NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD No. 23. Zaterdag 3 November 1883. J. II. C. POT, WAARZEGGERIJ. IQ Zijdie zich van af heden op dit A abonneeren, ontvangen de nog te ver fijnen Nommers in dit kwartaal (tot keft. 26) GRATIS. hit De abonnés op dit blad ontvan- sn bij dit No. GRATIS een Dienst- geling stoomtram Bergen op jomTholen (winterdienst.) Bui- in de gemeente worden deze door isscbenkomst van het postkan- or bezorgd. dda Mit BUITENLAND. oor let eilaid THOLEN, Sint PMLIPSLAi n OmstrBïen. j Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 161 Prijs per 3 maanden, franco per post 6D cents, ranl UITGEVER: Thole n. Adrertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag- muidag ingewacht. 15 II. Aan het slot van ons vorig artikel wezen wij op, dat die schijnbaar zoo met ernst over- chte uitspraken der waarzegsters slechts lfaatjes zijn die voor het meerendeel algemeen den bevatten. Bijvoorbeeld: Tot eene jonge maagd wordt zegd, dat zij een vrijer heeft, of gehad heeft hebben zal, die van overwater komt. Daar rvA die maagd al licht in aanraking geweest is, of komen zal met iemand uit den vreemde die tijdelijk in den vreemde verblijf heeft had en ons land verbazend veel wateren of Biertjes telt, zal zoo'n mededeeling wel dik- ijls goed geraden zijn. Verraadt iemand door kleederdracht of spraak, hij op eene plaats waar de waarzeggende 18 'Dl idriegster tijdelijk haar tent heeft opgeslagen et thuis hoort, dan komt hij „van overwater". itoi eestal goed geraden, natuurlijk. Ik stel mij >or, dat in Zwitserland, als de menschen daar k zoo dom zijn, wat wel waarschijnlijk is, J. in Zwitserland de bergen deuzelfden dienst >en als bij ons het water. Daar komen de ijers zeer zeker „vau over de bergen", dat duidelijk. Een ander voorbeeld: Velen krijgen de bood- Ihap dat zij veel wederwaardigheden gehad ibben in hun leven. Heel natuurlijk het woord Wederwaardigheden is rekbaar genoeg, en licht eft men een zwaar ziekbed gehad, of een vader, oeder, broer of zuster door den dood verloren een der duizende verdrietelijkheden onder- inden, waaraan het meuschdom in het onder- esteld. „Ze heeft het toch /aar netjes geraden." Vrouwen zijn in den regel veel vlugger in :t waarnemen van bijzonderheden aan personen, in de mannen. Zij zijn vaak gevatter, vlugger nBC het combineeren van verschijnselen en het aken van gevolgtrekkingen, in één woord irnuftiger. Deze eigenschappen zijn onmisbaar lor de kunst van waarzeggen. Hieruit laat het ch verklaren, dat bijna enkel vrouwen zich iet M- )ZE dit fraai werk bezighouden. De kaartleg sters hebben de genoemde gaven dan ook in eene tamelijke hoeveelheid. Zij moeten altijd uwe handen zien en in een oogenblik hebben zij uit de kleur, de gesteld heid der huid, den vorm der vingers enz. af geleid of gij naaister, klerk, handwerksman zijt. Uw gelaatskleur verraadt haar meestal of ge veel in huis leeft, dan wel uw bedrijf in open lucht of werkplaats uitoefent. Uwe oogen mond en gelaatstrekkenuw gebrek aan of be zit van welgedaanheid zeggen iemand, die er een weinig studie van gemaakt heeft (en dit hebben die bedriegsters als van zelf) allicht iets omtrent uw ouderdom, humeur of karakter. Raden zij nu, hierop afgaande, hoe oud gij zijt dat gij naaister zijt of schipper, dat ge een opgeruimd humeur of een driftig gestel hebt, dan doet dit sommige éénvoudige zielen ver stommen van verbazing. „Hoe is 't mogelijk dat een mensch dat alles weten kan Edoch met een beetje oplettendheid zouden zij het evenver gebracht hebben, lieelemaal zonder kaarten. Gevat zijn zulke wezens ook. Pas was er een die een bezoekster vertelde, dat zij met haar tweeën, kinderen, was. „Neen", zei het meisje „met zijn drieën. „Ja, maar ik bedoel met zijn tweeën buiten u". Zij had dus weer geraden. Zoolang de-1 mededeelingen het heden en uw persoon betreffen, zullen de dames-kaartlegsters dus wel eens raak slaan. Maar als zij nu ook sommige aangelegenheden uit het verleden naar waarheid vermelden, zooals ons zeer onlangs door een alleszins geloofwaardig jong meisje uit eigen ervaring werd medegedeeld, wat moet men daarvan denken Wat eene welbekende rondtrekkende kaartlegster (in de wandeling ROOIE KRIS genoemd) haar uit het verleden vertelde was inderdaad verrassend. Behalve den ouderdom (wat niet moeielijk was) gaf zij van hare cliënte (men zou ook kunnen zeggen patiënte) ophoe lang haar vader overleden was, dat die op eene ongelukkige wijze het leven had verloren, dat zij niet bij haar moeder inwoonde, maar bij iemand die eene rijksbe trekking bekleede, dat zij verloofd was geweest maar dat die verbindtenis voor zooveel maanden was afgesprongen en nog een paar dingenen dat alles was waar. 't Is niet te ontkennen dat veel van deze uitspraken minder algemeen zijn dan de slimmerds gemeenlijk ten beste geven. Hoe dit nu te verklaren? Dat alles op goed geluk af uitgeklapt werd is moeielijk aan te nemen; zoo gelukkig in het raden kan men haast niet zijn. Er blijft niets over, dan aan te nemen dat zij hare bezoekster van vroeger ge kend of inlichtingen omtrent haar ingewonnen had. Het eerste was niet met zekerheid tecon- stateeren, maar daarom nog niet onmogelijk, het laatste waarschijnlijker. Dat zij druk informeerendaarvan kan men zich verzekerd houden. Voor eenige jaren werd ons daarvan het volgende voorbeeld meegedeeld. Een jongeling zei spottender wijze tot zoo'n „wonderspiegel" op eene kermisof eigenlijk tot den haar begeleidenden schreeuwlelijkerd aan de deur, dat „zij" er toch niets van wist. Dat kwam natuurlijk zijne eer te na en eene weddingschap volgde; 's avonds zou zijn tegen partij terugkomen en de wijsheid der dame op de proef komen stellen. Maar, wat doet de bedriegster? De meergenoemde schreeuwleelijkerd gaat op haar last heimelijk inlichtingen vragen omtrent bedoelden jongeling, wiens bijnaam hij had opgevangen, bij iemand in de buurt. Toevallig kwam dit uiten de weddingschap ging niet door. Zoo zal het gewoonlijk wel gaan, en hoeveel malen, dat er niets van dat heimelijk infor meeren uitlekt. En neemt men daarbij nog in aanmerking, dat vrouwen omtrent familieaange legenheden soms van wildvreemden, meermalen een verbazend geheugen verraden, dan is deze verklaring van het opmerkelijkste deel der waar zeggerij niet onaannemelijk. Slaat de kaartlegster ten slotte aan het profe- teerendat wil zeggenwaagt zij zich aan het voorspellen van toekomstige gebeurtenissendan zinkt haar ..alle grond van onder de voeten weg en klapt zij als een ekster. Zij zegt, wat haar het eerst voor den mond komt. Neen, toch niet geheel en al. Ze gaat ook nu nog tot op zekere hoogte met bedachtzaamheid te werk en ook nu nog zal zij wel iets raden. Wanneer zij bv. 1000 menschen voorspeld heefthoeveel kinderen zij zullen krijgen en zij zorgt maar, van weinig of van kinderloosheid of van een groot getal kinderen te gewagen omdat dit uitersten zijn, dan heeft zij kans van eenigen het rechte getal te noemen. Een mooi meisje zal zij een vroeg, een minder schoone maagd een laat of in 't geheel geen huwelijk toezeggen, en zij doet daar in haar belang verstandig aan want zij weet dat mooie jonge dochters in den regel meer gezocht zijn dan leelijke. De vermaarde Oostenrijksche staaisman Metternich de bewerker van het Heilige verbond der Europeesche vorsten, heeft eens gezeid „Ats Frankrijk niest, is Europa verkouden". Schertsender wijze werden die woorden uitgesprokeninaar in den grond der zaak meende Metternich het volkomen. Sedeit de beroemde staatslieden de Mazarin en de Richelieu met zooveel tact en behendigheid ontzag bij de Europeesche mogendheden voor Frankrijk wisten op te wekken sedert Lodewijk XIV als de uitvoerder van 't geen die staatslieden hadden beraamd en vastgestelddoor zijne uitnemende veldheeren Frankrijk tot de eerste Europeesche mogendheid verhief, bleef ook tot voor korten tijd de vrees der Europeesche vorsten voor Frankrijk bestaan. De ondoordachte tocht der Fran- schen naar Mexico in 1865, en als een gevolg daarvan de ongelukkige dood van den Oostenrijkschen Aartshertog Maximiliaanmaar vooral de vernederende vrededie Frankrijk met Duitschland's Keizer moest sluiten, deden het ontzag voor Frankrijk aanmerkelijk verminderen. Indien men vbör 1865 de Fransche politiek besprakdan behandelde men tevens ook de staatkunde der andere mogendheden. Frankrijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1