IIIN N E N L A N D. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w s. zomer en het zoo nadeelig ontkiemen der aard appels heeft niet plaats. Ten slotte wijzen wij er op, dat bij buiten gewoon strenge winters, zooals den winter van 1890/91, de aardappels het best tegen vervriezen bewaard worden door over den goed bedekten mijt water te werpen en zoodra dit bevroren is van nieuws weer, zoodat zich een ijskort erop vormt. lJs toch is een zeer slechte warmte geleider. Ldbiokr. N. Gr. Cl. De heer Mr. L A. Bijbau, burgemeester van Colijnsplaat, enz. is benoemd tot secretaris der gemeente Delft. IERSEKE. De heer J. de Koning alhier heeft te Middelburg met goed gevolg examen afgelegd in de vrije en ordeoefeningen gymnastiek. De gemeente-vroedvrouw Mejuffr. Lent, geb. Strandberg, heeft hare benoeming te Barne- veld aangenomen. OESTERS. Het ocstervervoer neemt zachtjes aan toe en er wordt een flinke prijs gehandhaafd: le soort 70 tot S0, 2e soort 40 tot 50 gld. Voor den werkman is de tijd op 't oogenblik gunstig, want het vervoer der aangeslagen pannen naar haar winterkwartier, alsmede het mosselzaad vragen alle beschikbare handen. Daar komt nog bij, dat vele pannen, die zoo slecht aangeslagen zijn, dat zij geen puthuur kunnen opbrengen, nu, in plaats van in 't voorjaar, worden afgestoken tegelijk met het inklassen op het steiger. Dc uitvoer van mossels naar het buitenland is in vollen gang, alhoewel de buitenlandsche markt zeer laag noteert, ook weer door den overgrooten aanvoer van prima kwaliteit mosselen. STAVENISSE. Blijkens ontvangen officieele mededeeling zal de Commissaris der Koningin in deze provincie aanstaanden "Woensdagmorgen een bezoek brengen aan deze gemeente. Bij de alhier gehouden stemming voor 3 notabelen der Ned. Ilerv. Kerk zijn herkozen de h.h. J. de Visser en A. E. llanssens, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. N. Brood man, gekozen werd de heer C. Broodman. In het algemeen Politieblad wordt opspo ring en aanhouding verzocht van Henri Marinus Janssen, vroeger winkelier en stalhouder te Bergen op Zoom, thans voortvluchtig. Hij werd in Augustus jl. veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf wegens bedreiging met moord en mishandeling. Te Rozendaal hebben de slagers het vleesch 7'/i cent per pond afgeslagen. Twaalf uren heeft de klok! Wat is dat!!! Angst en ontzetting spiegelen zich af op 't gelaat van den ouden, trouwen klepperman te Udcn. 't Is niet pluis in de nieuwe kerk alhier. Klop! klop! klinkt het duidelijk hoorbaar, zeker dieven in de kerk. De koster wordt gehaald, de politie ontboden, die met geladen karabijn het kerk gebouw betreedt; doch geen menschelijk wezen is te zien. Klop! klop! vangt het opnieuw aan. Allo hoeken worden doorzocht, doch te vergeefs. En als om de spot te drijven met den wakkeren oude, blijft het voortkloppen en hameren tot aan den morgen, toen men tot de ontdekking kwam, dat twee in deu toren loszittende, door den wind bewogen planken, hem deze minder aan gename nachtelijke poets hadden gespeeld. Te Steenbergen was Maandagavond de toeloop naar het spel van den heer Spriet zoo groot, dat de vloer, waarop velen stonden om binnengelaten te worden, inzakte en verscheidene personen, waaronder ook Mej. Spriet, op en over elkander op den grond terecht kwamen. Voor zoover bekend is hebben slechts enkele bezoekers zich bezeerd, en kwamen de meesten met den schrik vrij. De campagne aan de drie suikerfabrieken te Bergen-op-Zooin, van de firma's Laane, Rogier, Daverveldt Co, en Verlinden Co., benevens die van de naamlooze vennootschap „Suiker fabriek BredaBergen-op-Zoom," is geopend. Zondag is te Zutphen gedurende de oefe ningen van het Leger des Heils eene vrouw, die met haar man was toegetreden, plotseling krankzinnig geworden. Zij lijdt aan godsdienstwaanzin en is in het krankzinnigengesticht te Zutphen opgenomen. Aan de N. R. Cl. wordt bericht dat de eisch van deu Heer Carré tegen het Duitsck spoorwegbestuur eene schadevergoeding van 1,500,000 Mark 900.000) betreft. Te Breda stapte Zondagavond een jong caodidaat-notaris uit Zundert uit den tram en had daarbij het ongeluk op den voet te trappen van een daarbij staanden voerraanszoon uit Prinsen- hage. Hoewel hij verschooning vroeg, gaf deze hem onverhoeds twee messteken in de borst, waardoor hij thans in hopeloozen toestand ver keert. De dader is gevat. In Beieren wordt tot dusverre voor het sluiten van een huwelijk de vergunning vereischt van het bestuur der gemeente, waartoe de be trokken personen bchooren. Die wetsbepaling, gemaakt met het doel, den armlastigen te beletten gezinnen te vormen en zoo de gemeentekas nog meer te bezwaren, maakt het aantal onwettige verhoudingen in Beieren zeer groot, en er werd reeds herhaaldelijk op e^n wijziging van de wet in dit opzicht aangedrongen. Thans is die aanstaande. De Regeering heeft een herziening van de wet op het huwelijk aan gekondigd, waarbij èn voor de belangen der armen èn voor die van de gemeentekas gezorgd wordt. Een lid van een Amerikaansche wielrij dersclub hield een verloting van een kostbaar rijwiel. Onder de koopers was ook een klerk, die tijdens de trekking niet tegenwoordig was. Zijn lot, waarvoor hij 2 dollar betaald had, trok den prijs. Eenige uren na de trekking komt een kennis zijn kantoor biuuen en vraagt of hij liet lot wil verkoopen, en wat het moet kosten; 8 dollar zegt de ander. De koop wordt gesloten, en als de slimme gast het lot in han den heeft, zegt hij zegenvierend„Dit lot heeft den prijs". „Zeker", zegt de klerk, „ik heb juist de machine in ontvangst genomen." De bedrogen slimmert is nog steeds bezig het stilzwijgen van vrienden en kennissen te koo- pen. (Ned. Sport.) OPENBARE RAADSVERGADERING gehouden te Tholen ojj Maandag 12 Oct. Ib91. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens tot de behandeling der ingekomen stukken over te gaan deelt de voorz. inede dat door hem is ontvangen een schrijven, inhoudende kennisgeving dat Z. Ex. de Commissaris der Koningin in Zeeland, op Dinsdag '20 October a.s. deze gemeente zal bezoeken. Ingekomen: le. Van do commissie der Maatsch. van Weldadigheid een ex. van het jaarverslag over 1890, met begeleidend schrijven, inhoudende o. m. dankbetuiging, ook aan hen die het gemeentebestuur ter zijde stonden, voor de genomen moeite bij de collecte, te» behoeve dezer instelling gehouden. 2e. Ken request van den gemeente-ontvanger, waarin deze wijst op een raadsbesluit dd. 28 Mei 1884, waarbij zijn salaris met f 100 werd verhoogd, welk besluit echter niet in werking is getreden om reden hh. Gedeputeerde Staten er hunne goedkeuring niet aan konden hechten, daar de inkoinsien der gemeente niet in evenredigheid waren met deze verhoogde jaarwedde. Volgens de inkomsten stond Tholen toen ter tijde in de 5e klasse, doch behoort thans door vermeerdering, (rcq. bewijst dit met do cijfers) tot de 6e kl., waardoor liet bezwaar van hh. Ged. Staten is opgeheven reden waarom hij verzoekt de gemeente Tholen van de 5e naar de 6e klasse over te brengen en zijn jaarwedde van f500 op f600 te stellen. De voorz. meent dat req. aanspraak op de gevraagde verhooging heeft, waarmede de hh. Wagtlio en Boom zich kunnen vereenigen. Ook de heer Fan Gorsel zal er zijn stem aan geven, te meer daar req., zich beroepende op een reeds vroeger genomen besluit, steeds met ijver en nauwgezetheid zijne betrekking heeft vervuld. Met algem. stemmen wordt daarop besloten, den gem.-ontvanger, behoudens nadere goedkeuring van hh. Ged. Staten, de gevraagde verhooging toe te staan. 3e. Eenige missives van hh. Ged. Staten (goed keuring raadsbesl. tot onderh. verpachting van ge meentegrond en kennisgeving dat de begrooting van het '2e bat. rustende schutterij bedraagt 1 250 en het aandeel voor Tholen is f 22,76). 'le. Van Ged. Staten besluit vastst. der gem.- rekening over 1890, met enkele opmerkingen en vast gesteld in ontvang op f28388,4, uitgaaf f 25720,17, goed slot alzoo f 2668.31. 5e. Proces-\erb. van kasopneming over het 3e kwartaal '91, door B. en W. bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was en ook moest zijn f 5593,05. 6e. Een request van het bestuur van het fanfaren- gezelschap „Concordia", met overlegging van afschrift der rekening over 1890, een nadeelig slot aanwijzende van f 28,56. Daar bovendien twee nieuwe instru menten moesten aangekocht worden en bet renteloos voorschot nog niet is afgelost, vraagt het bestuur ook voor 1892 eene bijdrage ad f 50 uit de gemeentekas. Met algem. stemmen voor. 7e. Een request van J. van Sorge en J. van den Berge, beiden tuiniers, inhoudende verzoek om de gevallen bladeren in de gem.-wandeling, van den molen van Van de Velde tot aan den steenen beer, voor een te bepalen som te mogen verzamelen tot dekking van planten. De voorz. zegt dat req., die reeds meermalen een dergelijk verzoek inzonden, uit het oog schijnen te verliezen dat de gevallen bladeren, van de paden op de perken gebracht, voor mest dienen en zal er ook nu zijn stem niet aan geven. De heer Boom is niet tegen inwilliging. Req. zullen van gedachte zijn dat de bladeren geen nut voor de gemeente hebben, te meer daar een groot deel verwaait. Enkele gemeenten geven ze cadeau. De heer Wagtlio is het met den voorz. eens, wat het nut der bemesting aangaat, maar, indien de in komsten der gemeente, hoe gering ook, door verkoop, bijv. elk jaar voor een gedeelte, konden vermeerderd worden, zou hij er voor zijn. De voorz. kan niet met den heer Wagtlio meegaan. De bladeren doen meer nut als mest dan de kleine som, die door verkoop in de gemeentekas zou vloeien. De heer Christiaanse beweert dat een groot deel der bladeren bij westen wind of storm verloren gaat en in slooten en in de vest terecht komt, waar ze geen nut doen en is er daarom voor om het verzoek toe te staan. De voorz. wil gelooven dat heerschende winden van invloed eyn op het wegwaaien, maar vreest ook voor benadeeling door het weghalen tusscbcn het houtgewashij blijft er bij dal het beter is geen bladeren weg te ruimen en den opzichter der Wande ling te belasten met de zorg voor bet zoo min mogelijk wegwaaien der bladeren. in stemming gebracht, wordt met 5 tegen 2 st. besloten, afwijzend op het request te beschikken; vóór stemden de hh. Boom en Christiaanse. Na uitgebracht rapport der commissie, wordt de begrooting over 1892, behoudens eenige door de commissie aangebrachte wijzigingen, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 28385,975. Evenzoo de begrootingen van het weezen- en het algcin. armbestuur. Met algem. steramen wordt daarna aan het weezen- armbestuur voor 1892, eene subsidie ad f 800 en aan het algem. arinbest. eene ad f 650 toegestaan. Het supplet. kohier hoofd, omslag, door B. en W. aangeboden, wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de hh. Fan Buren, Boom en Christiaanse. Het suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld. Een concept-reglement van politie, door de comin. overgelegd, zal, na by de leden te zijn rondgezonden, in behandeling worden genomen. Eenige af- en overschrijvingen op de begrooting 1891 worden goedgekeurd en tot wijziging dezer begrooting besloten. Daarna wordt de openb. vergadering gesloten en gaat in geheime zitting over ter behandeling van bezwaarschriften hoofd, omslag en een request van den heer W. P. van West in zake de schoolgeld heffing. Na heropening voor het publiek wordt besloten: le. Abr. v. d. Zande, Dz. van de 3e naar de 2e kl., de wed. HendrikseEist van de 9o naar de 2e kl. en H. Korstanje van de 9e naar de 7e kl. in den hoofd, omslag terug te brengen2e. Ingevolge het request van den heer Van West, behoudens goed keuring van hooger hand, het besluit tot heffing van schoolgelden voor de vakken Fransch, teekenen en gymnastiek te wijzigen. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorz. de vergadering. GEMEENTERAADSFERG ADERING te Ierseke op Donderdag 15 Oct., des avonds te 6 v. Voorz. de Burgemeester. Afwezig de lieer Sauer, tegenwoordig 9 leden. De notulen der vorige verg. ongewijzigd goed gekeurd. Eenige ingek. stukken en Pr. BI. voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen van Ged. St.le goedk. van een raadsbesl. tot af- en overschrijving op de gem. begrooting 1891 en 2e goedk. der gemeente rekening 1890 in ontvang f 27492,18, in uitgaaf f25707,925, goed slot f 1784,255. Ingekomen een verzoek van vele bewoners der Schottestraten om den toegangsweg der Nieuwe Kerkstraat te verbeteren, hetzij door opgrinting, hetzij door een steenen voetpad. B. en W. stellen voor in afwachting van nadere beschikking voorloopig den toegangsweg te, verbeteren met pannestukken en zand. De heer Cupéry acht dit niet voldoende, doch de voorz. antwoordt dat de middelen eene afdoende verbetering niet toestaan, waarom B. en W. voor loopig op genoemde wijze van hun goeden wil willen doen blijken. De heer Klos wenscht toch liever grint te gebruiken. De heer Siuke zegt, dat bij de begrooting gerekend is op vernieuwing van »/3 der Dam straat. Met de uitkomende keien kan dan de bedoelde weg bestraat worden, en als dit ge schiedt wordt vanzelf het nu aan te brengen materieel waardeloos, waarom hij het duurdere grint liever niet gebruiken wil. De heer Cupéry stelt zich daarmee tevreden, doch de heer Klos blijft voor grint pleiten. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 1 st. aangenomen. Teruggekomen de rekening van het Burg. Armbestuur met begeleidend rapport van de commissie van onderzoek. Dit houdt in goed keuring zonder aanmerkingen. Aangenomen met algemeene stemmen. Ingekomen verzoek van mejuffr. Van Lent geb. Strandberg om eervol ontslag tegen 1 Jan. als gemeentevroedvrouw, wegens hare benoeming te Barneveld. Toegestaan met alg. st. Er zu sollicitanten worden opgeroepen tegen hetzel salaris. Ingek. circulaire bevattende de oninbare po: van de grond- en personeele belasting dienst 1S88 en 1888/9. Voor Ierseke bedraagt aandeel fl5,22s in de grond- en f 136,85 de pers. belasting. Met het oog daarop stellen B en W. e wijziging der begrooting voor, welke met alg wordt goedgekeurd. Verder ingekomen de begrooting van het i Armbest. en die der gemeente. De laatste wc ter visie gelegd, de eerste in handen gesteld eene commissie, bestaande uit de h.h. Cupt Van Harmeien en Sauer. De vz. herinnert, dat tegen 1 Jan. een onc wijzer-plaatsvervangend hoofd op school 1 ra worden aangesteld. B. en W. wenschen di salaris bepaald te zien op f 625, zijnde het sali van 3 andere, gewone onderwijzers. De heer Cupéry acht dit te weinig, meent, dat het voor zulk een onderwijzer kv send moet zijn gelijk te staan met anc onderwijzers, boven welke hij, gelijk men i verwachten, in kennis zal uitsteken. Ook er zulke onderwijzers niet zoo heel veel. stelt voor f 650 uit te loven. De vz. wil voorstel in rondvraag brengen, maar de h Van Oeveren meent dat het voorst, van B. W. den voorrang heeft. Voort3 bestrijdt hij gevoelen van den heer Cupéry. Die 3 om wijzers van f 625 zijn aangesteld in een tijd t er gebrek was, en daarom ligt er niets stuite in voor den nieuwen titularis om met hen ge te staan. De Raad kan niet helpen, dat er zu wanverhoudingen bestaan. De heer Siuke sluit zich daarbij aan. Als 3 onderwijzers dat hooge salaris niet haddj zouden B. en W. voor den te benoeraene ra f 600 hebben voorgesteld. De heer Joos Sandee bepleit de wenschel heid, dat de nieuwe onderwijzer tevens bevot zal zijn tot het geven van onderwijs in vreeu talen, Engelsch of Duitsch. Laten de fiuant niet toe daarnaar te verhoogen, dan kon ti bij de oproeping gewezen worden op de geleg heid voor privaatlessen, en dat aan bezitters i acten voor talen den voorrang zal gegei worden. Na discussie wordt deze wenk aan en W. aanbevolen, en hun voorstel, 't salaris f 625 te bepalen, met 8 tegen 1 st. aangenom De heer Van Harmeien wil aan het bi der bedoelde acte of acten een gratificatie v binden, doch dit wordt verworpen met 7 tegen 2 De heer Cupéry wenscht nog de sollicitan op proef te laten werken, doch dit wordt cl den vz. en den heer Sinke op verschillei gronden bestreden en onnoodig geacht. Nu komt in behandeling een voorstel van en W. om aan de veldwachters Koster Nieuwenhuize een gratificatie van f 5 toe staan wegens buitengewone diensten gedurei de kermis. De heer Sinke zegt, dat hij betreffende voorstel in de verg. van B. en W. door afi zigheid van zijn collega wethouder overstei was, daarom neemt hij nu deze gelegenheid baat om openlijk zijn leedwezen te betuigen, i ook niet de veldwachter Bles, die zich stee door ijver en uitstekend gedrag onderscheid heeft, voor deze gratificatie in aanmerking kot Wel heeft deze wegens schorsing op voord rat van het hoofd der politie, welke voordracht zeer afkeurt en betreurt, gedurende de 2 drt ste kermisdagen niet kunnen surveilleeren, ra desniettemin stelt hij voor ook aan Bles de toe te kennen. De Vz. meent dat er van een gratifiiai geen sprake kan zijn, waar geen diensten verve zijn, waartegen de heer Sinke inbrengt, dat fi toch de eerste dagen gediend heeft. Het va stel Sinke wordt met 8 tegen 1 st. aan; nomen. Verder doet het den h. Sinke zeer leed, 1 Bles wegens zijn schorsing een week traktera-r moet missen. Daaraan is, waar Z. E. de Com d. Kon. vonnis geveld heeft, natuurlijk niets veranderen, maar daarom stelt hij ook voor 8 Bles boven de gratificatie nog f 10 toe te ken ra omdat hij tijdens de ziekte van zijn colle Koster 7 weken alleen dienst gedaan het (Applaus van het publiek). De h. Van Oeveren sluit zich daarbij aan ook de Vz. keurt dit goed, maar dat Bles t onrechte gestraft is daartegen protesteert de Daarover wordt verder gediscussieerd, maar h. Van Oeveren blijft het betreuren, dat de 1 de gemeenteambtenaren bemoeilijkt. Uit is c gebleken door zijne weigering van verlof aan gemeentegeneesheer. De Vz. zegt, dat hij dit geweigerd heeft, o dat die geneesheer een plaatsvervanger noemt welke slechts semi-arts was en deze, volgens gewonnen advies van den Insp. v. h. Gene

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 2