la' Advertentiën. een flinke werkmeid, ALLERLEI. Burgerlijke Stand. Ingezonden stukkeu. Kerknieuws. 1 "S a, i, Marktberichten. gevestigd te Middelburg, LOTEN Ou OESTERBEURS. TIENDVERHURING, hel •op staat, Mars regelmatig genoeg waar te nemen, om de beteekenis van die lichtpunten te door gronden. Het is zeker, dat het nu nog on mogelijk is met Mars of een ander hemellichaam gemeenschap te onderhouden; maar het is lang niet zeker, dat dit altijd onmogelijk zal blijven. Ieder oogenblik kan er iets uitgevonden worden, dat ons de middelen geeft om met zekerheid te weten of onze aarde al dan niet de eenige, door denkende wezens bewoonde planeet is." Te Jemeppe is, volgens een Belgisch blad eene dame gestorven, ten gevolge van het eten van te jonge aardappelen. Binnen weinige uren was zij gezond en dood. Dit bericht behoeft nog niet waar te zijn, al ze<*t de courant het. Maar dat zoo iets moge lijk is, gelooven wij gaarne, 't Is van algemeene bekendheid dat de aardappelen tot eene vergif tige plantenfamilie behooren, en iedereen onder vindt dan ook in mindere of meerdere mate de gevolgen van het eten van nieuwe aardappelen, ook al zijn die niet bepaald onrijp meer te noe men. Ook is het een vaste waarheid: hoe jonger aardappelen hoe vergiftiger. 't Kon geen kwaad, als dit wat meer bedacht werd. Nieuwe aardappelen die eene zekere mate ran rijpheid verkregen hebben, zijn inderdaad een aaugenaam voedsel. Maar toch gaan veel men- schen wel wat kinderachtig te werk in dat snakken naar de nieuwe vrucht, 't Is waarlijk of er an ders geen eten meer is. Ook uit een economisch oogpunt is dat af te keuren. Men geeft soms een gulden voor een vijfkop nieuwe aardappelenzegge: vergif. Men kan zoo'n gulden heel wat nuttiger beste den. En 't mooiste is: hoe duurder men ze be steedt, hoe meer kans men heeft, dat ze niet deugen. Daarbij komt nog, dat de struiken heel wat meer opbrengen, als men ze behoorlijk laat doorgroeien, zoodat meii door dien haast zijn halven oogst vernield. En toch ziet men elk jaar de dwaasheid ver ergeren om toch maar zoo gauw mogelijk en het eerst nieuwe aardappelen te eten. De verkooper heeft er, al verkoopt hij zijn onrijpe waar ook duur, weinig voordeel van en de kooper een dubbel fiadeelhij geeft veel geld voor slecht voedsel. Au»., mits wat laatstgenoemden datum betreft, Ged. St."alsdan zullen hebben toegestemd in de vereeni- ging der beide betrekkingen en de borgstelling als ontvanger door den benoemde zal hebben plaats gehad. De heer De Veij wordt als secretaris terstond beëedigd. Daarna komt in behandeling de circulaire van Ged. St., waarin aan de Gemeentebesturen in Zeeland de vraag wordt voorgelegd, of zij eene herziening der jaarwedden van den burgemeester en den secre taris wenschelijk achten. De Vz. heeft een lijst opgemaakt van gemeenten met ongeveer gelijke doch alle nog mindere bevol king, waar de bedoelde tractementen hooger zijn, en van 'gemeenten met aanmerkelijk minder zielental, waar de salarissen ongeveer gelijk zijn aan die te Ierseke. Hij voegt er bij, dat hij dit alleen gedaan heelt voor den secretaris, die vaak overkropt zit met werkzaamheden en vraagt ten slotte of de Raad eene herziening met het oog op de aangevoerde verschil len wenschelijk acht. De heer Van Oeveren, hoewel overtuigd, dat de bedoelde salarissen te laag zijn, zou toch de ver hooging nog wat willen uitstellen en zulks met het oog°op de financiën der gemeente en op het gevoelen van Ged. St„ dat eene algemeene herziening nog wel eenigen tijd kon worden uitgesteld. De heer Sinke sluit zich daar gedeeltelijk bij aan, doch acht de bezoldiging van den burgemeester in deze gemeente voldoende. De heer Sauer vindt ook het salaris van den secretaris voldoende omdat diens betrekking met het ontvangerschap vereenigd is. De onderwijzers hebben heel wat minder. Hij stelt voor te besluiten, dat eene verhooging der bedoelde jaarwedden nog niet wenschelijk is. De Vz. voert aan, dat de burgem. ongetwijfeld minder werkzaamheden heeft als de secretaris, maar daarentegen de verantwoording draagt, en acht het weinig aanmoedigend lager beloond te worden dan vele collega's. Met alg. st. wordt besloten de bedoelde salarissen vooralsnog onveranderd te laten. Daarna wordt de vergadering gesloten. Uil de Raadzaal eener -plattelandsgemeente. Burgemeester (bij een moeilijk voorstel). En zijn de heeren 't eindelijk eens met de schik kingen, die B. en W. wenschen te treffen? Secretaris (tevens schenker). Drinken alle heeren bitter? Leden. Ja, ja, ja! Burgemeester. Dan, mijne heeren, is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en kunnen we overgaan tot het volgende punt der agenda. Steunt op Zijn kracht alleen. Doet aan de wapenrusting, Die God u heeft bereid Dan zult gij nimmer falen, Hij is 't die voor u strijdt. Maar mochten wy het L. d. H. ook nog op eene andere wijze trachten te steunen. Gij edele burgers uit de gemeente Tholen, gij weet toch allen wel, hoe de beide officieren hier gekomen zijn, zonder geld, zon der woning, zonder meubelen. Laten wij daarom trachten ze in haar onderhoud te voorzien, en daar het spreekwoord: „vele haartjes maken een borstel," waar heid bevat, laten wij haar dan steunen, zooveel wij kunnen. Doet Gij dit, zoo zult Gij zien, dat de Heer het U eens honderdvoudig zal terug geven. Dit is de wensch van een voorstander van het Leger des Heils. Nogmaals dank, Mijnheer de Redacteur voor het opgenomenc iu Uw blad. Gemeente Ierseke, van 15 Juni tot 1 Juli 1891. Gehuwd: David van IJsseldijk, jm. 28 j. en Ja- coba Daniels, jd. 30 j. Maarten Servaas, jm. 21 j. en Tannetje Griep, jd. 18 j. Geboren: Klazina Johanna d. v. P. Eversdijk en Maria de Waard. Pieter Cornelis z. v. Jan Theo- dorus Maghielse en Pieternella Griep. Jacoba d. v. Joris Smit en Dina Dijkwee. Cornelia d. v. Jan van Ljere en Neeltje van der Maas. Overleden: Mar. de Jonge 34 j. Echtgenoot van Sara de Fouw. OPENBARE RAADSVERGADERING, gehouden te Ierseke op Zaterdag 18 Juli, des avonds te 61/» uur. Tegenwoordig 6 leden, voorzitter de heer Verboon, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Vele Pr. en Stbl. voor kennisg. aangenomen. Ingekomen: le. dankbetuiging van mejuffr. Kievit, onderwijzeres aan school 2, voor de verhooging harer jaarwedde. 2e. van Ged. St. goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van posten op de begroo ting 1890. 3e. van Ged. St. goedkeuring van de wijziging der begrooting 1891 ten gevolge van het besluit tot reparatiën aan de vroegere dokterswoning. 4e. van Ged. St. goedkeuiing van het besluit tot het verleenen van ontslag aan ecu onderwijzer aan school 1, en kennisgeving dat die onderwijzer de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft ver loren. Nu wordt voorgelezen het proces-verbaal der kas- opneming door B. en W. Volgens de boeking was meer ontvangen dan uitgegeven f2897,095, dit ge voegd bij het goed slot 1889 ad f 103,643 geeft f3000,74, welke som in kas aanwezig was. De administratie droeg de duidelijke bewijzen van accu ratesse en netheid. Nu wordt den Raad de rekening over 1890 aan geboden. De ontvangsten hebben bedragen f 27492,18, de uitgaven f25708,023, goed slot f1784.153. Tot leden eener commissie van onderzoek worden gekozen de heeren Sauer, Sandee en Schipper. Bij raadsbesluit van 21 Juli 1890 is met ingang van 1 Aug. tot secretaris en ontvanger \oor een jaar benoemd de heer J. A. Geil te Veere. Daar dit jaar weldra verstreken is, stellen B. en W. voor tot de definitieve benoeming van een secretaris en ont vanger over te gaan. Met alg. st. wordt als zoodanig benoemd de heer P. de Veij, vroeger klerk ter secretarie alhier. Verder wordt bepaald, dat de benoeming tot secr. al ingaan op 1 Aug. en die tot ontvanger den 15en Mijnheer de Redacteur I Wees zoo goed en gun mij een plaatsje in Uw veel gelezen blad, daar ik er U zeer dankbaar voor zal zijn. Een ieder in- en buiten de gemeente Tholen, zal vernomen hebben, dat het Leger des Heils zich hier gevestigd heeft. Velen zullen er misschien geweest zijn, die zeidenhad dal Leger des Heils maar weggebleven, zij kunnen hier toch niets uitvoeren. Zij kunnen bier toch niets uit\oeren! Door wie wordt dat gezegd 7 Dit wordt gezegd ten le door hen, die niet weten, wat het L. d. H.is, want wat is het L. d. H.? Het L. d. H. is eene vereeniging van een groot aantal bekende man nen en vrouwen, onderling saamgevoegd, op de wijze van een leger en wier streven ishet recht, dat God op 's raenscben liefde en toewijding heeft, aan allen voor te houden, en zoovelen als mogelijk is, voor 's Heeren dienst te winnen; ten 2e. wordt het gezegd door vele dwarsdrijvers, die alleen denken, dat in hun kerk het ware geloof gepredikt wordt. Ook ik was tot mijn spijt van raeening, dat het L. d. H. niets beteekende. Waarom? Om deze reden, dat ik dikwijls veel kwaad van het Leger had hooien spreken. Maar welke personen doen dat dan Dat doen weer die personen, die niet met het L. d. H. bekend zijn, en ook weer door sommigen die denken, dat hun kerk de ware is, en daarom durven zulke personen wel eens zeggen: In die kamer van het L. d. H. kan geen godsdienst gepredikt worden, daar kan de Heer niet in ons midden zijn. Dat is geheel verkeerd geoordeeld, want de Heer heeft eenmaal ge zegd Waar twee of drie in mijnen naam vergaderd zijn, daar ben Ik in hun midden. Meermalen heb ik het L. d. H. bezocht, zoowel hier als op andere plaat sen, maar altijd werd ik getroffen door de schoone woorden, die daar gesproken worden, ook tot bekee ring van zondaars. Want daar i§ het L. d. H. slechts voor gekomen, om zondaars van den breeden weg te rug te trekken en ze het smalle pad te laten bewan delen dat leidt naar het eeuwige Jeruzalem. En hoe wel er velen in de zaal van het L. d. H. met een be wogen hart gezeten zijn, roo durven zij toch niet voor de gemeente uitkomen, om voor den Heer hunne zonden te belijden. O 1 gemeente van Tholen, schaam U niet voor de menschen, maar belijd Uwe zonden met een berouw vol hart, want eenmaal zal de groote dag gekomen zijn, de dag des grooten oordeels. Dan zullen wij allen voor den rechterstoel van Christus gesteld worden. Dan zal ons vonnis geveld worden voor een iegelijk onzer, zoowel arm als rijk. Van ganscher harte hoop ik, dat het L. d. H.hier vruchten zal dragen. De beide officieren doen er hun best voor, zooveel zij maar kunnen, om zondaars tot bekeering te brengen. Mocht ik bier soms wat optimistisch gesproken en te veel over het Leger uitgewijd hebben, duid het mij niet ten kwide, daar ik dit stuk geschreven heb in een oogenblik, dat ik het L. d. H. met een bewogen hart verlaten heb. O! mochten er toch eens zondaars tot bekeering gebracht worden, zij zouden voor eeuwig gelukkig zijn, maar niet minder gelukkig zouden de beide offi cieren zijn, die alsdan loon naar werken zouden ontvangen. Zij zouden de overige zondaars dan toe roepen Staat op, slaat op voor Jezus, Vertrouwt op Hem alleen; Gij zelf zijl gunsch onmachtig, O lO H O CO io" eo t- t» cm <m <m cc co g >S o 'C 3 5 n?. q^qï><;n THOLEN, 2D Juli 1891. BOTER, f 0,55 per kilo. EIEREN, f 3.10 per 100. Met goedkeuring van II. M. de Koningin- wed.-Regentes zal in Oclober a.s. wederom eene VERLOTING plaats hebben van voorwerpen door blinden vervaardigd. 25 CENTS zijn mede verkrijgbaar bij J. M. C. POT, te Tholen. Nederl. Protestantenbond, afd. Tholen: Zondag voormiddag 10 uur. Ds. Helper Sesbrugger, van Zie- rikzee. Stoelen worden in ontvangst genomen Zaterdag middag tusichen 4 en 5 uur. Aanstaanden Zondag zal in de Ned. Herv. kerk te Ierieke optreden Ds. Drost, van Biezelinge, en wel des morgens te half tien. Alsdan geen doopsbediening Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Ierseke Ds. A. Lagerweij te Scherpenisse. Het traktement is deze week bepaald op f1600. Onlangs is in dit blad opgenomen een bericht, dat Ds. K. Van de Werfhorst, predikant te Mastonbroek, voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Annalnnd had bedankt. Dit is onjuist. Ds. Van de Werfhorst had toen nog maar toezegging van beroep en Ï9 in 't laatst der vorige week eerst officieel beroe pen; terwijl ZEerw. aan den Kerkeraad alhier heeft medegedeeld het beroep in ernstige overweging te zul len nemen. Pr Tal» g ram. IERSEKE, 24 Juli 1891. Heden overleed te Noordwijk aan Zee, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde vader JOHANNES VAN ROO IJ EN, in den ouderdom van ruim 66 jaren. L. VAN ROOIJEN. A. A. VAN ROOIJEN—Verhoog. Poortvliet, 21 Juli 1891. 4120 De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank aan de kiezers van Tholen voor het ver nieuwde bewijs van vertrouwen, hem Dinsdag laatstleden geschonken, en aan allen die hem bij die gelegenheid blijken van sympathie gaven. Tholen, 24 Juli 1891. 4124 Iz. VAN GORSEL. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de talrijke blijken van belangstelling, hem bij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad betoond. 4119 M. CHRISTJAANSE. Tholen, 22 Juli 1891. De ondergeteekende betuigt bij deze zijn har telijken dank aan de kiezers, die hun stem op hem hebben uitgebracht. Tholen, 24 Juli l.s91. 4125 A. J. DE WIT ANDRIESSEN. ten overstaan van den Notaris WAGTHO. te St. Annaland op Maandag 27 Juli, bij D. HEI J BOER- te Scherpenisse op Donderdag 30 Juli, bij P. JAGT. te Poortvliet op Vrijdag 31 Juli, bij A. J. NOllTIER. te Tholen op Zaterdag 1 AUGUSTUS, bij C. BAL, telkens voorm. 10 uur. te Oud-Vosmeer op Dinsdag 4 Augustus op het Gemeentehuis, 's namiddags 6 uur. Tegen 1 AUGUSTUS wordt GEVRAAGD niet beneden de 25 jaar, bij een logement houder en landbouwer. 4121 Zich te adresseeren onder letter M. bij J. M. C. POT, boekhandelaar, Tholen. ndergeteekende gevoelt zich gedrongen, langs dezen weg haren iunigen dank te brengen aan allen, die tijdens het lijden van haren geliefden Echtgeuoot, wijlen BENJAMIN DE JONGE, hunnen steun hebben geschonken; een steun die in zijne laatste levensdagen een zonnestraal heb ben gebracht. Zij hoopt tevens dat er in alle weidenkenden een liefderijk hart moge kloppen, ten einde te kunnen voorzien in de noodzakelijkste levensbe hoeften voor haar en hare kindertjes. Hoogachtend noemt zij zich UEd. dw. dienaresse de Wed. A. DE JONGEBruinzeel. Bij J. M. C. Pot, Tholen, is verschenen de nieuwe, vermeerderde druk van het voor dagelijksche aanteekeningeu, door A. GE LUK, J.Az., het bevat: tabellen ter noteering van daggelden, geleverd graan of andere voorschotten aan arbeiders, veelijst, oogst, enz. enz. iPF" Wie dit zeer practisch inge richte zakboek in gebruik genomen heeft, kan het niet meer missen. Te bekomen bij den uitgever J. M. C. POT, te Tholenen verder in eiken solieden boekhandel. Prijs, ingebonden als porlejeuille f 1., franco per post f 1.10.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 3