De geschiedkundige beschrijving van Tolen- BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. koning Lodewijk XVI geen ander middel om I raad te schaffen, dan de staten bij elkaar te roepen, wat sedert 1614» niet gebeurd was. Met dit feit begint de Fransche omwenteling, liet kan natuurlijk onze bedoeling niet zijn deze uitvoerig te beschrijven. De stof is veel te rijk voor een courantenartikel er zijn boek- deelen vol over geschreven. Wij hebben slechts zeer in het kort de aanleiding blootgelegd, om te doen zien, dat bet Fransche volk reden had om zelf de hand aan het werk te slaan, en dat het tot geweld getard was. Maar geweld is nog niet hetzelfde als noode- loos bloedvergieten en een zich opwinden tot dierlijke razernij. En dit waren, jammer ge noeg, de uitersten waartoe de revolutiemannen, zij het dan ook hoofdzakelijk het Parijsche plebs, oversloegen. Hierover en over het goede, dat de revolutie de wereld geschonken heeft, nog een enkel woord in een volgend nummer. Vervolg INHOUD. Jan van Blois sterft op zijn burg te Schoon hoven, anno 1880. Zijn graf en grafschrift te Valenciennes, en overzicht van zijn leven. Zijn gegeven keuren aan de stad en de door hem gemaakte bepaling betrekkelijk het bonwen van meestoven te Tolen. Jans verleende vergunning tot het graven van een vrijen watergang van den Rijn tot in den Ysel (de Gouwe). Zijn aandeel in de belegering van Delft. Zijn verleende vergunning tot bet graven van een vrijen watergang van den Tiendweg bij Schoonhoven tot aan of in den Ysel. (de Vlist). Zijne bastaarden, met name Jan en Guy van Blois bij Sophia van Dalem. Zijne weduwe Maria van Vlaanderen. Jans bastaardzoon, Jan van Blois, wordt heer van Treslongzijn zoon Guy, beer van Haaften. Guy, de groote bastaard genaamd, woont, op den burg te Tolen. Tolen komt na den dood van Jan van Blois aan zijn broeder Guy, beer van Beaumont. Graaf Guy van Blois, lieer van Beaumont verliest zijn eenigen zoon Bodewijk, den graaf van Dnnois, die reeds op achtjarigen leeftijd was uitgehuwelijkt aan Maria, de dochter van den Hertog van Berry, anno 1891. Graaf Guy van Blois verkoopt zijn Graafschap Blois aan den rijken Hertog van Touraine voor 200,000 francs. Graaf Guy van Blois schenkt de stad uitge breide keuren, waarin ook het dijk- of polderwe zen wordt geregeld, anno 1389. Graaf Guy van Blois sterft kinderloos, unno 1897. Hij wordt, in de kerk der Minderbroe ders te Valoncicimcs bij zijn grootvader en broe der begraven. Tolen vervalt aan de Grafelijkheid. Overzicht van de voormalige heeren van de stad, en inzonderheid van graaf Guy van Blois. Guy, de groote bastaard van Blois, wordt bal juw van de stad. Guy, de groote bastaard van Blois, en zijne deugdzame vrouw Klara vau Botland. Guy, de groote bastaard van Blois, en zijne vrouw liggen in 't. Hoogkoor van Tolcns kerk begraven; overzicht van de stad, anno 1397. Tolens kerk; hare stichiing, haar samenstel ling en hare gebreken. het gruwzaam gelaat van Medusa tegenkomt het scheen dat hij wilde spreken maar geen woord kwam over de droge lippen. Adeline herstelde zich het eerst, zooals meestal bij vrouwen het geval is, in zulke omstandig heden. „Ik verzoek u, mijnheer van Rossen" zeide zij inet bevende stem, „u te verwijderen." Uit de diepliggende oogen van den heer van Rossen flikkerde een felle haat; hij verhief zich ia zijn volle lengte en sprak vastberaden „Freule Yan Nordheim met welk recht komt die man hier?" Hi wees op Eduard wiens bleek gelaat meer droefheid dan toorn verried. „Eduard Ekhart is mijn verloofde, mijnheer van Rossen,"antwoordde Adeline schijnbaar kalin. Een vloek verbrak de stilte. Gelijk bij vele, anders onverschillige menschen het geval is ge beurde het ook bij Frans, wiens eenmaal opge vatte hartstocht in haat oversloeg. Hij wan kelde als een beschonkene, en taste met beide handen vooruit om den knop van de deur te vindenzonder een woord te spreken verliet hij het huis. Adeline beefde over haar geheele lichaam. Zij draaide den sleutel om, als wilde zij den toegang versperren en zag haar geliefde aan, die bleef zwijgen. Wordt vervolgd.) Heeft Jan van Beaumont reeds een kapittel van kanunniken in de kerk gevestigd Het kapittel van tien kanunniken in de kerk van St. Maartensdijk. Opheldering, waarom de kerk van Tolen de vierde „capelle" wordt genoemd. Hertog Albrecht verheft de kerk tot een colle giale kerk, op verzoek van Pierer van (de) Zande, priester te Tolen, en Pieter Bloek, parochie-pas toor, te Scbakerloo, anno 1404.. Eindelijk is het Rouvier, na veel moeite gelukt een nieuw ministerie samen te stellen, hetwelk zich reeds aan de Xamer heeft voorgesteld. Menig lid van Kamer en Senaat slaakte een zacht vnn verade ming, toer. hij de nieuwe ministers voor zich zag, zonder generaal Boulanger, die van het staatstoonesl is afgetreden. Tc Brussel is het zeer woelig. De werkstakingen nemen toe cn vele troepen sociaal-democraten zijn in botsing gekomen met de politie. Twee politic-agon- *.cn werden gekwetst, de een door een schot uit een revolver, de ander door een siokslag. De correctioneele rechtbank heeft enkelen der ge arresteerden tot gevangenisstraffen veroordeeld van 8 dagen tot 1 maand. In het overige België verbetert de toestand lang zamerhand. De burgemeester heeft een bekendmaking doen aan plakken en met trommelslag doen afkondigen, dat samenscholingen van meer dan 5 personen verboden zijn en zoo noodig, met geweld van wapenen uiteen gedreven zullen worden. „Reuters Office" verneemt, dar de Engelsche re geering Rusland door zijn verbintenis gehouden acht om Afghanistan te beschouwen als een land, gelegen buiten de grens waar het zijn invloed kan uitoefenen. Mitsdien zal Engeland zich niet bi, Rusland aanslui ten om in gemeenschappelijk overleg de Afghaansche zaken te regelen. Te Weenen zfjn weder vcrsclu idene anarchisten, waaronder ook eenige vrouwen, gevangen genomen. In hun vergaderplaats werden ontplofbare stoften, vlugschriften en een hoeveelheid valsch zilvergeld gevonden. Naar verzekerd wordt, is door den Paus een schrij ven tot «le voornaamste bisschoppen gericht, waarin naar aanleiding van het opzien dat zijn jongste vrede lievende verklaringen hebben gemaakt, een verzeke ring wordt gegeven die deze verk.aringen weleenigs- zins verzwakt, deze namelijk: dat slechts op den grondslag van het herstel der wereldlijke macht eene verzoening met Italië mogelijk i-. Mogeljjk echter is het, dat niet het herstel dier macht in haren vollen omgang bedoeld wordt. Maar hel kan toch moei) yk, dat het groote woord wordt gebezigd alleen ter aan duiding van het veelbesproken strookje gronds binnen Rome, dat den Paus als onvervreemdbaar domein zou worden atgestaan. In elk geval, men is nog verre van den verzoe- ningsweg gevonden te hebben. Indien, gelijk men verwacht, de Grondwets- herzienig omstreeks de helft van deze maand zal zijn ten einde gebracht, bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten-Generaal den 20 Juni a.s, te doen samenkomen voor liet onderzoek der Grondwetsvoorstellen in hare afaeelingen. Deze zouden 't nog in dezelfde week ten einde bren gen. Daarna zou de kamer uiteengaan gedurende den tijd uoodig tot voorbereiding van het open baar debat, die zou geschieden hetzij op de ge wone wijze (voorloopige verslagen en regeerings- antwoorden), hetzij door benoeming van ecne zelf standige commissie van rapporteurs. Loopt alles naar wensch, dan is de bereke ning, dat de Kamer Woensdag 6 Juli de Grond wetsherziening in openbare beraadslaging kan brengen. - N. v. d. D. De discussie over art. 191 wordt in de 2e kamer voortgezet. Verschillende amendementen werden ingediendo.a. een van den heer de Vos de Wael oin de 3e en 4e alinea van het voorslel-Schaepman weg te laten. Wordt dit aangenomen dan zal art. 191 alleen het vol gende behelzen „Het geven van onderwijs is vrij. „Het toezicht van de overheid op hel onderwijs in liet algemeen, de inrichting van het openhaar onderwijs en, voor zoover het lager en middel baar onderwijs betreft, de aan den ouderwijzer te stellen eischen vau bekwaamheid en zedelijk heid, worden door de wet geregeld. „De koning doet van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Dit amendement, uit neutraliteitsbeginsel krach tig bestreden door de hh. Borgesius en De Meijier, werd daarentegen verdedigd door den hr. Gleichman en vond ook zijdelingsch instem ming bij den hr. Vau Baar. Het op 30 Mei 1.1. te Goes gehouden festival bij gelegenheid van de viering V3ii het 20jarig bestaan der Vereen, tot bevordering en regriing vs».ii volksvermaken kan als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Tien muziekgezelschappen namen daaraan deel en maakten, nadat in het café Hartman de president der feestcommissie, de heer Jonqière, met etn hartelijke toespraak de eerewijn had aangeboden, een optocht door de stad. Op het feestterrein teruggekeerd werd, onder leiding van den hr. Baarends, directeur van het Kruiningsche gezelschap, op uitstekende wijze gezamenlijk de feestmarsch uitgevoerd. Ieder gezelschap speelde daarna twee stukken. Na afloop van het festival had in het café „Slot Ostende" de uitreiking der herinneringsmedailles plaats, terwijl bij loting het gezelschap van Wemeldinge de prijs ad f25 en aau dat van Scherpenisse de premie ad f 10 ten deel viel, het verstkomende (van Roosendaal) bekwam mede een toelage. Des avonds gaf het gezel schap van Kruiningen concert op de Markt. In de beste orde trok tegen 8 uur het Thoolsche gez. «Coucordia", dat zich ia alle opzichten dien dag uitstekend van zijn plicht gekweten had, naar het station, waar zich ook de andere per spoor reizende gezelschappen ver- eenigden. Aan het veer door een talrijke menigte opgewacht, speelde ons corps nog een marsch door de stad en ging daarna rustig uiteen. Dan volgenden avond, na een paar stukken op de Markt te hebben uitgevoerd, maakte het een promenade door de gemeente met de te Goes verkregen medaille, aan een sc.iild gedragen door den jongenheer D. Croïn. Uit .een bericht in de Midd. crt. is op te maken dat een der leden van «.Concordia" hand gemeen werd met een Goessenaar; dit is geheel onjuist. Zie hierover achterstaand ingezonden stuk, waarmede wij het teu volle eens zijn. In eene civiele terechtzitting vnn het kan tongerecht te Goes werd de heer Jhr, mr. J. J. Pompe vau Meerdervoort als kantonrech ter geïnstalleerd. Mejuffr. C. M. Van 't Hof te St. Annaland is benoemd nis onderwijzeres te Fijnaart. De St. Cl. bevat de statuten der naamlooze vennootschapmaatschappij voor oestercultuur Bruinisse, te Yerseke, ten doel hebbende de uit oefening der teelt van schelpdieren op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Zij is gevestigd te Yerseke. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van dertig jaren, en haar kapitaal bedraagt ftO.OUO, verdeeld in tien aandeelen elk van f4000. Als directeur is aangesteld de heer C. Nieuwen- huyze, en als commissarissen de heeren C. van Boven en G. J. Verheijen. Woensdag had te Zierikzee de panrdenloterij plaats, door het bestuur der sociëteit „Nul en Genoegengehouden. Behalve een 5tal paarden waren er 110 prijzen, bestaande in voorwerpen van nut en smaak. Het getal loten bedroeg 3700. De prijsnummers der paarden waren Ie prijs no. 2207, 2e. no. 2644, 3e. no. 1995, 4e. 110. 2916, 5e. no. 738. ST. ANNALAND. In de afgeloopen week is weder een kind aan de gevolgen der Ma zelen overleden. Dit kind is nu het 5de dat aan die ziekte is bezweken. Door bet bestuur der Waterkeeriog vau den Calamiteusen Suzannapolder, werd op 1 dezer aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 18tsX van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken aan de Waterkeering van bovengeuoemden Calamiteusen Suzannapolder. In de bus waren 9 biljetten. Ingeschreven werd door: C. Moerland te St. Annaland, voor f250<); P, Moerland te Stavenisse, voor f2095; G. Bolier te Scherpenissp, \oor f2090 A. van Popering te Bruinisse, voor f 1990 C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor fl9>9; J. Quist te St. Annaland, voor f 1960; C. D. Bolier te Scher penisse voor f 1897 J. de Rijke Jr. te Stave nisse, voor f 1860; J. van Eek te Hardinxveld, voor r 1SÜO. Laatstgenoemde is als minste inschrijver aan nemer verklnaid. De begrooting was f2134.18, IERSEKE. In de maand Mei zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 571 telegram men. Sedert 1 Dec. 1.1. (het halve klassejaar) bedroeg dat aantal 6029. In vorige jaren was dat aantal 5984 en 5984 en 5989. Het publiek wordt attent gemaakt, dat de buslichting van de 2e postverzending 's mor gens één uur later plaats heeft, dus in plaats van 10.45 nu 11.45. In verband daarmede heeft de tweede bestelling eerst ten 2 ure plaats. Op Maandag den 2en Pinksterdag werd door de schatters van de handboogscbutterij alhier naar den vogel geschoten om te zien wie

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1887 | | pagina 2