De geschiedkundige beschrijving van Tolen. HUTEN LANI). BINNENLAND. Van onze berichtgevers. begrepen en tot bandelen in staal was geweest, dan had hij den stroom wel niet kunnen keeren, maar toch kunnen leiden. Nu ging hij er zelf in onder. Maar was dat noodig Ondanks zijne tekort komingen was hij een goedhartig mensch, veel te onbeduidend om gevaarlijk te zijn. Geheel onnoodig viel zijn hoofd op het schavot. Dat is een der vlekken op de revolutie. Zijn dood deed veel meer kwaad dan goed aan de repu bliek; maar men nam wraak over hem en zijne voorvaderen. Onder de gruwelijkste wandaden, die het meest de razernij der bewindhebbers kenschetsen, be- hooren de Septembermoorden in 92. De Parijsche gemeenteraad was op dat oogenblik feitelijk be- hcerscheres van Frankrijk. De tijding verspreid de zich, dat de Pruisen op Parijs aanrukten en dit werd als voorwendsel gebruikt om dui zenden aanzienlijken en geestelijken gevangen te nemen en te vermoorden. Onder de eersten behoorde de prinses De Lamballe, vriendin der koningin en verwant aan den koning. De ge meenteraad wilde haar de bekentenis ontlokken van een complot des konings mc-t den vijand, doch zij wist van niets. Eenige dagen later wilde men dat zij haat zou zweren aan den koning en het koningschap, doch zij weigerde. „Dat men haar vrijlateklonk het slot woord van den voorzitter. Doch dit was het gewone teeken tot den moord. Zij werd op eeu binnenplaats gedrongen, waar reeds een hoop lijken lag, en door een woeste troep gehuurde moordenaars aangegrepen en letterlijk geslacht. Laffe baldadigheden werden met het ontzielde lijk gepleegd, te ijselijk om te beschrijven. Zoo verging het den meesten gevangenen. Eeu paar jaar later onder het schrikbewind moest de guillotine uitgevonden worden, omdat het gewone beulzwaard het werk niet meer af kon. En wat het hatelijkste was, al die gru welen werden aan meerendeels onschuldige men- 9chen gepleegd, zonder aanzien van rang of ver dienste. Onder de slachtoffers telt men de koningin, den beroemden scheikundige Lavoisier en den koenen dichter André Chenier. Dergelijke ongemotiveerde gruwelen zijn bij latere omwentelingen nergens, of althans niet in zoo hevige mate, herhaald. In andere landen streed men om het beginsel. Is het nu wonder, dat de verschillende vors ten en regeeringen huiverig zijn om deel te nemen aan de tentoonstelling in 1S89, nu deze levens Yjtï karakter iroet hetyoeu vavi een hu denking en eene verheerlijking der revolutie van vóót 100 jaren P Vervolg INHOUD. Vervolg van de Geschiedenis der stad. Hertog Albreeht, de nieuwe heer van Tolen, regelt de dienstbaarheid. Tolen moet, in volle heervaart, dienen met eene „Cogghe" bemand met een en dertig koppen. Hertog Albreeht sterft en wordt als heer van Tolen opgevolgd door zijn zoon Willem VI. Willem VI bekrachtigt dc keuren der stad. De beide bastaarden Jan en Guy van Blois en anderen bedijken Oud-Vosmeer. Tolcns noor delijke kust wordt aan den aanloop der zee ont trokken. Willem VI sterftJacoba als vrouwe van Tolen. Jacoba van Beieren in 1417 te Romerswale zijnde, bevestigt de keuren en privilegiën der stad; zij doet dit andermaal in 1428 uit Brugge. De Vlastienden te Tolen. Jacoba's reizen met eene „cogghe" over de ScheldeFrank van Borsele, heer van St. Maar tensdijk, haalt haar gewoonlijk van Gorishoek te paard, af. Tolen behoort tot de Hoeksche partij. Pieter Ver Mariensz, Cornelis Claasz. en Hendrik Buse, in de angst van zijn schoonvader, die handen wringend de kamer op en neer liep. Weg was de vlekkelooze naam van de firma, weg het uitzicht in hoogere kringen te ver schijnen. Hij moest schuwen, om door men- schen gezieu te worden, hij, de vader van een dief! En dat alles was hem door dien voornamen schoonzoon aangedaan, en dat alles moest hij zich laten welgevallen, alsof die man gebieder was en hij slechts geduld werd. „Gij behoeft van mij geen ondersteuning te verwachten in de zaak van Eduard" zeide hij bevende tot zijn schoonzoon. „Gij kunt de geheele verantwoording op u nemen, want ik geloof niet dat mijn zoon het onlangs vermiste geld gestolen heeft." „Ik ben in staat mijn beweringen te kunnen bevestigen, wees daar niet bezorgd over vader," antwoordde Frans koel. „En indien het waar kon zijn," merkte de oude heftig aan, „dan was ik de bestolene en dus ook gerechtigd den eisch tot strafvor- door de Kabeljauwschgezinden,gevangen geno men. Jan van Beieren bevestigt de keuren der stad, anno 1420. Jan van Brabant, gemaal van. vrouw Jacoba, geeft vergunning tot het steken van grond uit de schorren tot herstel der gebroken dijken. Filips van Bourgondië te Romerswale zijnde, bevestigt de stadsprivilegiën, anno 1426. Filips van Bourgondië als lieer van Tolen te ltijsel gehuldigd, anno 1437. Overzicht van de stad, anno 1450. Toene mende bloei. De kerk- en stadhoistoren, bene vens vier andere, verheffen hunne spitsen bo ven de woningen. De St. Andriespoort, de Zuid poort, de Waterpoort, de Daleraschepoort en de Noordpoort. Het Kapittelhuis, de Zwaanhoevc, liet Weeshuis, het Gasthuis en de Yleeschhal. De koggen in de haven. De vaart op Sandwich in Engeland. De zoutkeeten en de zoutziederij. Tolen brandt voor vijf zesde gedeelte af, 16 Mei 1452. Het „Verbrande", en de „Verbrande poort". De dag waarop koningin Victoria van Engeland het feest harer 50-jarige regeering zal vieren den 21en Juni n. 1. zal weldra daar zijn. De Duitsche Kroonprins, die met haar dochter gehuwd is, is reeds over Vlissingen naar Londen vertrokken en weldra zullen verscheidene Duitsche vorsten langs denzelfden weg volgen. Reeds nu zijn kamers voor 800 tot 900, geheele huizen voor 2400 enkele zitplaatsen voor 38 tot 63 gld. verhuurd, in straten waar dc optocht naar West minster-abdij zal plaats hebben, en deze prijzen zul len nog wel stijgen eer de 21e da. r is. Een aardig buitenkansje. Het Italiaansche Ministerie zal etn crediet van 25 mill. voor den oorlog in Afrika aanvragen en van den uitslag der stemming over dit voorstel een ka- binets-questie maken. De voorstanders der verzoening net den Paus ver meerderen dagelijks; zelfs heeft zi;h een Garibaldi- aan bij hen aangesloten. De Regeering is door een kamerlid over deze zaak geïnterpelleerd, doch het antwoord was zeer onbepaald, gelijk Ministers dat kunnen doen: met veel omhaal van woorden eigen lijk niets zeggen. Wel wordt nog nader bericht, dat het kabinet zich bezighoudt met liet bewerken van een wet, waarbij de betrekkingen tusscben Kerk en Staat geregeld worden en dat de Koning er bepaald op gesteld is aan den Paus het gebied van hetVati- caan af te staan. Nu weer is Turkestan (Mid. vreeselijk door frrfftoyiqgengeAe'sterd. ]n m «IWnyi. wetden 120 pers. gedood en 125 gekwc.s Een paar andere steden hebben mede veel geleden. In Mexico hebben de aardbevingen zich herhaald en ook in ons eigen vaderland, in Maasnicht zyn lichte schokken waargenomen, 'tls waarlijk om bang te worden. Opnieuw wordt melding gemaakt van plagerijen of wraaknemingen van den Russischen Keizer tegenover Duitsckland, en waarbij het zijne Duitsche onderda nen moeten ontgelden. Voor korten tijd werd aan buitenlanders het koopen of pachten van vaste goe deren in de westelijke grensstreek van de Oost- tot de Zwarte zee verboden, nu weer zijn alle niet-Rus- sische ambtenaren bij bet boschwezen in Polen uit hunne betrekkingen ontslagen. In de steden der bedoelde grensstreek wemelt het van Duitsche kan toren, werkplaatsen en fabrieken, en ien platten lande worden de meeste boerderijen door Duitscbers gepaebt en bearbeid. De Regeering ziet daarin gevaar bij een mogelijk uitbiekenden oorlog. In België heersebt groote ont«-\ redenheid over de aanneming der wet waarbij invoerrechten op vee en vleesch geheven worden. Met volk noemt haar de hongersnoodwet. Te Gent heeft Zondag eene groote betooging er tegen plaats gehad, waaraan 3000 nien- schen deelnamen. De Tweede Kamer heeft deze week weereen belangrijk onderdeel der Grondwetsherziening, een der hoofdpunten, afgehandeld, en deze week deriug in te stellen. Gij kunt doen wat ge wilt, maar als ik ondervraagd mocht worden zal mijn getuigenis meer voor dan tegen Eduard zijn, reker. daarop. Bedenk nog eens Frans wat gij doet eer ge den brief verzend, want tegen mijn zin vangt ge den strijd tegen Eduard aan, wees voorzichtig, waut ge zult er u zeiven niet uitkunnen redden." „Laat dat maar aan mij over vader en be moei er u niet verder meeik weet zeer goed wat ik doe." De oude heer zweeg. In zijn opgewonden vertwijfelende toestand, had hij geen lust in zijn dagelijksche bezigheden. Door innerlijke onrust voortgezweept besloot hij ten laatste naar het krankzinnigen gesticht te rijden, dat even buiten de stad lag, en aldaar zijn dochter te bezoeken, om zich zelve te over tuigen van hare krankzinnigheid, waaraan hij niet veel geloof hechtte na alles wat hij heden van zijn schoonzoon ondervonden had. 1Fordt vervolgd.) of in 't begin der volgende kan men het einde van het groote werk wachten. De bepaling der kiesbevoegdheid was een gevreesde struikel blok, getuige de vele amendementen en de lang durige discussiën maar de Kamer is het, dank zij hare zelfbeheersching en toegevendheid te boven gekomen. De Regeering van hare zijde, heeft ook toenadering betoont, tweemaal heeft zij haar voorstel naar aanleiding der amende menten Van der Feltz c.s. gewijzigd, maar omtrent de hoofdzaken daarvan het opnemen van den gezeten werkman onder de kiezers en het capaciteit- beginsel, wist zij van geen bui gen, Heemskerk heeft den strijd glansrijk ge wonnen, als men ten minste op groote meerder heid (61 tegen 20 st.) let, waarmede art. 1 van zijn ontwerp, na verwerping van vele amende menten, is aangenomen. Doch die glans ver duistert wel eenigszins, als men in aanmerking neemt, dat de Minister zeer duidelijk een af breken der herziening in 't vooruitzicht gesteld bad, indien men met de heereu Van der Feltz c.s. meeging. Hoe dit zij, Regeering en Kamer verdienen lof zulk een brandende questie tot algemecne tevredenheid tot een tamelijk goed einde gebracht te hebben. Aan het verslag van het geneeskundig staats toezicht in Zeeland over 1886/87 outleenen wij het volgende: De sterfteverhouding was minder gunstig dan in 1885, hetwelk voornamelijk ontstond door het aantal overledenen aan diarrhoea, mazelen en ziekten aan de ademhalingswerktuigen, als naziekte van mazelen. Aan mazelen bezweken 49 personen, waar onder gedurende de 4 eerste maanden van het jaar te Poortvliet 1Scherpenisse 1Wemeldinge 2, Kruininge» 7 en Ierseke 9, aan roodvonk overleden 2, aan keelziekte, welke epidemisch te Scherpenisse heerschte, stierven aldaar 14 personen. Verder kwamen de meeste gevallen in het eiland Tholen voor. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar de oesterbanken door een plaag in den vorin van mosselzaad bezocht zijn, welke heel wat schade heeft aangericht, al was het alleen maar het finantieële nadeel, dat de pogingen tot weg neming der kwaal gekost hebben. Men ducht dezen zomer eene herhaling van dat onheil, om dat men reeds weer mosselzaad ontdekt heeft, vooral op het noorden der Iersche bank. De, re*t*nn3atschnnu\i .^l'Union fait la force" te Cortgene keerde over het afgeiQOyAï» jaar 5 pet. rente aan hare deelnemers uit. Meldden we in 'n vorig nummer dat de heer Salomon, «ewezen directeur van den Kruis berg, zijn superieuren beschuldigd had, het oog ie sluiten voor de zedeloosheid van dat ver beteringsgesticht, thans meldt het U. D. dat die aanklacht onderzocht is door een commissie uit de Tweede kamer en dat hare meerderheid dus minstens drie leden in krachtige bewoordingen de juistheid der beschuldigingen en het onrecht, den directeur aangedaan, deden uitkomen. Doch de voorzitter bewees den minister den dienst, de zaak aan de orde te stellen, toen die herren vertrekken moesten. En toen de heer Willink vertelde dat „de Kruis berg" heel aardig was en verder alles heel-mooi noemde, was er niemand, die over de gruwelijke waarheden één enkel woord sprak. En de heer Salomon kon zich bedroeven of ergeren en heengaan. De justitie te Heiukenszand (Z. Beveland) beeft onderzoek gedaan naar een moord op een 8-jarig knaapje 'gepleegd. Het hoofd van het kind was van den romp gescheiden "en in een hek voor de dieren geworpen. Het vermoorde jongetje was véór het huwe lijk der tegenwoordige ouders geboren de man, verdacht van het plegen van de misdaad, ont kend tot dusver schuld, doch is gisteren namid dag uit Heiukenszand zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Bij de firma Ellerman, Harms Co. te Am sterdam is verschenen en bij eiken boekhande laar verkrijgbaar gesteld de „alphabetische reis gids.Voor minder geroutineerde reizigers is dit boekje zeer gemakkelijk, daar men op één pagina, naast elkander, uren van vertrek en aan komst, zoowel voor de heen- als terugreis, be nevens de tc nemen weg en prijzen, vinden kan. De prijs is 12Vi. IERSEKE. Maandagmorgen had hier eeu ongeluk plaats, dat het treurig gevolg had kunnen hebben, dat 2 kinderen het leven ver- I loreu. Bedoelde kinderen, het eene ruim een i half en het andere 2'» jaar oud, werden door

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1887 | | pagina 2