B U X T E N L A N D. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. onzen tijd de oogen voor dat kwaad beter open zijn dan vroeger, en we durven er bijvoegen, dat de philantropie zich in veel verstandiger en edeler vormen openbaart dan vroeger. Een van deze, die, als we ons niet vergissen, nog slechts een paar jaar oud is, zijn de zoo genaamde vacantie-koloniën. Diep begaan met het ongelukkige lot van de armen in de achter buurten onzer groote steden, met de bleek e aangezichten en holle wanden, de zwakke leden en den krachteloozen gang van de kinderen der proletariërs, (alle kenmerken van onvoldoende voeding en ongezonde, dompige woningen), heb ben vele uiciischeiivrienden zich vereenigd om die beklagenswaardige hongerlijder! jes voor eenige weken in eene gezonder en vroolijker oord van ons vaderland versche lucht en beter voed.-el te verschaffen, om ze zoodoende lichamelijk sterker en gezonder te maken, overtuigd dat een ge zonde ziel alleen in een gezond lichaam kan wonen. Wie 7»1 het genot beschrijven, dat dien kin- d'.cu daardoor bereid wordt, maar wie ook de zorgen en moeiten naar eisch waardeeren daar aan verbonden, afgezien nog van de kosten Zou zoo iets geen wezenlijke menschenliefde mogen heeten en getuigen de. ontwerpers en uitvoerders van dit denkbeeld niet van prac- tische vroomheid en een godsdienstzin, die niet bestaat in Heere, Heere! te roepen maar te doen wat onze groote Meester ons geboden heeft En gelijk het gewoonlijk gaat, een goed voor beeld vindt licht navolging. Ons land is niet het eerste geweest, gelijk het ook niet het laatste zijn zal. In den vorigen zomer werden alleen uit Londen niet minder dan 11.800 kin deren naar buiten gpbracht. 't Is aandoenlijk vau ooggetuigen te hooren met welk een vreugde en dankbaarheid ouders hunne kinderen terug ontvangen met schitte rende oogen, frissche wangen en versterkte ledematen. Wie het genoegen gesmaakt heeft deze reine, onvermengde oudervreugde te aan schouwen, heeft geen verdere aansporing noodig om tot dit schoone doel mede ic werken. En die het niet gezien heeft, moge verbeeldings kracht genoeg bezitten om zijn hart en zijn beurs tot de beoefening van zulke menschen liefde te openen. 't Is nog geenszins uitgemaakt, of de tweede aan slag tegen hot leven van den Czaar al of niet beeft plaats gehad, en t zal wellicht nooit uitgemaakt wor den. Zooveel is zeker, dat men met de berichten zoowel voor als tegen voorzichtig moet zijn want eerst werd gemeld, dat nl aanstonds enkele der mede plichtigen aan den eersten aanslag werden ter dood gebracht, en nu heet het, weer, dat allen nog leven. Het laatste is veel waarschijnlijker, daar men zoo doende meer kans heeft de drader^ van het complot in handen te krijgen. Dit laatste inoet dan ook reeds gelukt zijn. Omtrent het plan lot een revolutie, hetwelk in Odessa ontworpen werd. wordt nader gemeld, dat men voornemens was den Czaar van,den troon tc stooten en te vervangen door zijn broeder uit een morgana tisch huwelijk zijns vaders met prinses Dolgorouki, welken broeder men de eigenschappen van een goed constitutioneel vorst toeschrijtt. Niet minder dan 482 officieren, allen in het plan betrokken, zouden gevat zyn en naar Oost-Azië vervoerd worden. Overigens h eft de politie te Kroonstad weer een nibillistische bominenfabriek en revolutionaire plak katen ontdekt, en moet de Czaar weer dreigbrieven ontvangen hebben, waarin binnen 20 dagon een grondwet van hein geëischt wordt op strafte van een nieuwen moordaanslag. Dc Bulgaarscbe Regecring heelt alle moeite gehad om dc volksuiting op prins Alexanders verjaardag eenigszins is aangetast. Theoretisch beschouwd, moest zij volkomen gezond zijn. Maar toch zie ik duidelijk dat zij langzaam verkwijnt. Niemand zal u met eenige mogelijkheid kunnen zeggen waaraan zij lijdt en waardoor zij verteerd wordt." De gravin kwain haar 'dikwijls met de kleine Charles bezoeken, in de hoop dat dit de arme Jean- nettc een weinig zou opbeuren. Doch dit doel werd maar zelden bereikt. Integendeel, na elk bezoek was Jeannette neerslachtiger eti koortsachtiger, en het scheen wel of hare krach ten met den dag gingen verminderen. Zij bleef bijna van den ochtend tot den avond zitten in den grooten leunigstoel, waarin vroeger haar vader had uitgerust. Somtijds kwamen er weder oogenblikken, dat zij zich tegen hare moedeloosheid wilde verzetten. Zij drukte dan hare beide kinderen dichter tegen zich aan, alsof zij opnieuw hare levenstaak voor hen met kracht wilde opvatten. Zij poogde dan zachtjes een paar van dezelfde liedjes te zingen, waarmede zij vroeger de kleine Charles had in slaap gezongen. Maar zij kon het gewoonlijk niet lang volhouden en hield plotseling stil, terwijl hare oogen zich met tra nen vulden. tegen te gaan en het is haar nog niet eens recht ge- 1 lukt. Allerlei- plannen worden aan ik Bulgaren toe- j gedicht. Zoo zouden zij voornemen* zijn Bulgarije tot een koningrijk te verklaren met Alexander als koning; volgens anderen willen zij prinsj Ferd. van Coburg als vorst uitroèpen, en volgens een derde gerucht zouden zij een pcrsoncele T.nie van Oroot- Bulgarije met Turkije wenschen, waarbij de 8ultan als Koning over hen zou hewrschen. Aan dat alles zal wel niet veel waar zijn. De Spaansch-Amerikaansche republieken willen een politiek en fiscaal verbond sluiten metSpanjv un dat svel om de vorderingen van bet Angelsaksische ras ie Amerika tegen te gaan en te voorkomen, dat het Panania-kai.n.il in de handen der Noord. Amcr. Unie valt. Dit kanaal wordt gereke.id in 1880 voor de vaart gereed te zijn. In Spanje geven de Carlisten de Regecring weer reden tot bezorgdheid. Zoo zijn er drie karren met patronen in beslag genomen; is in een particulier huis een depot van wapenen ontdekt, Op een andere plaats vond men ammunitie in den grond bedolven, en in een kruidenierswinkel maakte de politie zich meester van 200 geweren en eett.go kisten dynamiet. Vele personen zijn iu hechtenis genomen. Maandag werd in Hydepark te l.oaden de voor genomen groote demonstratie gehouden van de aan hangers van Gladstone en Pantel 1 tegen de nieuwe Icrtcbe dvrangwet. Alles liep in do beste orde at. Een paar dagen te voren had Gladstone in ecu ma nifest zijne instemming met de demonstratie betuigd. Rusland en Oostenrijk hebben.te kénnen gegeven, dat zij geen deel zullen nemen aan i(e Parijsche we reldtentoonstelling in 1889, welke tevens een eeuw- teest zal wezen van de groote Frausche revolutie. Bedoelde regeeringen willen zich namelijk niet ver tegenwoordigen opeen feest,'t welk ter verheerlijking eener omwentelingsbewcging bestemd is. In den Elzas blijkt bij herhaling, dat men niet van de Buitschcrs houdt, en veel liev.?r onder Frank- rijks bewind zou terugkeerca. Zoo hebben nu een dertigtal lotelingen zich van een Duitsche vlag mees ter gemaakt en die smadelijk verscheurd. Dat het niet goed met hen zal alloopen behoeft niet betwij feld te worden van eene regeering, die zich in den lantsten tijd zoo hardhandig toonde. De Regeering heeft een nieuw art. onUrent de verkiesbaarheid tot lid der Eerste Kamer voorgesteld, hetwelk hierop neerkomt, dat men vooreerst aan de vereischten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer voldoen moet, en bovendien tot de hoogstaangeslagenen in 'sRijks belastingen moet behooren, of één of meer hooge en gewichtige openbare beltekkingen, bij de wet aan le wijden, inoet b> »den of be kleed hebben. Het getal der .gst aangesla- genen bedraagt één op de 2000 zielen in iedere provincie. Hit artikel moet de brug vormen waarover de Tweede Kamer weer tot den Minister moet komen om verder samen de grondwetsherziening tot een einde te brengen. Als de Kamer nu maar die brug over wil. Het ontwerp-zomerdienstregeling, welke op 1 Juni in werking treedt, is voor Zeeland verre van voordeelig. De exploitatie-maatschappij schijnt het er bepaald op toe te leggen om al de voordeelen te genieten welke de dienst van de maatsch. „Zeeland" haar oplevert, maar zich niet te bekommeren oni het lokaalverkeer en de behoeften der Zeeuwen. Zoo zal, naar de Midd. crt. verneemt, de trein die 10.51 voorro. uit Roosendaal vertrekt, veranderd worden in een sneltrein le en 2e klasse en /.onder aan eenig station te stoppen, tot VÜss'.ngen door- loopen Uit Vlissingen (haven) gaat een sneltrein le en 2e kl. om 5.21 's nam., die echter alleen reizigers opneemt voor buitenlanlsche stations Indien Jcan-Pierre toevallig op zulk een oogenblik te huis kwam, haastte zij zich om het een of ander brei- of stopwerk ter hand te nemen, ten einde de houding aan te nemen alsof zij ijverig had zitten wei ken. Op die wijze wilde zij van haren man het verwijt van lui heid ontgaan, want hij had haar werkelijk een paar malen iets dergelijks gezegd. Hij was na melijk opgezet door zijne moeder, die wanneer zij van Jeannette's ziekte hoorde spreken, altijd riep „Och wat, ziekte Het is luiheid en inbeel ding, anders nietAllemaal voorwendsels om maar niet te moeten werken. Ik ken die soort van ziektes, geloof dat maar!" Het gebeurde nu en dan, dat de gravin zelvr. verhinderd was haar te konen zien, doch in die gevallen zond zij hare kamenier om te hoo ren hoe het ging. Eens dat Julie een tijdje met Jeannette had zitten praten, verhaalde zij haar ook dat de huismeester nog altijd vol be langstelling naar haar informeerde, en dat hij haar eerstdaags wel eens zou komen bezoeken. Jean nette bloosde even en antwoordde, terwijl zij de oogen op hare vermagerde vingertoppen ge vestigd hield over Goch. De trein, die thans 5.80 vat» Vlis singen (stad) vertrekt, zal eerst te 5.52 van Vlissingen (haven) loopen. Het allerergste is echter wel dat de trein van 7.25 van Vlissingen vervalt; en deze alleen rij lt. van Bergen op Zoom naar Roosendaal. De Raad van Toezicht op de Staatsspoor wegen heeft daardoor weer een nieuw bewijs van stiefmoederlijke genegenheid voor Zeeland gegeven. Het vorige jaar liet die Raad één trein vervallen terwijl de eerste uit Middelburg bijna een uur later gesteld werd, nu vervallen 2 treinen te gelijk. Geen wonder, dat deze regeling in Gocs en Middelburg en andere plaatsen groote verbittering wékt. 't Is te hopen, dat de pogingen otn hierin verandering te bren gen beter zullen slagen, dan verleden jaar. De opening van den stoomtram van Bergen- op-Zoom nnar de Belgische grenzen is door Gedep. Staten „geweigerd." Het is niet be kend welke de aanleiding is tot dit besluit. Dinsdag half drie kwamen de koning, de koningin en 't prinsesje per Holl. spoor met groot gevolg te Amsterdam aan. De hooge be zoekers werden opgewacht door de directie van genoemde spoorwegmaatschappij. Er stonden vele oudstrijders en leden van het Indische kruis als eereleden. Na eene korte be groeting verscheen Het vorstelijk gezin voor het station om zich in de gereedstaande rijtnigen te begeven. Oorverdoovend ware de toejuichingen waarmee de koninklijke familie ontvangen en begeleid werd. In het paleis aangekomen verscheen het drie tal weldra op het balcon, waarop een storm van toejuichingen losbrak die door het wuiven en groeten der hooge bezoekers werden beantwoord. Woensdag maakte de koningin en het prin sesje een rijtoer door de versierde stad, en overal viel hnar een hartelijke ontvangst te beurt. De gecostumeerde gondelvanrt maakte een schoon effect, en de Drachtige illuminatie slaagde uit stekend. Overal herr«cht feestvreugde eti voorbeeldeloo- ze orde. Alleen valt er een treurig voorval te vermel den. Een socialist nl. vrerd gisteren in den voor avond in de Jacob van Campenslraat door eenige feestelingen ir. de maling genomen en loste op hen drie revolverschoten, waardoor één persoon ge wond werd, die naar het gasthuis moot «orden vervoerd. De dader is in het politie-bureau op het Ieidsche plein in bewaring gesteld. Door het gerechtshof te 'sGravenhage is in hooger beroep uitspraak gedaan in zake het von nis, door de Zierikz. rechtbank gewezen tegen een arbeider uit St. Maartensdijk, wegens mis handeling van 2 jongens, die op het land van be klaagde bezig waren suikerpeeënloof te verza melen. Behalve de opgelegde straf werd beklaagde tot schadevergoeding verwezen, wat den eersten mishandelde betreft van f 100, en voor den tweeden van f8'. Het hof te 's Graveuhage bevestigde dit vonnis. IERSEKE. Het ontslag van den heer G. Schipper uit gemeente- en armbestuur is hier met algemeene teleurstelling vernomen. Zou er geen middel zijn om zijne hooggewaardeerde medewerking tot het welzijn der gemeente te „Het is wel vriendelijk van hetn dat hij nog aan mij denkt. Maar zeg hem, dat hij liever nu niet moet komen. Later, wanneer ik beter ber». Zult gij hem dat zeggen r" Maar zij zou niet weer beter worden. Op een avond in September kwam de gravin weder de eenvoudige woning binnen, doch vond het geheele huis in opschudding. Jean nette was eer«t zooeven ontwaakt uit eene langdurige bezwijming. Hare groote donkere oogen keken verward om zich heen en maakten een droevigen indruk op de omstanders, die hare sneeuwwitte gelaatstrekken aanschouwden. De twee kinderen stonden hevig te schreien en wisten niet wat er gaande was, terwijl Jean- Pierre zich angstig over haar heen boog en haar in het oor schreeuwde „Maar zeg dan toch wat je scheelt Waar om antwoordt ge niet?" „Ik weet het zelf niet," fluisterde zij bijna onhoorbaar. „Gij moet niet boos op mij rjn, Jean-Pierre, het zal wel beter worden. Wees niet bangHet zal Zij kou niet verder spreken. De arme Jean nette was niet meer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1887 | | pagina 2