Van onze berichtgevers. G c 111 e n g d Nieuw s. provincie zij afkomstig zijn, heeft de commis saris des konings in Zeelnud besloten dat het in Juni a. gehouden zal worden en betreffen zal hen, die vóór 1 April jl. in het genot van on bepaald verlof zijn gesteld, zoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1882 vermits aan deze het bewijs van ontslag nog niet ia afgegeven. Dit onderzoek zal o. a. plaats hebben Te Tholen op Woensdag 8 Juni, des voorm. 10 ure, voor de gemeenten op dit eiland en St. Philipslund, en te Kapelle op Donderdag 9 Juni, voorm. 10 ure, voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, Rillnml-Bath, Schore en Waarde. Bij de lieden gedane aanbesteding der ver- nieuwings- en onderhoudswerken aan de water- keering van het cal. waterschap Stavenisse waren ingeleverd 10 billetten. Ingeschreven door de heeren: C. Bolier Cz., Bruinisse, voor f7228; II. J. Romijn, Burgh, voor f 7000 J. de Jonge, Biezelinge, voor f69G7; II. C. van der Ende, Zierikzee, voor fG935; C. Moerland, St. Annaland, voor f G853; G. Bolier, Scherpenisse, voor f 6S49 W. Rin- gelberg, Duivendijke, voor 6835 C. D. Bolier, Scherpenisse, voor 6827,01 C. de Rijke, Jz., Sirjansland, voor f 6825P. Moerland, Stave nisse, voor 6792. Onder nadere goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan den minsten inschrijver toe gewezen. Uit 'sGravcnhage wordt aan de Midd. crt. bericht dat thans stellig kan verzekerd worden dat bij de a.s. zomerdienst-regeling de avond- trein van 7.25 blijft bestaan. ST. ANNALAND. De mazelen breiden zich hier no<» steeds uit. Het getal aarijetasten kan men op° ruim 300 stellen. Er zijn huisgezinnen waar 5 tot 8 kinrleren daaraan lijden. Tot heden zijn 2 kinderen aan de gevolgen dier ziekte overleden. De school is bijna geheel ontvolkt. Er gaan nu slechts 70 kinderen ter school. Door het Bestuur van het Waterschap St. Annaland, is op lOdezer aanbesteed, de levering vrij op den wal aldaar van ongeveer 325 M3. grove onderhoudsgriut, waarvoor waren ingekomen 0 inschrijvingsbiljetten. Ingeschreven was door: A. J. Thcunisse, Jz. te St. Annaland fl.85 de Ma., Adr. Van der Klooster te St. Annaland fl.591/» de Mj., Jij. Van den Berg te Viane f 1.59 de Ma., J. P. Greij? te St. Maartensdijk f 1.57 de Ma., J. F. Lips tc Nijmegen f 1.55 de M3., M. v. d. Klooster te St. Annaland f 1,54'/» de Ma. Laatstgenoemden is aannemer verklaard. Het vervoer der grint naar de aan te wijzen plaatsen is aangenomen door Js. Goedegebuure Jrz. voor fU.4S de Ma. Nog was ingeschreven door Adr. Heijboer f O.l-S'/a en door Izaak van Dijke, f 0.50 de M3. Al deze inschrijvers wonen te St. Annaland. De rekening van ontvang en uitgaaf van den Polder Moggershil over 1886/7, zooals die door Ingelanden is vastgesteld, bedraagt in ont- vang f1295,171/! en in uitgaaf f485,56 en sluit dus met een goed slot van f 809,611 a. De begroeting van den polder voor 1 S07/as bedraagt in ontvang en in uitgaaf een gelijke som van f 1321,80. Het Dijkgeschot is bepaald op f 12 en dus f3 minder als over 1886;W. Op de voordracht ter benoeming van een gezworene aan den Polder Moggershil, door de periodieke aftreding van den heer M. Elenbaas zijn gebracht, als: N°. 1, de heer M. Elenbaas, aftredend ge zworene te St. Annaland; n°. 2, de heer N. Kodde te Stavenisse en n8. 3, de heer C. Ge luk, Az. te St. Annaland. zelf overgelaten zonder ware vrienden, alleen geleid door bet brandend verlangen zich te wreken, niets toe te geven en zijn plaats op het tooneel van de groote weield niet te ver liezen. Hij, de zoon en erfgenaam zou moeten wij ken en goedwillig zijn plaats voor een laaghar tige inruimen, die uit berekening met zijn zus ter "ehuwd was? Neen, dat nooit, nooit! Zelfs °Adeline, die hij zoo innig liefhad, kon hem daartoe niet bewegen, zij predikte tegen hem voor doove ooren. „Overwinnen of ver gaan!", was zijn leus, anderen uitweg begeerde hij niet! Dat hij daarbij het hart van zijn vader diep krenkte, dat hij dc rechten van anderen daarbij moedwillig met voeten trad, «at gaf hij daar om'- Het onrecht hem aangedaan zou hij wreken. Wordt vervolgd). IERSEKE. Maandagavond erd hier weerj eene vergadering ter bevordering van de be- langen van oesterkweekers, oesle handelaren enz. gehouden onder presidium van den heer Koe- leman, Burgemeester. Zij was Iruk hezet; en geen wonder, want op de agen .a stond als punt 2 vermeld Mededeeling van den uitslag der Audiëntie bij ZE. den Mildste- van Financiën in zake het Politie-toèticht o> de Ierseksche oesterbank en Afgifte van Consenten. Die mededeelingen waren hpogst belangrijk, doch het spijt ons dat wij voor?erst de nieuws gierigheid onzer lezers niet kunnen bevredigen gelijk de. voorzitter dat voor <:e opgekomenen deed. Maar de voorz., en de vergadering met hem, achtten het ter zake dienstig nog geen publiciteit aan het medegedeelde te geven, en wij gelooven met alle recht. De heer Van den Broekc brasht aan de com missie, wier taak hier geëindigd was, een woord van lof en dank voor den beto.mden ijver bet- welk bij de vergadering instemming vond. Hiermede was wel de tank van het tijdelijk bestuur maar niet de vergade ?ng afgeloopen, want als punt 3 der agendfrêto .d nog vermeld Vorming van een Onderafdeeliii; van de vereen, tot bevordering van de Nederiamlsche Visscherij. De pres. gaf inlichtingen omtrent het doel en de middelen dier Vereenigi ig, en op zijne vraag, wie zich als lid wenscl.if te laten in schrijven, meldden zich 18 perso ien aan, waarbij 2 uit Weineldinge. Deze kozen zieh een be stuur van 5 personen, n. 1. K-eren: D. Koe- leman pres., Dr. L. De Leeuw tc Wemeldinge, vice-pres., J. Sinke Jz. Ie secr., I. Hage 2e secr. en E. Muller periningm. De contributie werd bepaald op f2.50, waarvoi- f 1,— komt aan het Hoofdbestuur. Aan het best. werd het ont werpen van een huishoudelijk reglement opge dragen. Bij de gisteren gehoudc», herstemming voor een lid van den Raad hebben 115 kiezers hun plicht gedaan. Twee briefjes waren van onwaarde en van de 113 overige stemmen kreeg de heer Lemson er 65 en de heer Schipper 48, zoodat de heer Lemson met eem- mvt van glans ontbloote meerderheid gekozen De leden van „Eendracht inaakt macht" zijn getrouw aan 't wachtwoord„"iet stemmen" eendrachtig thuis gebleven. Eere, wie eere toekomt! Die vereenigmg toont evenals „Ora et Labora" -sorit de corps te bezitten. En tegenover .er- machten gelooven wij, dat het' een r. oplicht wordt „Recht voor Allen", waarvan sommige leden moesten geschrapt worden omdat zij willekeurig betaling weigerden en een paar andere openlijk verklaarden zich niet aan den g-stelden candi- daat te zullen houden, en waarvan de vergade ringen over 't algemeen ellendig slecht bezocht worden, het wordt plicht zeggen wij de af geleefde „Recht voor Allen" het sterven wat gemakkelijker te maken. VY e maken ons an ders belachelijk. KAPELLE. Woensdagnamiddag gelukte het aan de Rijks en gemeente politic, alhier, op een der achterwegen van onze gemeente een gede serteerde militair van het depot van decipline te arresteeren, welke jl. Dinsdag ontvlucht was. Des avonds werd hij weder spoor naar Vlissin- gen teruggebracht, waar hij wel iu de gelegen heid gesteld zal worden, om van zijn reisje te kunnen uitrusten. Nanr men ons verzekert, is er nog er een van die kereltjes voortvluchtig. ST. MAARTENSDIJK, 10 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van de afd. „Tholeu" der Maalsck. tot bevordering van Landbouwt enz. welke vergadering gepresideerd werd door den vice-voorz., den heer L. J. Dor.t, bleek uit de door den secret.-penniugra. gedane rekening en verantwoording, dat liet neder ig saldo over IS85 bedraagt f 1299,68 en nat over 1886 f 1019,68. Als bestuursleden werden gekozen de hh. J. Z. Risch, J. W. W i.gtho en Chr. Hartog, Az., ter voorziening in de vacatures- Benteijn, Tichelaar en Vermast. De aftredende bestuursleden, de hh. Geuze, Groenewege, Stoutjcsdijk en Wagemaker werden allen herkozen. Uit dit bestuur werd tot voorzitter benoemd dc heer L. J. Dorst, die. verklaarde deze be trekking gaarne op zich te willen nemen, maar dat hij zich wel tweemaal bedacht zou hebben dit te doen, wanneer niet de heer De Wit An- driessen hem als secret.-peuningm. ter zijde stond. Het is algemeen bekend dat. de hr. An driessen de belangen van onze «fdeeling op uit stekende wijze behartigt en tijd, moeite noch kosten spaart om tot den bloti daarvan mede te werken. De heer A. Wogemakcr werd daarna tot viee- presidenfc gekozen en bedankt* ook voor dn blijk van vertrouwen, hetwelk de vergadering door deze benoeming in hem sJclt. Ten slotte werden als afgevaardigden ter algem vergadering en naar de te Hulst te houden ten toonstelling enz. gekozen de hh. De Wit An- driessen en L. J. Dorst en tot plaatsvervangers hiervoor de hh. A. Wagemaker en M. J. Stout es- dijk. SCHERPENISSE. Wegens vertrek naar de gemeente Kattendijke, heeft de hr. P. M. Tiche laar bedankt als lid van den gemeenteraad. THOLEN. Met genoegen kunnen wij mee deden dat onze Wandelingniet weinig ver fraaid is door de nette banken die er deze week werden geplaatst. Het is te hopen dat het publiek ze niet moedw illig zal beschadigen, mnar op prijs stellen dut het gemeentebestuur geen kosten en moeite ontzag om de wandelaars eene aangename zitplaats te bezorgen waar zij rustig van de schoone natuur kunnen genieten. Sedert eenige dagen schijnt een gevleugelde zanger onze Wandelingtot verblijfplaats ge kozen te hebben en streelt door zijn lieflijk ge fluit de ooren van menige wandelaar. Zeer is liet te bejammeren dat eenige baldadige knapen tegen den avond met steentjes in den boom gooien waar de nachtegaal vermoedelijk zijn nestje heeft gebouwd. Mochten deze kwajon gens hiermede voortgaan dan zullen wij zoo vrij zijn hunne namen met groote letters in ons blad te vermelden. Werd de vorige week als eene bizonder- heid bericht uit St. Maartensdijk, er van af 1 Januari slechts 18 geboorten voorvielen, van hier kan gemeld worden, dit getal reeds tot 50 steeg op eene ongeveer gelijke bevolking. Slechts ruim 1i3 van dit getal (17) telden we voor de overledenen zoodat de verhouding van geboorte en sterft gunstig was. Tot het huwelijk gingen over 7 paren. Volgens onderzoek, ingesteld door de Brit- sche regeering, naar de wapenen der legers in de verschillende landen is de Nederlandsche korte sabel het wapen dat het grootste weer stands vermogen bezit,. Een klein pluimpje voor onze oorlogs-autoriteiten In een kleinen schouburg wordt een roof ridderstuk gegeven. De held van het stuk heeft juist den lagen intrigant vermoord en deze ligt dood op den grond. Eensklaps echter begint de vermoorde, tot groot vermaak van het pu bliek, uit alle kracht ie niezen Daar trekt de held nogmaals den dolk en stort zich op den niezetideu doode met den uitroep «Ha, ellende ling, gij rochelt nog!" OPENBARE RAADSVERGADERING, ge houden te Tholen, op Dinsdag 10 Mei 1887. De notulen der vorige vergadering worden na voor lezing goedgekeurd. Wordt gelezen proe. verb. van B. en W. opneming boeken en kas bij den gem.-ontv., gedurende het le kwartaal 1887, sluitende meteen goed slot ad fl 320,80. Eene ingekomen missive van desspijscominissie, met verzoek tot plaatsing van een regenbak groot S M3. in bet aan de gemeente toebehoorende lokaaltje, wordt aangehouden tot dc volgende vergadering, ten einde tc onderzoeken of andere bakjes, betzij ijzeren of van ander metaaldoelmatiger en goedkooper zijn dan gemetselde. Ken bezwaarschrift van J. C'ornelisse, Hz. tegen zijn aanslag in den hoofdei, omslag vverdt gesteld in handen der commissie aan welke het onderzoek van het kohier is opgedragen geweest. De staten van oninbare posten van den hoofd, omslag en de hondenbelasting worden na onderzoek, goedgekeurd. De voorz. leest het rapport der commissie in zake de brief van kerkvoogden der Ned. herv. alhier be treffende het contract van 16 Dec. 1798. Naar aan leiding daarvan wordt besloten dit contract met de brief te stellen in handen van den advocaat Mr. C. .J. Fokker te Zierikzee, om advies en verder den voorzitter van den gemeenteraad te machtigen, om desvcreischt, nadere inlichtingen te geven omtrent hetgeen in deze zaak vroeger is voorgevallen. Wordt gelezen het rapport, uitgebracht in zake de aanvragen tot plaatsing van twee weegbruggen en besloten deze zaak andermaal aan te houden tot de volgende vergadering en het rapport gesteld in handen van dezelfde commissie. Als leden van de commissie voor de loting der schutterij in dit jaar worden aangewezen burgemeester en wethouders en de hh. Verkerke, Van Gorsel en Dr. J. M. Boom (off. v. gezondheid), als commissie tot onderzoek der reclames. Niels meer te verhandelen zijnde, sluit de voora. de vergadering. VERGADERING van den Gemeenteraad van Ierseke 10 Mei. Afwezig de heeren J. De Koeijer en J. C. Van der Burght. De notulen der vorige vergadering, worden zonder aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten behel zende de goedkeuring van de schoolgeldheffing. Ver-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1887 | | pagina 2