a TE LAAT. No. 318. Zaterdag 15 Augustus. 1891. EN J. M. C. POT, Publicatie ii. 112. Landbouwcrediet. FEUILLETON. BINNENLAND. „D E V I C f 0 RI A" IERSEKSCHE Thoolsche Courant. nt. .30 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. !LS ga- 131 Zij gei ■lan BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Tbolen zullen op Zaterdag, den 22 Angs. a.s. des middags ten 12 uur ten raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST. De voorwaarden der verkoop liggen van af heden ter lezing ter secretarie iederen werkdag des voor middags 912 uur. Tholen, den 14 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. Be WethouderA. VAN DER BURGHT. Het is met de landbouwers gegaan als met een ieder, die zich afzondert; ze zijn door hun isolement het kind van de rekening geworden. Handel en nijverheid hebben zich meester ge maakt van de regeering, van de sleutels der schatkist en de boeren zijn geworden deassche- poesters van het maatschappelijk huishouden. In 't bizonder zien we dit in het crediet. Crediet is de ziel van alles geworden in onze eeuw, en waar wij ook rondzien, van de gemeente en den Staat tot den arbeider toe, alles werkt en leeft van crediet. Voor den kleinen man zijn hier en daar voorschotbanken opgericht, en de koopman heeft zijn Nederl. Bank. Zou nu de boer alleen geen crediet behoeven, zooals door sommigen wordt beweerd, ook nog in de Tweede Ivaraer? Zou dan crediet alleen voor den boer zijn nut missen, ja veeleer voor hem een reden zijn tot verderf, zooals sommigen durven beweren? Wan neer wij een oogenblik op den aard van het bedrijf zien, dan is er niets duidelijker dan dat juist de landbouw het meeste crediet noodig heeft. Aan werktuigen, vee enz. besteedt de boer een kapitaal, dat eerst na jaren terugkomt, als er veel zorg aan besteed wordt. Het paard vordert 5, de koe 4 jaren, alle landbouwge wassen 1 jaar, tuinbouw over 't algemeen meer jaren, eer ze, wat voor deze is voorgeschoten, kan weergeven. Geen wonder dau ook dat de boer 3) Uit het Duitsch. Victor vertrouwde de zorgen van zijn kind aan zijn zuster toe. Nadat de eerste rouwtijd ^ml verstreken was ging hij verscheidene maanden e op reis, om door studie en onderzoek eenige af leiding te vinden. Alvorens huiswaarts te keeren, schreef hij aan zijn ouden vriend te Hüttendorf, waar hij nog eenige dagen wilde vertoeven, en dan verd, zooals wij uit 't begin van dit verhaal arde rernamen, allerhartelijkst ontvangen. Was het wonder dat Victor zich hier weder e huis gevoelde en als voor een oogenblik be rijd van de treurige gedachten, die nogdage- ijks bij hem opkwamen? Toen hij zich in den uin bevond kwamen zijn gelukkige jongelings- ia]1o aren hem weder voor den geest. Hoe menigen oudtijds zijn geld bewaarde om het steeds gereed te hebben, en dat hij tegenwoordig, nu bij geen geld kan oversparen, zoo opziet tegen uieuwig- li eden en verbetering; risico en uitschot zijn reeds zoo groot, dat men ze bijna niet kan of durft vermeerderen. Men heeft wel eens beweerd, dat de aarde niet rijk genoeg zou zijn om ons te voeden? Grooter onzin is niet denkbaar. Maar één eisch is daarbij noodig. Er moet crediet zijn. Ten eerste crediet in moreelen zin; de gemeenschap moet den nijveren boer waarborgen geven voor het vaste bezit van hetgeen hij in het zweet zijns aanschijns heeft verkregen. Wet en recht moeten heerschen en de vruchten van elks werk verzekerd zijn. Niet alleen moet er crediet be staan op wat men zaait en kweekt, er moet ook financieel crediet worden gegeven. En dit wel omdat het land grooter rente geeft, naarmate er meer aan wordt ten koste gelegd, en ook omdat de boeren geen kapitaal meer hebben om in den grond te steken; daarom moeten zij geholpen worden door het steeds aangroeiende wereld- kapitaal dat in den landbouw eene veilige beleg ging kan vinden. Het is alzoo helder als glas, dat de boer, meer dan eenig ander, kapitaal noodig heeft, en nu rijst de vraag: „kan het hem worden ge schonken? Verdient hij het ook? Volmaakt toe stemmend is daarop het antwoord. Hij, die den bodem verrijkt en de producten van eigen land doet toenemen, heeft daarop recht. ,/Als het den boer goed gaat, gaat het allen goed", en daarom kan het niet genoeg worden herhaaldde boer verdient crediet, al was liet alleen om het nattige en onmisbare van zijn bedrijf. Maar in de tweede plaats ook om zijne soliditeit. Want solide is de boer. Hij belegt het kapitaal in den grond en kan er dus niet mee wegloopen. Welk crediet heeft de boer tot nu toe genoten, hier en in het buitenland? Hier te lande was de hulp al zeer eenvoudig en dunnetjes. De landheer, de fabrikant of voorschotbanken spron gen bij, en zoolang er geene andere wijze van crediet verleenen bestond, bewezen die uitmun tende diensten; en toch is die wijze verkeerd. Als een landbouwer geld noodig heeft moet hij niet behoeven te smeeken of teruggewezen te worden; men moet hem het geld aanbieden en gelukkig zijn, het geld in zulke vertrouwde han den te hebben gelegd. De maatschappij is met haar geld verlegen, de landbouw is er om ver legen; welnu, als er slechts een tusschenpersoon is, die er zich mede bemoeit, zijn beiden gehol pen. Die tusschenpersoon moet de bankier of crediet-vereeniging zijn, geen ander is daarvoor zoo geschikt. Het noodigste is de landbouwers te wijzen op de voordeelen van goede bank instellingen en hen aan te raden, zich daar, veeleer dan bij anderen, te vervoegen, als hun de noodige fondsen ontbreken. Waar geen ban ken zijn, of waar de bestaande onwillig worden bevonden aan landbouwers crediet te verleenen, daar moeten zij zelf het initiatief nemen van spaar- en voorschotbanken op te richten. Anders moet de Staat er voor zorgen. Er is geen enkele reden waarom de Staat wel eene handelsmaatschappij en eene kanaalmaatschappij en geene landbouwbanken zou in het leven roepen met behulp van het algemeen crediet. Zeker zou het nergens zoo nuttig en zeker wor den aangewend tot vermeerdering van het nationaal vermogen en de nationale welvaart. gezelligen dag had hij bier doorgebracht. Alles was nog het zelfde gebleven en scheen hem toch als vernieuwd. Vreemd was het hem dat bij al de gewaar wordingen die het terugzien van vruchtboomen, aardige zitjes, heuveltjes, en dergelijken bij hem deed ontwaken, er geen enkele was of zij riep hem ook terstond Suzanne onder de meest ver schillende omstandigheden voor den geest. Vreemd was het, ja, maar ook wederom niet vreemd. "VVas er wel eene enkele gebeurtenis, hoe klein ook, aan zijn vroeger leven op Hüttendorf ver bonden, waarin zij niet eene rol vervulde? Hier tusschen al de herinneringen van zijn jeugdig leven wandelende, waar het hekje bij een rozen perk, de hazelnootenboomen bij den bakoven, het witte bruggetje over de beek en de bank onder den treurwilg bij den vijver zoo in duidelijk verstaanbare taal tot hem spraken? hier maakte zich eene groote verbazing van hem meester, dat er een tijd in zijn leven had kunnen aanbreken, waarin Suzanne geen rol meer vervuld had, Geslaagd te 's Gravenhage voor acte Fransch de heer J. Polderman, van St. Annaland. Door de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderlandtot liet vormen van een ondersteunings fonds voor behoeftigen gerechtigd lot het dragen van het Metalen kruis en de Citadel-medaille (beschermvrouw H. M. de Koningin-regentes), is eene circulaire aan de Burgemeesters gezon den, inhoudende o. m. verzoek om in hunne gemeente eene collecte te doen houden voor bovengenoemd doel, waartoe aan de Vereeniging bij kon. besluit cld. 29 Juli 1891 machtiging is verleend. Eene opwekking om veel te geven, is er in do volgende bewoordingen bijgevoegdRuim 1400 ouden van dagen, mannen die in de kracht hunner jaren bloed en leven veil hadden waarin zij als 't ware niet scheen bestaan te hebben, en hij vroeg zich te vergeefs af, hoe zoo iets had kunnen plaats vinden. Heden kwam hem zulks ten eenenmale onbegrijpelijk voor. Terwijl de landheer, altijd maar bedaard voor uitstappend, altijd pratend en uitleg gevend, het park, de akkers en den bosebgrond tot zijne bezitting behoorende, bijna in zijne geheele uit gestrektheid afwandelde, had Victor gelegenheid om eenige orde in zijne dooreen dwarrelende gedachten te brengen en toen zij nu beiden vermoeid en bestoven van de lange wandeling terugkeerden, lag er op het gelaat van den jon gen geleerde eene uitdrukking van tevredenheid, die aan zijn geheele wezen iets veel aantrekke lijker gaf. Zooals deze eerste dag onder het doen van wandelingen, uitrusten in de schaduw der boomen van het park, het bezichtigen van liet landbouw bedrijf, onder het voeren van vertrouwelijke ge sprekken, was voorbij gegaan, zoo verliepen ook de volgende dagen. Over deze allen welfde zich voor koning en vaderland, zien nu verlangend uit naar de ondersteuning, die hun uit het door die collecte te vormen fonds kan ten deel vallen. Tegenover die 1400 behoeftigen heeft Neder land een plicht van dankbaarheid te vervullen. Lang hebben zij niet meer te levenDe meesten dier meer dan 80-jarigen neigen ten grave Nederlanderslaat ons de handen ineen slaan, om hun den avond huns levens dragelijk te makenGeeft ieder naar de mate zijner krachten en bedenkt voor deze 1400 braven, die het hun door hun koning geschonken eeremetaal dragen op een met lompen behangen borst, niet met hoe weinig ge er af kunt, maar hoe veel ge er voor missen kunt! Deze collecte zal te Tholen gehouden worden op Vrijdag 21 Augustus aanstaande. contrifugale ROOMAFSCHEIDER OF MELKSEPARATOR, voorhanden in hel magazijn van landbouwwerk tuigen van de firma Wed. J. C. Massee Zn. te Goes). Deze voor de zuivelbereiding hoogst practische en tevens voordeelige machine zagen wij vóór eenige dagen in werking op de hoeve „Ostrea" van den heer J. W. Wagtho, onder Tholen, en raeenen belanghebbenden geen ondienst te doen met de volgende beschrijving hiervan te geven, gedeeltelijk ontleend aan een ons gezonden pros pectus. De „Victoria" rooraafscheider No. 1 verwerkte in ongeveer 40 minuten 50 liter melk, waarvan 6-25 liter room verkregen werd. De afgeroomde melk, nog lekker van smaak, bevatte na weging nagenoeg geen room meer, hoogstens 1 liter op de 100 liter melk. Het afroomen kan direct na het melken ge schieden. Om zoowel het practisch als het finantieel voordeel bij het gebruik van den roomafscheider aan te toonen, diene de volgende berekening Neem aan dat gij dagelijks slechts 50 liters de donker blauwe hemel waaraan nu en dau witte zomerwolken, als lichte droomen voorbij gingen, terwijl de oude boomen hun vreedzaam geruisch deden hooren zoo vaak de zuidewind door hunne dichte bladerkroon heenvoer. Groote gebeurtenissen vielen er op Hüttendorf niet voor. Gelijkmatig spon zich het aan geregelden arbeid gewijde leven op dit landgoed af, en Victor was het dientengevolge hier juist naar den zin. Hij nam in alles deel, toonde in alles, op zijne stille, eenvoudige wijze, belang te stellen, en ging weer geheel in deze nauw begrensde wereld op, wier leed en vreugde toch genoegzaam scheen om het leven beteekenis en waarde te doen krij gen. Victors oogen begonnen immers weder te schitteren, zijn gelaat stond vroolijker, zijne hou ding was rechter en klonk er nu en dan nog in zijne woorden eenige bitterheid, als de naklank van een veelbeproefd leven dat hij achter zich had, ook dit verschijnsel hield allengs geheel op te bestaan. Over de laatste jaren met al de ellende en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1