m TE LAAT. Aan onze Ahonné's. „KOMEN" en „GAAN" No. 317. Zaterdag 8 Augustus. 1891. EN J. 1. C. POT, Een stel platen W BON. -m Publicatie n. rEtnUETOH. Een gezonde geest in een gezond lichaam. IERSEKSCHE Thoolsche Conrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Yoor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij, die als premie wenschen te ontvangen voorstellende („Von Gott en Zu Gott"), gelieven achterstaande bon, geteekend, in te zenden, met overmaking van slechts 30 Cents, franco thuis 35 Cents. Af te geven Goed voor een stel platen: „KOMEN" en „GAAN" Twee Pkotogravures, 51 X 37 c.M. Voor de abonné's tegen 30 cent verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. Naam. Woonplaats. BEKENDMAKING. Onveiligheid door Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Tholen/Ierseke, brengt Ier kennis van belanghebbenden dat van half Augustus tot het einde van September a.s. in het Haringvliet nabij Hellevoetsluis oefeningen zullen gehouden wor den met ongeladen schoktorpedo's. Het onveilige terrein zal door een of meer witte tonnen buiten het vaarwater worden aangeduid, Tholen/Ierseke, den 1 Augustus 1891. De Burgemeester van Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN. De Burgemeester van lerseke, VERBOON. Uil het Duitsch. 2) Victor was gehuwd geweest met een schoon meisje doch vol grillen en wien het slechts te doen was om door haar huwelijk nog meer in de wereld te kunnen schitteren. Zelfs tegen den wil van haar vader, voor wiens toestemming een rechterlijke verklaring in de plaats moest komen, was zij hem gevolgd. Na weinige weken reeds, die in een roes waren voorbijgegaan, hadden de scherpe tegenstellingen van beider karakter zich al zeer spoedig doen kennen en hen van elkan der verwijderd. Victor had nog een tijd lang ge loofd dat het hier slechts een kort tijdperk van overgang gold, waarna zij beiden zich des te nauwer aan elkander zouden verbonden gevoelen, en in de meening dat het er hier op aankwam om elkander wederkeerig te slijpen, elkaar goed F ERKIEZINGEN. Burgemeester cn Wethouders der gemeente Yerseke maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van vier leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Afgekondigd en aangeplakt te Yerseke den 5 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, VER BOON. De Secretaris, P. DE VE1J. Er is sedert enkele jaren een nieuwe, zich steeds meer baan brekende strooming in de opvoeding merkbaar, die te meer de aandacht verdient, omdat zij ook haren invloed op de eigenlijke volksopvoeding begint te doen gelden. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat bij de opvoeding het lichaam te veel verwaar loosd wordt, dat de ontwikkeling van den geest niet de heele opvoeding mag uitmaken, dat zelfs de inspanning van den geest van de jongeling schap der hoogere standen zoo hoog wordt opgedreven, dat deze noodwendig een nadeeligen invloed moet uitoefenen op de gezondheid des lichaams met name van het zenuwieven. In één woord de spreuk der ouden komt weer in eereEen gezonde ziel kan slecht® in een gezoud lichaam wonen. Aan de waarheid van deze stelling valt niet te twijfelen. Wel doen zich verschijnselen voor, die haar schijnen te logenstraffen; inderdaad maakt de geschiedenis melding van groote geesten, die een ziekelijk lichaam met zich om droegen, gelijk het bijv. van algemeene bekend heid is dat de beroemde hervormer Calvijn zeer zwak eu lijdend was; maar behalve dat deze uitzonderingen den regel niet vernietigen, wordt daarbij te veel vergeten, dat tot hetgeen wij onder ziel of geest verstaan niet enkel het ver te leeren kennen, had hij in menig opzicht toe gegeven, al eisclite dit ook telkens een zwaar offer, zoowel van zijn mannentrots, als van zijne sterk op den voorgrond tredende individualiteit. Zijne toegevendheid echter scheen der vrouw, die hem beheerschen wilde, niets anders toe dan eene verachtelijke zwakheid. Zij wilde geen offers van hem aannemen, zij stond alleen op haar recht. Dit recht bestond hierin dat zij eene vol ledige verandering wenschte van zijne gewoonten en neigingen. Om haar aangenaam te zijn, eischte zij dat hij jian zichzelf ontrouw zoude worden en een leven moest beginnen, zooals haar eerzucht dit medebracht, zooals haar karakter dit eischte. Zij scheen tot niets minder geschapen dan de vrouw van een geleerde te zijn, die zijne hoogste en reinste vreugde vond in zijne boeken en bin nen de wanden zijner studeerkamer. Zij wilde juist in de wereld schitteren, gevierd worden, triumfen behalen. Het had haar verleidelijk toe geschenen om een professor tot echtgenoot te hebben, wiens gehoorzaal niet alleen door studen ten maar ook door het uitgelezenst publiek be stand behoort, maar dat wij daarbij ook moeten denken aan het gevoelsleven en den wil, aan karakter, humeur, inborst, neigingen, enz. Inderdaad de invloed van het lichaam op den geest is te groot, dan dat wij van een zieke lijk gestel frissche, heldere, voor het practische leven bruikbare gedachten, een blijmoedige stem ming en een vasten wil mogen verwachten. Omgekeerd zal te langdurige en te vaak her haalde geestesinspanning zelfs het krachtigste lichaam verzwakken en sloopen. Daarom moet bij de opvoeding naar eene harmonische ontwikkeling van lichaam en geest gestreefd worden, d. w. z. niet alleen de geest moet gevormd, maar ook het lichaam gesterkt en gestaald worden, en wat den geest betreft, niet alleen liet verstand heeft zijn rechten, maar wel degelijk moet men ook het hart en den wil ten goede nijgen. Wij stellen ons den vol maakten mensch voor als gezond en krachtig van lichaam, helder van hoofd, edel van hart en met een wil, die niet alleen het goede beoogt, maar ook krachtig genoeg om trots hinderpalen en tegenwerking het goede te doen. Zulk eene harmonische ontwikkeling is een ideaal, dat nooit bereikt zal worden. De uit- nemendste en zorgvuldigste opvoeding zal nooit van een kind een volmaakt mensch vormen, maar het is al veel, dat er naar gestreefd wordt. En nu ziet men tegenwoordig meer en meer in dat de studeerende jeugd zoo zeer met geestelijke werkzaamheid overladen wordt, dat de gezondheid er onder lijdt, en de krach ten des lichaams ondermijnd worden, terwijl juist de opvoeding er op gericht moest zijn, om ook dat lichaam zoo krachtig en gezond mogelijk te maken. En zoo zijn aau de eene zijde mannen van gezag voor de jongelingschap op de bres ge sprongen om haar van overmatig huiswerk en andereu verstandelijken ballast te bevrijden en zijn aau de andere zijde allerlei lichaamsoefe ningen in eere gekomen, niet alleen de eigenlijk gezegde gymnastische oefeningen of het turnen, maar ook allerlei oefeningen liefst in de open zocht werd, als hij zijne openbare voordrachten hield. Het deed haar goed als die lezingen zoo wel om baar degelijken inhoud als om hare schoone voordracht overal geprezen werden, want hierdoor werd de kans des te grooter dat hij beroemd zoude worden, en dus spoedig eene aanstelling zoude krijgen als hoogleeraar aan de universiteit in de residentie, van wier heerlijkheid al de dames in deze kleinere akademiestad den mond vol hadden. Het had haar bovendien in ver rukking gebracht dat zij zich de vrouw kon noemen van een man, die beroemder was dan al de ande ren in zijne omgeving. Eindelijk was zij er ook door gevleid dat het zooveel strijd had gekost, eer hij haar tot de zijne had kunnen maken, en die strijd door hem met zooveel onverschrok ken volharding tot het einde toe gevoerd was. Nu echter gevoelde zij zich bitter bedrogen, nu wilde zij niet aan zijne zijde verwelken om haar eenigen roem daarin te vinden, dat zij voor hem, door wien zij alleen beroemd kon worden en schitteren, eene goede huisvrouw en eene lief hebbende echtgenoote zoude zijn, die deel moest lucht, die spierwerkzaamheid vorderen, en in hooge mate de lichaamskrachten ontwikkelen en vaardigheid, vastberadenheid en moed aan- kweeken. De laatste noemt men gewoonlijk met het vreemde woord sport. 't Is toch merkwaardig hoe dikwijls wij bij de ouden in de leer moeten gaan, en hoe vaak blijkt, dat onze hooggeroemde 19de eeuwsche beschaving in sommige opzichten achterstaat bij die van de volkeren der oudheid. Zoo hadden de Grieken wel degelijk bij de opvoeding liet oog op eene krachtige vorming van het lichaam, zonder die van den geest te verwaarloozen. Op verschillende plaatsen hielden zij geregeld volksspelen, waarbij wedstrijden op verschillend gebied plaats hadden, zooals in het worstelen, het wagenrennen, het loopen, het werpen met de lans, maar ook in zang-, dicht-, beeldhouw- en schilderkunst. Ongetwijfeld tra den daarbij de lichaamsoefeningen op den voor grond, zoodat een der Grieksche wijzen reeds moest waarschuwen: „Beter is het verstand, dan de kracht van mannen eu paaiden. Het is niet rechtvaardig de ware wijsheid te stellen boven de sterkte", maar dat neemt niet weg, dat Griekenland in dienzelfden tijd de groot-te wijzen en kunstenaars telde, en dat de eeuw van Pericles (ongeveer 400 jaren voér Christus) ge acht wordt als de tijd, dat de ontwikkeling van lichaam en geest het mees: met elkaar in har monie was. Trouwens Socrates, die toen ook leefde, leerde: lichamelijk zoowel als geestelijk zoo volmaakt mogelijk te worden, is inenschen roeping en plicht. Door daarnaar te streven versloeg het kleine Griekenland bij herhaling de machtige Perzische legers en schittert het in de geschiedenis der beschaving als eeue ster van de eerste grootte. Maar wat heeft dit alles nu met do opvoeding van de kinderen des volks te maken? Hebben die ook al zoo'n harmonische ontwikkeling noo- dig? Zij krijgen immers op later leeftijd spier werkzaamheid genoeg en gaan zoo vroeg van school, (om daarna nooit weer gelegenheid te hebben tot geestelijke vorming), dat zij in de nemen aan de zorgen en vreugde van haar man, aan al den strijd en moeite waarop zijn werk hem te staan kwam. Zulk een leven had voor haar niets aantrekkelijks, daarvoor was zij niet in dc wieg gelegd. Dientengevolge braken er moeilijke dagen aan, ontstonden er groote bot singen en ten laatste kwam er eene geheele ver vreemding tot stand, die voortdurend aan Victors leven-geluk knaagde Er kwam echter een oogenblik waarop het scheen dat alles zich nog ten goede zoude keereii, toeu zij liet levenslicht aan een meisje schonk. Victors gelaat straalde weer van vreugde. Toen hij de jonge, schoone vrouw na haar herstel voor de eerste maal in. de armen sloot, gaf hij zich aan de zalige verwachting over dat nu zijn huwe lijksgeluk zoude aanbreken. Hij geloofde aan eene diep ingrijpende verandering in het leven zijner vrouw, die door deze gebeurtenis zoude te voorschijn worden geroepen; haar bestaan had nu een deugdelijken inhoud gekregen, haar ka rakter zoude er degelijker door worden. Nog maals had hij zich aan eeue dwaling overgegeven,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1