Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuw 8. Ingezonden stukken. a voor onshet doet ons berusten in datgene wat is, en het wenkt ons hooger, niet alleen met onzen geest, maar ook in ons werken en streven het leert ons betere menschen worden. ST. ANNALAND. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature- Bruijnzeel, waren ingeleverd 120 briefjes, waar van 1 blanco. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 59. De heer F. Geluk verkreeg 59, de lieeren J. Goedegebuure, Johz. en J. Heijboer, Mz. ieder 22 stemmen. Er inoet dus herstemming plaats hebben tusschen deze drie candidaten, welke is bepaald op Dinsdag 26 April a. s. De begrooting der inkomsten en uitgaven van den Calamiteusen Suzannapolder dienst 1892/93 bedraagt, zooals die door den Dijkraad is vastgesteld: in ontvang f2872.66, in uitgaaf f3176.71. Onder de inkomsten is begrepen: Dijkgeschot f 1464.84y2. Bijdragen der aangren zende polder f 1367.81 Y2. Andere inkomsten f4f>, en onder de uitgaven: kosten vau beheer f1131; andere kosten f221; kosten der oever verdediging f 1279,71. Renten f 135. Onvoorziene uitgaven f400. 1ERSËKE Het traktement van den brief- en telegrambesteller J. Hubregtse is van 450 tot 500 gulden verhoogd. OESTERS. De handel iu leverbare oesters, voor zoover die nog aanwezig ziju, was de laatste 14 dagen iets drukker dan vóór dien tijd, doch de prijzen waren iets lager. Het afsteken van het broed wordt krachtig voortgezet, zoodat er veel werk is. Meldden wij, dat de kwaliteit uitstekend is, de kwantiteit daarentegen valt niet mee. Velen hadden hun cijfer hooger geschat, dan dit blijkt te zijn. De stemming in den broedhandel is tamelijk vast: le soort (16 m.M. en daarboven) geldt f 8, bij levering in Juni tot fll. Er wordt beweerd, dat aan het vroegst afge stoken broed reeds groei is waargenomen, gevolg vau het wel koude maar prachtige weer der laatste dagen. Door enkele kweekers is Fransch broed op de pannen ontwaard dat er evenals het inlandsche gezond uitzag. Men vond er zelfs tot 5 stuks op een pan. Deze pannen waren aangeslagen te Kattendijke. Dit broed is ongetwijfeld afkomstig van Fransche moederoesters, die zich den vorigen zomer in een paar putten aan den vasten wal bevonden hebben, een motief alzoo voor de vijanden der Fransche kweekerij, om de plaatsing dier vreemdelingen ook in de putten te verbieden. Dit feit (het aanwezig zijn nam. van Fransch broed op de in de Schelde uitgelegde pannen) verdient de aandacht, daar het licht verspreidt in de questie waar het broed eigenlijk vandaan komt. Velen meenen, dat de oesters in de Schelde aan de voortplanting weinig deeluemen, maar dat het broed hoofdzakelijk uit de Noord zee komt. Deze meening vindt in het genoemde verschijnsel ongetwijfeld tegenspraak, te meer daar de voorraad Fransche tamelijk gering was. De handel in mosselen is opgehouden» ST. MAARTENSDIJK, H April. Op de gisteren gehouden veemarkt waren aangevoerd de uitnoodiging van iemand dien ik uiet kende. Ik wil volkomen oprecht zijn, en daarom verberg ik u niet, dat mijne gevoelens voor u op dit oogenblik niet zijn zooals gij het recht hebt te wenschen. Maar ik begrijp zeer goed dat liet dwaasheid zou zijn om in eens af te zien van het doel van mijne reis hierheen. Ik zal mijn best doen om mij eerst goed aan dezen nieuwen toestand te gewennen en daarover na te denken, maar „Maar," zeide Molan, toen hij zag dat Anna plotseling zweeg, „gij wilt waarschijnlijk zeg gen, dat majoor Molan niet beantwoordt aan de voorstelling die gij u van hem hebt gemaakt, en dat gij hem dus niet veel hoop kunt geven. Is dat niet ongeveer wat gij wildet zeggen?" „Gij vat mijne woordeu verkeerd op," zeide Anna, terwijl zij onwillekeurig moest glimlachen over de wijze, waarop Molan zijne teleurstelling deed blijken. „Ik heb volstrekt niet bedoeld dat gij mij zijt tegengevallen, maar Welnu? Toen ik mijn vaderland verliet, verheugde, ik mij in het vooruitzicht om hier te Atchmir mijn verder leven door te brengen. En nu,ik durf het nauwelijks zeggen,jaagt diezelfde gedachte mij schrik aan." „Misschien," zeide docter Aart, die even kuchte om aan zijne stem wat helderheid te geven, „misschien zult gij nog wel eens van ge dachten verand f ren, Auua Burn, en die tweede 40 stuks hoornvee, 4 melkkalveren en 30 biggen. De handel was slap, terwijl werd bedongen voor: 1 -jarige ossen en vaarzen f80, l!/2-jarige idem f100, 2-jarige idem f160 tot f170, 3-jarige idem f200, kalfvaarzen f150, melkkoeien f 175 tot f 200, vette koeien f 230 tot f 250, vare koeien f 90 tot f 120. De biggen werden verkocht voor f9 tot f 12. Voor de keuring waren aanwezig 7 stieren, doch werd nog niet uitgemaakt, wie een prijs zal worden toegekend. Door het Bestuur van het Waterschap werd heden in het openbaar aanbesteed, de levering van 300 M3 onderhoudsgrint, 150 M3 waalbrikkeu en 66 M3 Brabantsche brikken. Er werd ingeschreven voor de grint door J. P. Greijs voor f2.10, M. G. Larooij voor f 1.74, W. M, Vermeulen voor f 1.72 per M3. Voor de waalbrikken door: B. G. Lindeboom voor f 3.80, A. G. van IJsseldijk voor f 2-75, M. G. Larooij voor f2.73 per M3. En voor de Brabantsche brikken doorB. G. Lindeboom voor f 2.60, M. G. Larooij voor f 1.875, A. G. van IJsseldijk voor f 1.80, per M3. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegu nd. OUD-VOSMEER. Bij de gehouden verkie zing van lid van den Gemeenteraad in de plaats van wijlen den heer Johannes Rijstenbil, Abrz. zijn uitgebracht 135 geldige stemmen, waarvan er ware.: uitgebracht op J. Aarnoudse 65 stera men, Franciscus Tholenaar 44, M. A. Douw 23, W. Rijstenbil 2 stemmen en op Jacob Koo- laard 1 stem. Tusschen de twee eerstgenoemde lieeren, zal herstemming plaats hebben op 26 April a.s. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte op eene bezoldiging van f 700, hebben zich zeven sollicitanten aangemeld. SCHERPENISSE. Het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1893 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïugwerken aan de waterkeering van het calamiteuze Waterschap Scherpenisse, is bij openbare aanbesteding aan genomen door C. Bolier, Cz. te Bruinisse voor f 8079. Er waren in het geheel zeven biljetten ingeleverd n.1. door de lieeren: Coruelis Bolier, Cz. te Bruinisse, f8079. Abra ham Larooij, Gz. Scherpenisse, f8180. Jacob Livinus Geluk, Tliolen, 8300. Jacob de Rijke, Jr. Stavenisse, f 8320. Leendert Moerland, Sta- venisse, f 8400. Jacob Moerland, Cz. St. Anna- land, f8450. Bastiaan den Exter van den Brink, Ivrabbendijke, f 8500. TIIOLEN 14 April. Ter veemarkt, alhier door de vereeniging „Nijverheid" gehouden zijn aangevoerd 7 stuks hoornvee en 1 stier voor de keuring, benevens eenige biggen. Meermalen hoorden wij de wenschelijkheid bespreken van het houden van paardenmarkten, b. v. in de maand Juni, in plaats van deze veemarkt, 't Zou, dunkt ons, te probeeren zijn; maar wil men kans van slagen hebben, dan is algemeene medewerking noodig, zij het dan ook iu den beginne met weiuig succes. De leerlingen van de Rijksnormaalschool alhier, J. C. Dalebout en H. Jansen hebben te Middelburg met goed gevolg examen afgelegd ter verkrijging der acte lager onderwijs, de tweede ook voor de vrij e-en ordeoefeniugen gymnastiek. verandering brengt u dan wellicht weder tot uwe eerste opvatting terug. Gij keut den majoor nog niet, doch gij hebt nu al den tijd en de gelegenheid om hem te leereu kennen en zijn karakter te bestudeereu." Anna vestigde op hem een onderzoekenden blik, en zeide droogjes: „Misschien lntusschen had Bertha zich ook iu het gesprek gemengd, en riep met zekere opgewondenheid: „Gij spreekt als een echte wijsgeer, George. Iedereen zal u moeten toegeven, dat men niet over zijne geheele toekomst mag beslissen na eene kennismaking van vijf minuten. En dan nog, zonder behoorlijk te hebben ontbeten!... Daarom stel ik voor dat wij ons eerst wat gaan versterken met een goed ontbijt. Ik heb toeval lig straks in het voorbijgaan gezien, dat uw kok bezig was eenige kleine vogels te plukken Zij zagen er heerlijk uit, maar ik weet niet hoe zij heeten „Snippen, mejuffrouw," antwoordde Molan. „Ik heb ze gisteren avond zelf geschoten, juist met het oog op ons déjeuner." Zij gingen allen te zamen naar de eetzaal. George kwam het laatste binnen. Hij was in ge dachten verzonken en zeide zachtjes „Het is vreemd, maar wie niet beter wist, zou zeggen dat Molan zich veel meer op zijn gemak gevoelt met Bertha dan met Anna Burn." [}Vordt vervolgd Voortdurend komeu in deze gemeente ge vallen van typhus voor, helaas met doodelijken afloop. Zou, met het oog op deze treurige feiten, een geneeskundig onderzoek naar drinkwater, rioleering, stinkslooten en varkenshokken, door daartoe bevoegde autoriteiten niet wenschelijk zijn? Op weiuig kostbare wijze kan men zich een telephoon aanschaffen. Neem b. v. een houten poederdoosje. Maak in den bodem een gat van den omvang van een gulden (ruim). Flaats nu op de buitenzijde van den bodem van het doosje een rond stukje blik en bevestig het deksel aan den anderen kant. Bevestig vervolgens aan een kleine magneetstaf aan een der einden een klein garen of zijden klosje en wind daar wat ijzer- draad omheen, terwijl ge de uiteinden los laat hangen. Stel nu het eene einde van den mag neet dicht bij, zoo dicht mogelijk bij het blikken plaatje, zonder het aan te raken. Een deel van den telephoon is daarmee klaar, voor het andere eind van het werktuig is een zelfde toestel noo dig. Door middel van den draad worden nu de beide toestellen verbonden en ge kunt op een afstand van 100 ellen spreken. Te Dordrecht zijn gedurende Sequah's verblijf aldaar 40,000 fleschjes van zijn medicijn ingeklaard, die voor f 1.25 per stuk verkocht worden, dus totaal f50.000. Te Ellewoutsdijk zijn op de Schelde een viertal personen door een haai nagezeten, die hen tot in een kreek achtervolgdeeindelijk door de eb op het droge geraakt, stierf nu het zeemonster spoedig. Het beest, dat 4.50 M. laag is en welks zwaarte op 800 kilo wordt ge schat, is te Goes tentoongesteldmen heeft plan daarmee een rondreis te maken. Een poging, gedaan om in de Oostzee oesters te kweeken, (van de Noordzee werden er 50.000 heengebracht), is geheel mislukt. Bijna alle diereu stierven en de weinige die overbleven, konden voor den handel niet ge bruikt worden. Men onderstelt dat het geringe zoutgehalte in de Oostzee de oorzaak is. In den avond van Zondag 11. staken te Boston een onderwijzer en 10 leerlingen eener school in een zeilboot van wal om naar Thomp- son's eiland, waar zij thuis behoorden, terug te keeren. Die tocht was meermalen onder nomen en had nooit eenig gevaar opgeleverd. Nu echter sloeg de boot in het gezicht van het eiland plotseling om. Allen klemden zich aan het vaartuig vast en hielden zoodoende het het hoofd boven water. Daar de kust verlaten was en geen andere booten in de nabijheid waren, zonken achter eenvolgens, na een doodstrijd van uren, de onderwijzer en acht der leerlingen in de diepte. Twee leerlingen, die zich aan de boot konden blijven vastklemmen, werden gered. Telkens komt men terug op het denkbeeld, dat Deeming, de moordenaar van Rainhill en Melbourne, toch misschien Jack the Ripper zou zijn. Zoo moet thans iemand te Halifax zich herinnerd hebben, dat Deeming hem minne- brioven heeft laten zien van Catharine Eddowes, een der vrouwen, die later in Whitechapel werd vermoord. De geneeskundigen, die Deeming onderzochten, hebben veiklaard, dat hij volkomen bij zijn verstand is, en dat zijn verward praten en an dere teekenen van krankzinnigheid slechts voor gewend zijn. Aan het station te Bairnsdale, in Victoria, heeft men een valies gevonden met bebloede kleederen van Emily Mathers (Deeraiug's tweede door hem vermoorde vrouw). Het valies was geadresseerd aan een denkbeeldig persoon, met de mededeeling, dat het zou afgehaald worden. Te Liverpool heeft men ook kleederen van de te Rainhill vermoorden gevonden in een koffer die daar lang had gestaan en door de geadres seerde afgehaald zou worden. Deeming giug dus naar een bepaald systeem te werk. Men zal nu alle onafgehaalde bagage aan de Engel- sche en Australische stations onderzoeken. Mis schien komt men zoo nog andere misdaden van Deeming op het spoor. Onlangs zijn nabij Mentone drie goed bewaard gebleven geraamten van holbewoners gevonden, een mannelijk en twee vrouwelijke. Het man nelijke, waarvan het hoofd werd beschadigd, heeft zonder het hoofd eene lengte van 8 voet de vrouwelijke zijn daarentegen één voet min der lang. Om den hals van den man hing een ketting van dierentandenaan welk soort dier deze eenmaal toebehoorden, heeft men nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. Ook ver schillende steenen wapenen en werktuigen, als- mede een kettinkje van zeer kleine b heeft men gevonden. De eigenschappen daarvan en de c grootte der geraamten hebben eenige s uit Parijs, Milaan en Florence, die da< overgekomen, de veronderstelling doen o dat dit geslacht tot een veel vroeger behoord heeft dan de beide geraamten, vóór zeven en negen jaren in holen van streek heeft aangetroffen. et ie e ge ee e L LANDBOUW. j- e P e na I r 8» e fl g J n 'g e b n 1 rb s Onder presidium van den beer Gerlach, Maandag in de „Prins van Oranje" te G< deeling Zeeland van de Vereeniging Li landscb Rundvee Stamboek. Uit het ver dat het aantal leden is gestegen van 59 fo aantal ingeschreven (okdieren is^2l5. a. s. zal de algemeene vergadering te worden gehouden. Omdat ons vee niet met het Amerikaai kunnen concurreeren zal aan de tentoon Chicago geen deel worden genomen. In Jt Hulst voor het 5e district door den he eene tusschentijdsche keuring plaats hebben Voor de tentoonstelling te Kruiningei prijzen van 15 en 10 beschikbaar geste Tot correspondenten worden benoemd Dorst te Stavenisse en Wagtho te Tholen eiland Tholen Giljam te Ouwerkerk et Noordwelle voor Schouwen-Duivcland Co cury te Stoppeldijk voor het 5e districtvai raad te Colijnsplaat voor Noord-Beveland 1 te Nieuw- en St. Joosland voor Walcheren tense te Kruiningeu voor Oostelijk Zuid-Bc Halt Augustus zal de afdecltng Zeeland debeurs vergaderen. Ten einde de deelneming aan te moe 1,50 worden uitgelooid voor het laten de ingeschreven koeien door ingeschreven stier Z. Buiten verantwoordelijkheid der redi A r ds n De verkiezingsstrijdlust uitgebluscl Het is en blijft roerloos stil in het libe"! Niet de geringste aanstalten tot het opv wapens worden gemaakt. Men zou haast g ken, dat zij na de laatste nederlagen bij de mekaar „wel te rusten" hebben gewenscht, zware slaap over hen is neergedaald. De kleine roffeltrom, die hier en daa gewest reeds geroerd is, schijnt niet bij i zijn om hen tot opstaan te bewegen. Als ker9, in 't eiland in gebruik, eens tot éénei konden gemaakt worden en men liet die re wekker vlak by het oor der slapenden eens dan zou er kans bestaan, dat zij op de bee ten, den slaap uit de oogen wreven en leuk op een stoel gingen zitten kijken wachten de dingen, die komen zouden. En n als ze dit allemaal deden, dan kwam er ieder zou wellicht, teleurgesteld in zijn ver weer troost gaan zoeken op zijn stroozak, militairen hun legerstee noemen. Neen, er moet eerst geweergeknal gehoorc al ware het slechts met losse patronen, er wapengekletter vernomen zijn, om het krijgs aan 't vonken, aan 't gloeien, aan 't uitslaan laaie te krijgen. En dat is noodig in de positie, waarin wij, liberalen, gekomen vijand neemt de voordeeligste stelling in, moedigend werkt. Doch hoe harder strijd, hoe glansrijker ningMaar hiervoor is noodig het zoo£ „feu sacré", dat alle kleinmoedigheid en ligheid in rook doet opgaan. Laten wij als de eer maar behouden wordt En die behouden worden, als wij de tweedracht gelederen doen ophouden, als er een ei aan mokkenden wrevel, misplaatst eergevoe gelegde wedervergelding, doorecnhaspeling sonen en zaken als wij het vaandel van o ontplooien en ons er rond scharen als warn digers van de beginselen die de liberale par gehandhaafd, trots lellen strijd en geweldi kanting. Ook onder de Thoolsche liberalen van die „sabreurs", wien ik in gedachte saluut breng, die pal staan en van gee weten. Hun oude, goede geest kome w boven en wie weet, hoe zij de andere „so die hun wapens als oudroest in den h hebben, door hun voorbeeld tot optrekken De gedeserteerden, die overloopers V 0 we beginnen met een „plan de campagne werpen. Hiervan hangt veel, alles af, zou zeggen. Ik voor mij geloof, mogelijk b optimistisch, dat de ontrouwe wapenbroeder hebben, hoe verkeerd, hoe dwaas, het laten paaien door schoone beloften, die i komen worden. Veel paiade hebben de clericalen, de lutionairen, gemaakt, doch hierbij is het ge Zoo'n parade verblindt het oog wel door terglans, die daar afstraalt van de veelkleu formen en blank gepoetste wapens, maar h ons geen stap nader aan het doel in tijd va Natuurlijk blijven er altijd onder de zoo strijdmakkers, die bitter weinig gevoel v aan hun vaandel omdragen. De/ulken, i ook, voegden beter het spinrokken dan he Als ik er wat aan kon doen, dan gal ik

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1892 | | pagina 2