toM, iffjjfl aan k Map ra oeslerteelt, Mtai, enz Onze Jachtwet. No. 296. Zaterdag 14 Maart. 1891. EN Publicatiën. J. M. C. POT, FEUILLETON. De Hertogsmoorder. adei ttei IERSEKSCHE ;on 110 Tboolsche Coorant Dit blad verschijnt eiken Jrijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan t bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Vaststelling der Kiezerslijsten. irgem. en Weth. der Gemeenten IersekejTholen, n bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd et kiezen van Leden van de tweede kamer, van >rovinciale staten en van den gemeenteraad, zijn esteld en ten Gemeentebuize zijn aangeplakt, terwijl die lijsten [gedurende veertien dagen, te van den 9 tof den 24 Maart, en te Tholen den 15 tot en met den 28 Maart aanstaande, emeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen ien dagen na de dagteekening dezer bekendma- en alzoo voor den 28 Maart aanstaande, bij ekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, den Gemeenteraad worden ingediend, door elk van het kiesdistrict, ot, zoo het de kiezers oor Leden van den Gemeenteraad betreft, door ingezetene der Gemeente, hiertoe de vereischten lende, wanneer diarop: zijn naam of die van een ander, in strijd met 'et, niet of niet behoorlijk voorkomt; de naam van iemand die, hetzij een of meer n de kiezers gevorderde \ereischten mist of iloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere iente staat, is gebracht. treft het bezwaarschrift de schatting der jaar- he huurwaarde van gedeelten van woonhuizen istofleerd), dan zorgt de Voorzitter van den Raad •wijld voor herschatting door drie beëedigde batters. De kosten der herschatting, die vier :n en vÜ'tig cents bedragen, zijn voor rekening dengene, die het bezwaarschrift tegen de schat- indient; deze is verplicht dit bedrag tegelijk t de indiening van het bezwaarschrift, bij het Ge- tebestuur te storten. Verzuimt hij deze storting wordt op het bezwaarschrift betreffende de schat- jeene beschikking genomen, namen van hen, die bij de herziening van de zijn geschrapt, worden hiernevens bekend ge- UITGEVER: Tholen. Ad verten ti ënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter p'aatsing opgegeven, wordt slecht9 2 maal in rekening gebracht. Novelle. elk een geluk smaakten Herman en Adel- Elke dag was hun een bron van genoegen ille blijdschap, die niet weinig werd verhoogd de nabijheid van de ouders der jonge rouw. Gelijk aan het stille, liefelijke chap, dat hunne woning omgaf, waren zielen vervuld met vrede en vreugde, heid gevoelde dat meer geluk op aarde te vinden was, en Herman, hoe vurig en lustig van geest, bekende zichzelven, dat geen krijgsgewoel, geen eer of roem kon J gen tegen het kalme huiselijk geluk, waar de liefde haren hemelschen glans verspreidde, haakte thans niet naar die woeste tooneelen, tnders het ridderlijk gemoed zoo zeer konden nden en boven alle vreugde gingen. Beiden chten dat dit heil slechts lang mocht duren. I maar te ras ondervonden zij, dat die hoop ^droombeeld was. onkhorst rustte niet, en door hem Burgemeester en Wethouders van Ierseke|Tholen Brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat bij de herziening, van de in het vorige jaar vastgestelde lijsten der Kiesbevoegden voor de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en van de Provinciale Staten, alsmede voor de leden van den Gemeenteraad, in deze Gemeente, wegens verlies van de gevorderde vereischfen, of ten gevolge van overlijden, zijn geschrapt geworden, de namen der navolgende personen, als: J. L. Boogaard, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, Chr. Christiaanse, C. Iz. van Dalen, J. Dingemanse, P. Donken, J. van der Hoofd, G. Jansen Lz., Jb. Kylstra, C. Lenaers, Jb. Meerman, J. M. L. Mesker, P. Naerebout, J. Nelisse, L. Roggeband, M. de Rijke, W. van der Slikke, A. van der Slikke, M. Tuijtjens, C. van de Velde, G. Wijnen. te lerseke: Cornelis Bakker, D. M. van der Vliet, N. Bom, J. Burger, P. Daar.e, J. Harthoorn, M. Hartoog, F. ten Hoeve, F. d'Hont, D. Koeleman. Abr. Mieras Janntz, Jacob Oosldijk, J. Schipper Gz., H. Vermaas, A. Wessels, A. M. de Wilde, Lambr. van Aalst, G. den Braber, J. Daane, C. Duinkerke, J. Glerum Cz., Th. van der Have, G. Hoogesteger, W. Hoogstrate, P. Klap, J. van Klooster, P. M. van der Kodde, H. Klos, L. Kopmels, F. Kosten, J. van Loo, D. van der Maas, N. Meijer, C. Mieras Jansz. Mars. Mieras, P. Mieras, H. en J. Nieuwenhuize, Mars. Nofet, Jan Oostdijk, Jacob Olie, A. M. Polderman, I'. J. Poleij, C. Priem, C. Sanderse, Jac. Scbeele Hz., Mars. Slager, F. de Smit, C. Soeters, M. Staal, H. Stroosnijder, Joh. Tramper, L. Verschuure, P. Verschuure Dz.. C. v. Weele. G. W. en J van Weele, K. Wesdorp, D. de Wilde en J. C. van den Wyngaart. Yerseke, den 9 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders \an lerseke J. SINKE, Jr. l.b. Be Secretaris, J. A. GRILL, l. s. Tholen, den 14 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. Be WethouderA. VAN DER BURGHT. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen, ingevolge art. 1 der verordening op het ophalen van vuilnis-, straat-, secreetmest en dergelijke dezer ge meente ter kennis van de ingezetenen, dat het ver voer van secreetmest in deze maand kan plaats heb ben gedurende den nacht: van Woensdag 18 op Donderdag 19, van Donderdag 19 op Vrijdag 20 en van Vrijdag 20 op Zaterdag 21 Maart. Tholen, 14 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders van Tholen C. J. DE V. VAN NOORDEN, Burgemeester. A. VAN DER BURGHT, Wethouder. Inschrijving van Schoolleerlingen. Burgemeester en Wethouders van Yerseke, brengen ter openbare kennis, dat van Woensdag den 11 en tot en met Zaterdag 28 Maart c.k. des voormiddags van 9 tol 1 en des namiddags van 3 tot 5 uur in hef gemeentehuis gelegenheid bestaat tot het doen in schrijven van leerlingen voor de dagschool, en her inneren belanghebbenden tevens aan de navolgende bepalingen: dat de kinderen den leeftijd moeten bereikt hebben van 5 '/2 jaar, dat bij het doen der aangifte een voldoend bewijs van vaccinatie moet worden overgelegd. dat van 28 Maart e.k. gecne leerlingen meer wor den ingeschreven, zoodat de lijst als dan tot 1 Octo- ber a.s. wordt gesloten. Yerseke, den 9 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be BurgemeesterJ. SINKE Jr. l.b. Be Secretaris, J. A. GEILL, ging Eduard steeds verder in zijne wederrechte lijke aanmatigingen. Keizer Karei IV begunstigde zijne zaak, en noemde hem zelfs hertog vau Gelder, en Reinold, die hoe langer hoe meer zijne zaak verloren zag gaan, liet den moed zinken en gaf zich aan zwaarmoedige traagheid over, terwijl Eduard's vermetelheid en voort varendheid al hooger stegen. De aanhangers van Reinold gaven echter den moed niet op, maar brachten op nieuw hunne bendén te velde; Herman werd daardoor al spoedig aan zijne gade ontrukt, en loog mede ten strijde voor zijnen heer. Hoezeer Reinold's vrienden nogmaals toonden goed en bloed voor hem veil te hebben, vond Eduard toch al te veel bijval, en waren te vele steden op zijne hand, dan dat hel mogelijk zou zijn geweest Reinold's meer dan half ver loren zaak nog te doen zegevieren. De Gel- dersche steden, hun eigenbelang raadplegende, achtten den kloeken, voortvarenden Eduard ge schikter om hunne belangen te bevorderen dan den flauwhartig en traag geworden Reinold. Onder deze steden stonden Nijmegen en Tiel altijd vooraan. In eerstgenoemde plaats had Eduard eene sterke bezetting, en zij werd dik wijls door hem bezocht. Was dit reeds eene II. Wanneer de jachtwet gewijzigd wordt in den geest van Mr. de Kan ter, dan zal de wildstand te niet gaan, hoort men beweren. Welnu, wat grievende smart voor Herman, die zoo zeer aan zijnen weldoener was gehecht, nog werd zijne zorg vermeerderd door de tijding, die hij ont ving, dat Adelheid's vr.der aan eene heerschende koorts was bezweken, en hare moeder, door de zelfde ziekte aangetast, waarschijnlijk maar weinige dagen meer te leven had. Hoezeer ver langde hij huiswaarts te snellen, om Adelheid te troosten Maar hij kon dit niet zonder 's hertogs belangen te benadeelenwant met eene bende in de heerlijkheid Bronkhorst ge vallen zijnde, werd hij door vijandelijke ruiterij bedreigd, zoodat hij geen dag afwezig kon zijn. Hij verontrustte zich over de omstandigheid, dat Nijmegen, dat zich nog in Eduard's handen bevond, met eene sterke bezetting was opgevuld, die dikwijls in den omtrek op het gebied van Reinold's vrienden gingen stroopen en plunderen. Met eenige onrust dacht hij wel eens, aan welk gewaar Adelheid was blootgesteld, en hoe hulpeloos zij zoude zijn, als woeste benden ook eens zijn huis bezochten maar hij hoopte dan weder, dat de weerloosheid eener onbeschermde vrouw in een huis, dat, hoewel door gracht en poort beveiligd, toch geen sterke burg was, waarvan de omtrek iets had te vreezen, door elk ridder zou worden geëerbiedigd. Hij ver- nood Js het wild soms een volksvoedsel of geeft het een volksbestaan is het eene belang rijke tak van industrie? Niets van dat alles. Wat de Staat hier met zooveel onbarmhartigheid, gestrengheid met op offering van duizenden schats aan koddebeiers, en voeding van gevangenen, met opoffering van menschenlevens en demoralisatie van het ge- heele platteland in stand houdt, dat is de hartstocht van enkelen om wild dood te schieten. Eene afdeeling van de, onze geheele samen leving tegenwoordig in opschudding en desorde brengende sport, tot bevrediging van welken hartstocht, ongehoorde geldsommen worden op geofferd. Onder die geldsommen, behoort het toekennen van premie's aan rijksambtenaren, die bekeuringen doen en die daarom (het is die menschen niet kwalijk te nemen, want zij hebben niet veel) extra scherp op de jacht- overtredingen toezien. De uitermate gestrengheid prikkelt hen, die er door getroffen worden, omdat zij niet kunnen inzien, dat er iels strafschuldigs in is, om ongedierte te dooden, 't welk hun gewas opeet. En dat verzet van het volk tegen het onrechtvaardige en onbillijke, die opstand tegen het door de wet beschermen, van wat ten slotte niets is dan het genot van enkelendat verzet leidt tot allerlei misdrijven, tot moord en meineed. Volgens het recht der natuur zegt zeker schrijver uit de vorige eeuw is de jacht aan alle menschen geoorloofd, dewijl alle beesten, die te voren niemand toebehooren, zoodra zij door iemand gevangen zijn, terstond in zijn eigendom overgaan. De natuur heeft alzoo aan allen het recht om te jagen en te visschen gelaten, zoodat al wat iemand vangt, zijn eigendom is. Doch met dat recht der natuur, 't welk aan trouwde ook, dat de voorzichtige Wender, die met eenige dienaren ter harer bescherming was achtergebleven, zoodra werkelijk gevaar dreigde, haar wel naar veiliger plaats zou brengen bij een zijner vrienden. Toen zijne krijgslieden op een avond hun kamp in de nabijheid van Borculo hadden opge slagen, met voornemen om dit slot aan te tasten, ontving hij, door een van Adelheid gezonden schildknaap, bericht van zijn huis. „Is het wel met vrouwe Adelheid was het eerste wat hij vroeg, zoodra de schildknaap zijne tent binnentrad. „Heer", antwoordde hij, „de edele vrouw is welvarendzij laat u groeten en naar uwen welstand vernemen, en laat u zeggen, dat zij wenscht dat u zoodra mogelijk naar huis keert." „Hoe schikt zij zich in hare droeve omstan digheden vroeg Herman. „Mevrouw is vrij kalm", was het antwoord „zij zoekt haren troost in het gebed dikwijls is zij in haar bidvertrek." „Is er gevaar van de zijde van Nijmegen, daar zij nu wenscht dat ik terug kom „Dat schijnt niet, heer "Wender heeft mij verzocht u te melden, dat Eduard, des hertogs

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1891 | | pagina 1