9 fo. 337. Donderdag 24 Deember. 1891. J. M. C. POT, Publicatiën. FEUILLETON. Naar Parijs en terug. Verwachtingen. 'Het volgend nummer zal op DON- a|ERDAG (Oudejaarsavond) verschijnen. Zij die hierin nieuwjaarsfelicitatiën enschen te plaatsen, worden verzocht sze tijdig in te zenden. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. NATIONALE MILITIE. Bnrgem. en Weth. der Gemeenten Ierseke/Tholen; Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepa- igen betrekkelijk de Nationale Militie; Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die lks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ;ezetenen, welke op den lsten Januari aanstaande n 19de jaar zullon zijn ingetreden, dat zijn die nen welke in 1873 zijn geboren, zal gereed liggen de gemeente-secretarie van den lsten tot en met n 31sten Januari 1892, van des voormiddags 10 des middags 12 uren (te lerseke vm. 9 tot 12 uur) dat voor ingezeten wordt gehouden hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wieus voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850; hij, die, geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland ver- blyf bield hy, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem- ling, behoorende tot eenen Staat waar de heder- ider niet aan den verplichten krijgsdienst is onder- irpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid t beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de ir, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste inge- \l St. Cloud is een der plaatsen die in de middellijke nabijheid van Parijs liggen en cnals deze wereldstad zelf met een druk bezoek reerd worden. Die Parijs gaat zien, vergeet den regel ook Versailles niet en nog minder j-A Cloud, het laatste oin zijne historische her- IJl leringen en zijn hoog geroemd en roemens- .rdig natuurschoon. Men vindt hier de puin- open van het kasteel, dat in den oorlog van dei 'O in brand geschoten is, men zegt door de anschen zelf. De waterwerken bij dit kasteel n verdeeld in een hoogen en lagen waterval, hei a elkaar gescheiden door een laan en versierd :t marmeren beelden. Een verrukkelijke wan- ling, heuvel op, heuvel af, voert u naar een ogen top, die naar den bekenden Atheenschen terd iderling (zegge wijsgeer) de lantaarn van Dio- wo nes genoemd wordt. Men zit daar evenwel el wat aangenamer dan Diogenes in zijn ton. is een klein priëel, waaruit men het prach- 'ste panorama genietvóór u de Seine, daar- ^ja liter het Bosch van Boulogue, verder de Are Triomphe en de onmetelijke huizenzee van zeten wordt, verplicht is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving moet geschieden dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3o. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is .achtergelaten, of wiens voogd Buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hy woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die lei zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verplicht is zich daartoe bij Burge meester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is. Belanghebbenden worden mitsdien dringend aan gemaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aan dacht gebracht dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroor deeling tot boete tevens door den rechter wordt be paald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling de stad Parijs, waaruit koepels en torens bij tientallen omhoog rijzen. Ik geloof niet te over drijven met te beweren, dat men van geen enkel punt 8chooner overzicht over de stad heeft, en dat St. Cloud in al zijn eenvoud en natuur schoon Versailles met al zijn luister en weelde overtreft. Geen wonder dan ook, dat Napoleon III hier zijn geliefkoosde verblijfplaats zocht. Maar daarom mogen wij Versailles niet gering schatten, want te Parijs geweest te zijn en Versailles niet gezien te hebben, staat gelijk met Rome te bezoeken zonder den Paus te heb ben gesproken. We gaan dus ook Versailles zien en zullen voor dit uitstapje, waarvoor ons drie verschillende gelegenheden ten dienste staan, ditmaal den trein te baat nemen. Daar er in dit morgenuur nog niet veel reizi gers waren, behoefde ik me niet te haasten om eene goede plaats te vinden en ik zou van den heelen overtocht geen woord spreken, indien ik daarbij bijna niet een avontuur had gehad. Na eenig rondkijken kwam ik terecht in een com partiment le klasse, dat reeds door een heer en eene dame bezet was, en nam plaats in een hoek. De portier had reeds de deuren gesloten, toen op 't allerlaatst nog 2 heeren op onze coupé afkwamen en bij ons plaats namen. Na een praatje over de werkstaking, die toen juist onder 't spoorwegpersoneel was uitgebroken, namen allen hun courant en verdiepten zich in de lectuur is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Kn opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. lerseke, den 22 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd V KR BOON. Be SecretarisP. DE VEIJ. Tholen, den 22 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. DE YULDER VAN NOORDEN. De WethouderM. G. VAN STAPELE. De Burgemeester van lerseke maakt bekend dat de secretarie dezer gemeente zal zijn gesloten op Vrijdag en Zaterdag den 25 en 26 dezer alsmede op Vrijdag den len Januari a.s. en dat voor het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid zal worden gegeven op Zaterdag den 26 dezer des voormiddags van 1112 uur. VEEARTSENIJKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van lerseke maakt bekend dat volgens aanschrijving van den Commissaris der Koningin prov. blad no. 110 in het vervolg alle aanvragen om ontheffing tot weiding van vee, invoer van mest in- en doorvoer van vleesch, huiden, haar, wol, hoornen enz., op ongezegeld papier kunnen worden ingediend, lerseke, den 17 Dec, 1891. Be Burgemeester van lersehe, VERBOON. Aau het eerste het beste tusschenstation stapte nog een zesde reiziger binnen, een jong mensch van een ordinair uiterlijk. Nauwelijks is de trein weer aan 't rollen of de laatst binnenge- komene haalt ook een courant uit den zak, maar niet om er in te lezen. Ilij vouwt haar ge deeltelijk open en spant haar over de knieën, zoodat zij een snort van tafeltje vormt. Daarna haalt hij een spel kaarten voor den dag en zegt vriendelijk buigendeMadame en heeren, ik ga u eene kleine tombola met de kaarten vertoo- nen, alleen om u te amuseeren. De dame en de heer tegenover haar, schonken eenige aan dacht ann den spreker, de twee andere heeren bromden wat en lazen weer vprder. De gedien stige geest haalde 3 kaarten uit zijn spel2 zwarte en een roode, wierp deze behendig door elkaar en verzocht de dame te wijzen waar de roode steeds lag. Onder een en ander keek een der heeren mij knipoogende aan, alsof hij zeggen wilde: Fraai gezelschap! Spoedig echter mengde zich de heer tegenover de dame in het spel, haar er op wijzende, dat zij veel zou winnen, als er om geld gespeeld werd. „Welnu, mijn heer, zei de kaartspeler, dat is niet zoo, ik win ook heel dikwijls, wil u eens probeeren?" Na eenig heen en weer praten, zet de aan gesprokene werkelijk 10 francs op de kaart tegen 10 francs van den tombola-vertooner. De kaart werd opgelicht en de heer had gewonnen. Hij Hoorvriend'lijk en zacht ruischt van 't Kerstfeest het lied, En het wekt in elks harte de bede: Ach, klonk steeds alomme die lieflijke toon! Werd eindelijk vervult die belofte zoo schoon! Werd eenmaal op aarde het vrede! Ja, vrede is wel schoon, maar ten koste van recht, Maar ten koste van waarheid geen vrede Behoud uw geweten steeds zuiver en rein Trots smart, zal 't dan vrede in uw binnenste zijn, En dat is de heerlijkste vrede! Het is een eigenaardige tijd zoo van het Kerstfeest tot Nieuwjaar. Kan men in het alge meen zeggen dat het leven van den mensch samengeweven is uit verwachtingen, nooit mis schien doet zich die overtuiging krachtiger aan ons voor dan gedurende dit tijdstip. Het feest dat aanstaande is, hoe duidelijk spreekt hel van verwachtingen, al was het maar alleen dat „vrede op aarde", waarvau de Engelen zang gewaagd en waarnaar duizenden bij dui zenden zoo verlangend uitzien. En dan die Oudejaarsavond in het verschiet, op welks grens eene nieuwe toekomst voor ons in tastbaren vorm schijnt aau te brekenWie kan aan de toekomst denken, zonder vele ver wachtingen bij zich te voelen ontwaken, die hij zoo gaarne vervuld zag. Zoodra de korste dag is aangebroken, weten wij dat wij weer vooruitgaan. Nog een korte tijd, en wij wijzen er elkaar zoo somtijds op, bij het ontsteken van het kunstlicht, hoe men nam evenwel alleen zijn opgezette 10 francs, zeggende, dat hij het maar voor de aardigheid gedaan had. Maar de andere verklaarde zich beleedigd te gevoelen, als ook de andere 10 frs. niet werden aangenomen. Nu werd de aandacht meer 4algemeen. Een derde heer vroeg, of hij ook om 100 frs. durfde spelen, waarop geant woord werd: zeer gaarne. De 200 frs. werden opgezet, en de kaartspeler verloor. Zoo duurde het spelletje voort tot een der spelers mij vroeg of ik ook niet eens probeeren wilde, daar men gemakkelijk kon zien, waar de kaarten terecht kwamen. Ik bedankte natuurlijk heel beleefd, voorgevende het spel niet te kennen, waarop de anderen druk voortpraatten en speelden om hooge sommen. Op eens gaat de .-toomt! uit, als op tooverslag verdwenen de kaarten, de spelers ver stomden en nog eer de trein behoorlijk stil stond, was mijn gezelschap op T perron en in verschillende lichtingen verdwenen. Ik begreep, met eenige schurken te hebbeu gereisd, die er op uit waren mij uit te schudden. Ik moet bekennen dat ik blij was, toen we het station Versailles binnen stoomden, wantik had mij in dat gezelschap niet erg op mijn gemak gevoeld. De stad, die het doel van mijn uitstapje was, wordt vooral bezocht om het wereldberoemde paleis, dat om zijne enorme kosten door Voltaire zeer eigenaardig Babirae des dépenses genoemd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1