Aan onze Abonné's. KOMEN" en „GAAN" lo. 315. Zaterdag 25 Juli. 1891. EN J. M. C. POT, Een stel platen Public a tien. PEUILLETON. ZIJNE MOEDER. Het Leger des Heils. KSCH Thoolsche Coarant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Zij, die als premie wenschen te ontvangen oorstellende („Von Gott en Zu Gott"), elieven achterstaande bon, geleekend, in te enden, met overmaking van slechts 30 Cents, ranco thuis 35 Cents. De BEKEND MAK ING. Burgem. der gem. Tholen|Ierseke maken be- end dat de oefeningen in hot leggen van ongeladen choktorpedo's in het Volkerak, ter hoogte van het irt „de Ruijter" zijn beëindigd, en de twee witte nnnenter aanduiding van het onveilige terrein ldaar, zijn opgenomen. Tholen(lerseke, den 22 Juli 1891. De Burgemeester van Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN. De Burgemeester van lerseke VERBOON. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Iersekè. Gelet op artikel 219 der gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, lat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer lemeente, over het jaar 1890 aan den Raad is over legd, en die Rekening van den 20en Juli tot den Augustus 1891 op de Secretarie der Gemeente, voor een ieder ter inzage zaf liggen, alsmede dat tegen >etaling der kosten, afschriften van haar kunnen wor- len verkregen, lerseke, 20 Juli 1891. VERKIEZINGEN. Burgemeester en Wethouders van de gemeente ler seke, maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefje ter benoeming van zes leden van den Gemeenteraadis aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. lerseke, 22 Juli 1891. Burgemeester van lersekeVERBOON. De SecretarisJ. A. GKILL, VERKIEZINGEN De Voorzitter van den Raad der Gemeente lerseke maakt bekend, dat op Dinsdag 4 Augustus a.s. eene verkiezing zal gehouden worden voor vier leden van den Gemeenteraadtengevolge van eene herstemming tosschen de heeren: C. D. Klos, M. van Harmeien, Joos Sandee, Jansz. T. Cupérij, Johs. Sandee, Jatisz. J. LemsonJohs. Boone en G. Moerdijk. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht: Art. 37 (2e zinsn.) Den kiezer, die zijn stembriefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om ter Gemeente-Secre tarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsn.) De inlevering van het stembriefje geschiedt in de gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon, op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aanwezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toegelaten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsn.) Van onwaarde zijn de briefjes: die het vereischte zegel missen; die onder teekend zijn: geen persoon duidelijk aanwij zen; niet ingevuld zijn; andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vast gehecht. De Voorzitter van den Gemeenteraad VERBOON. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Hoe men ook moge oordeelen over den geestelijken arbeid van het „Leger des Heils", zeker is het, dat de plannen van Generaal Booth om hulpeloozen en zwervers eene plaats aan te bieden, waar ze ten minste een nacht verblijf vinden, ongeveinsde toejuiching verdie nen, want aan dergelijke toevluchts oorden is, vooral in de groote steden eene dringende behoefte. Ook in ons land schijnt het „Leger" zulke tijdelijke verblijven voor zwervelingen te willen openen en daarom achten we het niet ondien stig, aan die plannen van den „Generaal" eene meerdere bekendheid te geven. Er mogen bij deze en gene gewichtige be- deukingen bestaan tegen de wijze waarop het „Leger" werkt, toch zal men zich bij dit kleeden van den naakte en het spijzigen van den honge rige, zeker wel van ganscher harte kunnen aansluiten, want als er geholpen moet worden, mag het immers de vraag niet zijn wie het eerst de hand uitsteekt ter redding, maar opliet geschiedt en of wij er aan helpen? „Den 23en Maart 11. werd in dat deel van Oostelijk Londen, dat onder den naam van Whitechapel het meest bekend is, en wel in de Quakerstreet, een nieuw nachtverblijf geopend, dat het „Leger des Heils" heeft ingericht. Wie worden hier opgenomen? Mannen en jongelingen, die in de groote stad, zonder werk, zonder brood rondzwerven, en den nacht onder den blooten hemel doorbrengen, als zij de enkele stuivers missen, om zich een droog plekje te verschaffen. Volgens eene berekening van Booth, zal Oost- Londen 11,000 dergelijke zwervers, waarvan sommigen misdadigers zijn, bevatten. Wie hier wil worden opgenomen, moet eerst in de ge- Naar het Franseh. Den volgenden morgen vond Henri den com mandant reeds vroeg in den tuin. ,/t Verheugt me dat ge al uit de veeren zijt, sprak de commandant, want wij hebben niet veel tijd meer om lang te praten; het ontbijt staat gereed, laten we er dus gebruik van maken." Nadat zij wat genuttigd hadden schoof de com mandant zijn stoel dicht bij die van Henri. „Hoor eens mijn jongen ik zeide gisteren dat iet egoisme van mij was, toen ik er op aandrong dat ge terstond die betrekking zoudt aannemen paar toch is dit niet geheel waar. Gelukkig zou ik mij gevoelen indien uwe moeder mijne vrouw werd, maar mocht zij er niet toe kunnen besluiten dan wil ik je toch verzekeren dat zoo ik mijn hoofd eenmaal neerleg, gij mijn erfgenaam zijt." Laten we daarover niet spreken," zeide Henri ran zijn stoel opstaande," ik ben jong en krach tig en zal door arbeid mijn brood trachten te ver dienen, hetgeen mij, naar ik geloof wel geluk ken zal. Voorzeker zal je dit gelukken Henri, maar hoewel ge er niets van gezegd hebt, begreep ik toch zeer goed waarom ge niet zoo spoedig kon- del besluiten de betrekking aan de fabriek aan te nemen? Ik wilde zooals ik reeds zeide, eerst mijne moeder raadplegen." „Zeker, antwoordde de commandant, maar dat was niet de eenige reden. Wees nu eens open hartig, Henri en zeg mij of ge niet terstond een besluit zoudt genomen hebben, indien gij bijv. in 't vooruitzicht had chef of aandeelhouder van de fabriek te kunnen worden?" „Ik wil niet ontkennen dat zoo iets mij zeer aanlokkelijk zou toeschijnen, maar ik begrijp dat dit niet gemakkelijk gaan zou, want om zulk een zaak te besturen, daarvoor zal nog al iets vereischt worden." „Ja, mijn jongen," zeide de commandant, er is werkelijk een groot verschil tusschen uwe school geleerdheid en de practische kennis, die gij nog zult moeten opdoen alvorens gij een flinke plaats op zulk een fabriek zoudt kunnen innemen. Het is alsof iemand zich verbeeldt een leger te kunnen commandeeren met zijn beetje theoriekennis van van de compagnieschool. De meeste fabrikanten noemde werkplaats, het te genieten voedsel en nachtverblijf verdiend, en een arbeid verricht hebben, die een loon van 5 6 stuivers waard is. Eenvoudig werk wordt aangebodenhet maken van borstels, zakken, matten, vlechtwerk, tam boerijnen deze worden in de bijeenkomsten gebruikt licht timmerwerk, enz. Voorzien van een bewijs, dat die arbeid is verricht, begeeft men zich vau de werk- naar de niet ver verwijderde slaapplaats, waar men zal ondervinden, dat het na den arbeid goed rusten is. Dank zij de centrale verwarming, heerscht in alle lokalen des winters eene aangename temperatuur en wordt nergens koude geleden. Het gezelschap verzamelt zich eerst in eene ruimte beneden, waar gelegenheid is, een bad te gebruiken de kuipen staan gereed of alleen de voeten te wasschen. Wie gevoelt niet, dat zulk een warm bad voor menigen zwerver een weldaad is, even als het nieuwe of niet nieuwe, maar toch bruikbare kleedingstuk, dat den havelooze hier wordt aangeboden. Naast deze badinrichting staan banken en tafels, waar het avondeten, brood en thee wordt genuttigd, waar des morgens brood en koffie wordt voor gezet. Naast deze lokaliteit strekt zich de slaapzaal uit, belegd met 4 rijen, elk van 20 leeren matrassen, met zeegras gevuld en om sloten door een opstaand, houten raam, dat 's morgens met de matras, die wordt opgerold, kan worden opgenomen en gezet tegen den muur, opdat de grond goed geveegd en geboend worde. Op elke matras ligt een kalfsvel, voor zien van een lus, die de bezoeker om den bals slaat, en die groot genoeg is, om het lichaam te bedekken. De bovenverdieping heeft twee zalen, die 220 matrassen bevatten en op dezelfde wijze ingericht zijn. Teksten iu groote, gekleurde letters aan de wanden gehecht, (bijv. Geef mij Heere, noch armoede, noch rijkdom. Liefde is hebben een loopbaan achter zich van vele jaren onverdroten arbeid en studie. Geen van hen is door niets doen of stil zitten zoover gekomen." „Dat begrijp ik zeer goed," zeide Henri, „en ik zal zek;r, indien ik besluit mij aan de fabriek te verbinden, nog door menigen zuren appel moeten bijten, doch met ijver en volharding kan men veel. En nu geloof ik dat het hoog tijd voor mij wordt om te vertrekken, daar ik nog twee uren moet loopen eer ik aan het station ben." „Dat behoeft niet," zeide de commandant, Gervais is bezig in te spannen, want als ge met zulk een lange wandeling in den vroegen mor gen beginnen moet, zou de reis wat al te ver moeiend zijn. Na een hartelijk afscheid van den commandant vertrok Henri en kwam in den namiddag te Parijs aan. Toen hij zich bij gravin de Croix aanmeldde vernam hij dat zijne moeder niet te huis was. Dit bevreemde Henri, hij had moeite zijne verbazing te weerhouden. Hij wist dat zijne moe der nimmer uitging en begreep volstrekt niet waarom dit juist heden kon geschied zijn, te meer omdat men hem niet kon zeggen waarheen zijne moeder gegaan was, of wanneer zij zou terug- keeren. De koetsier wist alleen dat de gravin dien morgen was uitgereden naar eeu harer ken nissen buiten Parijs en eerst tegen den avond zou terugkeeren. Kort daarop had zijne moeder een brief ontvangen, waarop zij was uitgegaan met de woorden„ik kan niet zeggen hoe laat ik terugkom." Huil gesprek werd afgebroken door de komst van een rijtuig dat voor de deur stil hield. Henri zag al aanstonds dat zijne moeder er in zat en het portier openende, hielp hij haar het rijtuig uitstijgen en volgde haar naar hare kamer. Na eene hartelijke begroeting vertelde Henri al spoedig dat hij bij den commandant was ge weest, en wat zijn plannen voor de toekomst waren. „En heeft de heer Béraud ook iets aangaande mijn treurig verleden verteld Henri, of weet ge misschien nog niets," stamelde, zijne moeder. „Wees niet bezorgd moederlief," zeide Henri, //ik weet alles, en geloof mij dat ik u thans indien ik kon nog meer zou liefhebben. Dit hoop ik u spoedig te toonen, wanneer ik door arbeid en vlijt in onze behoeften kan voorzien. Wees verzekerd dat ik alles zal doen, om u eenmaal een gemakke lijk en aangenaam leven te bezorgen, en al zijn we thans arm, er kan nog wel een tijd koinen dat dit anders zal zijn en wij zullen ons hierdoor ook

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1