BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w s. ALLERLEI. ■F1 vooruit brengen. Een held kan een groot leger waard zijn, maar die genieën zijn millioenen waard. Millioenen hadden den indruk van een blad in het zand gezien; eindelijk was er iemand, die door dat eenvoudige verschijnsel getroffen werd en er over nadacht, en hij vond de boek drukkunst uit. De magneetsteen was reeds in de oudheid bekend en men wist er van, dat hij ijzer tot zich trok en neiging toonde om zich naar het Noorden te richten: de middeleeuwen moesten verre verstrijken, eer iemand door die kennis tot de uitvinding van het kompas kwam, zonder het welk de scheepvaart nog in zijn kindsheid, en Amerika en zooveel andere landen ons nog on bekend zouden zijn. Gallilei kwam door het zien van de slingeringen eenrr lamp tot de ontdekking der slingerwetten en Newton door den val van een appel op zijn hoold tot het opsporen der wetten van den val. Iloevelen zullen voor Watt niet opgemerkt hebben, dat de stoom of damp van een ketel kokend water het deksel oplicht; docli eerst moest Watt geboren worden om de machtige stoommachine uit te denken, die de heele wereld een ander aanzien gegeven heeft. En zoo is hot in alle opzichten. Alleen een Montesqieu, een Voltaire, een Rousseau en nog ecnige anderen vermochten op de verrotte maatschappelijke en staatkundige toestanden, vooral in Frankrijk, een zoo diepen indruk en afkeer te bewerken, dat zij naar de pen grepen en het menschdom wakker schudden tot een nieuwe vrijheid. Op het gebied der opvoeding: De groote massa merkte niet eens, dat het onderwijs ellen dig wns, sommigen hebben misschien gevoeld, dat er iets haperde, alleen Commenius en later Peslalozzi en Rousseau zochten en vonden de wetten der geestesontwikkeling en de grondslagen waarop het gebouw der opvoeding rusten moest. Als men let op de zeldzaamheid van het genie, mnar vooral op de volharding, op den zedelijken moed en kracht, die noodig zijn om den strijd tegen de domme of baatzuchtige menigte vol te houden, begrijpt men de waarde van groote man nen en ontstaat de eerbied en waardeering, die zij verdienen. Want sleur en baatzucht zijn de grootste vijanden van den vooruitgang. Geen enkele schoone uitvinding is gedaan of zij is door de massa vervloekt, of omdat zij als het werk van den booze beschouwd werd, of omdat men er zich door benadeeld zag. En wat al bloed heeft niet de vrijheid der gedachte gekost! Onvatbaarheid, gebrek aan ouderwijs, gehecht heid aan het oude zijn mede oorzaken dat zoo- velen nog ten achteren zijn. Intusschen genieten zij al morrende mede van de vruchten van den vooruitgang en intusschen gaan de groote geesten voort nieuwe overwinningen te bevechten, die het algemeen ten goede komen. Het menschelijk denken heeft zijn grenzen, de wetenschap zal immer voor nieuwe vragen en nieuwe toepassin gen komen te staan, de mensch zal nooit Gode gelijk worden, maar dit alles neemt niet weg, dat de vooruitgang eindeloos zal stijgen. Tweede Kamer. De behandeling der bcgrootingsbelasling vordert goed. Twee der voornaamste artikelen, nam. art. 7, de wijze aangevende, waarop hel vermogen bepaald wordt, en art. 10, dat het bedrag der aanslagen en de progressie vaststelt, zijn, het eerste met een zeer ondergeschikte wgziging, het laatste geheel onver anderd aangenomen. Het ontbrak niet aan amendementen. Zoo waren er bij art. 10 niet minder dan 3, ieder een andere, en wel een sterkerprogressie en alzoo een zwaarder tretl'en der groote vermogens bedoelende. De Kamer gal evenwel de voorkeur aan de schaal van den Min. Toen hij thuiskwam, wachtte daar iemand op hem. Het was de jager Puszliul, die hem onder vier oogen wensc'hte te spreken. Ontzettend Wat wilde die man nu nog van hem? Maar Wilhelm gevoelde dat hij hem niet kou afwijzen, llij nam een licht, ging met hem naar zijne kamer en deed de deur op slot. „Welnu, mijnheer," begon Paszhul, „wat gij verlangd hebt is geschied. Ik heb, vau mijne zijde, mij aan onze afspraak gehouden, en ik ge loof dat ik liet handig genoeg geda m heb, om de geluele wereld zoo goed als het gerecht in den waan te brengen, dat hij zichzelf heeft dood geschoten." Wilhelm staarde hem aan, zonder een woord te kunnen uitbrengen. „Hij sliep nog vast," ging de jager voort, „toen ik het pistoolkistje voor zijn bed zette, en mijn schot was zoo zeker dat hij geen kik gaf. Toen drukte ik hein snel het pistool in de hand ei; liep naar de anderen." „Vervloekte moordenaar!" stamelde Wilhelm. „Welnu," hernam Paszhul, met een listig flikkeren van zijne kleine oogen, „gij hebt mij een bod gedaan, en ik heb het aangenomen. door alle amendementen met groote meerderheid te verwerpen en bewees daardoor krachtig dezen te vertrouwen. Dit bleek ook bij een motie van den heer Bahlman bij art. 13, welke motie beoogde de regeling van den aanslag en de behandeling van mogelijke reclames in dezelfde handen te geven en wel aan een korps ambtenaren. De Kamer sloot zich bij den Min. aan, die de aanslagen laat bepalen door de ambtenaren der registratie, omdat deze daartoe de beste gegevens hebben. IERSEKE. Benoemd tot onderwijzeres aai de Chr. School alhier mejuffr. W. M. Roozen te Charlois. Zij heeft die benoeming aangenomen. Gelijk met het oog op het warme weder te verwachten was, vertoont zich al heel wat broed. Er zijn pannen gevonden met 20, 30 tot 47 broedjes. Het pannen leggen is in vollen gang. De betonning van het Schaar van Jerseke, waarom door den Burgemeester dezer gemeente werd gevraagd en ttie door den Minister van Marine goedgunstig werd toegezegd, is reeds bewerkstelligd. Ilct zal een groot gerief zijn voor eigen en vooral voor vreemde schippers. Er zijn 7 tonnen bijgelegd, nam. 4 wit'e, 2 zwarte en 1 roode, zoodat er nu S zijn. Ook is er grond om te verwachten, dat ook de bermen langs den Burenpolder zullen betond worden. Boor de maatschappij, waarbij het tjalk schip is geassureerd, dat voor eenige dagen tegen eeu dier bermen averij liep, is een eisch tot schadevergoeding, groot f 200, tegen de ge meente ingesteld. De gemeente heeft evenwel niets met die bermen uit te staan. ST. MAARTENSDIJK. Was in vorige jaren in het najaar en in den winter volop werk voor den arbeider, door de groote hoeveelheid vlas die werd aangekocht, voor het aauvolgende najaar en den winter ziet het daarmede niet zoo roos kleurig uit. In 1801 werden aangevoerd en daarna ver werkt plra. 800 voeren, thans rekent men dat slechts zal aanwezig zijn 150 voeren. De minne prijzen van het vlas gevoegd bij de verliezen door de vlasboeren geleden, zijn oorzaak dat weinig vlas is uitgezaaid en dus weinig te koopeu was. Het is te wenschen dat een volgend jaar beter zij. STAVENISSE. Van uit deze gemeente kan gemeld worden, dat de gevreesde aardappelziekte zich in enkele tuinen vertoont, echter niet in die mate, dat 't tot ernstige bezorgdheid aanlei ding geeft. Op 't veld bespeurt men tot nu toe niets van de ziekte. TIIOLEN. Aan het examen ter verkrijging van het eind-diploma aan de Hoogere burger school met 3-jarigen cursus te Bergen op Zoom, is o. a. met goed gevolg voldaan door den leer ling C. van Stapele. Er is eene overeenkomst gesloten tusschen de postadministratie en de Zeeuwsche Stoomboot- viaalschappijtot het vervoer van brievenmalen tusschen Goes en het Catsche Veer in aansluiting op den stoombootdienst Middelburg-Zierikzee. De overeenkomst treedt 1G dezer in werking. Te Bergen op Zoom hebben wederom ernstige ongeregeld heden plaats gehad door het weder optreden van het „Leger des heils". Eene vrouwelijke heilsoldaat werd telkens door het Uit mij zei ven zou ik zoo iets, natuurlijk, niet gedaan hebben, maar tienduizend thaler kunnen een armen drommel wel verleiden. Als het uit kwam, geloof ik dat het gerecht geen groot on derscheid tusschen ons beiden zou maken." De edelman huiverde. Ja, het was zoo. Hij kon er niets aan veranderen. „Daarom weet ik wel," ging de ander voort, „dat ge inij eerlijk zult betalen. Dan ga ik trouwen, en in Amerika mijn fortuin zoeken. Hier zou het misschien in 't oog loopen, dat ik zooveel geld had. Ik begrijp zeer goed dat ik het niet kan krijgen voordat gij in 't bezit van de erfenis zijt. Dan zal ik mij aanmelden. Zult gij dan betalen?" Slechts met inspanning van al zijn krachten kon Wilhelm de woorden uitbrengen: „JaGa heen Paszhul gehoorzaamde, zeide hein vaarwel, deed de deur open en verwijderde zich. Een uur later vonden vrouw en kinderen den ongelukkigen man bewusteloos op den grond liggen. Verschrikt en jammerend bracht men hem te bed. De ontzettende schokken vau dien dag, de opgewondenheid van den geheelen laatsten gepeupel van hare woning afgehaald, doch deze en de „kapitein" werden beschermd door een groot aantal soldaten van het garnizoen, die hen vrijwilig, zonder lastgeving, naar en van het vergaderlokaal huiswaarts geleidden. Na het krachtdadig optreden van de politie en maré chaussee en het uitgevaardigde verbod op de samenscholingen, hebben er echter geen noemens waardige wanordelijkheden meer plaats gehad. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld Er zal van hier een adres gezonden worden aan den minisier van justitie, houdende eene klacht over het geweldadig optreden der politie op jl. Maandagavond, met verzoek daarnaar een onderzoek te doen instellen en naar bevind van zaken te handelen. Het adres ligt ter teeke- ning bij den uitgever van de Zoom. Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor iu de omstreken van Bergen op Zooin, waardoor op treffende wijze het groote nut van vogels als de natuurlijke verdelgers van insecten wordt bewezen. In de kersenboomgaarden n.1., waar in den regel, als de kersen rijp zijn, spreeuwen en kraaien groote schade aanrichten, worden ditmaal deze vogels bijna in het geheel niet waargenomen, zoo zelfs dat men de levenmakende spreeuwenwach- ters buiten dienst heeft gesteld. De spreeuwen en kraaien zijn evenwel niet verdwenen, docli zij vliegen in groote zwermen naar de polders iu de nabijheid der stad. waar de bekende rupsenplaag zulke groote verwoes tingen dreigde aan te richten, en zuiveren daar de landerijen op afdoende wijze van alle rupsen. En hoveniers èn landbouwers zien thans met ware blijdschap de anders zoo gevreesde vogel tjes gaan en komen. Een knecht van een landbouwer uit Zutphen bracht Maandagochtend een voer hooi over den straatweg van Zwolle naar Windesheira, toen hem een velocipèderijder tegenkwam. Niet tegenstaande de landbouwer door roepen en wenken den velocipedist beduidde stil te houden, stoorde zich deze daaraau niet, met het onge lukkig gevolg, dat de paarden op hol sloegen, de wagen kantelde, de knecht zich bezeerde aan een zijner beenen, terwijl een der paarden een poot heeft gebroken en de wagen grooten- deels stuk is. Het gerechtshof der Seine te Parijs heeft Mevrouw Reyinond, die de minnares van haren man, Mevr. Lassimonne, doodschoot, vrijge sproken. De beschuldigde, die haren man innig liefhad, ontdekte reeds vroeger, dat hij haar bedroog met Mevr. Lassitnonne, hare vertrouwde vrien din maar zij schonk toen beiden vergiffenis. Toen haar eenigen tijd later bleek, dat de on geoorloofde betrekking tusschen de twee, on danks hunne heilige beloften, nog steeds voort duurde en zij hen overviel, terwijl zij zij samen waren, schoot zij Mevr. Lassimonne neer. Te Parijs, en vooral in de voorsteden, komen Jamelijk veel gevallen vau cholerine of cholera notras voor. Maar het schijnt dat men dit zooveel mogelijk geheim wil houden. Be sterfgevallen zijn naar verhouding der zieken talrijk. Zondag jl. telde men in de hospitalen 51 personen, die door de ziekte waren aange tast. Men schrijft haar voornamelijk toe aan het verpeste Seinewater. Een muziekgezelschap uit Isenheim deed Zondag een tochtje op de 111 naar Benfeld, iu Uee booten. Een dier booten sloeg otn, en allen, die er in zaten, vielen in de rivier, welke daar 5 meter diep is. Be ongelukkigen, die niet kon- tijd, hadden eene langdurige zware ziekte ten gevolge. Meer dan eens betwijfelden de geuees- heeren, of hij er wel van zou opkomen. Hij herstelde toch. Intusschen was de erfenis geregeld, zijne schulden waren "betaald, en hoewel onder den lievigsten zielsstrijd, had hij gezorgd dat het bloedgeld gereed lag. Paszhul kwam het dan ook met brutale zekerheid in ontvangst nemen. Eindelijk werd hij hersteld verklaard, en het gezin verliet de lioofstad om zich op de erfbe- zitting te vestigen. Alleen Heinrich, de eenige zoon, bleef achter. Hij wilde officier worden, werd voor zijne voorbereidende studiën onder uitmun tende leiding gesteld, en met tranen scheidde zijn vader van hem. Het prachtige kasteel was voor den nieuwen eigenaar een vreugdeloos verblijf. Een diepe neerslachtigheid scheen zich van hem meester gemaakt te hebben, tot groote ongerustheid van zijn gezin. Van lieverlede gewende men daaraan. Voor hem zeiven waren de dagen als nach'en, en bleek en gebukt liep hij onder den last van zijn schuldbesef. Ook van buitenaf bleven her inneringen aan den moord niet achterwege, want uit Amerika perste Paszhul hem meermalen Dn de nu iet: den zwemmen, klemden zich aan de tweede en door dien nieuwen last sloeg ook deze ct Men kwam van den oever onverwijld de dr Het iingen te hulp. Maar toen de redders kw; waren er al 13 verdronken; onder hen oc'ue adjunct-burgemeester van Isenheim. Bijna verdronkenen waren huisvaders; zij laten te z!l 40 weezeu na. Een vreeselijke ramp heeft het ge! T.iyet en de groote badinrichting, tevens Saint Gervais, in Savoije, getroffen. De glei van Bionnaissay, van den Mout Blanc raakt, sciioof Maandagnacht naar beneden, in zijn val vernielend en medesleurend bedding der daar stroornende Arve. Bijna alle in het hotel wonenden war diepe rust. Toch speurden de dokter en d het etablissement, verbonden kapper nog i Qe onraad en gelukte het hun zich met nogtins anderen te redden. Maar op de geheele o\ bevolking viel de water-, ijs- en steenmass alle kracht neder, hen bedelvende en med pend, de meesten dood end, vele anderen lijk kwetsend en verminkend. Ongeveer menschen werden op het fatale oogenblik gesleurd en 130 daarvan zullen vermoei dood zijn. Vau het uit 54 koppen best: bad-personeel zijn slechts negen over. Aanstonds ziju de bewoners der omlig' gehuchteu toegesneld om hulp te verleem op werkelijk bewonderenswaardige wijze door hen het reddingswerk zijn georgani.' Booden en gewonden, van de eerstgenoe velen onherkenbaar verminkt, werden door in den omtrek ondergebracht. Zelfs uit v verwijderde dorpen snelde de bevolking to hulp te brengen. Uit nadere berichten omtrent deze ramp l dat het losgeraakte gedeelte vau den glel in de rivier Bionney was gestort en het van dien naam nagenoeg geheel vernield welk gehucht alleen reeds 85 menschen komen moeten zijn. Zoo werd die rivi haar loop gestuit, het water vermeerderde s achter den dam, die het tegenhield, en deze eindelijk bezweek, stortte het met geweld in de Bon Nant, welke langs Gervais stroomt. Men hoorde daar opeens 's nachts om 1 over tweeën een vreeselijk gedruisch, er k een geweldige windvlaag de door het verplaatste lucht en onmiddellijk daarop st ec de waterhoos, vermengd met steenen, ken aard en dergelijke meer, op het bat van Saint-Gervais. Onder de slachtoffers van deze ramp is Been, die eenige dagen geleden bij heton< op de boot „Montblanc" op het meer van Gt gespaard was gebleven. Een molenaar werd 300 meter door stroom meegesleept. Hij bleef ongedeerd, twee zijner zoons werden gedood. De kracht van tiet water was zoo gewe dat het rotsblokken van 50,000 kilogram scheidene kilometers ver meesleepte, £el31' Wanneer men de uit de kerseboomen vloe f gom oplost in water, onder bijvoeging van e droppels zwavelzuur of zoutzuur, verkrijgt mei heldere vloeistof. Daarbij is evenwel noodig I stelling aan de zon; nog beier is het, gebrulb maken van de warmte van een ovenije, waarva ej temperatuur gedurende 20 a 2b minuten op 45° C. gehouden wordt. Het aldus verk i preparaat is helder, kleeft goed, en doet opzicht niet onder voor Arabische gom. Wij achten het voor ons land, zoo rijk aan li aanmerkelijke sommen af. Zoo waren er eenige jaren verloopen toe in den omtrek eene gevaarlijke epidemie uil' Zij taste gelijktijdig mevrouw Richshausei hare schoone dochter aan, en binnen éene waren beiden van zijne zijde weggerukt. Nu eerst, nu Wilhelm uitgeput van ai nachtwaken en droefheid, aau het graf geliefden stond; nu eer-t, nu hij zich in de gnZi ledige kamers zoo akelig eenzaam gevoelde hij alles wat hein zeiven en zijne dierbare gravenen getroffen had, iu het nauwste ver bracht met zijne verschrikkelijke schuld eerst ontstond die verandering in zijn gen welke hem deed besluiten zich alles te ontze; wit. die schuld hem had opgebracht; van landgoed afstand te doen ten behoeve vau minderjarigen zoon, en met het overschot vau vermogen zich in het afgelegen stadje teru trekken, om daar onbekend, en als een kli naar, zich op zijn einde voor te bereiden. Wordt vervolgt be lii

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1892 | | pagina 2