalm voorbij gaat. De li. Sinke bleef bij zijn gevoelen, waarmee zich ook de h. Van Oeveren vereenigde. Bij stemming bleef de h. Schipper onzijdig, zoodat het voorstel tot uitstel tot 19 Oct. met 7 van de 10 st. werd aangenomen. Daarna bracht de commissie van onderzoek verslag uit over de gemeenterekening 1891. Zij had geen aanmerkingen en stelde voor haar voor- loopig vast te stellen op f27192.625 in ont vangst, en f26237.285 in uitgaaf, goed slot f955.34. Aangen. met alg. st. Vervolgens werd de gemeentebegrooting 1893, alsmede de rekening 1891 en de begrooting 1893 van het Burg. Arinbest. den Raad aange boden. Tot het nazien der beide laatsten werden benoemd de heeren Cupéry, Van Harmeien en Van der Burght. Bij de laatste rondvraag stelde dc h. Cupéry voor eene tijdelijke helpster bij het onderwijs in handwerken aan school 1 aan te stellen op een salaris van b.v. f75, maar geeft dit voor beter. De Vz. zeide, dat de omstandigheden doen voorzien, dat op 1 Jan. het personeel aan school 1 zal moeten uitgebreid worden. De h. Cupéry trok, na bespreking, in de hoop, dat het mogelijke zou worden gedaan, om de zaak te bespoetligen, zijn voorstel in. De h. Cupéry vroeg om eene waarschuwing bij de Oesterstraat te plaatsen voor de rijtuigen die de op 't oogenblik afgesloten Noordzandstraat in moeten. Hieraan zal worden voldaan. Verder bedankte hij B. en W. voor de plaat sing van een derden nieuwen lantaarn, welke hem verrast had, wijl die verleden jaar door hem voorgesteld doch door den Raad verwor pen was. De li. Van Harmeien vroeg wat er gedaan werd aan de ontsmetting, bijv. van de scholen en of er ook afdoende voor de slooten gezorgd is. De Vz. antwoordde, dat voor de scholen carbol is aangeschaft, dat er bevolen is de mestputten leeg te maken, dat er al het mogelijke gedaan wordt, maar dat er aan de stinkslooten niet is te beginnen. Ook moet men rekening houden met het beschikbare geld. De h. Sauer raadde aan B. en W. blanco- crediet te verschaffen, hetgeen op voorstel van den Vz. met algemeene stemmen werd aange nomen. Daarna werd de openbare verg. gesloten, en ging de Raad over tot behandeling van reclames tegen den hoofd, omslag met gesloten deuren. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen van het Waterschap Poortvliet de heer JE. van der Slikke en tot plaatsvervangend dijk graaf van den polder Spiering de heer J. B. van Nieuwenhuyzen. Dinsdag 20 September zal de Tweede Kamer, na de opening van de zitting der Staten-Generaal, te drie uren hare eerste vergadering houden in liet nieuwe zittingjaar. IERSEKE. Tot heden hebben zich, zoover wij weten, geen nieuwe gevallen van vlekziekte voorgedaan. Zondag 11. sloeg hier een rijtuig van Driewege, waarin zich eenigc personen bevonden, door een te korten draai omver terwijl het zich op een oprei bevond. Het paard begon hevig te slaan doch een der omstanders maakte spoedig de strengen los, waarna het dier een erl opliep, den houten hals van een welput omver sloeg en met zijn achterpootcn in de wel zakte. Ook uit dezen benarden toestand werd het bevrijd en kwam evenals de personen en het rijtuig met den schrik vry. Het rijtuig had eenige uiaterieele schade bekomen doch de reizigers konden toch hun weg er mee vervolgen. ST. MAARTENSDIJK. Voor een week of 3 werd deze en ook andere gemeenten bezocht door zekeren heer Dwonende te Antwerpen, voorgevende predikant en schoenmaker te zijn, om gelden in te zamelen voor een te stichten kerkgebouw. Bij afwezigheid vau den Burgemeester, zonder diens voorkennis of toestemming het grootste gedeelte der gemeente met godsdienstige praatjes eu bidden, overgehaald hebbende om eene gift op het altaar der piéteit te storten, werd hem door het hoofd der gemeente, na diens thuiskomst, aangeraden toestemming van den heer Commis saris der Koningin te vragen. Of hij zich bij ZHEdG. heeft vervoegd is niet bekend, doch wel dat hij zicli sedert niet inde gemeente heeft vertoond, terwijl nu moet gebleken zijn, dat de ingezamelde gelden niet moesten strekken tot het bouwen vau een kerk, maar tot betalen van koopdagschuld en tot het verder aankoopen van huisraad. Conclusie: Vertrouwt geen rondreizende pree- kers, die u onbekend zijn! In deze gemeente hebben zich van af 7 Juni 1.1. (dd: der eerste aangifte) tot heden slechts 4 gevallen van besmettelijke vlekziekte voorge daan, waarvan 2 met doodelijken afloop. Een ziektegeval, aangegeven 12 dezer, werd niet als vlekziekte geconstateerd. Men is hier druk bezig met het rooijen van aardappelen. Algemeen valt zoo wel de kwantiteit als de kwaliteit mede, hetgeen vooral voor deze gemeente, met het oog op den naderenden winter, een groot voorrecht is. STAVENISSE. In den loop dezer week kwam uit de richting van Ouwcrkerk alhier een als heer gekleed persoon ongeveer 40 jaar, donker haar, idem knevel, donker pak en grijze hoed, met de bedoeling, naar zijn zeggen, om alhier een kosthuis te zoeken. Op medisch advies moest hij in deze streken komen wonen hij zag er tamelijk lijdende uit. Na eenige vergeefsche po gingen slaagde hij met een kosthuis en beloofde f 10 per week en vooruitbetaling van 3 maanden. Zijn koffers zouden over een paar dagen komen, alsmede geld een en ander moest uit Amster dam komen. Hij zeide aldaar horlogemaker ge weest te zijn en gaf zijn naam op als Gerrit de Groot. Een paar daagjes is hij hier geweest en is toen gaan wandelen, om niet meer terug te komen. Een onderbroek heeft hij nog machtig weten te worden, doch f 5, die hij in ziju kosthuis vroeg om eeu cadeautje te koopeu, heefl hij niet ge kregen. Tot dusverre is er niets meer van hem alhier gehoord. Dat meu ook elders op zijne hoede zij! Een groot ongeluk overkwam hedenavond een 4 jarig jongentje alhier. Al spelende stak hij zijn linkerhandje in een snijmachine, tenge volge waarvan hem 2 toppen iu eens werden afgesneden. Wij ontvingen heden de Hollandsche uitgaaf eener prijscourant van bloembollen, bol-, knol- en wortelgewassen voor kamer, serre en tuin, 'van de firma H. C. Hartevelt te Lis-e. Zelden kwam ons een zoo net werkje in handen het geheel is gesloten in een band in kleurendruk, waar op het voorblad een bloem is afgebeeld in welker zuiver witte bloembladeren met gou den letters de titel in 5 talen geschreven staat. Het achterblad geeft ons het wapen van Haar lem met de zinspreuk Vicit Vim Virtus" om geven door den naam der firma H. C. Hartevelt „LisseHaarlem Holland te zien. Zien wij het boekje in, dan valt ous het eerst de keurige samenstelling, de zeer volledige beschrijving van elk plantje en de uitgebreid heid der keuze op. Aan het eind van de prijs courant heeft de heer H. C. Hartevelt voor liefhebbers, die eene keuze uit alle die planten lastig vinden, zeer aanlokkelijke verzamelingen der meest gewilde soorten aangeboden. Een buitengewoon goede oogst stelt den heer H. C. Hartevelt dit jaar in staat le kwaliteit tegen zeer lage prijzen aan te bieden. Wij raden een ieder aan inzage van dit werk te nemen. Op de samenstelling van zulk een volledigen gids mogen van de zijde van bloemenliefhebbers wel dankbetuigingen in den vorm van bestellingen rusten. Een 22-jarige machinist van de West- landsche stoomtram is Dinsdagavond, ttrwijl hij tusschen Monster en Poeldijk te ver buiten de machine boog, met het hoofd tegen een boom geslagen. Hij tuimelde achterover en tusscheu zijn machine, waar hem, vermoedelijk door de zuigerstangen, een arm en een hand verbrijzeld werden. De conducteur van de tram, het on geval bemerkende, stapte op de machine over en sloot den stoom af. In deerniswaardigen toestand werd de jonge man per tram naar Den Haag overgebracht en aldaar naar het zieken huis vervoerd. De te Twente door de gamma-rups zoozeer geteisterde velden hebben in de laatste dagen bezoek gehad van vele koppels spreeuwen. Dat bezoek is van zeer gunstigen invloed geweest, daar een aantal rupsen op de knol- en spurrie- velden door dat gevogelte zijn weggenomen. Te Amsterdam is op den Overtoom eeu kind door een tram overreden en dientengevolge bijna dadelijk gestorven. Het kind had achter eeu kar met hout geloopen, was uitgeweken, kwam daardoor in aanraking met het trampaard en viel door den schok op de rails. Het zware voertuig bleef met een der wielen letterlijk op kt lichaampje staan. Dezer dagen heeft in de duinen tussche Wss?enaar en Khijnsburg een tweegevecht plaa f gehad op het pistool tusschen baron Gaertm von Griebpnow, secretaris van het Duitsclft gezantschap en markies d'Alcedo, secretaris vj^- de Spaansche legatie. Laatstgenoemde werd door een kogel in <a reenterheup getroffen. Eeu jachtopziener en een rijksveldwachte 1 die op surveillance waren, snelden toe op hi hooren van twee schoten kort achter elkai" denkende dat het stroopers waren. Degewon<a werd in eene vigilante, die in het duin gere stond, vervoerd. De veldwachters vroegen all hunnen naam op te geven, waarop zij hun naamkaartjes overreikten, die gedeponeerd z bij de justitie. Er is proces-verbaal opgeraaal Dr. Garnei tracht de taal der apen verstaan, een ander poogt met de kippen onderhandeling te treden, terwijl nu een der< door middel van den microphoon, met de vlieg een praatje houdt. Hij heeft ontdekt dat vliegen nu en dan geluiden maken, „niet oni j lijk aan het ver verwijderd gehinnik van t f paard Wellicht brengt men het eens zoover dat m de samenzweringen kan afluisteren, die schillende bacillen tegen de meuscliheid sinedt DE CHOLERA. Men meldt uit Hansweerd Door den specteur van het geneeskundig staatstoezii voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant gelast, dat de rivierschepen komende vaD Bo< (België) aan een verlengd onderzoek moet worden ouderworpen, heigeen naar bevindi door den geneesheer, die met het onderzoek schepen belast is, geregeld wordt. Nog nooit, zoo schrijft men uit Rooseudi is alhier zulk een groote wasch gehouden, thans aan het station alhier. De controle vi het van België komende ongewasschen goed buitengewoon streng. Geen handjevol, dat is, mag passeeren. Alles wordt stuk voor st ontsmet en den eigenaar franco nagezond Voor de ontsmetting is een extra persoc in dienst genomen. Sedert gisteren is de epidemie te Anlwerj toegenomen. In een huia der vijfde sectie ki men 5 gevallen voor. Te Amsterdam zijn verschillende gevallen i cholera nostras voorgekomen, waaronder i doodelijk verloop. Te 's Hertogenhosch kwam ook een gt van cholern voor, met doodelijken afloop. Een ijalksChip, dezer dagen van Antwer voor de haven van Schiedam komende, me op last van den havenmeester aan de beneder boei blijven liggen, totdat een geneeskun onderzoek zal zijn ingesteld, daar de schip geen bewijs kan vertoonen van de quaranti te hebben ondergaan te Hansweerd. Gemeente IERSEKE van 5 Augs tot 31 Aug. 18 Gehuwd Cornelis Stevense 30 j. jm. en i ternella van Luik 28 j. wed. van Leendert St Pieter van der Endt 28 j. jm. en Catharina Pa 22 j. jd.Dignus Verschuure 28 j, jm. en Ji Jannetje Koster 25 j. jd. Geboren Janna, d. van Thomas Steio Elizabeth van der BurghtLevina Marlina, d. Cornelis van de Plasse en Rose Melanie Mul Cornelis, z. van Geeraard de Dreu en Clazina h' wenhuize Janna, d. van Leendert Wisse en ternella Kosten Martina, d. van Pieternel la Di waardePieter, z. van Cornelis Marinus van Jagl en Jannetje Franke.Pieter, z. van Gec Ruissen en Aartje SerierHelena, d. van P Eversdijk en Jacoba VleugelJohan Jacob, z. Jan Steveninck en Maria Marina Bom Neeltj» van Dingenus van Stee en Cornelia van der PI» Wilhelmina, d. van Job van Klooster en Hé Manneke Dommis, z. van Hubrecht van Noorde Johanna Dommisse Jacobus, z. van Marinus Vei en Tannetje Boonman. Overleden Levenloos aangegeven kind Jozias de Koeijer en Dirkje MolTeuntje, 5 d.v. Teunis Cornelis Stam en Trijntje SteedsWilhel 6 mnd. d. van Dingenis Koster en Wilhelmina Stee Jacomina, 6 mnd. d. van Willem Reijnj en Jacomina WestplateAdriaan, 2 mnd. z. Cornelis Minnaard en Cornelia van Noorden. Gemeente POORTVLIET van 1 tot 31 Aug. 1 Ondertrouwd: Leendert Jacobus Dorst 26 jaren en Wilhelmina Abramina van Nieu huijzen jd. 23 jaren. Gehuwd: J. M. Kievit, jm. 23 j. van Rosei en A. C. Kuijper, jd. 23 jaren. Geboren: Johanna Marina. d. v. K. Lissev« L. van den Hoven. Christoffelina Janna, d. v. Anthonisse en M. J. vau Djjke. Maatje Hen( d. v. A. Reeders, en J. Ph. Suurland. Overleden: Catharina Boudewijna d. v. Krijger en C. M. Stoutjesdijk, 3 weken. Ko Bijl, man van J. Potter, 59 jaren. Gemeente STAVENISSE, over Juli en Augustus Gehuwd: J. J. Geleijns, 27 j. jm. met 11 Dalsen, 30 j. jd. D. van den Berg, 24 j. jm C. de Ryke, 21 j. jd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1892 | | pagina 2