II, Aan onze abonné's! Stervend jaar- o. 338. Donderdag 31 Deember. 1891. EN J. M. C. POT, Geïllustreerd Zondagsblad, Publicatiën. FEUILLETON. Naar Parijs en terug. BINNENLAND. IERSEKSGHE hti Thoolsche Courant. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan lift bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiëuvan 1 tot 4- regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. De ondergeteekende bericht bij deze, dat van 2 Januari a s. een d sluitend voor de abonné's verkrijgbaar zal iteld worden tegen den uiterst geringen prijs 30 cents per 3 maanden. [Dit blad zal elke week een omvang van 8 'ei gina's beslaan, zoodat men na afloop van ieder r een boekdeel van blijvende waarde ter grootte niet minder dan 416 pagina's zal bezitten. Een proef-exemplaar zal ter kennismaking au rden verzonden. 5ij, die zich op het GEÏLLUSTREERD INDAGSBLAD wenschen te abonneereu, tden verzocht, hiervan opgaaf te doen aan Den Uitgever. Tholen, 31 Dec. 1881. Hoe vaak zwijgt de naklank van vroegeren tijd In 't rustloos gewoel van het heden Maar diep in het hart is een hoeksken gewijd Aan al, wat ons eens heeft bedroefd en verblijd, Daar sluimert het schijndood verleden. )e Burgemeester en Wethouders dezer gemeente DgJet op de artikelen 18 en 19 der wet betrekkeigk inkwartieringen, brengen ter openbare kennis, dat lyst der inwoners, die voor het verleenen van wartiering en onderhoud het eerst in aanmerking Jien, is aangeplakt; lat die lijst van af heden tot en met den 11 Jan. op de secretarie der gemeente voor een ieder inzage is nedergelegd, alsmede dat gedurende dien bezwaren tegen die ljjst schriftelijk aan hen ai inen worden ingediend. aat 5n is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, leraeke, den 28 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERBOON, Burgemeester. P. De VKIJ, Secretaris. De tuinen achter het paleis met hunne hoog- roemde waterwerken passen volkomen bij dit rlijke gebouw, even grootsch, even uitgestrekt, sprekende van buitengewonen rijkdom. 'Ssefee 20 M. breede trappen, elk van 103 rmeren treden voeren naar de oranjerie. Ver- eidene bassins zijn hier rondom verspreid, alle hun eigen naam hebben, zooals bassin miroir, bosquet du roi, fontaine Deane enz. veel om op te noemen. Een er van, le iquet de la colonnade, vormt een ronden tpel van 32 marmeren zuilen met een groep, roof vau Proserpine voorstellende, zeer aau- ipend. Een ander, le bosquet de la reine, we ft in de geschiedenis eene zekere beruchtheid worven, want hier moet de samenkomst plaats gicfad hebben van koningin Maria Antoinette kardinaal Robau in de beruchte halssnoer- chiedenis, waardoor de ongelukkige koningin in opspraak kwam. Ia het Pare du Nord trekt de aandacht de e d'eau met de pyramide-fontein, welke uit groepen van kinderen bestaat, die schalen ill< Nog slechts weinige uren en het jaar is ten einde. Wie niet onverschillig daarheen leeft, is vooral op den laatsten avond tot heiligen ernst gestemd. Bij het afsterven van een jaar komt er vaak een droefgeestigheid over ons, die we te vergeefs pogen af te schudden; want we gaan getuigen zijn van het einde der twaalf maanden, die langzamerhand vriendschap met ons losten, ook al brachten ze ons misschien meer leed dan genoegen. Het waren ten minste ver trouwde figuren; wij wisten dat zij het wèl met ons meenden, al bleken zij soms onmachtig om ons te zegenen; en dat onbekende jaar, dat gereed staat met heel zijn heirleger mysteriën, het schijnt ons even koud als het seizoen waariu het geboren wordt. Wanneer wij aan het sterfbed staan van een onzer dierbaren, en de geneesheer heeft ver klaard, dat zijne kunst hier te kort schiet, dan is er iets in ons dat ons naast die sponde op de knieën dwingt; iets dat ons den heengaande nog allerlei aangename dingen doet toefluisteren, wij zouden nog alles willen beloven, nog alles willen schenken; en wij schijuen onszelven ellen dige zelfzuchtigen toe, die tot dusverre nooit genoeg gegeven hebben. Een dergelijk gevoel bekruipt ons bij het wegsterven van het jaar. Ook die vertrekkende dragen. Deze waterwerken oefenen, wanneer zij springen, op het publiek, ook dat van Parijs, zoo groote aantrekkelijkheid uit, dat alle 5 minuten minstens één trein naar Versailles gaat. Slechts één Zondag in de maand springen zij tusschen 4 en 5 uur en dit kost ongeveer 10,000 francs per keer. Ooggetuigen verzeke ren, dat, als deze waterwerken springen, men zich in een tnoverwereld verplaatst waanf.. Twee kleinere gebouwen bevinden zich op ongeveer 20 minuten afstands van het groote paleis, naar Groot Trianon, gebouwd door Lode- wijk XIV voor madame de Maintenon, en Kleiu-Trianon, gebouwd door Lodewijk XV voor zijne maitres Dubarry. Bij het laatste is een park, waarin de Hameau bijzonder de aandacht trekt, d. o. een aantal landelijke woninkjes, een boerenhoeve, een toren, een tempel, een ruïne, een meertje enz., alles een miniatuur-dorpje vormende, dat het uitvloeisel van een romanti sche gril schijnt te zijn. Ik zou nog heel lang over het paleis te Ver sailles kunnen uitweiden, maar het is toch on mogelijk naar eisch den indruk te beschrijven, die deze fabelachtige pracht en heerlijke menge ling van natuur en kunst op den toeschouwer maakt. Ik stap er dus van af, maar kan toch den wensch niet onderdrukken, dat het ieder mijner lezers gegeven zij, al dat schoons met eigen oogen te aanschouwen. heeft te weinig van ons ontvangen, en wij zouden hem nog alles in den schoot willen werpen wat hij hem tot dusverre onthielden doch voorbij, klinkt het, en machteloos staat de mensch tegen over den tijd die hem van zijn loof berooft, evenals de winter den boom; slechts de herin nering blijft hem over. Gelukkig zij, die het afgeloopen jaar kunnen herdenken zonder zelfverwijt, zonder smartge voel en gelukkig ook zij, die het nieuwe jaar kunnen intreden met frissche levenskracht en moed en met de beste voornemens bezield. Dat geluk wenschen wij allen toe, en wij uiten daarbij den wensch dat het nieuwe jaar ons veel ten zegen moge brengen opdat wij ook het geluk mogen smaken anderen ten zegen te kunnen zijn. Weg daarom met alle traagheid en zelf zucht Als we dat onkruid iu ons hart laten voortgroeien wordt het eindelijk een ondoor dringbare massa van netels en doornen die het goede op den bodem van ons hart verstikt. Weg dus daarmedeDe bloemen van het goede hun keren slechts naar plaats om in ons gemoed te ontluiken en even welig te bloeien als de som bere woekerplant van hit kwaad. Daarom lezers, wie ge ook zijt of wat ge ondeivonden hebt, treedt met schoone verwach tingen het nieuwe jaar in. Laten we hopen maar ook medewerken om het verkeerde, het onedele, de ruwheid, haat en den laster die onze maatschappij nog zoo ontsieren, hoe langer hoe meer te bestrijden, te verdringen en ten laotste uit te roeien. Moge eerlijkheid en goede trouw in handel en wandel onze leuze zijn. Trachten we onoprechtheid en huichelarij, die kanker in onze samenleving te fnuiken, opdat fierheid en moed, waar 't oprechtheid geldt, meer op den Van mijn bezoek aan Versailles keerde ik weer naar Parijs terug en wel, voor de variatie en om niet ten tweede male te genieten van een allesbehalve recommendabel gezelschap, met den tram, die u aan het paleis du Louvre brengt. Onder de eigenaardige avondvermaken, die Parijs oplevert, behooren de bals en vooral de bals fameux, en hoewel vermoeid van mijn uit stapje kon ik toch niet besluiten Parijs te ver laten zonder een zoodanig gezelschap te bezoeken. Er wordt slechts door weinigen gedanst, de meesten zijn toeschouwers, en het is ook minder het eigenlijke dansen, wat men er ziet, dan het aannemen van sierlijke poses door de dames en kluchtige, dwaze sprongen op handen en voeten door de htereu. Het geheel levert een sprekend beeld van wuftheid en uitgelatenheid, die voor Nederlanders zeer nabij de grenzen van betame lijkheid en zedigheid overschrijden. Deze bals vormen dan ook alleen de aantrekkelijkheid van jo»ge lieden. Onder de reuzenwerken, die Parijs in grooten getale oplevert, neemt voorzeker de in aanbouw zijnde kerk op den Mont Martre eene voorname plaats in. De Mont Martre is een heuveltop in het noordelijk deel van de stad en vormt er het hoogste punt van, ongeveer 100 M. boven de Seine. De naam vindt zijn oorsprong in den latijnschen naam Mons Martyrum, dat is berg der martelaren. Volgens de overlevering hebben voorgrond treden. Ontwikkelen wij onze gaven, trachten wij zooveel mogelijk te leven als menschen, die zich eene hooge roeping bewust zijn, werken en streven wij om licht en waarheid te bevorderen en doen wij onzen plicht met een ruim harten nauw geweten, dan kunnen wij vol moed en vertrouwen de toekomst te gemoet gaan, wat zij ook verbergen moge in haren schoot. De Eerste Kaïner kwam voor Kerstmis nog een paar dagen bijeen om haar wetgevenden arbeid aan te vangenzij scheen echter niet genegen er de feestvreugde aan te geven, want weldra scheidde zij weder om pas den llen Jan. terug te komen. Zij behandelde alleen de Indi sche begrooting, de Middelenwet, de leening van 45 inill. behalve verscheidene kleine wetten, die alle, evenals de grootere, met algemeene stemmen en zonder of bijna zonder discussie werden aangenomen. De Min. v. Ko:., die het eerst in den strijd kwam, werd ook hier met vertrouwen en wel willendheid ontvangen. Slechts één lid verklaarde het niet met hem eens te zijn, waar hij het beginsel voorop zette, dat Nederland geen directe baten meer uit Iudië mocht trekken. Doch de Min. verzekerde met dit denkbeeld te zullen staan of vallen. De Min. v. Fin. deelde bij de Middelenwet inede, dat er hard gewerkt wordt aan eene her ziening der patentwet, die binnen een niet al te lang tijdsverloop zal ingediend worden. Eveneens omtrent den zout- en den zeepaccijns. op dezen heuvel de heilige Dionysius, eerste bisschop van Parijs, en zijne metgezellen den marteldood ondergaan. Het mag een schoone en waarlijk vrome gedachte van het katholieke Frankrijk heeten op dezen top, geheiligd door het bloed van de eerste belijders van den christe- lijken godsdienst in het land, een tempel te bouwen gewijd aan de vereeriug dier koene martelaren en als een uitwendig teeken van de toewijding der Fransche natie aan den godsdienst. Want de geheele kerk, die nu reeds 25 mill. francs kostte en bij hare voltooiing wel 40 mill. fr. kosten zal, wordt uitsluitend uit vrijwillige giften gebouwd, leder Franschraan kan zijn gave offeren in den vorm van een steen, een pilaar of iets anders, waarop de schenker naar ver kiezing dan zijn naam kan laten beitelen. Zoo las ik op een der pilaren: Pilierdes epoux... en men vertelde mij dat zij door een jeugdig echt paar bij gelegenheid van hun huwelijk geschon ken was. De kolossale steenblokkeu, waaruit het gebouw wordt samengesteld, worden aan de steengroeve geheel afgewerkt, per spoor naar den voet van den Mont Martre en met een kabel- spoor naar den top gevoerd. Het gebouw bestaat eigenlijk uit twee kerkeneen boven- en een benedenkerk. De laatste is omgeven door een gemetselde droge gracht waarin de deuren en ramen uitkomen en zoo goed verlicht, dat men niet gelooft zich onder den grond te bevinden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1