No. 313. Zaterdag 11 Juli. 1891. EN J. M. C. POT, Publicatiën. FEUILLETON. ZIJNE MOEDER. Wie zijn kiezers? ajn lei nd 'g- IERSEKSCHE Thoolsche tonrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen Gelet op artikel 219 der gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat uitga 531 -j ui/Huis van ui uigc6ciciicii, de Rekening van de plaatselijke inkomsten en tven dezer gemeente, voor het jaar 1890 op heden den raad is overgelegd, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nederge- legd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen be taling der kosten, afschriften van dezelve kunnen wor den verkregen. Tholen, den 7 Juli 1891. De Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ont- 'angen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier voor de be lasting op het personeel voor het dienstjaar 1891|92, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaan gaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Tholen, 8 Juli 1891. en Wethouders van Tholen brengen ingevolge art. 1 der verordening op het ophalen van vuilnis-, straat-, sccreetraest en dergelijke dezer ge meente, ter kennis van de ingezetenen, dat het ver voer van secreetmest in deze maand kan plaats heb ben gedurende den nacht: Van Woensdag 15 op Donderdag 16, Donderdag 16 op Vrijdag 17, Vrijdag 17 op Zaterdag 18 Juli. Tholen, 11 Juli 1S91. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. Be WethouderA. VAN DER BURGHT. 5) Naar het Fransch. Het was inderdaad eene eenvoudige, maar aan doenlijke geschiedenis, welke commandant Béraud te verhalen had. Christine Eierchamp, een •uderloos meisje, had, na den dood liarer moe der (eene weduwe, die van een karig pensioen 1 moest leven) eene plaats als onderwijzeres gezocht, doch was voorloopig in huis opgenomen i door de Aijmars, hare zeer bemiddelde bloedver- wanten, die zich uit zekeren familietrots niet geheel aan haar wilden onttrekken. De gravin Aijmar, had een zoon, die 24 jaar oud was, en op wien zij de stoutste verwachtingen voor de toekomst bouwde. De jonge Christine, in haar eenvoudig rouwgewaad, had drie maan den in deze weelderige en voor haar zoo onge wone omgeving verkeerd, zonder dat iemand hare tegenwoordigheid scheen op te merken, of eenige ïotitie van haar nam. Toen het schoone jaarge ld ijde aankwam, verhuisde de gravin naar haar andgoed in Touraine. De eenzaamheid en de ■at itilte van het buitenleven hebben vaak een ver sachtenden invloed op de harten dermenschen; BEKENDMAKING VERKIEZINGEN. De Voorz. van den Raad der Gemeente Tholen jlerseke maakt bekend, dat opDinsdag den 21 Juli aanstaande, eene verkiezing zal gehouden worden voor tweedes leden van den gemeenteraad ten gevolge van periodieke aftreding te Tholen van de Heeren A. van der Burght en h. van Gorsel, (Eerstgenoemde wenscht, wegens zijn hoogen leeftijd, niet meer in aanmerking te komen.), en te lerseke van de Heeren W. van Oeveren, Jr. en J. C. van der Burght, en eene buitengewone nieuwe \erkiezing voor vier leden. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht: Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stembriefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegen heid verschaft, om er ter Gemeente-Secretarie eeu te bekomen. Art. 38 (le zinsnede;. De inlevering van het stem briefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering besterad, in de aldaar aanwezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toegelaten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61, (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjes die het vereischte zegel missen; die onderteekend zijn geen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijn; andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelyk zijn vastgehecht. Tholen|Ierseke, 11 Juli 1891. Be Voorzitter van den Gemeenteraad te Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN. Be Voorzitter van den Gemeenteraad te lerseke VERBOON. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. De Burgemeester van lerseke Gelet op eene aanschrijving van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie, van den 30 Mei misschien droeg de verveling er ook iets toe bij, maar in elk geval scheen de gravin nu eerst op te merken, dat zij in de jonge weeze een aange naam en beminnelijk gezelschap had, en van dat oogenblik overlaadde zij haar met hare gunsten. Christine was schoon, levenslustig en vol fijnen geest. Haar gevoel van dankbaarheid uitte zich meer en meer in eene onbegrensde bewondering voor hare weldoenster, die zij als eene tweede moeder begon te vereeren. Eene daad van toewijding en opoffering werd beslissend voor haar geheele toekomst. De eenige zoon der gravin, werd in die dagen bij een duel gewond, en in zeer bedenkelijken toestand op het kasteel gebracht. Christine Eierchamp verpleegde hem met voorbeeldige zorg, waakte verscheidene weken achtereen aan zijn ziekbed en bleef ook voortdurend in zijne nabijheid als een trouwe helpster, toen het gevaar voorbij was en de krach ten, ofschoon aanvankelijk slechts langzaam, terugkeerden. Het medelijden kan in sommige omstandig heden eeu dreigend gevaar zijn voor een jong hart van nauwelijks achttien jaren. Zij waren reeds als jonge kinderen met elkaar bevriend geweest, en graaf Aymar gevoelde meer en meer, dat hij haar hartstochtelijk liefhad. Het onschul dige kind dacht niet aan de mogelijkheid van gevaar; zij sloeg geloof aan zijne eeden en be- 1891 A, no. 800| 1, 3e afdeeling; Roept bij deze op, den zich in deze gemeente bevindenden verlofganger der nationale militie van de lichting van 1888, behoorende tot de eerste compagnie van het Korps Pontonniers met name PIKTER LAMFER, tegen den 17en Juli 1891, op welken dag bij des namiddags vóór vier ure bij zijn korps zal moeten aangekomen zijn, en waarheen hij zich rechtstreeks moet begeven, voorzien van een order tot opkomst, van zijn voor gezien geteekende verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Wordende hij, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat, zoo hij in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, hij, bij zijne latere opkomst, zooveel langer in dienst zal worden gehou den, en dat hij, niet aan de oproeping voldoende, als deserteur zal worden behandeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2en Juli 1891. Be Burgemeester van Yerseke, J. SINKE Jr., l.b. Waar wij een enkel woord over ons huidig kiesrecht willen spreken, ligt het niet in onzen zin onze lezers lastig te vallen met de ver- schillëïïffe graden van kiesbevoegdheid, als daar zijn algemeen kiesrecht, allemanskiesrecht, huis manskiesrecht, census-kiesrecht, enz. Neen, we willen ons geheel bij het heden bepalen en wel vooral bij een gebrek, dat zich voelen laat bij de toepassing van de bepalingen der nieuwe grondwet omtrent kiesbevoegdheid. "Wie zijn volgens de grondwet kiezers? Verreweg de talrijkste rubriek wordt gevormd door de meerderjarige mannelijke hoofden van loften en was te fier om een oogenblik aan zijne onbegrensde liefde te durven twijfelen. De gra vin, die beter had moeten weten en het jonge meisje onder hare bescherming nemen, deed dit niet. Zij dacht alleen aan haar zoon, en maakte zich alzoo onwillekeurig medeplichtig aan het verleidingswerk, dat Christine's levensgeluk voor altijd zou verwoesten. Toen commandant Béraud met zijn verhaal tot hiertoe gekomen was, kon hij niet nalaten met zekere heftigheid uit te roepen„Het was een afschuwelijke laagheid tEn verder vroeg de jonge Eierchamp met bevende stem. #Aymnr betuigde, dat hij in vollen ernst voor nemens was het meisje te huwen, maar zijne moe der kwam daar met alle kracht tegen op. Zij eischte van hem, dat hij eene reis naar Italië zou gaan doen, en hij vertrok." „En wat werd er toen van mijne moeder?" vroeg Henri. „Zij bleef voorloopig op het kasteel, altijd nog in de hoopDoch drie maanden later vond mevrouw Aymar het raadzaam baar liever uit hare omgeving te verwijderen, om geen onaange name zinspelingen van anderen te moeten hoo- ren. Zij bood het ongelukkige meisje eenejaar- lijksche rente van 1200 francs aan. Ik behoef u nauwelijks te zeggen, dat uwe moeder het gezinnen, tevens Nederlanders, die een huis bewonen, waarvan de huurwaarde niet beneden een zeker minimum daalt, hetwelk voor de ver- schilleude gemeenten naar het aantal bewoners verschilt. Die gezinshoofdeu moeten over het vorige dienstjaar hun personeele belasting ten volle betaald hebben en geen onderstand van de gemeente of eene liefdadigheidsinstelling ge noten hebben. Deze twee laatste voorwaarden gelden ook voor een tweede soort van kiezers, namelijk zij die in de grondbelasting zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens 10 gulden. Over de verdere rubrieken vau kiezers zwij gen wij. Hoe is men nu aan die bepaling der huur waarde gekomen? Dat zullen wij u zeggen. De vader der grondwet, de minister Heems kerk, wilde de eischen tot kiesbevoegdheid niet geheel aan den gewonen wetgever overlaten, maar stelde, niet zonder strijd, in de grondwet dezen algemeenen grondslag: „de kiezers moeten bezitten kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand." Daaraan moet zich dus de toekomstige wetgever houden, die een maal een wijziging der kieswet ter hand neemt. Daar men verder bij de invoering der grond wet al dadelijk aan den sedert lang algemeen levendig geworden wensch naar uitgebreider kiesrecht wilde voldoen zonder op eene geheele herziening der kieswet te wachten, nam men in de additioneele artikelen een paar nieuwe arti kelen voor de kieswet op en daarin komen bovenbedoelde bepalingen omtrent het minimum van huurwaarde voor. Dit laatste ging zonder strijd; de Tweede Kamer was het er dadelijk over eens, wat geen laatste aanbod gladweg afsloeg." „En hij En hij? vroeg Henri. „Uwe moeder schreef hem eenige brieven. Driemaal heeft hij haar geantwoord, en die brie ven zijn onder mijne berusting en worden uw eigendom. Hij verklaarde ziju gedrag ernstig te betreuren, maar weigerde zich verder met haar te bemoeien, uit eerbied voor den stelligen wil zijner moeder „En kunt gij mij die brieven laten zien zeide Henri ongeduldig. „Zeer zeker. Alleen met dat doel heb ik ze bewaard Hier hebt gij den sleutel, doe daarmede de tweede la links van mijne schrijf tafel open, en zoek dan even naar hef pakketje, waarop ik uw naam geschreven heb." Henri had spoedig gevonden wat hij zocht. De commandant brak het zegel van het couvert en haalde daaruit eenige papieren, die door ou derdom reeds geel geworden waren. „Lees nu maar zelfs," zeide hij, „dan komt gij alles te weten wat gij weten moet." Toen Henri, de drie brieven had doorgelezen, stond hij op en zeide met een zekere kalmte „Die man is een trotsche lafaard." „Er zijn menschen, die zoo iets een tijdelijke afdwaling der jeugd noemen. Indien het maar tijdelijk ware „En gij zegt dat hij nog leeft, nietwaar?...

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1