weefcWafl, leiijfl aai de Man ra oesterteelt, lanioiw, en; o. 335. Zaterdag 12 Deember. 1891. *-, Irint ond rrou< Cruii rpleg EN J. 1. C. POT, Publicatiën. in FEUILLETON. Naar Parijs en terug. Onze Gezondheid. I Zo. mpal e k« Bri •mesi Kno. ,Nn< ïdhe jle IERSËKSGHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland ÖO cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan iet bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. r vr> largemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis, dat het suppletoir kohier van den hoofde- eu omslag in deze gemeente, voor 1891, in af- ui ift gedurende vijf maandenop de secretarie der leente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. ^holen, den 7 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. De WethouderM. G. VAN STAPELE. AG loti ord ONDERWIJS IN DE FRANSCBE TAAL. largemeester en Wethouders van lerseke brengen openbare kennis dat de inschrijving van leer- ;en voor het onderwijs in de Fransche taal is ngesteld van heden Donderdag den 3en tot en Donderdag don 24 Deeombor a.s. des voormid- van 9 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 4 ure secretarie der gemeente. Belanghebbenden worden rbij herinnerd aan de navolgende bepalingen lat het schoolgeld bedraagt tien gulden 'sjaars r iederen leerling, bij vooruitbetaling te voldoeu; lat het onderwijs wordt gegeven op Maandag, isdag, Donderdag en Vrijdag van iedere week des nds van 5 tot 7 uur in de school No. 1 in de erstraat, met uitzondering van de gewone vacantie- en; dat aan dit onderwijs kunnen deelnemen leer den die de 5e klasse eener gewone lagere school iben doorloopen en door het afleggen van een men voldoende bewijzen hebben gegeven dat zij loegzame kennis van het Ncderlandsch bezitten, erseke, den 2 December 1891. hrgemeester en Wethouders van lerseke brengen rmede ter kennis van de daarbij belanghebben- dat zij die het havengeld voor hunne vaartuigen gens artikel 3 der verordening op de heffing van en- en kaaigelden in deze gemeente, wenschen te inneeren, ten kantore van den gemeente-ontvanger ABONNEMENT HAVENGELDEN. vóór 1 Januari a.s. opgave moeten doen van het getal, den naam en de grootte van hunne vaartuigen, alsmede van den tijd waarvoor zij zich abonneeren willen. Voorts wordt in herinnering gebrachtdat zij die zich niet voor dat tijdstip aanmeldenhet verschuldigde havengeld per reis zullen moeten betalen. lerseke, den 2 December 1891. UI1LOTING OBLIGA11ÊN. Burgemeester en Wethouders van lerseke brengen ter openbare kennis, dat op heden zijn uitgeloot de obligatiën nos. 2, 23, 55 en 58 van de geldleening in 1887 ten laste dezer gemeente aangegaan tot een bedrag van f 31500 en dat het bedrag dier obligatiën den 15 Januari e.k. ten kantore van den gemeente ontvanger betaalbaar zal worden gesteld, lerseke, den 2 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERBOON. De SecretarisP. DE VEIJ. AFHALING FAN PATEN1EN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Yerseke maken bekend, dat de Pater.tbladen en de afschriften daarvan, over het 2e kwartaal door de patentplich- tingen kunnen worden afgehaald van af heden tot en met Donderdag den 31 December 1891, De niet afgehaalde patenten worden bezorgd door den Deurwaarder, die voor de uitreiking van elk patent 10 cents zal mogen vorderen. Yerseke, den 9 December 1891. Burgemeester en Wethouders van Yerseke, brengen ter kennis dat het suppletoir kohier van den hoofde- 1 ijken omslag in deze gemeente, voor 1891, in af schrift gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Yerseke, den 9 December 1891. Kaar Parijsdat was het ideaal, dat mij reeds 1uimen tijd had toegelachen. Parijs te zien, tooverachtige, mysterieuse, poëtische Parijs eigen oogen te aanschouwen, was het top- 11 at- mijner wenschen, scheen mij het maximum genot. En nu ik het eenmaal gezien heb? Het 'ae eekwoord zegt: Het najagen is zaliger dan bezitten en inderdaad blijkt menige feeën- talte onzer fantasie in de werkelijkheid slechts zeer alledaagsch schouwspel te zijn, vooral onze verwachting op gezag van anderen wat >g gespannen was, maar hier bleef de ver- ilding verre bij de werkelijkheid ten achter, uier voorbehoud zij gezegdParijs heeft mijne 'al1 wachting verre overtroffen. Men zal het mij '$rom wel vergeven, dat ik trachten wil de ivangen indrukken weer te geven en een en der van wat ik gezien heb hier mee te deelen. awlie zoo gelukkig was, deze wereldstad te be- 7i eken, zal deze poging allicht te zwak en ng slukt oordeelen, voor wien dat geluk nog niet schoren was, moge het eene aansporing zijn, Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente lerseke maakt be kend, dat het kohier no. 4 voor de belasting op het zoodra zijne beurs en zijn tijd het toelaten, mijn voorbeeld te volgen. De reis zelf levert geen onverdeeld genot maar wel kleine ongerieven op. Zoo worden bijv. te Roosendaal geen retourkaarten 2e klasse, maar alleen le kl. afgegeven, wat mij al dadelijk eene onaangename misrekening opleverde. Het waarom van dit stelsel is mij lot heden een raadsel gebleven. Na te Roosendaal in uw coupé een geschikt hoekje te hebben uitgekozen, wordt ge al spoedig in uwe rustige rust gestoord door het verzoek, zegge bevel, aan het douanen-station Esschen uit te stappen en uwe bagage te vertoonen. Met eene brutaliteit, die niet weinig de ergernis van den oningewijde prikkelt, ziet ge uwen door moeder de vrouw of eeue andere zorgvuldige vrouwelijke geest zoo netjes gepakten koffer onbarmhartig 't onderst boven gewoeld, zoodat het u slechts met veel krachtsinspanning gelukt den weerspannigen inhoud tot de orde te roepen en uw koffer weer te sluiten. Na deze forma liteit, waarvan geen macht ter wereld u kan ontheffen, of het mochten in de toekomst de freetraders zijn, en na een vervelend kwartier uur wachtens, wordt ge weder tot instappen uitgenoodigd. Doch niet lang duurt uwe rust, want te ongeveer 12 uur ('s nachts) te Brussel gearriveerd, moet ge weder uitstappen om u tot 1 uur te vervelen. Dan stapt ge weer in, in personeel en no.3 (2e kwartaalscbj van het Patentrecht over het dienstjaar 1891/92, invorderbaar verklaard op den 18 November en 2 Dec. 1891, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen, lerseke, den 21 November 1891. De Burgemeester van lerseke, VERBOON. Er is een schat, die zoo hnog gewaardeerd wordt, dat hij het begin en het einde en het toppunt is van alles, wat wij gewoon zijn onzen besren vrienden en liefsten betrekkingen toe te wenschen. Wie dien schat bezit, wil hem na tuurlijk gaarne behouden, maar toch wordt hij vaak het best gewaardeerd, als wij hem kwijt geraakt zijn. Vooral als dit laatste nog nooit het geval is geweest, handelen velen er mee als men met eeu schat gewoon is te doen: men teert van den hoogen boom, alsof er geen op komen aan was, alsof die schat een onuitputte lijke bron was, die steeds aan welt als er uit geschept wordt. En dat is toch een verkeerde voorstelling. Want geen schat is zoo groot, of er kan wel een eind aan komen. De Rotschilds zijn verbazend rijk, maar toch hebben zij overleg noodig om te houden, wat zij hebben. Doch we zullen niet langer in raadselen spreken, en maar zeggen, dat we het over de gezondheid hebben. Het zal dan blijken dat het bovenstaande daarop zeer toepasselijk is. Zoo zijn er inderdaad raenschen, die te veel van hun gezondheid vergen en niet genoeg waken om haar te behouden. Er wordt wel eens schertsend of plagend de hoop eindelijk eens ongestoord den slaap te kunnen genieten. De plaatsgelegenheid is daar toe niet ongunstig, want er wordt voor een zoo voldoend aantal waggons gezorgd, dat ge uw coupé slechts met weinige reizigers hebt te deelen. Maar behalve plaats hebt ge daarvoor bij dat herhaald in- en uitstappen nog de eigen schap van den grooten Napoleon noodig, van te kunnen slapen als men wil. Of ik dien grooten man, die, wat misschien nog meer zegt, ook kon wakker blijven als hij wou, in dat kunstje evenaar, wil ik in 't midden laten, maar dank zij mijn jeugd en de vermoeienissen van den dag, had de weldoende Morpheus mij al spoedig te pakken en droomde ik van het genot dat mij wachtte. Doch niet lang duurde deze ver ademing, want na ongeveer een uur, dat mij evenwel slechts enkele minuten toescheen, werd ik plotseling gewekt door het gesehreeuw „Quierrain! Visite des douanes!'"' Verschrikt vroeg ik, of er brand was, en wilde naar buiten springen; maar dat was niet noodig, want het portier werd voor mij geopendwe waren aan 't Belgisch-Fransch donanen-kantoor. Slaperig, velen nog half in de reisdekens gehuld, kwamen de reizigers langzaam opzetten en vulden de visitatie-zaal, en nu volgde eene tweede ver beterde uitgave van de bagage-omwoelderij, welke ondanks de verbetering nog onaangenaam genoeg was. gezegd: „Toen er geen geneesheeren waren, waren er minder zieken dan nu", waarmee dan bedoeld wordt, dat de schuld bij de geneesheeren ligt. Of 't waar is, is moeilijk uit te maken, maar als 't waar is, dan ligt de schuld bij de menschen én niet bij de geneesheeren. In de oudste tijden leefden de menschen veel een voudiger en nader bij de natuur; nu leven sommigen, alsof zij denkenO, 't is niet erg, of ik eens ziek word, de dokter zal mij wel weer gezond maken. We zeggen niet, dat zij werkelijk zoo denken, maar als zij zoo dachten, zouden zij moeilijk dwazer kunnen handelen. Zij verspillen hunne beste krachten in allerlei genet en bederven soms hunne gezondheid voor heel hun volgend leven. Maar kunnen wij dan werkelijk iets doen, om ons tegen ziekte te hoeden? Nu, dat is ook een vraag. We kunnen bijna niet gelooven dat iemand zoo onnoozel is, om daaraan te twijfelen. We kunnen zelfs meer dan dat! We kunnen niet alleen voor ons zei ven zorgen, maar ook voor ons nageslacht. Wie door een ingebonden, uitspattig leven zijne gezondheid verwoest, ver kort niet alleen zijne eigen dagen, maar hij kt n er zeker van zijn, dat zijne zonden ook komui op het hoofd van zijne kinderen tot in het deroe en vierde geslacht. Dronkenschap en ontucht doen helaas! maar al te zeker hun invloul gelden op de nakomelingschap. Die het niet gelooft, zie maar eens om zich heen. Maar men gelooft dat wel. Het is een uiter ste, dat zeer in het oog springt. Was men maar evenzeer overtuigd van de veel vaker voor- komeude zwakker bewijzenDan zou men wel zuiniger zijn met zijn gezondheid, die een kapitaal is, gelukkig aan geen stand gebonden. Eeue blijde gemoedsstemming en een krachtig Na afloop der visitatie vereenigden zich tie reizigers in de weinig comfort aanbiedende wachtzalen, om na een half uur oponthoud, ver lof te bekomen weder een coupé op te zoeken. Eindelijk kon ik dan nu onverpoosd gaan slapen. Maar ja wel, nu ik mocht nu kon ik niet. Wel raakte ik na een poos keeren en wentelen weder onder zeil, doch tegen 5 uur scheen de tol der natuur betaaldik werd wakker en kon den slaap niet meer vatten. Ik heb mij dat later evenwel niet beklaagd, want de heerlijk opkomende zon begroette mij, een schoonen dag belovende, door de gordijntjes heen en goot haar licht over een landschap, dat mij door zijn onbekendheid en afwisseling aangenaam aandeed. De vele stadjes en dorpen, die we met bliksemsnelheid voorbij vlogen, zagen er niet frisch en welvarend uit, zoodat ik bij mijzelven de opmerking maakte, dat liet schoone Frankrijk ook wel niet-schoone plekjes bezit. Het landschap is over het geheel heuvelachtig. Nu eens voert u de trein midden door een berg, welks wanden u alle uitzicht benemen, dan weer brengt hij u over een heuveltop, vanwaar ge het heerlijkste panorama kunt genieten. Eindelijk hield de Irein stil en de aankondi ging: Paris! bij het openen der portieren, ver telde mij, dat het doel mijner reis was bereikt. Verheugd uit mijn vliegende gevangenis ont slagen te zijn en verlangend den Parijschen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1