BINNEN LAND. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w 8. zinnen of personen moet onderstand verleend worden, die verdienen geholpen te wordenmaar die hulp moet duurzaam zijn en meer dan een aalmoes: ze moet den toestand van den aanvrager ook op den duur kunneu verbeteren. Voor niets vreest de vereeniging meer dan voor het geregeld ondersteunen met kleine giften, waarop de armen rekenen, waardoor hun werkzaamheid verlamd, hun gevoel van persoonlijke verantwoordelijkheid gedoofd wordt. Alles wat het bewustzijn in den raensch, dat hij verantwoordelijk is voor zijn eigen bestaan, kan verzwakken, veroordeelt zij. Volkomen beaamt dr. Meijboom de waarheid van hetgeen is gezegd in de proclamatie in 1883 door het toen te Utrecht belegde congres voor armenzorg aan Nederland gerichtDe particuliere armenzorg moet zich beperken tot personendie zoodanige voorzorgsmaatregelen hebben genomen als men met inachtneming van hun ontwikkeling en van den kring waarin zij zich bewegenmag eischen. betrokken zijn, een adres uit te lokken van zijdelings belanghebbenden, waarin aan den Miuister verzocht wordt alle middelen in ern stige overweging te nemen, die de pachters tijdelijk kunnen helpen en liet voortbestaan en den bloei der oesterteelt kunneu bevorderen. Voor het le gedeelte notariëel staatsexamen, te 's Hage gehouden, is geslaagd de heer S. Posthumus, van Tholen. Met ingang van Vrijdag 21 Augustus is het nieuwe ministerie samengesteld als volgt: Buitenlandsche Zaken: Mr. G. vau Tienhoven. Justitie: Mr. H. J. Smidt. Binnenlandsche Zaken: Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Marine: J. C. Jansen, (Hoofdingenieur der Marine). Financiën: Mr. N. G. Pierson. Oorlog: A. L. W. Seijffardt. Waterstaat: C. Lely, (Chef van het technisch onderzoek voor de Zuiderzee). Koloniën: Mr. W. K. Baron van Dedem. Heden Vrijdag 's middags 12 uur, had op het Loo de eedsaflegging plaats. IERSEKE. Verleden week Vrijdag vertrok van hier weder een gezin naar Noord-Amerika. De heer Hubert van Assenraad, arts te Brakel, heeft van het voornemen om zich hier als geneesheer te vestigen, afgezien. OESTERS. De broedaanslag blijkt meer en meer beneden het middelmatige te zullen blijven, hoewel hij noo- niet geheel als geëindigd kan worden be schouwd, en men soms nog eenige vermeerde ring van broodjes meent waar te nemen. Hier mede is voor velen, vooral voo>- den werkman, een laatste sprankje van hoop verdwenen. Zij die gemiddeld 20 broedjes per pan kun- nen berekenen, zijn verreweg de mee-t bevoor rechten. Millioenen pannen zullen echter niet eens waard zijn afgestoken te worden. Vele pachters van oesterbanken in de Schelde en Zeeuwsche Stroomen vergaderden hier heden namiddag en kwamen tot het besluit, zich tot den Minister te wenden om hulp in hunne moeilijke omstandigheden te vragen. Vooral wordt in het adres, dat tijdens de ver gadering werd vastgesteld, gewezen op de on mogelijkheid voor menigeen om op 1 Sept. hun pacht te betalen, daar zij na den winter wel veel uitgaven, maar geen inkomsten gehad heb ben. Was de Minister overtuigd, dat het hun hoogst bezwaarlijk zou vallen op 1 Mei aan hunne verplichtingen te voldoen, op 1 Sept. zal dit nog moeilijker zijn. Voorts werd overwogen en besloten in de gemeenten, die het meest bij de oestercultuur ontbijt een gesprek gevoerd was, welks inhoud vrij belangrijk moest geweest zijn en niet tot te vredenheid van den ouden heer was afgeloopen. Iets dergelijks had Victor nog nooit beleefd, waarom het hem zeer vreemd voorkwam. De vader was dan ook blijkbaar niet op zijn gemak. Hij blies geduchte rookwolken uit zijne pijp en keek nu eens boos, dan weder eenigszins goed moedig zijne dochter aan. Eindelijk stond hij op, nam afscheid, doch bleef, eer hij de kamer verliet, nog eerst achter de stoel van Suzanne staan, streek met zijne groote bruine hand over haar hoofd en zeide op goedaardig brom menden toon: „gij zijt toch een eigenzinnig kind!" toen verliet hij met groote stappen het vertrek. Om Suzanue's lippen speelde een glimlach toen zij hem nakeek. Victor voelde zich ook wel eenigszins beklemd, maar deed toch alsof hij niets had gemerkt en zeide tot haar: „gij wilt toch zeker wel op zoo'n schoonen zomermorgen als het nu is met mij eene wandeling doen, Suzan ne? Wij zijn met ons beiden nog niet eene en kele maal de wegen langs gegaan, die wij als kinderen zoo dikwijls te zamen betreden hebben." In de algeineene vergadering van aandeel houders in de Nederlamlsche maatschappij voor kunstmatige oesterteelt"19 dezer te Amsterdam gehouden, waren vertegenwoordigd 1763 aan- deelen, uitbrengende 287 stemmen. L)oor de directie werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar en geconstateerd dat ten gevolge van den ongunstigen zomer in 1890 en de strenge vorst in den winter van 1890/91 er belangrijke schade was toegebracht zoowel aan de jonge oesters als aan die welke voor dadelijke aflevering in aanmerking kwamen. Het aantal verkochte oesters bedroeg 3,714-,000 stuks tot gemiddeld f47,40 per 1000 stuks. De directie gaf te kennen, dat de aanzienlijke sterfte in den oestervoorraad in de naaste toe komst geene gunstige uitkomsten mogelijk maakt, doch aarzelde niet als hare overtuiging uit te spreken, dat de toekomst der Mij. daardoor in geenen deele hopeloos is. In de plaats van den directeur jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, die wegens gevorderden leeftijd de leiding eener zaak van dergelijkeu omvang als de onderhavige aan jongere krach ten meende te moeten overlaten, werd benoemd de heer J. J. Ochtman te Goes. N. R. Cl. ST. MAARTENSDIJK. Zekere vrou.v G. uit de gemeente P. maakte bij haar oom C. G. al hier, door mooie praatjes f 25 los, onder voorgeven dadelijk te zullen terugkomen met een biljet van f 100, dat elders gedeponeerd was. De vrouw kwam niet terug; C. G. ging daarop naar P. en kon nog f10. beet krijgen; het overige was reeds verteerd. Door de politie is procesverbaal opgemaakt het ontbrekende geld is thans teruggegeven, waarom C. G. de zaak gaarne zou laten rusten. De besmettelijke vlekziekte heerscht alhier in hevige mate. Tot heden zijn 135 gevallen aangegeven, waarvan reeds ruim 70 zijn gestorven. OUD-VOSMEER. Bij het deze werk gehouden examen voor hoofdonderwijzer te Breda slaagde de heer A. Koolaard. Door den Gemeenteraad is besloten sollici tanten op te roepen naar de betrekking van vroed vrouw in deze gemeente. Op onrustbarende wijze breidt zich de vlek ziekte in deze gemeente uit. In de afgeloopen week stierven bij één landbouwer vijf varkens aan deze ziekte. POORTVLIET. Den 20 Juli 1.1. werd in deze gemeente de eerste aangifte gedaan van vlekziekte. Sedert zijn 163 varkens door die ziekte aange tast, waarvan 76 stierven en 29 werden geslacht. THOLEN. Aan den Vlietepolder in Noord- Beveland, waaraan tegenwoordig omvangrijke buitengewone werken in uitvoering zijn, is als adsistent-waterbouwkundige geplaatst de heer F. C. Hollestelle, van Tholen. Heden had in de zaal van „Non Semper" de jaarlijksche tentoonstelling plaats van bloemen en planten, uitgereikt doordeVereeniging „Floralia" alhier. Dit jaar waren 532 plantje» aan 61 personen ver strekt, waarvan er door 44 kweekers 374 ter mede dinging naar de uitgeloofde prijzen waren ingezonden. Door den tuinman J. van Sorge was de zaal ook nu weder smaakvol versierd met bloemen en planten, daartoe bereidwillig afgestaan door Dr. Boom en den Weleerw. heer Voortman, pastoor bij de R. C. gemeente alhier. Over 't algemeen zagen de bloemen er keurig uit en gaven de inzendingen blijk van de goede zorgen en de inspanning aan de opkweeking ten koste gelegd. Enke len hadden getracht de jury te verschalken, althans een paar plantjes droegen duidelijke kenmerken, in de potjes hun wasdom niet te hebben verkregen. Deze behoorden natuurlijk niet onder de prijswinners. Des avonds had, opgeluisterd door muziek van „Concordia", de uitreiking der prijzen plaats, waarbij de voorzitter van „Floralia", de heer A. J. de Wit Anüriessen, eene toespraak hield. Prijzen in voorwerpen werden behaald door Jacob Qtiist, phz. le prijs, een bloempotM. Beve lander 2e prijs, een boodschapmandW. Kamhoot 3e prijs, een portret-album Adriana Eist 4e prijs, een pot inet bloemen C. van den Broeke 5e prijs, een étagèreO. de Haan 6e prijs, presenteerblad. Prijzen in geldswaarde doorJac. Vercouteren, f 2.50 Wed. heupen, f2; P. Quist, Phz. f 1.50 en P. van Eekelen t 1. Bovendien waren door den heer De Wit Andriessen 66 plantjes ter kweeking uitgereikt aan 11 personen, waarvan er 8 inleverden. De eerste prys hiervan, 6 kopjes en schoteltjes, werd behaald door C. van Dalen, de 2e prijs, 6 borden, door de Wed. Sakko, de 3e prijs, een melkkan, door de Wed. Ouke en de 4e prijs, 6 borden, door de Wed. Singerling. Toen hij bemerkte, dat zij aarzelde en half ver schrikt door dit voorstel zich gereed maakte om een weigerend antwoord te geven, voegde hij er dringend aan toe„neen, neen, kom nu niet met je huishoudelijke plichten te voorschijnWan neer oom je met je onontbeerlijkheid plaagt, noemt gij dat altijd laster: toou nu dat het wel eens een ochtend zonder u gaan kan." Onder zijn sproken had zij hare zelfbeheer- sching teruggekregen, knikte hem met een stil lachje toe en zeide„ik zal je vergezellen, binnen een kwartier ben ik terug en bereid om met je mee te gaan." Zoo geschiedde het ook. Nauwe lijks had hij zijn ontbijt ten einde gebracht, of zij stond reeds voor hem. Haar schort, die anders onafscheidelijk van haar scheen, had zij afgelegd en een stroohoed met breeden rand opgezet. Ten gevolge van de haast waarmede zij nog in aller ijl de noodige bevelen gegeven, en zelve het een en ander in de huishouding nog verricht had, gloei den hare wangen; Victor merkte op dat zij er aantrekkelijker dUtn ooit te voren uitzag. Wordt vervolgd. onder toezicht zijn, dat men ook bijna vi kan zeggen, dat ze gezond bleven. LANDBOUW. Nu ten gevolge van de vele en aanhoudende regens de zoo zeer gevreesde aardappelenziekte iu verschillende streken onrustbarende afmetin gen begint aan te nemen, kan het misschien voor vele landbouwers van belang zijn te weten, dat men de door de ziekte aangetaste knollen voor het gebruik van ziju vee kan bewaren en zoo de schade voor een groot gedeelte opheffen. Men grave daartoe zijne aardappels uit den grond, de door de ziekte merkbaar aangetaste, (niet, die reeds tot verrotting zijn overgegaan) worden af zonderlijk verzameld, gewasschen en gaar gekookt, waarna ze, 11a eerst stuk gestooten te zijn in tonnen of vaten, zoo vast mogelijk worden ge stampt, opdat de lucht er zooveel mogelijk uit gedreven worde. Op elke ingestampte laag, ter dikte van ongeveer 1 decimeter, wordt een weinig zout gestrooid en eindelijk de op deze wijze gevulde ton zooveel mogelijk luchtdicht gesloten. Dit kan men b. v. bewerkstelligen door op den deksel een laag klei of leem, die eerst tot een brij gemengd is, aan te brengen. De op deze wijze ingemaakte aardappelen wor den door de dieren gedurende den geheelen herfst en winter met graagte gegeten en zijn on schadelijk voor de gezondheid, wat niet beweerd kan worden, wanneer men ze rauw aan het vee voedert. Ernstig dient voor dit laatste gewaar schuwd. Gevaarlijke ziekten bij het dier kunnen er het gevolg van zijn. De moeite, aan het gaar koken verbonden, wordt alzoo ruim beloond; te meer nog, daar men bovendien voorkomt, dat cr dikwijls aanzienlijke hoeveelheden, tot groote schade van den landman, totaal verrotteu. Yan hoeveel belang het is, rundvee regel matig te reinigen, is door eene belangwekkende proef aangetoond. Eene melkkoe werd dagelijks geroskamd en geborsteld. Men staakte het reini gen veertien dagen achtereen en gedurende dien tijd gaf de koe elf liter melk minder dan ge woonlijk, ofschoon overigens de omstandigheden geenerlei verandering hadden ondergaan. Bij de weduwe v. R., te Montfoort, werd verleden jaar een aardappel gerooid, welke den vorm had van een zittenden hond. Voor de aar digheid werd dit vreemde exemplaar in 't voor jaar gepoot, en toen men dezer dagen de struik uitroeide, zaten er 106 aardappels aan, die alle in vorm overeenkwamen met den zonderlingen poter. Omtrent de proefnemingen, door bemoeiing van de Friesche maatschappij van Landbouw genomen met de inënting tegen vlekziekte, wordt aan het Nieuws van den Dag medegedeeld: In de gemeente Hennaarderadeel werden bij 21 veehouders 103 varkens ingeënt. Toen nu in die gemeente de vlekziekte begon op te treden, werd daarvan onmiddellijk gebruik gemaakt om de ingeente varkens aan besmetting bloot te stellen en daardoor uit te maken of de dieren door de inënting al of niet de vatbaarheid van die ziekte verloren hadden. Daarvoor werd: Een ingeënt varken geplaatst in een vuil hok waaruit even te voren een ziek varken geslacht was. Het ingeënte varken bleef gezond. Vijf varkens werden geplaatst in vuile hokken bij nog levende zieke varkens. Een hiervan had nog eerst de ingewanden van een geslacht ziek varken opgegeten. Alle vijf ingeënte varkens bleven gezond. Vijf ingeënte zijn gevoederd met ingewanden van verscheidene zieke varkens, terwijl door hen ook nog werden opgegeten twee doode varkens die aan vlekziekte gestorven waren. De proefvarkens bleven gezond. Acht varkens zijn nog aan verschillende proe ven ouderworpen, waarvan zeven reeds zoo lang Donderdagvoormiddag is de metsela een man van middelbaren leeftijd en te M burg woonachtig, die op de spoorweglijn zaain was, bij wachtpo t 49 nabij 's Heer-A kerke, onder den trein geraakt. Toen de mac het ongeval bemerkte stopte hij dadelijk, do. bleek dat de man, die deerlijk aan het hoofd beenen verwond was, reeds wns overleden Een kameraad van den ongelukkige, d het drama tegenwoordig was, verschrikte zoo dat hij niet in staat was verder zijn werkte Hij kwam omstreeks 1 uur, geleid door personen, te Middelburg aan, nog bijna sp loos van den schrik. M. Door de stoomtram van Leiden naar 1 lem is, onder Oegslgeest, een koopman uit Lf| die, in weerwil van de waarschuwing van; conducteur, van de in gang zijnde tram springen, daar afgevallen, zoodat twee w over hem heen gingen en de beenen verbi den. Na in het Acad. Ziekenhuis gebrac zijn is hij spoedig daarop overleden. Hij eene weduwe met 7 nog jonge kinderen n Een vreeselijke ramp wordt uit Po Prince (Haïti) bericht. Daar ziju door een g overstrooming en het instorten van de St. cusbrug 800 raensclien om het leven gekc Het bestuur der Noordb. Maatschapp landbouw heeft aan het uitvoerend bestuur September te Waalwijk te houden landbou toonstelling bericht, dat zij als prijzen voor d loting twee pulvérisateurs beschikbaar steil mogelijk op de tentoonstelling aan te ko Deze pulvérisateurs zijn werktuigen 0 bordelaisepap en speksteen als voorbehoede tegen de aardappelenziekte aan te wendei deze wijze beoogt de Maatschappij het ver den dezer werktuigen. Een correspondent der Arnh. Ctsi „Ik noem het een schande voor ons lam er een collecte moet gehouden worden, al: watersnood geweest was, tegen schade door 1 slag, in Noord-Brabant en Limburg gel Daar zijn de maatschappijen tot verzekering hagelslag voor, en de landbouwer, die ziel zulk eeu schade bij mij beklaagt en om ee tot vergoeding van de geleden verliezen v zal evengoed met ledige handen van mij als de man, wiens onverzekerd boeltje ve/bra Wat de reden van het verzuim ook is, traa< zorgeloosheid of gemoedsbezwaar, ik heb ei genaamd geen respect voor en kan niet verk dat een regeering het kwaad kan aanmoe. door inzamelingen te gedoogen voor landbou die, volgens de couranten, ongeveer acli gouds aan verhagelde producten verloren h door eigen schuld." Door de Kamer van koophandel en fabi te Bergen op Zoom is eene commissie ben aj aan welke opgedragen is persoonlijk bij voegde autoriteiten stappen te doen, ter vt ging van de opruiming van den toren Romerswaal in de Oosterschelde, daar de klomp gevaar oplevert voor de schepen. De firma Wed. J. C. Massee en 2 Goes ontving op de tentoonstelling van bouwwerktuigen enz. te Utrecht voor de gr en volledigste verzameling landbouwwerkt een prijs van f 100. In het N. v. d. D. dd. 20 dezer kon volgende „ingezonden stuk" voor, met aan alle dag- en weekbladen, dit over te ne Argentina. Aan stad- en landgenooten. Zij allen, die vermeenen niet genoeg op del te zijn omtrent het lot of den toestand onzer genooten in dat land, waarin zij verkeeren ik bereid speciaal persoonlijk ten mijnent lichten. Zij, die vermeenen genoeg te weten, d. w, elk uur, dat vergaat, de toestand of het hachelijker wordt, om te bezwijkennoot overal, in alle hoeken van Nederland, uit, d( den in elkaar te slaan, om als éen man te ken, om zoo spoedig mogelijk onze landgec nog te redden, die nog te redden zijn. Hoogachtend, Uw. dw. dr. Fr. Gatzenmete Rozengracht Amsterdam, 18 Aug. 1891. Een treurig tram-ongeluk is te Pari schied. Een der zware tramwagens, welk den Are de V Etoile naar het station M01 nasse rijden, kwam de hellende Avenue Ml id c

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 2