Van onze berichtgevers. 1HNNENLAND. Gemengd Nieuws. maatschappij, die niets liever willen dan het leven van een Kaffer leiden, gedeeltelijk on- noozelen, gedeeltelijk kwaadwilligen, diediooiuen van een Luilekkerland en die er geen bezwaar in zouden zien, om zich met de producten v;in anderer arbeid te verrijken, als parasieten op hunne nijvere medeburgers te leven. Op volksmeetings en in de artikelen van Recht voor Allen krijgt men somwijlen den indruk, alsof slechts de metselaar, de timmer man, do smid, de stoker enz. arbeider in den eigenlijken zin is en alsof deze bevolkingsrubrieken van bezit waren uitgesloten. Men schijnt in sommige kringen van het volk niet te weten hoeveel er door verscheidene man- men cu vrouwen uit de dan zoogenaamd meer bevoorrechte standen gearbeid wordt, gearbeid met het hoo'deen arbeid, die dikwijls meer afmattend is dan die met de handen. Men schijnt er niet van op de hoogte, hoeveel uren daags er door sommige geneesheereu, direc teuren van fabrieken, kooplieden, onderwijzers, spoorweg-, post- en telegraafambtenaren gewerkt wordt. Indien er dus over arbeiders gesproken wordt, moet daarbij meer gedacht worden aan allen die nuttigen arbeid verrichten, zoowel met het hoofd als met de handen. 't Is onomstoot.elijk waar dat ieder raensch een natuurlijk recht heeft op hetgeen hij door noeste vlijt en inspanning verworven heeft. Wie zou zich een maatschappij kunnen voorstellen waarin dat recht afgeschalt zou zijn, maar niet minder waar is het dat er toch veel in die maatschappij is dat verbetering eischt, langs geleidelijken weg. Vooreerst moet er meer toenadering ontstaan, meer broederzin, meer waarachtige mensehen- liefde. Rijken en armen, zij moeten elkander meer naderen; de eersten moeten de laatsten meer helpen, helpen hun eigen brood te verdienen. Bij velen onder de lagere standen wat meer ijver, om tot zelfverbetering te komen. Bij de ongehuwde dienstbaren meer zuinigheid, meer spaarzaamheid, minder lichtzinnige huwelijken. Kapitalisten moeten iets durven ondernemen en meer geld afstaan voor flinke industriën, die aan arbeiders werk kunnen verschaffen, meer offer vaardigheid tot leniging van armoede, zich open barende in een verstandige hulp, die een op den duur helpen genoemd kan worden. Er zijn weinig raenschcn die niets bezitten de schoonste toekomst zou zijn dat alle mcnschen iets bezaten, niet zoo nevelachtig gemeenschappe lijk, doch in persoonlijkeu eigendom. Als wij maar eerst trachten de armoede tegen te gaan, door het recht te erkennen van alle burgers op een beter geregeld meer evenredig aandeel in den rijkdom die bestaat of door arbeid ver kregen wordt, dan zullen wij voorzeker mede werken aan de oplossing van het maatschappelijk vrargstuk, want daaruit vloeit als van zelf de veredeling van het mensc'idom voort. A. Berdenis van Berlekom, alsmede om in behandeling te nemen de aangelegenheid der krankzinnigenverpleging. Bij Kon. besluit dd. 11 Eebr. is do Com missaris der Koningin in Zeeland gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Staten der provincie op 9 Maart, om aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedepu teerde Staten, in de plaats van wijlen mr. D. „Gaat heen, kinderen. Laat mij alleen 1" Langzaam verwijderden zij zich eu toen de deur gesloten was, klonk naast de oude vrouw, eene zachte doffe stem „Moeder Krüger „Toni Gij „Het kleine meisje drukte zich vast tegen de oude vriendin aan. Met onuitsprekelijke zacht heid leunde het kind haar gezichtje tegen de hand der waschvrouw. „Ga, kind, ga." De stem der oude was zon der klank, en de doffe oogeu staarden onbestemd in de duisternis. De kleine drukte zich, geen acht slaande op de terechtwijzing, en met haar kinderlijk instinct het juiste begrijpend, dichter tegen de eenzame oude aau, en blikte met haar in de verte. In het gehuil des winds, tusschen het klapperen der vensters en deur weerklonken op de natte sneeuw zwaar slepende, maar \aste voetstappen. „Hij is weg, moeder Krüger," zeide het kind zacht, en bij den klank van dien naam nam de eenzame met luiden kreet het kind in hare ar men en weende. Met haar trad zij aan het ven ster en keek langen tijd, zwijgend in de dui sternis, waar de omtrekken eener hooge, gebo^eu gestalte in de verte zichtbaar wareu, en lang zaam in de schaduwen des nachts verdwenen. Eu de wind deed de vensterluiken van het een zamen huis klapperen, en daar binnen staarde nog lang een door smart gerimpeld gelaat voor zich uit in de ledige ruimte. IERSEKE. Als een bijzonderheid kan wel gelden dat voor ongeveer 14 dagen bij iemand in deze gemeente reed* een broed kuikens (13 van de 14 eieren) is uitgekomen. Iledeuavond raakte hier een span paarden, zonder voertuig op hol. Door het vallen van een der dieren kwamen zij eciuer spoedig tot staan en werden onheilen voorkomen. OESTERS. De afname van leverbare oesters blijft gering. Door den geringen voorraad (enkelen zijn ge heel uitgeput) zijn de prijzen nog stijgende. Imperialen, waarnaar de vraag echter gering is, noteeren 100 gld., Ie soort 90 tot 96, 2 soort 60 tot 65. De uitvoer naar Belgie, dat anders veel 2e soort vraagt, wordt zeer belemmerd door den grooten aanvoer van Eransche oesters, die daar, hoewel van inferieure kwaliteit, wegens den geringen prijs, 60 francs, vlug van de hand gaan. De handel in pannen, afsteeksel en zaaigoed wordt levendiger. Afsteeksel van 16 millimeter en hooger is verkocht voor f7, van een cent middellijn en grooter voor f9. Voor zaaigoed van een rijks daalder middellijn wordt ongeveer f 30 gevraagd, maar de handel daarin is slap, wegens den hoogen vraagprijs. Tot heden bespraken wij nog niet de gedu rende den aanstaanden zomer te Scheveningen te houden sport- en visscherijtentoonstelling. Wij meenen, dat deze tentoonstelling ten volle de aandacht der oesterkweekers verdient. In de Woensdag gehouden vergadering van de afdeeliug Ierseke der vereen, ter Bevord. der Nederl. Vissoherij verstrekte de voorz., Dr. Leo de Leeuw, die lid is van de regelings-commissie voor de hoofdafdeeling „Visscherij" der tentoon stelling, eenige belangrijke inlichtingen. Misschien vindt menigeen de combinatie van sport en visscherij wel eenigzins vreemd. Men dient hierbij evenwel niet te vergeten, dat in andere landen, vooral in Engeland, meer dan in ons land, de visscherij wel degelijk als sport behandeld wordt. Toch is, mede door de be moeiingen van den heer De Leeuw, aan de af- deeling visscherij eene zoo belangrijke uitbrei ding gegeven, dat zij verreweg hoofdzaak der tentoonstelling geworden is. II.M. de Koningin- Regentes is daarna als Beschermvrouw der expostie opgetreden. Een blik in het program zal aanstonds doen zien, dat de afdeeliug vis scherij bijzonder rijk van inhoud kan worden en als zij wordt, wat men zich voorstelt, van internationaal belang zal zijn en ook uit andere landen veelvuldig bezoek zal uitlokken. Het streven der heeren De Leeuw en Ocht- man, commissieleden voor Bergen op Zoom en Goes, is dat Zeeland op de tentoonstelling eene waardige plaats zal beslaan. Doch daar in de expositie voor particulieren uit Zeeland weinig onmiddellijk belang kan liggen, verwachten zij te meer medewerking voor eene colleetie van inzending, die alle takken der Zeeuwsche vis scherij, in de eerste plaats de oestercultuur zoo volledig en aanschouwelijk mogelijk zal voorstellen. Om de inzending voor de afd. Visscherij te bevorderen en aan de verwachting te doen be- antwooiden is door het hoofdcomité voor deze een aanmerkelijk verlaagd tar'ef toegestaan. Oorspronkelijk was de terreinhuur bepaald op f35 den M2. met 4 M. hoogte, voor visscherij is zij verlaagd als volgt: 1 tot 2 M2. f25, 3 tot 5 M2. f20, 6 tot J 0 M2. f 15, 11 tot 25 M2. f 12,50 en 26 M2. en meer f 10 per M2., zonder bepaling van hoogte. De collectieve inzending uit Zeeland zal zelfs in 't geheel geen huur behoeven te betalen. Deze inzending is nu reeds verzekerd. Er zullen o.a. toe behooren eenige modellen van oesterputten, vaartuigen, vischtuig, enz. die in 1879 gediend hebben voor de visscherijtentoon stelling te Berlijn en die ten deele nog bewaard zijn gebleven. Natuurlijk wordt gerekend op verdere krachtige medewerking van heeren oes terkweekers. Door de vereenigde samenwerking van deze door de voordeelige bepalingen voor hen gemaakt en omdat voorwerpen iu natura, als korren en ander vischtuig vooi handen zijn, kunnen de kosten niet hoog worden. De afdeeling Ierseke meende dat het op haar weg lag mee te werken om de collectieve in- ïending voor Zeeland zoo luisterrijk mogelijk te maken en besloot daarotn haar te steunen met een subsidie van f 25. De heer De Leeuw zal ook de zuster-afdeelingen Bergen op Zoom en Bruinisse tot medewerking aansporen. Wij hopen dat zij in hun belangeloos streven slagen zullen en de Zeeuwsche inzending in hooge mate de belangstelling der tentoonstellingsbe zoekers zal gaande maken. ST. MAARTENSDIJK. In de laatstgehouden Raadsvergadering werd in de eerste plaats het nieuw gekozen raadslid, de heer N. J. Nelisse, beëedigd en gëinstalleerd. Vervolgens werd door den Voorzitter het af sterven herdacht van de heeren J. Gaakeer, Weth. en E. Bentschap Knook, Lid van den raad, die respectivelijk onafgebroken 31 en 33 jaren in het raadscollege zitting hadden, in welke woor den de overige leden met weemoed instemden. Na het behaudelen van eenige ingekomen stukken, werd besloten a. afwijzend te beschikken op een schrijven van de omnibus-maatschappij wde nieuwe onder neming" te Scherpenisse, oui eene subsidie uit de gemeentekas. b. Idem op een verzoek van Jhr. Mr. de Jonge van Ellemeet, tot afkoop van tiend, druk kende op zijne gronden in Aagtebuijenlioek en op een perceel* bouw land aankomende de gemeente. c. het vevleenen eener gratificatie ad f 25 aan den Rijksveldwachter Straub. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 189U uit 1423 m. en 1386 vr. In 1891 vermeerderde dit getal door vestiging met 36 m. en 20 vr., door geboorte met 51 m. en 45 vr. samen 1510 m. en 1451 vr. De bevolking verminderde door vertrek met 53 m. en 46 vr., door overlijden met 37 m. en 21 vr. Totaal 90 m. en 67 vr. De bevolking bestond derhalve op 31 Dec. 1891 uit 1420 in. en 1384 vr. Er werden iu 1891 24 huwelijken gesloten. STAVENISSE 11 Eebr. 1892. Hedenavond had alhier plaats de 3e winterverg. met dames der vereeniging „Nut en Genoegen." Na eenige wijzigingen van het regl. werd in de plaats van den heer J. W. H. E. Buijze, die verzocht als zoodanig niet meer in aanmerking te komen, benoemd tot bibliothecaris de heer L. B. van der Slikke en lot diens adsistent de heer J. van Oost. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat er in 1891 zijn afgegeven aan de leden 989 boeken ter lezing. Voor de verga dering trad op de heer prof. J. R. van Kins- bergen uit Amsterdam, die het talrijk publiek zeer aangenaam bezig hield, zonder zelfs de teederste zeden eenigszins te kwetsen. Tot aller voldoening is voorzeker de seance afgeloopen. Volgens het verslag van den boekhouder der weegbrug, uitgebracht op de laatste jaar vergadering, bleek, dat er iu 1891 op genoemde brug gewogen werden 557.763 K.G. aardappelen, uien en granen, 2.505.311 K.G, bieten eu 119 stuks vee. De totale ontvangst bedoeg f 293.15, de uitgaven beliepen f 108.04, zoodat er na storting van f40 in het reservefonds, per aandeel kon uitgekeerd worden f 3.50,zijnde ruim 14°/0. In 1890 werden er o. a. op gewogen 6.523.122 K.G. bieten. In aanmerking nemende, dat alle bieten alhier op de brug gewogen worden, blijkt het groote verschil in productie van genoemd gewas in de jaren 1890 en 1891. Ander makc vel scl inkel sjebl boef. lehee vel - e tarel- elicft jende eker Naar wij vernemen heeft het uitvoerend Comité van de „Intern. Sport-, Visscherij- en Paardententooustelling," dit jaar, vaulJuni-30 September te Scheveningen te houden, de uitgave en exploitatie van den officieelen Catalogus op gedragen aan de firma Nijgli van Ditmar, te Rotterdam. Op last van den burgemeester van Haarlem zijn alle kroegen in de nabijheid van het lokaal waar de loting voor de nationale militie gehouden wordt, tot 5 uren 's namiddags gesloten. Hel is opmerkelijk hoe weinig op borrels beluste „slampampers" zich thans in die buurten ophouden en hoe kalm zich de lotelingen houden. N. R. Ct. Het Zuider-zendiugsfeest zal dit jaar worden gehouden op 23 Juli op het landgoed „Goeree" nabij Bergen op Zoom. Naar aanleiding van de brochure, geschre ven door Mevrouw Druteu over de schaudelijke behandeling in het krankzinnigen gesticht te 's Gravenhage, heeft de correspondent van het Dagblad voor Nederlanddie dame een bezoek gebracht, en de gruwelijkste dingen vernomen. Niet alleen schelden en vloeken, maar de grof ste mishandelingen waren aan de orde van den dag. Zoo verhaalde zij o. a.: Een jongraensch werd steeds geranseld met een sleutelbosals zijn familie kwam, liep dezelfde beambte die hem dat aandeed, heel lief met hem aan zijn arm door den tuin te wandelen. Dan hebben wij er een dame in zien brengen, een officiersvrouw, krank zinnig geworden na hare bevalling; deze ver tUjke loofde zich eens in 't gras te gaan liggenkeer kwam de directeur zelf toenmaals zeker 8" ei^ Hoof naar wij vernemen die pakte haar ^®er beschaamd bij allebei de beenen en sleepte zoo met de beenen in de hoogte door den om haar in een anderen hoek neer te smij Wij hebben onmiddellijk den echtgenoot va ongelukkige gewaarschuwd, met dit gevolg, ze twee dagen later het gesticht had verlaten, was er indertijd een zeer deftige meneer in ker een officier, die wel eens de gewoonte het bovenlichaam te oniblooten en zoo, also moest duelleeren, ging staan schermen tegen boom; dan kwamen er knechts toegeschoten hem ranselden op het naakte lichaam zéé schrikkelijk, dat geeseling niet erger kon In tegenstelling met deze berichten schrijf iarna heer Blok te 's Gravenhage aan het Utr. bladdat het bestuur van het gesticht treffe Ie" verklaringen in zijn bezit heeft die van uit kende behandeling getuigen, maar hij maakt n „treffende verklaringen" niet openbaar, dit niet ten gunste van het gesticht werkt wille van de waarheid is het te hopen dat streng onderzoek worde ingesteld, en dat zij hun ongelukkige medemenschen zoo gevoel wreed behandelden, naar verdienste worden straft. Een dertigjarig Eransch officier is te N op treurige wijs om het leven gekomen. Bij Chateau Smith werd het paard, dat hij bert zi schichtig; het holde een hellenden weg af, steeds wilder vaart, totdatjhet eindelijk een v 'elbm ten zijwaartschen sprong deed en met zijn rijder over de rotsen in zee viel. Alle pogin i om ros en ruiter terug te vinden bleven vri teloos. De Figaro heeft honderd francs uitgelo voor de beste omschrijving van het socialis Tal van antwoorden zijn ingekomen. De prii toegekend aan het volgende „Het socialisme is een samenvoeging van i langens (uspirations) en theorieën, welke streks om onder alle menschen, door verschille middelen van zedelijken dwang, de grootst gelijke gelijkheid van rijkdom en ellende\irg, brengen." Een treurig spoorwegongeluk, Vrijdagavi voorgevallen, wordt thans eerst uit Rumanië richt. In een sneltrein van Bucharest Braïla is een waggon eerste klasse, door een fect aan het verwarmingstoestel, in brand geraa en van 20 reizigers, die daar sliepen, zijn om het leven gekomen. Zeven Spaansche meisjes, die naar Mault waren gegaan om werk te zoeken en een geefsche reis deden, zijn op den terugweg bergen van Larran bij Ochogoria, het doel hun tocht, ingesneeuwd en in een hut dood vonden, van koude gestorven. Er waren nog scheidene andere meisjes bij het gezelschap; vreest, dat ook die in de sneeuw zijn omgekom Zeer bijzondere influenza-verschijn; zijn in de vrouwengevangenis te Agram gekomen. Twintig vrouwen die aau influet leden hadden daar af en toe aanvallen van zernij, waarin zij alles vernielden wat binif5er haar bereik kwam, de wachters iu de ham beteu, hun de haren uitrukten, enz. De ressen gevoelen het vooruit als die vlagen woestheid zullen komen en zij lieten zich binden, opdat zij anderen en zichzelven kwaad zouden doen. he Een zeer eigenaardig middel om klanten trekken, werd dezer dagen met veel succes toegej door een winkelier in kruidenierswaren te Berl Hij scheen voornamelijk daarbij het oog gehad hebben op de dienstmeisjes in de buurt, en om voor geruimen tijd aan zich en zijn winkel te binden, ging hij op de volgende wyze te werk Hij hing voor de ramen losse vellen van boeiei volksromans, met de mededeeling dat de winkel' ar ren in een vel van die romans zouden worden ingepi 1" Reeds den eersten dag bleek deze reclame te zijn. Den geheelen dag verdrongen zich voor: toonbank dienstmeisjes en anderen, trouwe lezers lezeressen van de jaar uit jaar in verschijnei sensatie-romans. De winkelier kwam handen te kort, om zijn ten te bedienpn, en reeds den derden dag zag zich vcrpFcht zijn winkelpersoneel, bestaai uit hem en zijn vrouw, met een bediende te meerderen. De koddigste tooneelen hadden nu voor de bank van den winkelier-menschenkenner plaats. jKen pond kaas, asjeblief! Maar wil u het ken in het tweede vel van De vreeselijke misdaai „Zeker, juffie! 'n Mooie roman, vindt u niet „O, prachtig! Wat 'n schurk, die dat arme schep vermoordde. Weet uwes of ie nog gepakt wordt „Zeker juffie, als u het vijfde pond kaas halen, dan zit hij al lang in de doos." En de meid gaat heen met haar pond kaas Pa.' li tan] igp d o leri lac gfotd lai ct kc

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1892 | | pagina 2