No. 301. Zaterdag 18 April. 1891. r< EN ss J. M. C. POT, Publicatie ii. v i FEUILLETON. )e Hertogsmoorder. IERSEKSCHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per 3 maanden, franco per post 65 cents, tor het buitenland 90 cents. ngezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. emeester en Wethouders van Tholen gen ter kennis van de ingezetenen dezer ge- dat met het primitief bescbrijvingswerk voor soneele Belasting, over het dienstjaar 1891/9j, ïvang zal worden gemaakt op Woensdag den aanstaande, en de beschrijvings-biljetten met ïhtsten dag daarna, door of van wege den ;er der Directe Belastingen zullen worden ild, met aanmaning om de voorzegde biljetten lurig in te vullen, ten einde zich voor schade langenaamhcden te hoeden, alsmede aan de gen welke bij de beschrijving geen biljet ontvangen, om zich ten spoedigste om zoo- biljet bij den Ontvanger voornoemd aan te ten einde hetzelve vóór 31 Mei ten kantore nzelven volgens art. 30 4 der Wet van 29 1833 (Staatsblad no. 4) ingevuld te kunnen n. Met verdere i nformatie dat tot Tegen- i voor deze gemeente, om aan de zijde der igscbuldigen te dienen, zijn benoemd de W. C. de Lange en J. van F.lsacker. en, den 18 April 1891. emeester en Wethouders der gemeente Tholen. kigen ter kennis van de ingezetenen der gemeente de aangiften of verklaringen ter verkrijging van I binnen deze provincie, zullen worden uitge- van den 6 Mei tot en met den 16 dier maand, die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen zijn ingezameld of bij den ontvanger dien het ingediend, op den 28 Mei. Pde registers van gemelde patentplichtigen zul- rden gesloten op den 13 Juni. de patentplichtige schippers, eigenaars en direc- V inden van binnenschepen, te rekenen van den aanstaande tot den 31 en derzeive maand, zich et patent van het dienstjaar 189,/dï zullen be- aan te geven bij het Bestuur der plaats waar zullen bevinden, onder overlegging van een hetwelk daartoe bij die Bestuien verkrijgbaar is; terwijl ingevolge de hiervoren aange- wet, door de alsnu aan het patentrecht on- pene schippers, nauwkeurige opgave zal moe- Ier! -■ dei oei Novelle. at Herman de vrouw had doen beloven nd van hare ontdekking en het tusschen esprokene iets mede te deeïen, keerde zij I, haar kamp terug, en Herman bleef met •rt vol wraakzucht de kamer op en neder overdenkende hoe hij den kuil zou graven, de hertog moest verzinken. Hij kwam «et besluit, om, nu hij eenmaal een spoor [evonden, hiervan niemand iets te doen i, daar hij besefte anders licht gevaar te van vrijheid of leven te verliezen, of ten van de mogelijkheid beroofd te worden delheid's verblijf te ontdekken, man scheen door een nieuw leven bezield, spanning van zijnen geest om het gevonden te volgen, de pogingen in het werk ge- het uitzicht op wraak, en op den achter- zijner ziel de sluimerende flauwe hoop, sschien eenmaal zijne ongelukkige vrouw, dierbare Adelheid, weder te zien, gaven ten worden gedaan of zij in het vorige jaar geen andere buisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepen, en met die schepen geene buiten rivieren, de Zuiderzee noch de Zeeuwsche Stroomen bevaren, of in het voorgaande jaar bevaren hebben. Dat de kramers zullen gehouden zijn, om bij bet doen hunner aanvrage om patent, op te geven de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen. Dat door de patentplichtigen van de 16de tabel, voor den 1 Juni eerstkomende, geheel of gedeeltelijke betaling in voege voorschreven zal moeten zijn ge schied, en ook de patenten op vertoon der quitan- tiën van de ontvangers, voor dien tijd bij de ge meentebesturen door hen zullen moeten worden af gehaald, aangezien van dien dag af de recherge op de niet gepatenteerde schippers een aanvang zal nemen Gedaan te Tholen, den 18 April 1891. BEKENT) MA KING. Burgemeester en Wethouders der gemeente THOLEN brengen ter kennis der ingezetenen, dat de herijk der maten en gewichten in deze ge meente, in het gewone lokaal zal plaats hebben op Zaterdag 25 April a.s. van 912 en 14 uur, en op Maandag 27 April van 1012 en 13 uur. Tevens wordt aan de ijkplichtigen ter kennis gebracht lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, m magazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe maten en gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht, en belanghebbenden er aan worden herinnerd zich bij de terugontvangst hunner voorwerpen te overtuigen dat deze duidelijk de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsver volging 3o. dat lengtematen, voorzien van merkteekenen nieuwe kracht en leven aan geheel zijn wezen. Het vuur zijner oogeu bleef wel verzengend, maar was niet meer zoo hopeloos somber; bijwijlen verscheen zelfs, wat in jaren niet gebeurd was, een glimlach op zijn gelaat, en hoewel die lach den opmerkzame eene huivering aanjoeg, meenden de meesten zijner bekenden, dat hij eindelijk zijn droevig lot begon te vergeten, en niemand vermoedde welk een vulkaan onder die eenigzins veranderde oppervlakte lag verborgen. Hij wendde zich het eerst tot den ouden portier der stad Nijmegen, en na door her haalde bezoeken en gesprekken over vroeger dagen het vertrouwen des mans te hebbeu ge wonnen, vernam hij, dat de poortwachter eens, lang geleden, op een avond, een geheimzinnigen wagen, die geheel gesloten was en door eenige ruiters met gesloten vizier werd begeleid, op vooraf van hooger hand ontvangen bevel de poort had laten uitrijden. Een der geleiders, die geen riddergewaad droeg, had de muts zoo diep in de oogen gedrukt en het gelaat zoo ver met een doek omwonden, dat ook hij onken baar was; doch toen hij beval de poort te openen en het wachtwoord uitsprak, had de portier, zoowel aan zijne stem als aan zijne of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in be slag genomen kunnen worden 4o. dat de onderdeelen van het Gram Milligram gewichtenuithoofde der daartoe noodige fijne balans, uilsluitend aan het ijkknntoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Ministeriëele beschikking van den 16 April 1872, no. 193); 5o. dat na het einde van den termijn van den Herijk (1 October a.s.) het gebruiken of voorhanden hebben van Maten of Gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken. verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 'Stbl. no. 57). Tholen, 11 April 1891. Burgemeester en Wethouders van Tholen, Gelet op Artikel 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) -Brengen ter kennis, dat door de Wed. Gijsbertus Wijnen alhier een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in de voor- en achterkamer van de door haar bewoond wordende herberg. Tholen, den 15 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd. C. J. DE V. VAN NOORDEN. Be Wethouder, A. VAN DER BURGHT. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter kennis der ingezetenen dat de eerste rondreis, tot het opnemen van alle tereinsveranderingen die eene wijziging in de kadastrale stukken tengevolge hebben, door den landmeter is bepaald op het einde dezer maand. Tholen, 18 April 1891. Be Burgemeester van Tholen, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. KIESRECHT. De lijsten der kiesbevoegden in deze gemeente voor de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad, zijn op heden gesloten, aan het gemeente- breede gestalte, Wouter, den jager van den hertog herkend, die, sedert hij op de jacht in den strijd tegen een wild zwijn een arin had verloren, uit 's hertogs dienst was gegaan, en nu te Bemmei een huisje bewoonde, dat hem met eenige akkers land door den vorst ten geschenke was gegeven. Daarheen leidden nu Herman's schreden. Geene pogingen noch inspanning, geen goud wilde hij sparen om iets van de dierbare vrouw te vernemen, en, zoo zij nog leefde, haar te vergoeden en weder te geven wat mogelijk zou zijn. Wouter, de voormalige jager des hertogs, zat juist met de zijnen aan den maaltijd, toen Herman, na zijn paard aan den lindeboom voor zijne hut te hebben vastgebonden, de lage deur binnentrad. Wouter kende den ridder niet, en was niet weinig verwonderd over dit onverwacht bezoek in zijne afgelegen woning. „Gij zijt Wouter, de gewezen jager des her togs?" vroeg Herman, die door een blik op den slap nederhangenden linkermouw van het wam buis bespeurde, dat hij den rechten persoon voor had. „Ja, heer!" was liet antwoord, terwijl hij zijne muts afnam, en een onderzoekenden blik huis op nieuw aangeplakt en verder voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Yerseke, den 6 Apiil 1891. Be fd. Burgemeester van lerseke, J. SINKE Jz. 1 N R1 G11 TINGEN die GevaarSchade of Hinder kuunen veroorzaken. Burgemeesier en Wethouders der gemeente lerseke maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Johannes Arij Eckhardt, wonende alhier, om vergunning tot het maken van eene deur en twee ramen in den voor- gevel zijner smederij plaatselijk bekend in wijk C no. 205 en badastiaal bekend Sectie G, no. 1446. Op Maandag, 27 April 1891, des namiddags te zes uren, zal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken, lerseke, den 13 April 1891. Burgemeester en Wethouders van Terseke, brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdei ijken Omslag in deze gemeente, voor 1891, in afschrift, gedurende vijf maandenop de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Yerseke, den 6 April 1891. Uitloting obligatie. Burgemeester en Wethouders van Yerseke brengen ter openbare kennis, dat op heden is uitgeloot de Obligatie no. 1 van de geldieening in 1888 ten laste dezer gemeente aangegaan tot een bedrag van f 1000 en dat het bedrag dier obligatie den 15 Juli e k. ten kantore van den gemeente-ontvanger betaal baar zal worden gesteld. Yerseke, den 6 April 1891. Burgemeester en Wethouders van lerseke J. SINKE, Jr. l.b. Be Secretaris, J. A. GEILL. op Herman wierp. „Ik wenschte alleen met u te spreken." „Dat kan geschieden, heer!" antwoordde hij, en zond de overige huisgenooten naar buiten. „Verwaardig u, heer", hernam hij, toen zij alleen waren, „op dien stoel plaats te nemen." Herman voldeed aan die uitnoodiging, en zijn ongeduld deed hem dadelijk ter zake komen. „Gij zult u", sprak hij, „ongetwijfeld kunnen herinneren, wat gij, toen gij nog in 's hertogs dienst waart, zoo al verricht hebt." „Dat denk ik wel, heer!" was het antwoord, vergezeld van een wantrouwenden blik. „Herinnert gij u dan ook, dat gij eens op een avond, in gezelschap van eenige ridders, een wagen hebt vergezeld, die eene vrouw hield besloten, en daarmede de Molenpoort zijt uit gereden „Ik herinner mij dat niet; maar mijne memorie is ook -niet van dé1 beste", antwoordde Wouter, doch met zulk eene listige en spottende uit drukking op het gelaat, dat Herman, die hem nauwkeurig had gadegeslagen, zich overtuigd hield, dat hij meer wist dan hij zeggen wilde. „Wouter", sprak hij, „gij weet meer dan gij blijken doet. Daar gij niet meer in 's hertogs dienst zijt, hebt gij geen reden om te ver/wij-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1