bWn^Tland. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. zonneschijn, haat is schaduw enz.) brengen eenige vroolijkheid aan. Geen wonder, dat deze goed ingerichte nacht verblijven de populariteit van bet Heilsleger verhoogd hebben. De bepaling, dat ieder voor zijn legging en voeding eerst moet werken, waardoor de vernedering van de aalmoes, den armen bespaard wordt, werkt uitmuntend en verheft deze shelter and food (schuil- en voe dingsplaatsen) boven de gewone asyls, die koste loos toegankelijk zijn. Voorzeker is het eene goede gedachte geweest van Generaal Booth, om op die wijze de groote steden te hulp te komen in het bestrijden van het kwaad, dat door zwervende bedelaars, die geen onderkomen hebbeu. maar al te dikwijls wordt aangericht, want niet alleen dat zij daar een aangenaam en gezellig toevluchtsoord vin den, maar zij worden ook in de gelegenheid gesteld, goede woorden te hooren, die al licht iets kunnen bijdragen tot hunne zedelijke vor ming, die hun althans doen verstaan, dat de weg dien zij tot hiertoe bewandelden, de rechte niet is, maar hen meer en meer tot ellende en verderf voert. De bedelarij te weren is zeer zeker eene der moeilijkste vraagstukken om tot eene bevredi gende oplossing te komen en daarom moet iedere poging om het doel meer en meer te naderen, ondersteund en aangemoedigd worden. De meeste menschen hebben nog zoovele ver keerde begrippen aangaande het lenigen der armoede, het verleenen van hulp aan bedelaars, die de giften en gaven hun geschonken, mis bruiken, waardoor het goede 't welk men er mee bedoelt niet tot zijn recht komt en het kwade er zelfs door aangekweekt en bevorderd wordt. Zieke, zwakke, gebrekkige menschen, die zich- zelven niet meer kunnen helpen, noch in hunne behoeften voorzien, moeten ongetwijfeld geholpen worden. Zijn het waardige voorwerpen uwer liefde, werkt dan met de armverzorgers kracht dadig mede; onderhoudt hen in ruimere mate dan hun anders doorgaans te beurt viel; hunne zedigheid, hunne eerbare schaamte en hunne bescheidenheid strekken hun dikwijls tot de grootste hinderpalen en 't is uw plicht, die hinderpalen uit den weg te ruimen; doch let wel op de voorwaarde die we er bijvoegen: als het waardige voorwerpen uwer liefde zijn en dat zijn zij nooit als zij besluiten kunnen om uwe aalmoezen bedelende en zelfs op onbeschaamde -wijze van u te vragen. De bedelaars van beroep moeten tot een beter lot, een werkzaam leven worden aange spoord en aangemoedigd, immers de meesten die u bedelend om voedsel en kleederen vragen, verwaarloozen op hun tijd voor het een en ander te zorgenzij steunen laaghartig op uwe blinde weldadigheid, en een prangende nood is tevens de billijke straf voor hunne laakbare en verfoei lijke luiheid en verkwisting, en het eenige middel om hen te verbeteren. Ook te Amsterdam zal een dergelijke inrich ting tot stand komen door Majoor French. Dit plan zouden we van harte toejuichen indien niet de vestiging van het corps te Tholen protest toekende tegen zulk een weldoen. Zooals het Leger des Heils daar werkt kan het nooit de waarachtige sympathie van den weldenkende verwerven. Immers de beide dames daar als luitenants van het Leger werkzaam, staan gelijk met zwervelingen, want zij hebben niets en schijnen zich zelfs van het hoogst noodige niet te mogen voorzien. Eiken avond hebben zij dienst en over't alge meen veel publiek, zoodat zij naar onze meening voldoende voor hun eenvoudige levenswijze col- lecteercn, maar naar wij vernemen moet dat geld niet minder gelukkig gevoelen." „Dat geloof ik ook niet mijn kind, maar 't zal je, naar ik geloof niet onwelkom wezen te verne men, dat we thans gefortuneerd zijn." Henri zag zijne moeder verbaasd aan. „Kom bij mij zitten," zeide zij, „ik zal je in korte woorden alles vertellen wat ik sinds enkele uren vernomen heb." Terwijl Ilenri zich naast haar op de sofa plaats te, vertelde zij hem dat zij dien morgen een brief van een notaris had ontvangen, waarin deze haar meldde dat Henri's vader was overleden en haar bij testament tot universeele erfgename had ge maakt. Nog menig woord werd dien avond tusschen Henri en zijne moeder gewisseld over de plannen voor de toekomst, welke zij nu zoo onbezorgd te geinoet gingen. Twee jaren later was Henri's moeder de ge lukkige echtgenoote van den commandant en spoedig daarop werd zijne illusie vervuld en trad hij op als deelgenoot in de fabriek van den heer grootendeels opgezonden worden, terwijl zij zelf als 't ware gebrek lijdeu. Naar hetgeen wij van generaal Booth gehoord en gelezen hebben, is het een man van beginse len en energie, die hooge achting verdient, maar dan kan hij deze opoffering niet goedkeuren., Of zou generaal Booth ook zulk een sober bestaan hebben? Wij betwijfelen het, en raeenen dat waar door hen aan arme zwervelingen een veilig dak, een stuk broodeen liefderijke behandeling, een arbeid aan hunne krachten beantwoordend, ge schonken wordt, in de eerste plaats moet gezorgd worden voor hen, die zich geheel aan het Leger wijden, opdat zij, van de meest noodzakelijke levensbenoodigdheden en levensbehoeften voor zien, daardoor kracht hebben, om de moeielijke taak hen opgelegd, op den duur te kunnen vervullen. Valt het al zeer te betwijfeleü' of het Leger des Heils, zooals het nu is, aanhangers zal vinden in de beschaafde standen, het.js bewezen dat het over 't algemeen nuttig werk zaam is, vooral in groote plaatsen en fabriek steden, waar reeds menigen dronkaard, doorben bekeerd, als een nuttig lid in de maatschappij terugkeerde. Bij kou. besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tholen de heer W. E. J. Wagtho, cand. in de rechtswetenschap te Tholen. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is in het district Schoterland bij her stemming gekozen de heer H. Pyttersen Tzn. (lib.), met 1106 stemmen. De heer P. van Vliet (anti-rev.) verkreeg 1062 stemmen. Er werden 2199 stemmen uitgebracht. Om te beginnen noemt men in Den Haag de volgende ministerieele combinatie: mr. G. van Tienhoven binnenlandsche zaken; jhr. rar. W. H. de Beaufort buitenlandsche zaken? J. T. Cremer koloniën; mr. S. van Houten finan ciën; mr. J. P. R. Tak van Poortvliet water staat; C. Kruys marine en A. H. W. Seyffardt oorlog. De naam van een titularis voor justite wordt nog niet genoemd. Midd. Cl. Uitslag Gemeenteraads-verkiezingen. POORTVLIET. Van de 144-kiezers levenden 72 geldige biljetten in. II e r k o z e n zijn de h.h. J. A. van Nièu- wenhuijzen met 59 en M. Bruijnzeel met 58'st. SCHERPENISSE. Het getal kiezers is 152, dat der ingeleverde geldige biljetten 89. Herkozen zijn de h.h. C. D. Bolier met 68 en J. N. Oude.-luijs Az. met 65 stemmen. ST. ANNALAND. Aantal kiezers 205. Inge leverde biljetten 105, waarvan 4 in blanco. Herkozen de aftredende leden, de h.h. C. van Luijk met 77, P. Bruijnzeel met 70 en W. Pape met 65 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over 28 personen. ST. MAARTENSDIJK. Van de 242 kiezers leverden 126, geldige biljetten in. Herkozen zijn de h.h. Jacob Gaakeer met 110 en Izak Hage I.C.z. met 107 stemmen. STAVENISSE. Het aantal kiezers bedraagt 106; dat der ingeleverde geldige biljetten 94. Herkozen de h.h. L. Hage met 50 en M. Kodde met 64 etemmen. Nog verkregen C. Broodman 42 en Adr. Hage 30 stemmen. THOLEN. Ingeleverd 217 briefjes, 1 van on waarde. Herkozen de heer Iz. van Gorsel pet 180 stemmen. Gekozen de heer M. Christiaanse met 116 stemmen. Op den heer A. J. de Wit Andriessen war den 84 stemmen uitgebracht. De heeren A. Wagemaker, W. Kuyper Boone, J. A. van Vlierden, Mar. Geluk, J. A. Fokker, J. C. van der Stel, verkregen successivelijk "12, 8, 5, 3, 2, 2 stemmen en de hh. L. Willemsen, A. Hollestelle, C. A. van der Burght, en M«_S(ols ieder 1 stem. Twee briefjes werden blanco in geleverd. OUD-VOSMEER. Herkozen de heer A. van Bezooijen met 115 steramen. Voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Js. van As, verkregen M. C. Polderman 47 en J. Aarnoudse 39 stemmen, terwijl de heer F. Tholenaar 26 en M. A. Douw 17 stemmen op zich zagen vereenigd. Tusschen de twee eerstgenoemden moet dus op Dinsdag 4 Augustus herstemd worden. Waar schuilen de barmhartigen? Het weekblad Patrimonium (aan een soort van christelijk socialisme gewijd) verleide dezer dagen dat in een streek van Gelderland het loon voor de arbeiders des zomers geregeld 50, in enkele gevallen hoogstens 60 en des winters slechts 40 cent bedraagt. „En het ergste en het meest ergerlijke hierbij is", zoo oordeelt het verder, „dat daar twee algemeen als christenen bekende groote beeren, van welke één zelfs jaren een hooge roeping vervult, daar nog beneden gaan en aan hun beklagenswaardige arbei ders de een 35 en de andere 30 centen dagloon uitkeeren. En dit alles niet met maar alles zonder kost en zonder vrije woning. Tot de buitenkansjes behoort dat de vrouw des arbeiders soms nog voor 25 centen daags mag arbeiden." Gelijk men ziet, betreurt Patrimonium zulke toe standen en dergelijke handelwijze van die cbris'e- lijke groote heeren. De Boodschapper, een ander christelijk blad, doet dat tot ons genoegen ook. Maar het laatste voegt er den uitroep aan toe: „Wat is wel van ongeloovigen te wachten, als geloovigen op dergelijke wijze toonen onbarmhartig te zijn tegenover hun werklieden?" Dat nu noemen wij eene onnoozele ontboezeming. Heeft de Boodschapper nog zoo weinig in de wereld rondgeloopen, heeft hij waarlijk nog zoo weinig menschenkennis, dat hij niet weet hoe hemels breed verschil er is tusschen geloot en ware gods vrucht? Weet hij inderdaad nog niet, hoe weinig hetgeen men gewoonlijk onder geloof verstaat, name lijk secte- of jcerkgeloof, hoe weinig dat kerkgeloof met deugd en christelijke liefde te maken heeft? Kent hij werkelijk geen menschen onder alle kerken en zelfs onder de werkelijk owgeloovigen, die een hart hebben, die wezenlijk barmhartig zijn voor hunne misdeelde natuurgenooten? Maar laat de Bood schapper dan van heden af wat beter zijne oogen opendoen, anders zal de boodschap, die hij ons brengt niet zeer te vertrouwen zijn. 't Zou er waarlijk treurig uitzien als die rede neering opging. Wat of iemand zijn gedachten toch in een engen kring kan opsluiten! We zijn van vele zoogenaamd rechtzinnigen ge woon, dat zij hun geloof alleen beschouwen als den echten stempel des christendoms dragende. Nu, dat is hun wel te vergeven, want in deze meening staan zij niet alleen. Dat is zoo wat een eigenschap van bijna ieder kerkgenootschap. Maar dat onder de geloovigen van De Boodschapper, (dat zijn denkelyk de strenge calvinisten) alleen de barmhartigen woon den, dat gaat nog een stap verder. Zoo'n stoute bewering hoorden wij nog nooit, zelfs niet van den strengst rechtzinnige. Onze ondervinding spreekt heel anders. Wij ken nen brave, vrome, godvruchtige lieden onder ieder kerkgenootschap, evenzeer als wij menschen kennen, die met het fijnste geloof echte schavuiten zijn en blijven. Wij weten de ware christenliefde aan geen enkele kerk gebonden. In den regel heeft het dog matisch geloof weinig invloed op iemands daden. Eij dat kan ook moeilijk anders. Want dogma's zijn een zaak van het verstand en niet van het hart. Wij bedoelen daar natuurlijk niet mee, dat streng kerke lijke menschen niet innig vroom kunnen zijn, maar de warmte die hun hart uitstraalt komt niet van hun leerstellingen maar van den gloed die alleen de liefde kan geven, de liefde voor God en zijn naasten, zooals Christus die gepredikt en betracht heeft. De barmhartigen, die niet zooals die twee christe lijke heeren het bloed eten van hunne arme onder geschikten, vindt men gelukkig niet enkel onder de geloovigen, maar onder de christelijk gezinden, on verschillig of zij christenen heeten, ja of neen, en of De Boodschapper hun al of niet als geloovigen groet. ST. ANNALAND. Er hebben zich hier 2 ge vallen voorgedaan van diphteritus, waarvan één met doodelijken afloop. Naar aanleiding van het provinciaal blad no. 65, is door den Raad dezer gemeente be sloten, de bezoldiging van den burgemeester en den secretaris onveranderd te laten. Afloop van de verkiezing voor den Gemeenteraad te lerseke. Aantal kiezers 318. Uiigebracht 266 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 133. Herkozen de heeren J. C. van der Burght met 183 en W. van Oeveren Jr. met 159 st. De 4 overige candidaten van „Burgerglicht" kregen het volgend aantal stemmenC. I). Klos 125, M. van Harmeien 110, F. Cupéry 106 en Jhs. Sandee Jz. eveneens 106. Voor de candidaten van „Ora et Labora" zijn deze getallen aldus: Joos Sandee Jz. 107, J. Lemson 96, Jhs. Boone 95, G. Moerdijk 93, C. Nieuwenhuijze 89 en W. Boogaards 77. Verder vereenigde de heer D. Spruit 56 st. op zich, Jb. Hieftje 31, J. de Schipper 28, Jac. Sandee 21 en A. Zuid weg 10 st., benevens ver scheidene anderen 7, of minder stemmen. In 't geheel kwamen 54 namen uit de stembus. Het resultaat is dus, dat alleen de aftredende leden zijn gekozen, en dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Klos, van Har- melen, Cupéry, Joos en Jhs. Sandee Jz., Lemson, Jhs. Boone en G. Moerdijk. Als men in aanmerking neemt, dat van de 318 kiezers, die op de kiezerslijst voorkomen, al enkele door sterfgeval of vertrek weggevallen zijn, dan mag men zeggen, dat er zeer druk ge stemd is. Dit is ook geen wonder, want door beide kiesvereenigingen is ijverig gewerkt. De prijzens waardige belangstelling en activiteit van de voor gangers der anti-liberale partij heeft de leden der vrijzinnige kiesvereeniging tot navolging bewogen. De uitslag, zooals wij die hierboven hebben medegedeeld, werd door menigeen in hoofdzaak aldus verwacht, nam. dat behalve de aftredenden niemand of hoogstens één bij de eerste stemming de meerderheid zou krijgen. OESTERS. Voor zoover men reeds over den aanslag oor- deelen kan, belooft deze niet onbevredigend te zijn. Er zijn pannen gevonden inet 20, 30 tot 60, ja zelfs 100 broedjes. Hoewel zulke pannen niet eenig zijn, moet men evenwel hier niet uil afleiden, dat dit regel is. Gelijk altijd is er nog al verschil ten opzichte van de plaats, waar dt pannen gelegd zijn. Die van de eerste week moeten over 't algemeen mislukt zijn. Voortdurend worden af en toe nog een panr vaatjes oesters gevraagd voor de consuratie, voornamelijk voor badplaatsen. Over den smaak valt niet te twisten. De verzending van mossels duurt ook steeds voort. Deze zijn, den tijd van 'tjaar in aan merking genomen, van goede, kwaliteit, en di verzending is niet onbelangrijk. THOLEN. Voor het tweede gedeelte van het notarieel staats-examen, te 's Gravenhage gehou den, is o. a. geslaagd de heer W. E. Duijm alhier Voor den winkel van een koekebakker oj den Overtoom te Amsterdam stonden eergisterei eenige jongens te kijken en hinderden daarbij het personeel, dat aan het werk was. De bediende van den banketbakker maakte zich daarovei driftig en had reeds een paar malen gedreigd, maar toen dit niet hielp, riep hij een jongen toe „Pas op, hoor, als ge nu nog niet weggaat, za ik je doodschieten!" Meteen greep hij een kamerbuks, die ondei ziju bereik hing, en, niet wetende dat zij gela den was, legde hij op den jongen aan, die noj altijd voor het huis stond. Het schot ging a en de arme jongen viel door een kogel in het hoofd getroffen, dood neer. De knaap werd onmiddellijk naar de wouin| van dr. Peijpers gedragen, die den kogel uit he hoofd haalde en den dood constateerde, waarut het lijk naar het binnen-gasthuis werd gebracht De 13 jarige jongen was het eenige zoontje vai een gezin, dat in de bunrt woont. Zijn vader die op een boot vaart, werd gisterenavond thui verwacht. De dader, een oppassende jonge mat en zoon eener weduwe, werd in hechtenis ge nomen. V*d De 78-jarige landbouwer Van der Goes, t< De Werken, geleidde Maandag een stier naa den polder „Het Landeke". Bij het landhek ge komen, werd de stier woedend en duwde dei ouden man tegen het hek, stiet hem, wierp hen op den grond en slingerde hem daarna in d hoogte. De man. die bewusteloos geworden was werd nogmaals opgeworpen en kwam nu in een sloot neer. De landbouwer Hugo Walraven be vrijdde hem en droeg hem naar zijne woning alwaar de ongelukkige liefderijk verpleegd ei verzorgd werd; daarna is hij naar huis over gebracht. De ongelukkige is inwendig zwaar ge wond. Onderscheidene boeren der gemeente Bafl (Groningen) hebben vermindering van grondbf lasting gevraagd voor hunne door hagelsla grootendeels vernielde veldvruchten. Hierop i gunstig beschikt. Voor omgeploegde lande wordt de grondbelasting geheel, voor ander stukken, al naar de geleden schade, van 5 tot 90 procent vergoed. Een adjunct-controleu van Groningen is met de zetters bezig d restitutie vast te stellen. De Fransche sterrenkundige Flammario heeft in een gesprek over het legaat van 100,00 francsdat eene onlangs overleden Franscli dame vermaakt heeft aan dengeen, die ee middel tot het onderhouden van gemeenscha tusschen onze aarde en een ander hemellichaai vindt, verklaard, dat hij zoo iets volstrekt ni< onmogelijk acht. „Wij hebben", zegt hij, „grond om te ver moeden, dat van de planeet Mars af seinen t( ons gericht worden. Men heeft herhaaldelij op verschillende plaatsen van Mars lichtpunte gezien, welke regelmatig, nu als driehoekei dan als vierkanten geschikt waren. Dit houi men voor bepaalde signalen, want het is ni< aan te nemen, dat vuurspuwende of met sneeu bedekte bergen in zoo streng geometrisc' vormeu te zien [zouden zijn. Ongelukkig zij wij, door den dampkring onzer aarde, niet i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 2