e Bericht. ONSCHULDIG. Ier N°. 365. Zaterdag 9 Juli. 1892. PLU oli EN J. M. C. POT, (0 Publicatiën. EEUILLETOH. 3 rij Cl; en I vo staai RSEK Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. roor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I o n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. SP Uitgevers dezer Courant veroorloven zich en aanvang van het 3de kwartaal de aandacht lezers, welke nog niet op het Geïllustreerd gsblad mochten zijn geabonneerd, op deze ve te vestigen, welke geregeld elke week pagina's verschijnt en keur van lectuur en ires bevat. et verwijzing naar de aankondiging in het 'tentie-gedeelte van dit blad, vertrouwen zij, ksj tal van lezers als inteekenaar op het Geïllus- d Zondagsblad zullen toetreden. DE UITGEVERS. 1 of Burgemeester der gemeente Tholen brengt eze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem wringen en aan den Ontvanger der Directe Belas ter invordering is verzonden, het primitief q( ;r voor de belasting op het personeel voor het *tjaar 1892/93, met uitnoodiging aan een iegelijk zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem huldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat kke ïne^ezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, drie maanden na heden behooren te worden liend. den 9 Jul ^el ïolen Wii 1892. e Br ide >g luli .1 ?nv \R moester der gemeente Tholen kennis van belanghebbenden dat van '13 Augustus a.s. in den Nieuwen Rotter- \chen waterweg, bez. de witte tonnenlijn een ten W. van het fort aan den Hoek van Holland, lingen worden gehouden in het leggen van onge il schoktorpedo's. Het onveilige terrein zal afge- nd zijn door witte tonnen aan de N. zijde op de s van het vaarwater en door groene tonnen bez. holen, den 6 Juli 1892. Be Burgemeester voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. LANDBOUW. BEKNOPT VERSLAG van de vergadering der afdeeling Zeeland van de Vereeniging „Het Ned. Rundveestamboel:", gehouden te Schuddebeurs bij Zierikzee op Vrijdag 1 Juli 1892. Zeventien rijtuigen stonden aan de haven te Zierikzee gereed, om de met de spoorboot van Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren aange voerde leden te ontvangen, om hun met de Thoolsche en Sint Philipslandsche leden, die reeds van Vianen afgehaald waren, den tocht naar Schuddebeurs gemakkelijk te maken. Ruim 80 leden waren ter vergadering tegen woordig, die door dhr. H. J. E. Gerlach, voorzitter der afdeeling, met een toepasselijk woord geopend werd. Spreker wees op de meerdere belangstelling, die de zaak van het N. R. S. in Zeeland onder vindt, op den grooten steun van het bestuur door de op de verschillende eilanden aangewezen com missarissen verleend, die den band tusschen bestuur en leden en ook tusschen de leden onder ling steeds nauwer aanhalen en waaraan de zoo gewenschte uitbreiding zoowel in ledental als ook in het gebruik dat door deze van het stamboek gemaakt wordt, voor een zoo groot deel is toe te schrijven. Een lange rede zal hij niet houden met het oog op de belangrijke te behandelen punten en den weinigen tijd die beschikbaar zal zijn wanneer aan de uitnoodiging der Schouwsche leden om de boterfabriek te Zonnemaire te bezichtigen, gevolg zal worden gegeven, wat niet zonder twijfel voor vele leden een groote aantrekkelijkheid zal aanbieden. Van het rapport uitgebracht door den secretaris, vermelden"wij het volgende: Nadat op de in April te Goes gehouden ver gadering tot de benoeming der verschillende districts-commissarissen was overgegaan, zijn die onmiddellijk bij de afdeelingsbesturen der Zeeuw- sche Landbouw Mij. waartoe zij belmoren, geac crediteerd, opdat in overleg met hen, alle het stamboek of stierenkeuringen rakende zaken voortaan zouden kunnen geregeld worden. Ruim 2000 circulaires, den werkkring der ver eeniging en der afdeeling nader omschrijvende, zijn aan alle leden der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij verzonden, terwijl particuliere corres pondenties met het hoofdbestuur, de afdeelings besturen en de verschillende dorpsvereenigingen zijn aangeknoopt. De Agenda's der heden gehou den vergadering zijn aan al die genoemde corpo raties en besturen mede verzonden en als uitslag van al die werkzaamheden kan hij met voldoening vermelden dat het ledental van 54 tot 130 geklommen is, terwijl dat der ter inschrijving aangebodene dieren in dit voorjaar 52 stuks bedragen heeft. Zeeland stond vroeger van de elf provincies op de achtste plaats, thans neemt deze afdeeling de vierde plaats in en wordt nog slechts overtroffen door Noord- en Zuid-Holland en Groningen. (Applaus.) Dat de stand der'geldmiddelen door de buiten gewone maatregelen die noodzakelijk waren, om tot dezen bloei te geraken ook bijzonder aange grepen is, behoeft geen betoog; kon hij als penning meester in de vorige maand nog een overschot van f60 voor den dienst 1892 calculeeren, door de sedert ingekomen aanvragen tut inschrijving van 20 koeien en door advertentiekosten is die hoop vervlogen. Men kan echter de toekomst onbezorgd onder de oogen zien wanneer men weet te geveu en te nemen. „Geven" in de beteeken is van „niet- teru ^schrikken" voor ingrijpende maatregelen wanneer die in het belang der vereeniging zijn; „nemen" d. w. z. op minder urgente, al ware daartoe ook reeds besloten, terugkomen. Als zoodanig stelt hij voor tot de uilgifte van plakbiljetten in den geest van het Ned. Paarden stamboek niet over te gaan, wat circa f40 zou kosten, terwijl de vraag rijst of het besluit elk der leden kosteloos een exemplaar van het Stam boek te zenden, niet kan worden gewijzigd in dien zin dat men die aan degenen, die dezelve wenschen voor kostenden prijs verkrijgbaar stelt. Op deze wijze kunnen de contributies de gewone Naar het Buitsch. de familie Riehs aausen ging het erf bezit een groot landgoed telkens op het oudste over. Zij was in de jeugd van ouzen kluize- r, hoewel vrij talrijk, door sterfte zoo snel ninderd, dat er nog maar twee leden van in n waren gebleven, Wilhelm en een verre Rudolf genaamd. Op den laatstgenoemde den eerstgeborene, was het erfbezit over- Vilhelm had van andere bloedverwanten zoo- geërfd, dat hij het onnoodig achtte, na aan hoogeschool een los leven geleid te hebben, post te zoeken. Hij bezat vele kleine talen die hem bezig hielden, en hem in gezellige ngen der hoofdstad bemind, soms onmisbaar akten. Zoo verbeuzelde hij eene reeks van ja ren, terwijl hij hier en daar eene voorbijgaande teedere betrekking aanknoopte, die hem voor een poosje boeide, al liet zij zijn hart ook ledig. Ein delijk verwierf een arm, maar zeer lief meisje zijne innige liefde. Deze werd beantwoord, hin derpalen waren er niet, en het huwelijk werd Wilhelm was geen verkwister, maar hij had tot dusverre zijn inkomen verteerd zonder veel te rekenen. Daardoor had hij zich aan allerlei behoeften en genietingen gewend, waarin hij zich aanmerkelijk bekrimpen moest om de kosten van een huishouden te bestrijden. Toen hem daarna eerst een dochter, daarna een zoon geboren werd, moest hij zich nog meer ontzeggen. Uit liefde voor de zijnen deed hij dat, ja, het stemde hem tot ernst en hij begon zich te bekommeren over zaken, die hem in zijn vroegere dikwijls aan lichzinnigheid grenzende leefwijze, totaal onver schillig waren geweest. Maar daarbij was het hem alsof hij behoefte had aan een tegenwicht, en ongelukkig zocht hij dit in het genot van den wijn, waaraan hij zich, zonder op de zachte vermanin gen zijner uitmuntende vrouw acht te slaan, al meer en meer overgaf. Omstandigheden, die hem hadden moeten ge nezen, dreven hem er slechts nog meer toe aan. Er kwamen slechte tijden, verscheidene zijner schuldenaren konden niet betalen, hij leed aan zienlijke verliezen, moest schulden maken, en geraakte in werkelijke verlegenheid. Uit teedere liefde voor zijne vrouw verzweeg hij haar zijn toestand, maar elke dag bracht nieuwe zorgen, angsten, teleurstellingen mede. Alle edel streven, waaraan hij zich een tijdlang had gewijd, ver dween uit zijne gedachten, en des avonds zocht hij zich door verstrooiing in gezelschappen, waar men hem nog gaarne zag, of in het koffiehuis door wijn te bedwelmen. In dien tijd was het dat de erfbezitter Rudolf von Richshausen zijn verblijf in de stad hield. Hij was niet veel ouder dan Wilhelm en onge huwd. Een losbandig leven lag achter hem. Door uitspattingen van allerlei aard had hij zich zede lijk en lichamelijk bedorven, en toch zou hij nog een knap man gewpest zijn, als trotscliheid, le vensmoeheid en verveling zijne oorspronkelijk edele trekken niet ontsierd hadden. Maar hij vertoonde zich nergens, en verliet zijn huis hoog stens om in een dicht rijtuig uit rijden te gaan. uilgaven ook in de toekomst balanceeren en kan de vergoeding van f 2 voor inschrijving van koeien worden bestendigd. Wel zou men voor deze beide uitgaven die zonder twijfel nuttig en in het belang der ver eeniging zouden werken, een bijdrage van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij kunnen vragen, doch er zijn nog gewichtiger zaken voor welke de afdeeling steun behoeft en dit zijn de stieren- leuringen. Over dit onderwerp was een praeadvies ge prepareerd en aan den heer B. Giljam, den commissaris voor Schouwen, ingezonden, met verzoek dit punt in te leiden, daar het z. i. slechts aan de belangstelling in de te behandelen zaken bevorderlijk kan zijn, wanneer afwisseling in de sprekers wordt gebracht en niet alles van den voorzitter en den secretaris uitgaat. Door de gebrekkige postverbinding heeft dhr. Giljam dit echter te laat ontvangen, te meer daar hij den vorigen dag alles voor den rijtoer heeft moeten voorbereiden. De secretaris behoudt dus weder het woord en deelt mede dat in de Afdeeling ïleinkenszand, waarvan hij de eer heeft, voorzitter te zijn, tien leden in commissie zijn benoemd om in overleg met het afdeelingsbestuur het houden van stieren- keuringen voortebereiden. Hij stelt zich voor dat zonder in de rechten der afdeelingen te treden en besluiten te nemen, deze vergadering eene plaats als adviseur kan innemen. Hij zou daarom de meeningen over dit onder werp lieden geuit, ter kennis van het Hoofdbestuur en van al de 8 afdeelingeu der Zeeuwsche Maatschappij wenschen te brengen, met uit noodiging die keuringen zelfstandig te regelen en daarbij zullen zeker de hier teg mwoordige commissarissen hunnen invloedkunnendoengelden. Al naar gelang der grootte der afdeelingen zouden 3 of vier keuringsplaatsen kunnen wor den aangewezen; commissarissen zou worden aanbevolen vooraf een lijst van alle in hun kri gestationeerde stieren samen te stellen en trachten dat die zoo voltallig mogelijk ter keun worden aangemeld. Het bericht van zijne aankomst was voor Wil helm een lichtstraal. Al kende hij zijn neef ook niet persoonlijk, hij hoopte en vertrouwde toch, dat de rijke erfbezitter hem, voor de eer der fa milie, zijn bijstand niet zou weigeren. En juist waren zijne verwikkelingen op 't hoogst. Een hardvochtig schuldeischer, die een wissel op hem in handen had, dreigde met gijzeling, en alle pogingen om dit gevaar af te wenden waren mislukt. Mij ging naar de woning van zijn neef, en verzocht diens jager dit wasPaszhulhem aan te dienen. De jager kwam terug met het bericht dat zijn heer niet thuis was. Driemaal, en op verschillende tijden van den dag, herhaalde Wilhelm zijn bezoek. Telkens kreeg hij dezelfde boodschap; maar onbedriegelijke teekenen bewe zen hem, dat het eene onwaarheid was, en dat zijn neef hem niet zien wilde. Zijn bloed kookte, maar hij zocht zich toch te bedwingen, niet om zich zeiven, maar om zijne geliefde vrouw en kinderen. Hij schreef aan zijn neef, hij legde hem zijn toestand open, en eerst onder het schrijven zag hij in hoe wanhopig die 1 was. Des namiddags zond hij den brief, en tot

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1892 | | pagina 1