Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w s. Ingezonden stukken. motie-Tydens met nlg. st. op 1 na, welke motie de Rcgcering sommeerde om in dit zittingsjaar nog cene nieuwe kieswet voor te dragen. Wat de beslistheid aangaat, de Itegeering ver zekerde opnieuw zeer stellig dat herziening van kiesrecht, belastingen en dofensiewezen de hoofdpunten van haar program uitmaakten, dat reeds in het vol gende voorjaar een belangrijk belastingvoorstel de Kamer zou bereiken, dat eene afdoende scheiding van Kerk en Staat, welke zonder grondwetsherziening niet mogelijk is, van deze regeering niet is te wachten, dat aan kieswet en defensie hard gewerkt wordt, en dat, haars inziens, de verciïening van maatschappelijke ongelijkheden niet bestaat in gelijk making, maar staatsinmenging hoofdzakelijk moet be staan in verzekering tegen ongelukken en den ouden dag van werklieden. De heer Keuchenius beloofde ook zijn steun aan de Regeering en verwachtte van haar eerder dan van de vorige cene bevredigende vervulling van den eisch tot scheiding van Kerk en Staat. Den katho lieken verweet hij, dat zij het voortbestaan van het vorige Kabinet onmogelijk hadden gemaakt, welke terechtwijzing natuurlijk van katholieke zijde niet onbeantwoord bleef. Na het algemeen debat zijn de beide eerste hoofd stukken (Hui» der Koningin en Iloogere Collegiën van Staat) afgehandeld en aangenomen en is men aan hoofdstuk Buitenl. Zaken begonnen. Bij hoofdst. 2 kondigde de Min. v. Fin. eene gedoeltelijke herzie ning der pensioenwetten binnen korten tijd aan. ST. ANNALAND. Toen in de voorlaaste vergadering van den gemeenteraad alhier de burgemeester, de lieer A. J. Bierens, den leden bekend maakte, dat hij tegen 1 Januari e.k. eervol ontslag uit zijne betrekking had aange vraagd, verbaasde en speet dit alle leden, omdat geen hunner dit besluit van den heer Bierens had voorzien- Allen en ook de secretaris richt ten daarop aan den heer Bierens een adres, waarin zij hem hun leedwezen daarover betuig den en hem verzochten zoo mogelijk zijn aan vraag ora ontslag in te trekken. In de laatst gehouden raadsvergadering be tuigde de heer Bierens den leden zijn dank voor de door hen in hun adres uitgedrukte gevoelens, doch zeide hij aan hun verzoek niet te kunnen voldoen. lu dezelfde vergadering gaf ook de secretaris, de hoogbejaarde heer J. Polderman, kennis, dat ook hij mei 1 Januari e.k. zijne betrekking wenschte neer te leggeu. Mogen zoo eindigt onze correspondent zijn bericht dan na dat tijdstip de beide hoogste ambtenaren uit die gemeente, waarvan de heer Bierens sedert 1851 en de heer Polderman sedert 1156 hunne ambten vervulden, de hun van allen toegewcnschte, welv erdiende rust nog eenige jaren genieten! M. Ct. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer Cl. de Jonge te Anna-Jacobapolder, gemeente St. Philipsland. IERSEKE. Het postkantoor alhier zal op Zondag 6 December a.s. geopend zijn voor het aanbieden van pakketten, van 8 tot 9 ure voorm. en van I tot 2 ure namiddags. OESTERS. De aanvrage van leverbare oesters overtreft in de laatste dagen het aanbod, hetwelk zijn oorzaak heeft iu den geringen voorraad en den kostbare bronzen, op fraai bewerkte kasten met gesmeed staal ingelegd, familieportretten en andere schilderijen waaronder die van Cabanel en Therèse Schvvartze vooral de aandacht trekken tapijten, sierlijke kronen en branches, waarbij op de verrassendste wijze het elcctrisch licht is aangebracht, de zuiverheid in stijl van Moorsche, Gotische, Eransche en ik weet al niet wat voor andere salons, en het afwisselende en de harmonie der verschillende kleuren; kortom, het minste onderdeel brengt er het zijne aan toe, om het gebouw tot een waar tooverpaleis te maken en het den schijn te geven, als had men hier tot het leveren van dit machtig geheel, de verbeel ding totaal uitgeput. En hiermede zijn wij kinderlijk blijde, van dit onderwerp met schik naar wij hopen, te kunnen afstappen, daar zich bij de beschrijving van zulke gebouwen, voor een leek eigenaardige moeiclijkheden voordoen, waarbij dient opge merkt te worden dat, wil men niet nu en dan in anticlimax vervallen, men op kunstige en spaarzame wijze met de beschikbare portie bij- voegelijkc naamwoorden moet weten om te springen. Wij gaan dus met verlicht gemoed uit deze fantastische omgeving naar buiten en zien een rozenpark en een bloemenaauleg de Itali aanse li e partij genaamd eenig iu hun soort, waarbij een waterbassin met springenden straal. Vervolgens het koetshuis bezoekende, waariu voldoende ruimte is, dat twee rijtuigen elk met vier paarden bespannen elkander kunnen pis seereu, wekt alles wat hier en iu liet naastgelegen stalgebouw te zien is, onze oprechte bewondering. weinigen lust der kweekers om deze spoedig uit te putten. Vooral de tweede soort verkoopen zij noode, daar zij ze liever bewaren, om ze het volgende tot eerste soort op te kweeken. Is het een onaangenaam verschijnsel voor de kweekers, dat hun zoo spoedig reeds de bodem van den put dreigt aan te grijnzen, eenigszius wordt toch die kwaal verzoet door het onver mijdelijk gevolg van de straks genoemde wan verhouding tusschen vraag en aanbod: de prijzen namelijk zijn stijgende en op niet oubeduidenden voet. Zoo kan men de prijzen der eerste soort in doorsnede gerust op 75 tot 80 gld. rekenen, die der tweede soort op f 50. De afzet van mosselen per scheep- en per treiu- gelegenheid was in de laatste tijden vrij aan zienlijk. De termijn voor het wegvoeren der pannen van de banken is verstreken; de pannen zijn dan ook allen opgeborgen Hoewel de aanslag beneden het middelmatige was, zal er in het voorjaar toch nog al werk aan bet afsteken zijn, omdat er zoo vele rail- lioenen pannen gelegd zijn. Men bericht ons dat een oesterhandelaar te Berlijn, (zekeren C. O. F. S.) aau Hollandsche oesterafzenders een bedrag van 6 h 8000 Mark schuldig is, en dat de deurwaarder te Berlijn geen cent daarvan kan innen. Thans is men voornemens, om op de oesters, die voor dien man te Berlijn arriveeren, dade lijk beslag te leggen. Si. MAARTENSDIJK. Bij de gehouden verkiezing van een lid van den Raad, ter ver vulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. D. Ilage, zijn uitgebracht 159 geldige stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren N. J. Nelisse en A. Kloet Mz. - Ter Secretarie zijn aangegeven 3 gevallen van Febris Typhoïdae. De patiënten zijn allen herstellende. TIJOLEN. Om de kinderen der bewaarschool op 5 December een genoegelijkcn dag te berei den, namen de dames Van Stapele en Augustijn wederom het werk der liefde op zich en deden een beroep op de medewerking harer stadge- nootcn. Jammer dat de giften ditmaal miuder rijkelijk vloeiden, vooral nu het aantal kinderen gestegen is tot 183. De kleinen zullen onthaald worden op de wijze als dit vorige jaren geschiedde; bovendien zal aan een 34-tal der behoeftigsten een pakje wollen goed worden uitgereikt. Ieder, die ooit een dergelijk feest bijwoonde, zal overtuigd zijn, dat bovengenoemde dames den kinderen een genotvollen dag verschaffen, waarvoor eeu woord van dank haar niet mag worden onthouden. Men schrijft uit Noord-Brabant: Men kan thans bijna met zekerheid aan nemen, dat aanstaande jaar weder veel meer suikerbieten in ons land zullen worden uitgezaaid dan dit jaar, daar ook de suikerprijzen voor de campagne 1892/93, dat is: October-December Tuigenkamer en zadelmakerij, poetskamer, aparte» stal voor paarden der loge's, overal de nieuwste uitvindingen op stalgebied in toepassing gebracht, warmwatergeleidingen om alles op de gewenschte temperatuur te houden, daarbij het groote aantal fraaie paarden niet te vergeten, maken deze inrichting zeer belangrijk. En nu komen wij aan verschillende serres, broeikassen en moestuinen waarover niet genoeg kan gezegd worden om daarna de Oranjerie te bereiken, die naar onze bescheiden meening wel het ideaal kan zijn van alle bloemenliefhebbers. Dit gebouw van lichtgele kleur, met zijn koepelvormige daken, op het middelste waarvan eeu beeldgroep prijkt, zijne rijke verscheidenheid van gewassen en zijne in het middengedeelte ontspringende foutein, welks straal sierlijk langs rotsen naar beneden krult, met zijn uitzicht op de omringende bloemperken is een ware lusthof, waarvan men zich zonder het gezien te hebben, slechts een vaag denkbeeld kan"vormen. Wij gelooven dan ook niet, dat de tuinman van liet landgoed, die daar dat flinke, op zichzelf staande gebouw bewoont, eene gemakkelijke taak te vervullen heeft. Van eene boerderij met varkensfokkerij op grooten schaal alleen tot het verkrijgen van de noodige mest van eene jagerswoning en gebouwtje waar de jachthonden verblijf houden eu een grillig van rotswerk gebouwden tunnel, die onder den Arnhemschen straatweg door, ejn aardigen toegang verleent tot het woestere gedeelte van de plaats maken wij slechts terloops melding. van het volgend jaar, ongeveer f 2 hooger zijn dan men gedurende den afgeloopen zomer voor Oct.-Dec. van d;t jaar betaalde. Men betaalt reeds voor suikers, te leveren Oct.-Dec. der volgende campagne, f 163/» en f I67/8. Door de hooge suikerprijzen op dezen termijn is dus de lust tot het contracteeren van beetwortelen voor de volgende campagne bij de fabrikanten zeer groot. In enkele streken, zooals in Noord- Holland, schijnen de agenten der fabrieken reeds last te hebben tot f 13 bieten aan te koopen. Het is in 't belang van de landbouwers niet veel haast te inaken met het contracteeren, daar er veel kans bestaat, dat de suikerprijzen nog meer zullen stijgen. De predikant der hervormde gemeente te Dinxperloo heeft, om het drankgebruik tegen te gaan, aan de kerkelijke inzegening van het huwelijk de voorwaarde verbonden, dat op de bruiloft geen sterke drank mag worden geschon ken. Alleen bier en wijn is geoorloofd. De maatregel heeft echter, volgens de Arnh. Ct tot dusver nog weinig uitgewerkt; de jonge lieden uit Dinxperloo laten nu op eene andere plaats hun huwelijk inzegenen of doen 't er zonder. - Iu het militair hospitaal te Schoonhoven worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. Verscheidene landbouwers uit de omstreken van Fijnaart hebben eene vereemging opgericht tot behartiging der meekrapteelt. Naar het zich laat aanzien, zullen verscheidene landbouwers zich dit jaar op de teelt van dit gewas toeleggen. Op welke manier de zoogenaamde kwar tjesvinders trachten hun slag te slaan, blijkt uit het volgende. Een te Rotterdam, wonende schoenmaker kreeg bezoek van een persoon, ge kleed als heer, die hem eene groote bestelling deed, doch voor nadere bespreking was het noo- dig, dat de schoenmaker naar Amsterdam over kwam. Hieraan werd voldaan, en aan het station aldaar werd hij door bedoelden persoon opge wacht, die hein bracht naar een bierhuis. Twee personen zaten aldaar aan een tafeltje om grof geld te spelen, doch hoeveel moeite men ook aanwendde, de schoenmaker had geen lust om aan het spel deel te nemen. Hij kreeg achter docht, en er vielen eenige woorden. Op een gegeven oogenblik was de persoon, die met den schoenmaker onderhandald had, verdwenen. De schoenmaker kon onverrichterzake huiswaarts gaan. Maandag avond wilde te Breda een man, die, naar men zegt, tengevolge der viering van zijn 5Uen verjaardag een weinig opgewonden was, aan den Singel op de stoomtram naar Priusenhage stappen, toen deze reeds in gang was. De conducteur verbood het hem, doch hij sprong nu op den tweeden wagen, viel en geraakte onder de wielen van de volgende wa gens, die hem vreeselijk verminkten. De onge lukkige gaf onmiddellijk den geest. (iV. B. C.) Aan een der politie-bureaux te Rotterdam werd kennis gegeven, dat eene moeder en zoon in hoogst armoedigen en ziekelijken toestand zich bevonden in hunne bovenkamer aan het Spinhuiswater. Bij onderzoek bleek dat personen zich geruimen tijd van de weit hadden afgezonderd en van de door hen bewoont kamer niet afkwamende deur hielden zij stee zorgvuldig gesloten. Zij leefden van eten c hun soms door de buren door eene opening het beschot werd toegestoken. De politie verschafte zich toegang. In h vertrek vond men niets anders als een hoi lorren, waaronder de bewoners, die nageno van kleederen waren ontdaan, sliepen. De kle van hun huid was niet te onderkennen ond de laag vuil die er op lag. Zij waren nageno wezenloos en toonden zich raenschenschuw. Per ziekenwagen werden zij naar het Zieke huis overgebracht. Tegen de boosaardige, en dikwijls epid misch optredende kippen-diphteritis (snot), maal men onlangs op petroleum opmerkzaam, die deze kippenziekte zeer goed gebleken is, en de volgende wijze wordt gebruikt. Met penseel, dat in petroleum gedoopt is, bestrij men den snavel der dieren, en men laat in neusgat ook een druppel vallen. In de met. gevallen zal de eerste aanwending van dit midd voldoende zijn. Wanneer dit niet het geval kan men den volgenden dag de behandelir herhalen. De Rechtbank te Heerenveen heeft gevangenneming gelast van Jan Velt, te Noor wolde, die bij den aanslag op den kasteie Menger het brutaalst optrad en op wien dot e M., uit zelfverdediging, geschoten werd. I beide Bosma's zullen roorloopig op vrije voete blijven, Verder bemerken wij een dichtbegroeid en omrasterd boschachtig gedeelte, waarin fasanten gefokt worden, om eindelijk bij de reeds lang te voren opgemerkte ruïne aan te landen, waar wij verwonderd staan over de bedriegelijke wijze waarop aan het metselwerk den schijn van oud is gegeven. Van deze ruïne, die op een vrij hoogen en dichlbegroeiden heuvel staat, wordt verteld, dat hare fundeering zicli tot op den beganen grond uitstrekt, dit met het oog op den last die het gebouw waarin een reservoir, dienende voer de besproeiing en den toren, waarin een dito voor het verdere wateraanvoer te dragen hebben. Aan liefhebbers van klimmen biedt het pano rama van af het bovenvlak van den toren gezien, ruimschoots vergoeding. Een ondergronds waterkanaal met wellen en Norton pijpen, voorziet door vlietende beekjes in den watervoorraad van den grooten vijver en eenige andere plaatsen. En nu naar het nette gebouw waar de factors staan, die het leeuwenaandeel hebben in de krach ten, welke „Hydepark" met hare 300 H.A. uit gestrektheid in luister en grootheid houden. Ik bedoel hier de twee fraaie compouud stoom machines met twee dynamo's en toebehooren, tot opwekking van electrisch licht voor de algemeene en grandiose verlichting van het landgoed. (Ook de geleiding hiervan is ondergronds aangebracht). Voorts de twee stoompompen, die het water naar de reservoirs op de ruïne persen. De beide stoommachines, elk van 50 P. K. met twee stoomketels, zijn vervaardigd PAARDENFOKKERIJ. Personen, die buiten het Stamboek staan, bewere r< wel eens, dat bet inschrijven van hunne paarden nie geett. Wij moeten toegeven, dat het nog niet di l- voordeelen oplevert, welke na verloop van jaren h :ie geval zullen zijn, wanneer het Stamboek den handi eg diensten zal bewijzen, die wij met zekerheid daarva verwachten. Met een enkel woord willen wij het oogenblikke lijke voordeel voor de fokkerij onder de aandacb der lezeis brengen. Ieder, die eene ingeschreven merrie heeft, zal zekei van den meest geschikten hengst gebruik maken erl terwijl de ondervinding leert, dat veulens afkomsti van paarden, die eene onderscheiding verkregen, meerdere zorg worden opgekweekt, waardoor ni«_ weiuig bijgedragen wordt orn het paardenras te vei beteren. Bovendien is bet geldelijk voordeel voi de eigenaars van ingeschreven merriën direct grooter dan de kosten van het lidmaatschap en der inschrij ving, wanneer gebruik gemaakt wordt van eenei hengst, die een bijdrage of premie door den Stoa beschikbaar gesteld, behaald heeft. Ten einde dit duidelijk te maken laten wij, het reglement op het toekennen van bijdragen et premiën uit de subsidie door den Staat beschikbaai gesteld, ter verbetering der paardenfokkerij in de80 provincie Zeeland, het een en ander hieromtrcni volgen Bij Art. 4, No. 1 worden uitgeloofd vier bijdragen a 1 100 voor lokhengsten van ten minste 2'/i jaar oud en ingevolge Art. 4, No. 4 voor de a.s. Februari- keuring eene premie van f 700 en eene van f 501 voor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde buiten door de „Maatschappij Ijzergieterij de Print van Oranje", terwijl de electrische inrichting is aangebracht onder leiding van de heeren Horrix Vogels fe s Hagü de;e firma's alle eer die hen ruimschoots toekomt. En hiermede gelooven wij eenig, hoewel uiterst zwak denkbeeld gegeven te hebben van de grootsche schepping genaamd „Hydepark." Wij kunnen er nog bijvoegen, dat een dertigtal bedieuden, ongerekend nog het verdere dienst personeel van het landgoed, dat hier en daar verspreid woont. dagelijks om de welvoorzienfi tafels van „Hydepark" gezeten zijn, dat tot gemak, een meesterknecht met de noodige werklieden van de heeren Staal Haalmeijer voortdurend aanwezig is voor toezicht op gebouwen en anders zins, dat terwijl bij de eerste portierswoning, waarvan wij in het begin spraken, een zwaar gesmeed ijzeren hek, rustend op rood graniet, als afsluiting dient, bij de tweede portierswoning een houten hek daarvoor gebezigd wordt, in overeenkomst met den Chaletvorm die aau het keurig huisje gegeven is; daarbij de mededeeling, dat Jhr. van Loon zijn hoofdzetel in Amsterdam hebbende, te Caen in Frankrijk iets dergelijks bezit. Wanneer men nu bedenkt, dat hier op „Hydepark" door kunst alles verkregen is, voelt men respect voor de Nederlandsche industrieën in het bijzonder voor den man, die van zijn schatten een zoo nuttig gebruik weet te maken, tot bevordering van kunst en nijverheid en gesteld algemeen welzijn, kunnen wij er wel bijvoegen. 2 io 22

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 2