NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD No. 18. Zaterdag 29 September. 1888 W ABONNEMENTEN op dit blad worden dagelijks aangenomen, ook door alle Postkantoren. ie J. JK. C. POT, ats m UITGEVER: Bekendmaking. m 5D DE D - BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Is de Weelde, die tegenwoordig heerscht, ook eene ziekte, waaraan onze maatschappij lijdt? BINNENLAND. DE THOOLSCHE COU Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Thoie n. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag middag ingewacht. Burgemeester en "Wethouders van Tliolen maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van Marinus Cornelis Deurloo, wonende alhier, waarbij vergun ning wordt geviaagd tot oprichting van een Koper slagerij in het perceel, staande aan den Bebouwden- damplaatselijk gemerkt wijk A. no. 30 dat op Dinsdag den 9 October e. k. te 12 uur des middags in de raadzaal dezer gemeente gelegen heid zal worden gegeven tot het inbrengen van be zwaren tegen het daarstellen van bedoelde inrichting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben intebrengengedurende drie dagen vóór dien tijdop de Secretarie dezer gemeente kunnen ken- nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Tiiolen, den 26 Sept. 1883. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. Be Wethouder A. VAN DER BURGHT. Burgemeester en "Wethouders van Tholen brengen ter kennis van de ingezetenen dat de nieuw gebouwde School voor Openbaar Lager Onderwijs alhier, zal geopend en ingewijd worden op Woensdag den 3en October 1883 des voormiddags om tien ure. Belangstellenden die lust gevoelen daarbij tegen woordig te zijn, worden daartoe op dat uur in de gelegenheid gesteld. Tholen, den 27 Sept. 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN Be Wethouder. A. VAN DER BURGHT. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter kennis der ingezetenen dat Se gehouden collecte ten behoeve van de diep geteisterde gewesten in Neerlandsch-Indiëin deze gemeente heeft opgebracht honderd tien gulden zessen en twintig cent en dit be drag aan de Centrale Commissie te 's Gravenhage is toegezonden. Tholen, den 26 Sept. 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. Be Wethouder A. VAN DER BURGHT. 't Zou ons zeer verwonderen indien het een ieder der lezers van de Thootsehe Courant niet eens vreemd is voorgekomen, dal terwijl er zooveel geklaagd wordt over duurte over druk kende belastingen, in één woord ever den slechten tijdde weelde daareniegen hand over hand toeneemt. Rekening houdende met de weelde, die overal zoo ten toon gespreid wordt, zou men inderdaad tot de meening komen, dat het waarlijk toch zoo „slecht" niet gaat. Want niet alleen dat de rijke lui of de gegoede bur gerstand zich steeds meer weelde veroorloven; ook die klasse der burgers, bij wie men juist zooveel en dikwijls maar al te recht klaagtoonen hoort, matigt zich allengs uitgaven en ver teringen aan, die men vroeger volstrekt niet gewoon was. Men klaagt over weinig verdiensten, en de kleeding wordt onder alle klassen steeds rijker en prachtiger. De pachten zijn zoo hoog, de „marten" laag, en toch lokken de kermissen en tentoonstel lingen meer en meer bezoekers uit. De concurrentie brengt zooveel schade aan, maar de winkeliers verfraaien hunne woningen zoo sierlijk mogelijk. Dure tijden bij weinig verdiensten, met weinig vooruitzichten op verbetering, terwijl de jong getrouwden evenwel direct op een voet gaan leven, waarover ouderen van dagen dikwijls hun hoofd schudden. Klagen over den slechten tijd en tegelijk het toenemen der weelde, hierin, een ieder gevoelt dit, ligt eene tegenstrijdigheid. Hoe is dit te verstaan P Of zouden al de geuite klachten geen grond van bestaan hebben? Maar deze vraag is al te dwaas! Neemt den eerste den beste, hij zal u niet alleen verzekeren, dat het tegen woordig alles behalve voordeelig toegaat, maar hij zal u ook op een prikje weten te zeggen wat de oorzaken daarvan zijn: dure pachten, ongunstig weer, concurrentie en wat al niet! Jammer slechts, dat er gewoonlijk ééne ver geten wordt: de weelde. Terwijl er steeds meer geklaagd wordtneemt de weelde hand over hand toe. Neemt, zoo gij u daarvan overtuigen wilt, op Zon- of feestdagen een kijkje op de straten, die in de steden het drukst bezocht worden. Gij zoudt meenen dat er geen burger stand meer bestond, dat al dc inwoners der stad slechts tot ééne klasse, die der rijke lui be hoorden; want uw oog ziet slechts heeren en dames. Ja, nu en dan bespeurt gij een enkele, die door zijn zeer armoedige plunje de aandacht der wandelaars trekt, 't Is een bedelaar, straks zult gij er nog meer zien. Indien gij onbekend met dit alles waart, gij zoudt meenendat er in die steden slechts twee standen zijn lijken en bedelaars. Gij zoudt deuken aan Rome, dat ook slechts twee standen kende. Patriciërs en Plebejers. Maar om zich te overtuigendat de weelde steeds zichtbaarder wordt, behoeft uren zich niet naar onze groote steden te begeven; ook de kleinere plaatsen, ook de dorpen uit onze omgeving geven daarvan bewijzen te over. Wij herinneren ons nog zoo goed, dat er vroeger vier standen waren, die zich door kleeding en uitgaven van elkaar onderscheidden de rijken de burgers, de boeren en de arbeiders. Ieder dier vier standen stond op zich zelf, onder scheidde zich sterk van de andere. Op plaatsen waar de één zich bevond, begaf zich geen ander, of 't moest in de kerk zijn. De heeren alleen droegen hooge hoeden, de dames alleen gestrookte kleederen, en nu.... 't zijn allen heeren en dames! De vier standen zijnook op ons eiland voor ons oog verdwenen. Burgers en boeren zijn bijna even netjes gekleed als de „groote lui", begeven zich naar dezelfde plaatsen van vermaak als deze, terwijl de arbeiders ook langzamerhand volgen. Ieder is gestrookt en gehoed. Waar is de tijd der pettenbuizen schoenen met riemenjak en rok en pot hoed es? Voorbij! Of dit ons stof geeft lot danken? Gedeeltelijk wel, want dc oneindige afstand, die vroeger tusschen de verschillende klassen bestondwas geheel en al in strijd met de leer dat alle menschen kinderen zijn van één Vader, dat ieder mensch een schakel is in de groote keten der maatschappij, dat niet één mensch als onbruikbaar kan geacht wordenen dat dus ieder mensch dezelfde rechten heeft. Dat de een zich gelijk wil stellen met den anderdat de afstanddie tusschen deze twee bestaat verdwijnt, is evenwel alleen dan als een verblijdend verschijnsel te beschouwen, wan neer dit niet ten koste van eigen welvaart gaat. Men houdt dikwijls zoo weinig rekening met de inkomsten en vergeet dat de uitgaven slechts dan gerechtvaardigd zijn, wanneer die de in komsten niet overschrijden. Wanneer de uit gaven aan weelde-artikelenzooals zoo dikwijls plaats heeft,- ten koste van hoog noodigo uit gaven geschiedendan is die zucht om voor namer te wezen dan men werkelijk iserger dan naaperij, dan is die zucht een ondeugd, dan is het dikwijls voorkomen van dit verschijnsel eene ziektetoestand in de maatschappij, die even als hij de Romeinen den ondergang kan veroorzaken. Lijdt onze maatschappij aan die ziekte, lezers? Waarlijk eene zeer gewichtige vraag, wel waard met ernst overwogen Ie worden. Tracht voor u zeiven een antwoord op die vraag te vinden, terwijl wij ons voornemen naar aanleiding van die vraag nog het één en ander in een volgend notnmer te schrijven. De trekking der Ainsterdamsche tentoonstel ling-loterij zal plaats hebben op 10 November. De fancy-fair van ji. Zaterdag te Amsterdam heeft, naar het Handelsblad verneemt, ongeveer ƒ28,000 opgebracht, met inbegrip der entree gelden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1