li tin aai :e o. 334. Zaterdag 5 December. 1891. J. M. C. POT, Public atiëu. .E FEUILLETON. ST. NI COLAAS. UINNENLAND. Ro Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 8 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan iet bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Thoi.es. AdvertentiSnvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regol meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, 'wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. ILI IT, OC'. Ie Burgemeester van Tholen, gezien de circulaires den heer Commissaris der Koningin in deze pincie van den 24 Mei 1800 en 26 Novera- 1891. waaruit blijkt dal bet herhaaldelijk is rgekomen dat Nederlandsche werklieden, door be lten in de Nieuwsbladen of door daartoe nitge- >rpr den agenten, soms met verstrekking van reisgeld de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van ustrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet roibt kunnen worden, maakt de ingezetenen op- •kzaam dat het geraden is, alvorens op zulke ichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, zelf öf door tusschenkoinst van den Burgemeester I iner woonplaats zich te wenden tot den Neder- 1,, dschen Consul in de streek, waar die ondernemingen bevinden, om inlichtingpn omtrent de vooruit ten in het bekomen van werk, de loonen en de rprijzen der woningen aldaar, iffrt Tiolen, den 2 Dec. 1891. Be Burgemeester van Tholen C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. slefcurgemeester en Wethouders van Tholen zullen op erdag, den 12 Dec. a.s. des middags ten 12 ten raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST. )e voorwaarden der verkoop liggen van af heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des voor- iags van 912 uur. Phoien, den 1 December 1891. lurgeraeester en Wethouders van Tholen brengen evolge art. 1 der verordening op het ophalen van Inis-, straat-, secreetmest en dergelijke dezer gc- II inte, ter kennis van de ingezetenen, dat het ver- n c r van secreetmest in deze maand kan plaats heb- I ba gedurende den nacht Van Woensdag 9 op Donderdag 10, Donderdag 10 op Vrijdag 11 cn Vrijdag 11 op Zaterdag 12 Dec. Tholen, 5 Dec. 1891. Burgemeester en Wethouders van Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. A( Zot Het is misschien niet van algemeene bekend- id, dat de Residentie eene vereeniging rijk is hoewel meer in gesloten kring dan in het snbaar werkzaam, toch even als zoovele aude- i, ook haar goed recht kan doen gelden op n'ge, zij het dan ook geene omvangrijke waar- iring. Deze vereeniging, onder den naam van IJzer- krij VereenigingSamenwerking lot Genoegen", gevestigd aan de meer algemeen bekende laatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje." De eenige maal dat zij de eer genoot, in een zer locale bladen aangehaald te worden geveer 2 jaren geleden geschiedde zulks jeheel onjuist, zoodat eene terechtwijzing ifvan, al komt zij ook een weinig achteraan deze gelegenheid wel op hare plaats kan acht worden. En daarom het volgende. Zij bestaat uit alle technische en administra- ve beambten van bovengenoemde fabriek, heeft Beschermheeren Mr R. J. Graaf Schimmel- nninck van Nijenhuis, Mr. C. J. E. Graaf van W a Sint Nicolaas, niet waar? O, wel hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kin derlijken geest! De Génestet. Niet alle in den loop der tijden ingestelde feestdagen bleven bestendigd. Het verschil in maatschappelijke toestanden zal voornamelijk het zijne daartoe bijgedragen hebben. De volksspelen der Ouden, de tournooien der ridders uit de middeleeuwen, gepaard aan luisterrijke feesten, die dagen achtereen duurden, behooren reeds sedert hing tot de geschiedenis. Onze zeden gewoonten zijn in den loop der tijden te zeer veranderd, om met dergelijke feesten nog vrede te kunnen hebben. Eén feest echter heeft de stormen van den tijd kunnen doorstaan. Het is liet feest, dat wij thans vieren en waarvan wij gerust mogen voorspellen, dat het altijd zal blijven, omdat het op zoo velerlei wijze de deugd der liefde in toepassing doet brengen. Hij, de goede Bisschop, wiens liefde tot de kinderen van geslacht tot geslacht iu de herin nering van ons menschen is bewaard gebleven, is ook thans weer in aantocht, om binnen te gaan in de huizen der rijken en der armen gij, rijkeu, zorgt, dat hij de deur der laatsteu niet voorbijgaat om geen stad of dorp te vergeten. De kleinen zijn niet bang voor hem, al ziet hij er ook wat vreemd en in hun oog te afgemeten deftig uit. Zijn goedig gelaat, de vriendelijke trek om den mond en vooral de wetenschap, dat zooveel goeds en heerlijks van hem komt, stellen hen al aanstonds gerust, want het komt juist zoo uit, als vader heeft gezegdSint Nicolaas is wel een oud, maar daarom een niet minder lief man. Bijlandt en M. Giebert, Commissarissen der Maatschappij, tot Eere-Yoorzitter, de heer J.J. van Coeverden, Directeur, oprichter der Vereeni ging Eereleden: de Ileeren E. C. C. van Coeverden, Onder-Directeur, R. van Diggelen, Hoofdingenieur eu L. C. ten Brummeler, Hoofd- Boekhouder, verder tot Bestuur, de Ileeren Ph. A. Risch, L. Nieuwieller, J. G. A. Lieffering en L. de Knegt, respectievelijk als President, Vice- President, Secretaris en Pen.iingmeester. Door hare aangenomen gewoonte om in stillen eenvoud werkzaam te zijn, kan hier van openbaar making van al hare verrichtingen geen sprake wezen, maar alleen vermeld wqrden, dat daar onder eene goede plaats inneemt, de eigenaardig heid van jaarlijks eene excursie te houden naar een of ander schoon deel van ons aan schoone deelen zoo rijk Vaderland. Zoo ook dit jaar, in het begin van Augustus, toog zij uit en wel naar Driebergen, doordien haar de onderscheiding ten deel viel, van Jonk heer H. M. J. van Loon, op aanvrage, toe stemming te ontvangen tot bezichtiging van zijn landgoed „Hydepark", gelegen tusschen Drie bergen en Doorn. Stellig kan dit eene onderscheiding genoemd worden, daar deze alleen en dat nog wel bij uitzondering, aan corporatiën verleend wordt hetgeen den bezoeker recht duidelijk is, waimcer hij den keurigen aanleg van alles bewondert, Met hoeveel belangstelling vraagt hij naar gedrag en vlijt der kleinen, en wat is hij, ook zonder dat hij omtrent een en ander wordt ingelicht, steeds goed op de hoogte van die zaken 1 Dat geheimzinnige is juist zoo aantrekke lijk voor kinderen. Liedjes worden den goeden Sint toegezongen, klompjes, mandjes overal neer gezet in afwachting van wat hij er in zal brengen. Vroeg uit de veeren, vervuld van blijde ver wachtingen, gaan de kleinen zoeken naar mandje of schot n waarin de Sint hunne geschenken heeft gebracht. En als dan gevonden is wat gezocht werd en stuk 'mor stuk wordt uitgepakt, dan is het een jubelen eu juichen waarbij een gevoelig hart tranen van blijdschap zou kuunen schreien. Wie die oprechte kinderlijke vreugde ziet kan er niet ongevoelig bij blijven en wie denkt daarbij niet onwillekeurig aau die vele kindereu der trmen, in wier hart zelfs op dezen algemeeuen vreugdedag der kinderen, geene vreugde kan worden gewekt, omdat de ouders te ar:n zijn, of omdat andere omstandigheden hen, van de wieg af, ver buiten den kring van liefde en vreugde plaalsen en zij deze misschien nimmer zouden leeren kennen, als er niet gevoelige menschen- harteu werden gevonden, die hen op dezen vreugdedag wilden verrassen, en in hun kinder hart ook eens het kinderlijk gevoel van geluk oproepen. Gelukkig zijn er zoo, en zijn er zoo altijd geweest, en in de laat;te jaren tracht men er zelfs naar, om het aantal kinderen, dat een St. Nicolaasfeestje wordt bereid, steeds grooter te maken. Maar ook zij die de kinderschoenen ontwassen zijn kunnen nog zoo heerlijk genieten, want St. Nicolaas is 'n feest waarin het kind in den mensch weer eens tot zijn volle recht komt, dat wil zeggen, dat de levenslust weer met volle kracht ontwaakt, de schalksche spot den teugel die door eene ruimere openstelling licht gepro faneerd kan worden. En nu ter zake. Met den trein van 8 uur uit Den Haag vertrokken, werd onze Vereeniging na eene schoone wandeling \an het station ZeistDrie bergen naar „Hydepark", aldaar aan 'net eerste hek, waarbij eene portierswoning die aan eene sierlijke villa in beknopt formaat doet denken, door de heeren Staal Haalmeijer ontvangen. Wanneer de lezer hier vraagt wat hij met genoemde namen te maken heeft, toont hij daar mede weinig of niets van „Hydepark ooit gehoord te hebben en komt zoo doende in de afdeeling onwetende lezers, die wij misschien juist zullen noodig hebben, wil hetgeen hier volgt eenige kans hebben van met belangstelling gevolgd te worden. Men wete dan dat genoemde heeren, make laars en aannemers, met de hulp van den archi tect J. N. Landré, allen te Amsterdam in de j-tren 1885 tot en met 1888— Hydepark" gemaakt Rebben tot datgene wat het nu is, namelijk een landgoed waarvan de weerga zelfs in Engeland, bij uitstek het land van grootsche bezittingen, slechts scbaarsch zal gevonden worden. Een brecde laan en rijpad volgend, langs fraaie beplantingen en een uitgestrekten vijver gaande waarin forellen uit Duitschlaud aan gebracht valt ons weldra het indrukwekkend viert, en alle zwartgallige gedachten wijken. Waar op eiken anderen tijd de plaagzucht, het vernuft zich bescheiden in toom houdt, daar zend zij nu, gestempeld met het merk van den achtenswaardigen Sint, hare producten lier- en derwaarts en niemand die er den ouden vriend een verwijt van maakt; integendeel ieder is hem genegen, juist om ziju goedhartige gezindheid en fle wijze waarop hij de gezelligheid weet aan te wakkeren. Bij kon. besluit is aan den heer A. J. Bierens op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van St. Annaland, en aan Mr. L. A. Bybau, met iugang van 15 Dec., als kauton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Goes, en benoemd als zoodanig de heer G. H. van der Meer Mohr te Goes. Mej. Gelderblom te Poortvliet is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Cortgene. Van de redevoeringen, bij het algemeen begrootings- debat in de Tweede Kamer uitgesproken, zijn onge twijfeld die van de Regeering zelve verreweg de belangrijkste. Vijf der acht Ministers voerden op één dag het woord, en wat zij zeiden wekte zoo algemeen het vertrouwen, dat men niet behoeft te twijfelen of de geheele Kamer is op het oogenblik hartelijk genegen de Regecring te steunen. Of zij dat blijven zal, als eenmaal de M:nisters aan het werk gaai. zal moeten blijken, want men vergetc niet, dat de Regce- ring tot heden, de begrootingen uitgezonderd, slechts beloften aflegde, en dat de vraagstukken, die zij op te lossen heeft, hoogst ingewikkeld en lastig zijn. Juist over die allermoeilijkste vraagstukken: kies recht, bclastingverbetering, defensicregclmg, de sociale kwestie en scheiding van Kerk en Staat, hebben de Ministers over het algemeen welsprekend, kernachtig en hier en daar vrij beslist het woord gevoerd, en dat de Kamer gelooide, wat zij beloofden, werd op het schitterendst bewezen door de verwerping der in Renaissance stijl opgetrokken hoofdgebouw in het oog, terwijl de uit den watertoren wappe rende driekleur ons herinnert, dat Mevrouw van Loon aanwezig is. Voor ons evenwel geen beletsel en wij gaan eenige treden op, die ons op een rondom het gebouw gelegen terras brengen, geheel gebouwd vnn Noordsch graniet en aangelegd met de heerlijkste bloemperken. De lengte van den voorgevel van het gebouw (42 Meter), wordt door de vele terugsprongen die hij maakt gebroken, terwijl de vele veranda's en balcons, mozaikwerken en balustraden hel geheel een ongemeen bcallig uitzicht verleenen. In de vestibule gekomen, zien wij deze ver sierd met gepolijst granieten borstwering, mozaik- vloer, wit marmeren beeldgroepen, schilderwerk enz.Hier zij vermeld, dat verschillende fraaie marmersoorten in het geheele gebouw rijk en afwisselend zijn toegepast. Langs de wanden van het trapportaal, met den trap opgaande, is schilderwerk aangebracht, voorstellende de vier jaargetijden, terwijl twaalf vrouwenfiguren de e^enzoovele maanden van het jaar weergeven, alles keurig uitgevoerd. Om nu hier eene beschrijving te geven van de kunstschatten, die verder in salons en op andere plaatsen te zien zijn, is ons eenvoudig onmogelijk. Het zij voldoende dat gewezen wordt op de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1