de terteelt, 1 No. 309. Zaterdag 13 Juni. 1891. EN J. M. C. POT, r Zij die zich van eden af op dit blad abon- eeren, ontvangen de nog dit kwartaal te ver- hijnen nummers gratis. Public atiën. F E UIL L E T 0 H. ZIJNE MOEDER. VRIJHEID. IERSEKSCHE Thoolsehe Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan et bureau te T h o 1 e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L B N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. iurgemeester en Wethouders van Tholen brengen volge art. 1 der verordening op het ophalen van nis-, straat-, secreetmest en dergelijke dezer gc- nte, ter kennis van de ingezetenen, dat het ver- van aocreetmest in deze maand kan plaats heb- gedurende den nacht: 'an Dinsdag 16 op Woensdag 17. Woensdag 17 op Donderdag 18. Donderdag 18 op Vrijdag 19. 'holen, 13 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van Tholen C J DE V. VAN NOORDEN, Burgemeester A VAN DER BURGHT, Wethouder ONFE1LIGHEID-SCHIETOEFEMNGEN. De Burgemeesters van Tholen en lerseke brengen kennis van zeevarenden, die daarbij belang kun- hebben, dat van half Juni tot half Juli a.s. eningen met ongeladen electro-schoktorpedo's zul- gehouden worden in het Volkerakter hoogte het fort de Ruijter, buiten het betonde vaar- r; dat het terrein geheel voor de scheepvaart is esloten en door éen of twee witte tonnen, beneden thans aanwezige witte boei no. 10 zal worden ngeduid. IersekejTholen, den 9 Juni 1891. COLLECTE Waterloo, Hasselt en Leuven, Oost-Indiè. Burgemeesters en Werhouders der gemeenten Terseke en Tholen, brengen ter kennis der ingezeten, dat op 11 Juni 1891 te lerseke, en op 18 Juni te Tholen, den gedenkdag van den slag bij Waterloo in 1815, aan dc woonhuizen zal gehouden worden eene Col lecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Geicapendert Dienst in de Ne derlanden. „Wij roepen hierbij zegt het Hoofdbestuur van het Fonds uw krachtige hulp in, om de kas van ons Fonds aan te vullen, die niet alleen blijkens ons laatste verslag een nadeelig saldo van (2259,77 aanwees, maar die zich dit jaar groote offers zal moeten getroosten voor het verleenen der buiten gewone gratificatiën van f 10 aan de gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis, en van f15 aan hen die de citadel medaille mogen dragen. De omvang der daartoe benoodigde uifgaven valt nog niet te overzien, doch reeds is te constateeren dat het bedrag aanzienlijk zal zijn. Daarbij komt dat de collecte, die ongeveer een derde onzer jaar- lijksche ui'keeringen moet dekken en die in 1876 nog f31429,615 opbracht, in 1889 tot een ogbrengst van f 25259,095 is gedaald, en dus f 6170,52 minder opleverde. Het aantal sollicitanten voor de gewone uitkeeringen bedraagt thans 937. Wij hopen dat een ieder zich op nieuw opgewekt en aangespoord moge gevoelen onze Va- derlandsche Stichting naar vermogen te steunen. Wij twijfelen dan ook niet, dat gij ons ook dit jaar uwe gewaardeerde hulp wederom krachtig zult willen verleenen. Ierseke|Tholen, 8 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van lerseke, VERSOON. De Secretaris, J. A. GEILL. Burgemeester en Wethouders van Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN. De WethouderA. VAN DER BURGHT. VACCINATIE EN RE VACC1NATIE. Burgemeester en Wethouders van lerseke maken bekend, dat wegens het epidemisch verschijnen der pokziekte in het Noorden van ons land, de gemeente geneesheer op Zaterdag den 13en en Maandag den 15en dezer, telkens des namiddags van 4 tot 5 ure, in het Ziekenhuis aan den Steeweg zal vaceeren tot kostelooze inenting en herinenting. Naar het Fransch. Aan den overkant was het Café Minerve, waar ook zeer bezet was, maar waar alles veel ilmer en aristocratischer toeging. „Kijk, daar gaat mijnheer Perrin naar zijne ienden, zeide een werkman, op een deftigen Kffbijganger wijzende, die zich naar de herberg gaf. *Zij zeggen, dat de commandant ook al met ia mee doet, „zeide een ander. „De commandant Béraud? Laat naar je kij- in Of zouden ze hem misschien daarom maire hebben afgezet?In elk geval, emaud zal mij beletten hem toch te kiezen oor den gemeeuteraad. Een troepje netgekleed e jonge meisjes wan- slde voorbij en bleef stilstaan bij de uitstalling in een rondreizenden koopman. Henri Fierchamp, die voor het eerst van zijn ven het stadje bezocht, liep even bij den apothe- er binnen, om naar de woonplaats van zijn peet informeeren. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Tot den herijk van Maten en Gewichten van de belanghebbenden in deze Gemeente zal dit jaar wor den gevaceerd: Te 1ERSEKE in het Ziekenhuis aan den Steeweg op Donderdag den 18e« en Vrijdag den 19 Juni as. Alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht, en de be langhebbenden dienen bij de terugontvangst hunner voorwerpen toe te zien of deze de wettige merken dragen, vermits een beroep op verzuimen ten dezen opzichte later niet zal ontslaan van rechtsvervolging. Geene maten van droge waren, bestemd tot het meten van granen, zaden, boonen, erwten en soortgelijke waren, mogen worden herijkt, dan wanneer zij ver gezeld zijn van den daarbij behoorenden strijker. De lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten, moeten worden afgekeurd en kunnen ten allen tijde in beslag genomen worden. De onderdeelen van het Gram Milligram-gewichten kunnen uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, uitsluitend aan het ijkhantoor te Middelburg worden geverifieerd. Na het einde van den termijn van den herijk (1 October a.s.) is het gebruiken of voorhanden hebben van Maten en Gewichten, niet voorzien van de ver- eischte stempelmerken, verboden en strafbaar volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Stbl. no. 67). lerseke, den 1 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van lerseke VERBOON. De fd. Secretaris J. A. GEILL. „Den commandant Béaud bedoelt gij ser geant?... Die woont hier dicht bij. Ga maar links den hoek om, tot aan de schutting, en daar zal ieder kind het u weten te zeggen. Henri volgde deze aanwijzing, en tien minuten later, aan het uiterste einde der voorstad, schel de hij aan op de stoep van een zeer net gebouw van twee verdiepingen, tusschen twee tuinen gelegen. De groote kruisramen met kleine ruitjes deden denken aan iets uit den goeden ouden tijd, bij voorbeeld aan het buitenverblijf van een vroege- ren president eeuer rechtbank in een groote stad. Een bescheiden overblijfsel van den beu kenlaan wekte het vermoeden op, dat het omlig gende park in vroegere» tijd op tamelijk groot- schen voet moest aangelegd geweest zijn. De twee of drie bunders, welke daarvan waren over gebleven maakten echter volstrekt geen aanspraak op grootschheid en waren zeer eenvoudig door een haag van den openbaren weg gescheiden. Henri Fierchamp trok aan de schel, en een oogenblik later werd de huisdeur opengedaan door een knecht, die hem verwelkomde met den vroolijken uitroep: „Wel, mijnheer Henri, zijt gij het?" „Zooals ge ziet, brave Gervais. Is de com mandant thuis?" „Ja, die is thuis.Maar wat zijt gij groot Zucht naar vrijheid en gezag zijn de twee voornaamste drijfveeren, die op de geestelijke ontwikkeling van den mensch ii al zijne ver schillende aardsche toestanden den krachtigsten invloed uitoefenen. Het voorbijzien of misken nen dezer grondbeginselen in de burgerlijke en zedelijke wereld doet de jaramerlijkste gevolgen ontstaan. Dwaling aan de eene zijde roept de dwaling aan de andere zijde te voorschijn. Mis bruik van de vrijheid doet het overmatig gezag ontstaan, misbruik van gezag geeft aanleiding tot bandelooze vrijheid. Wat is de vrijheid? Ziedaar de groote vraag. Terwijl de mensch het heelal, dat hem omringt, overeenkomstig vaste weten, ziet bewegen en zich zeiven als een deel van dat geheel erkent, is er in zijn binnenste een onuitdelgbaar bewust zijn van vrije zelfbepaling en dat bewustzijn is het middelpunt zijner persoonlijkheid. Niets hindert den nog onbedorven mensch meer dan, wat deze persoonlijkheid aanrandt, te vernederen of te vernietigen poogtvan hier, dat de levens lustige jongeling, op verdenking van gebrek aan moed te bezitten, het bloed naar de wangen voelt stijgen, dat de schuchtere maagd bij eene slechts zijdelingsche beschuldiging van ontrouw met fierheid hare eer verdedigt, maar ook mede, dat krakeel, twisten in kleinere en grootere kringen der menschheid ontstaat, omdat de een door te doen wat de andere vraagt, meent zijne vrijheid te verliezen en te bukken onder het gezag. In elks gemoed werkt de kracht der per soonlijkheid, de drift naar vrijheid en neen, men wenscht niet vrij te zijn van het waarlijk menschelijke; van het edele in onze natuur gelegd, men wil de onderlinge liefde en geworden, sedert de commandant u het laatst te Parijs heeft opgezochtIk zou u waar lijk niet herkend hebben, en wist niet, dat de commandant u wachtende was." Ondertusschen had Gervais den bezoeker naar het salon gebracht en opende nu de deur der zitkamer van zijn meester, die daar in een grooten leuningstoel achter de gesloten kamergordijnen gezeten was. „Aha, zijt gij het, mijn jongen, „zeide hij. „Kom mij even omhelzen, maar schud mij niet, want ik word alweer geplaagd door die vervelende zenuwhoofdpijn „Waarlijkdaar heeft Gervais mij niets van gezegd. „Om het even, wij kunnen daarom toch wel met elkander praten. Dat geeft mij meteen wat afleiding van de pijn aan mijn oude schedel- wonde, die alle maanden opnieuw van voren af aan begint." Het was duidelijk te zien, dat men hier te doen had met een oud-militair, en toch vertoonde de commandant Béraud weinig of geen over eenkomst met het traditionneele type van een barschen brombeer, zooals ons veelal een gepen- sionneerd officier wordt voorgesteld. Niettegen staande zijne tijdelijke ongesteldheid en zijn leeftijd van 62 jaren, lag er over zijn geheele uiterlijk een waas van jeugdige frischheid. Hij was lang en flink van gestalte, recht van postuur, met een stoppeligen, kort geknipte» baard. Vroe ger chef van een bataljon jagers had hij in den Krim-oorlog dapper meegevochten. Bij de be storming van den Malakoff was hij door het springen van een granaat ernstig gewond en voor den dienst onbruikbaar geworden. Hij kreeg zijn pensioen en tegelijk zijne benoeming tot Officier van het Legioen van Eer. Met dat pensioen en een paar duizend francs rente was hij toen stil gaan leven op een buiten, dat hij van een oom had geërfd. Nadat de eerste begroetingen gewisseld waren, zei de oude heer: „En gij hebt dus nu den militairen stand ge heel laten varen?" „Juist, mijnheer Béraud, en ik zal nu een eigen beroep moeten kiezen. Om daarover te spreken, ben ik bij u gekomen." „Het geval is niet zoo gemakkelijk als gij denkt, "hernam de commandant; „er hangt bij voorbeeld veel af van uwe eigene wenschen en van uwe idealen omtrent roem en fortuin. „Wat mijne eigene wenschen betreft, staat het mij niet vrij daarnaar in de eerste plaats te vragen. Hoofdzaak is, hoe ik het brood zal ver dienen voor mijne moeder en voor mijzelven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1