wöM, pi aan ie lelaip ïai oesterteelt, lartew, m. No. .304. Zaterdag 9 Mei. 1891. ïll( EN rel J. MC. C. POT, P ii b 1 i c a t i n. Oji VI' dal FEUILLETON. )e Hertogsmoorder. IERSEKSC Tboolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. ior het buitenland 90 cents. ngezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. c NATIONALE MILITIE. ping van Verlofgangers in Kerkdijken dienst. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat deze gemeente wonende verlofgangers, be- tot de hieronder vermelde lichtingen en voor het tijdvak, achter elk korps ofonder- ermeld, bij deze in Kerkdijken dienst worden pen, om in den wapenhandel te worden id. Infanterie. de lichting 1888 het regiment grenadiers en het 4e, 7e, 1ste, 5e en 8ste regiment infanterie Augustus tot 11 September. Lichting 1887 3e en 6e regiment van 17 tot 29 Augustus. 1888 het 2e, 3e en 6e regiment van 14 September. Lichting 1889 het 2e, 3e en 6e it van 28 September tot 10 October. Artillerie. ling 1888 1ste regiment veld-artillerie, alle van 18 Augustus tot 15 September, 2e Int, idem idem van 12 Augustus tot 15 Sep- kik 3e regiment, idem idem van 20 Juli tot 21 Juskorps rijdende artillerie, idem idem van Jugustus tot' 12-Sep.temberkorps pontonniers, pagnie van 17 Juli tot 20 Augustus, 2de an 10 Augustus tot 12 September. Lichting le regiment vesting-artillerie, le, 2e, 5e, 6e, 9e compagnie van 1 Juni tot 4 Juli, 3c, 4e Pijl compagnie van 10 Augustus tot 12 September, (compagnie van 24 Augustus tot 26 September; ig 1889 2e regiment vesting-artillerie, le, 3e, en 9e compagnie van 11 Mei tot 13 Juni, 6e, 7e en 10e compagnie van 24 Augustus September. Lichting 1889 3e regiment ves- 'tillerie le, 6e, 7c, 9e en 10e compagnie van i-fcgustus tot 12 September, 2e, 3e, 4e, 5e cn 8e letojgnie van 14 September tot 17 October. Licb- 89 4e regiment vesting-artillerie, le, 3e, 8e compagnie van 7 September tot 10 October, 9e compagnie van 28 September tot 31 October, en 12e compagnie van 13 Juli tot 14 Augus- 7e compagnie van 4 Mei tot 6 Juni, :ompagnie van 17 Augustus tot 19 September, mpagnie van 25 Juni tot 28 Juli. E. >ha| U Novelle. it wetende of zij bezwijmde of stierf, riep au de abdis te hulp. Deze trachtte haar lewustzijn terug te brengen, en na lange 3 telooze pogingen gelukte dit eindelijk. Zij nog eens hare oogen op, om Herman aan n; doch zij waren reeds gebroken. Hare drukte nog de zijne, haar hoofd rustte te- ijne wang. este Adelheid, nog eene vraagsprak hij ende. t kan mij toch in den persoon des schul- niet vergissen? Alle omstandigheden zeg- het mijhet is immers hertog Eduard iar zij antwoordde slechts door een snik, het leven was ontvloden, haar geest de gheid ingegaan. De schok der ontmoeting o( e sterk geweest en had de stervende vlam «luscht. Roerloos hield hij haar voorhoofd Korps Genietroepen. Lichting 1888 (uitgezonderd de vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 No. 13) van 24 Augustus tot 26 September. Lichting 1889 (uitgezonderd als voren van 2 Juli tot 5 Augustus, de vesting-telegrafisten, van 13 tot 22 Juli, Lichting 1888 le en 2e compagnie van 10 Augustus tot 11 September. De opgeroepen verlofgangers zullen zorgdragen lo. dat zij zich daags vóór hun vertrek, des voor middags tusschen 9 en 12 uren, ter gemeente-secre tarie vervoegen, ten einde op hunne verlofpassen door den Burgemeester den dag van vertrek te doen ver melden en inlichtingen te ontvangen aangaande de reis; 2o. dat zij op de aangegeven dagen, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen, alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof mede genomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zyn aangekomen des namiddags vóór vier uren, of op het uur, door den Burgemeester te bepalen terwijl de verlofgangers, voor wie de opkomst op eenen Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten vanwaar zij niet in éen dag hue garni zoen kunnen bereiken,'nietteiftin zich eerst op den dag voor dc opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven, en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Ingeval (ziekte hunne opkomst mocht verhinderen, moeten zij hiervan zoodra mogelijk door eene op gezegeld papier geschreven en te legaliseeren genees kundige verklaring ter gemeente-secretarie kennisgeven. Het niet-ontvangen cener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst onder de wapenen, daar deze bekend making alléén als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Tholen, den 7 Mei 1891. De Burgemeester van Tholen C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. De Burgem. der gem. Tholen|lerseke, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden nog tegen zijne borst gedrukt. De abdis was diep ontroerd, en in haar medegevoel, met zoo veel lijden vergat zij een oogenblik, dat zuster Antonia zonder sacramenten was gestorven. De gedachte aan haar zwaar en onschuldig lijden maakte haar nu bijna tot eene heilige in hare oogen, en zij betreurde het zeer, dat zij haar eenmaal had kunnen verdenken van zondige neiging en onboetvaardigheid. Zij trachtte Her man uit zijne verdooviug te wekken. „Heer," sprak zij met tranen in de oogen, „gij kunt hier niet langer blijven. Alles is nu afgeloopen. God heeft u in zijne genade nog den troost verleend, de ongelukkige lijderes vóór haren dood weder te zien. Kom nu tot uzelven, en buig u onder de hand Gods, die u zoo zwaar bezoekt I" Hij liet zich nu gewillig en zwijgend van haar losmaken en door de abdis wegleiden. Door hare beschikking werd hij naar een naburig huis van een der kloostervasallen gebracht, waar de bewoners schrikten bij het aanschouwen van die sprakelooze, als verbijsterde gedaantedoch op verzoek der klooster-abdis werd hem toch huisvesting en eene slaapplaats verleend. Op bij de militie te land der lichtingen 1885 en 1886 en aan de ingelijlden bij de zeemilitie der lichting van 1887 is geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot lanceren dienst te verplichten. Tholen|Ierïeke, 5 Mei 1891. Verzoekschriften ter bekoming van Jacht-en Vischakten. Burgemeester en Weth. der Gem. Tbolen|Ierseke, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-Secre tarie kosteloos verkrijgbaar zijn, blanco-verzoekschrifteu ter bekoming van jacht-en vischakten en van koste- looze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één vischtuigvoor het aanstaande seizoen van 189i/91. Tholen|Ierseke, 9 Mei 1891. INSCHRIJVING VOOR DE SCHUTTERIJ. Burgemeesters en "Wethouders der gemeenten Tholen en lerseke brengen ter kennis van de belang- hebbennen Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1857 fot 1866 inge sloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstge- melde jaar behooren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet. „De vorenstaande öpgeroepeneii zullen\verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders cn dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van bei der sekse, (welke laatste opgaven moeten worden ge constateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand;; sedert wanneer zijjlngezetencn der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van den Schntterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geborenaangenaamd, om zich tijdig van eene ge boorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en otn voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijn den rand van zijn leger bleef hij zitten, met deo blik op bet klooster gericht, welks door het maanlicht beschenen muren en tinnen door het raam zichtbaar waren. Zoo vond hem nog de morgen, en zoodra men in het klooster was oDtwaakt, stond hij reeds aan de poort, om bij het aardsche onhulsel zijner Adelheid te worden toegelaten. De abdis had den moed niet hem dit te weigeren. Een uur lang bleef hij met hare koude hand in de zijne, met een strakken blik op haar nog in den dood zoo schoon gelaat gericht, roerloos zitten, tot de abdis hem ver wijderde. Nog eenmaal zag hij haar, toen zij reeds in de enge kisl van hare smarten uitrustte. Hij sneed een lok van haar glanzig haar, verborg dien aan zijn hart en wachtte in de kloosterkerk op zijne knieën liggende, tot de groeve op het kerkhof haar had opgenomen, en toen de dood klok ophield en de lijkstoet der mannen terug kwam, sprong hij op als door een nieuw leven bezield, en op woesten toon, als of hij een oor logskreet aanhief, uitroependeop, ter wrake snelde hij het klooster uit. De gevangen hertog Reinold werd hoe langer ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, willen hebben gewaarschuwd, om zich van deszelfs verplichting in deze le kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog- ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat dezelven, dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden, En is hiervan afkondiging geschied, ter plaatse waar het behoort den 8 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders van Thioleu, C. J. DE V. VAN NOORDEN. De WethouderA. VAN DER BURGHT. Burgemeester en Wethouders van lerseke J. SINKE, Jz. l.b. De SecretarisJ. A. GEILL ls. Burgemeester en Wethouders van lerseke brengen ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat met het primitief beschrijvingswerk voor ,de Pursoneele Belasting, over het dienstjaar 189l/92, een aanvang is gemaakt op Woensdag den 6 Mei, en de beschrijvings-biljetten met den achtsten dag daarna, door of van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opge haald, met aanmaning oin de voorzegde biljetten nauwkeurig in te vullen, ten einde zich voor schade en onaangenaamheden te hoeden, alsmede aan de zoodanigen welke bij de beschrijving geen biljet mochten ontvangen, om zich ten spoedigste om zoo danig biljet bij den Ontvanger voornoemd aan te melden, len einde hetzelve vóór 31 Mei ten kantore van denzei ven volgens art. 30 4 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere i nformatie dat tot Tegen- schatters voor deze gemeente, om aan de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn benoemd de HeerenWillem Goeman en Aart Marlijn. Dat de aangiften of verklaringen ter verkrijging van palent, binnen deze provincie, zullen worden uitge geven van den 6 Mei tot en met den 16 dier maand. hoe zwaarlijviger en trager. Zijn geest scheen onder de langdurige gevangenschap zoo zeer verdoofd, dat hij kon gezegd worden bijna alleen naar het lichaam te leven. Maar eenmaal het was in het begin van het jaar 1371 had een voorval plaats, dat het bijna verstorven levens vuur des geestes nogmaals deed opflikkeren en zijn hart voor de hoop ontsloot. Op een namiddag, nadat hij zijnen maaltijd had genuttigd, zat of liever lag hij in zijnen grooten lederen zetel, in half wakenden, half droomenden toestand, en had het oog op den zolder gevestigd. Hij hield zich met de aflei ding bezig om, misschien voorde honderste maal, de spijkers in den zolder te tellen. Maar daar schrikte hij plotseling op. Een voorwerp snorde door de traliën van het geopende toren venster, vloog bijna boven zijn hoofd tegen den harden muur, en rolde vervolgens over den vloer, gevolgd door de afgesprongen kalkschelf- jes. Zoo spoedig zijne buitengewone zwaarlij vigheid het toeliet, rees hij niet zonder schrik op van zijn zetel, en zag eenen steen op den grond liggen. Hij nam dien op, en vond er een stukje toegerold perkament aan bevestigd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1