NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD No. 14. Zaterdag 1 September. 1883 J. K C. POT, BUITENLAND. BINNENLAND. a. ra; 01 i DE THOOLSCHE COURANT. eiland Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag middag ingewacht. n J lar Het nieuwsdat heden te vermelden isbetreft jna geheel alleen Frankrijk, en is van drieerlei ,rd le. het overlijden van den giaaf van Chambord, 2e. een artikel in een Duitsch blad, en 3e. de nederlaag der Franschen in Tonkin. De graaf van Chambord is dan eindelijk overleden mandie als een wonderkind op het wereldtoo- el verscheen, is niet meer. „Een wonderkindeen tan God gegevene" (Dieudonné, zooals hij dan ook ette) was hij in de ongen van zoovelen, die in me (wonderlijke) geboorte redding van Frankrijk gen. Om dit te begrijpen is het noodig ons in den est te verplaatsen in den tijddie zijne geboorte orafging. Napoleon, de onverwinnelijkezooals hij meende is door de geweldige krachtsinspanningen der Euro- a l esche mogendheden naar St. Helena verbannen ander vorst, de broeder van den onthoofden tq idewijk XVI besteeg onder den naam van Lode- jk XVIII den Franschen troon. Door de Konings- zinden met gejuich begroet, was hij ook niet DA welkom aan de republikeinen. Doch de gunstige El dachtendie deze omtrent hem koesterdenver- D1 renen spoedig, toen zij bemerkten, dat Lodewijk V'lll op de wijze zijner voorvaderen wilde regeeren. republikeinen sloten zich aan, drongen er steeds aan, dat de Franschen meerdere rechten ver egen. De Koning kon eindelijk den drang derom- ndigheden niet meer weerstaan en gaf dan ook ildra eenige rechten aan het volk. Evenwel niet noeg naar den zin van eenige heethoofden. Als er geen erfgenamen bestondenzoo dachten zij s|n zou weldra het huis der Bourbons uitsterven, dan dan zou natuurlijk Frankrijk eene repu- iek moeten worden! Lodewijk had geen zoons, ■*|n broederde latere Karei X had er tweebeiden trouwd. De één was reeds „bejaard" en had geen j aderende ander echterde hertog van Berry had eene jonge vrouw. Voor deze bestond dus gevaar, moest dus uit den wég geruimd worden en hertog van Berry werd vermoordzonder eenigen genaam achter te laten. Dat de heethoofdige repu- ikeinen heimelijk verheugd waren ovei dezen afloop lt te begrijpen en dat de koningsgezinden bedroefd ren, nu hun geliefd vorstenhuis zou uitsterven, duidelijk. Doch wat gebeurde er Zeven en a halve maand na den dood van den hertog be- :1 de hertogin van Berry van een zoonen dit kind de nu overleden graaf van Chambord. Of de |ningsgezinden blijde waren en God dankten voor gave, die Hij aan het vorstenhuis en aan Frank- geschonken had! "Was het wonder, dat het ningskind een wonderkind werd genoemd Wat ren de verwachtingendie men van dat kind esterde, groot, en hoe zijn ze niet op niets uitge- pen Reeds op tienjarigen leeftijd moest hij zijn Iderland verlaten, en sedert dien tijd is hij bijna t meer in Frankrijk geweest. En nu, zonder kin- |ren na te laten, is hij gestorven ver van het land, ar zijne voorvaderen zooveel eeuwen lang heer en ester waren. Met hem is nu het beroemde konink- e huis der Bourbons uitgestorven. Tal van middelen staan den staatslieden ten dienste het verkrijgen van datgene wat zij wenschen. Qlms zijn die middelen goed, maar ook dikwijls zijn dat niet. O. a. het middel van Bismarck om n. 1. lor een Courant tot zijn doel te geraken. Het blad arvan hier sprake is, schijnt door hem te worden bekostigden van daar dan ookdat alle politieke uit spraken in dat blad voorkomendeaan Bismarck worden toegerekend. Zoo stond er nu eenige dagen geleden een artikel inwaarin de Duitschers werden gewaarschuwd tegen de oorlogzuchtige maatregelen die de Fransche regeering telkens neemt om het Oostelijk gedeelte van Frankrijk met een groot leger soldaten te bezettenen het groot aantal sterke forten die om den Elzas worden aangelegd. Duitschland heeft, zoo roept het blad uit, de Elzas in een eer lijken strijd verkregenen dus heeft Frankrijk niet meer de minste aanspraken te maken. Niettegenstaande dit alles gaan volgens het Duitsch blad de Fransche dagbladschrijvers maar voort het volk door strijdlus tige artikelen tot „wraak" aan te sporen. Hoe het blad aan al die dingen komt, is onverklaarbaar. Frankrijk heeft waarlijk zijne handen genoeg vol aan zijne koloniale aangelegenheden, liet bewuste artikel wordt dan ook geheel en al aan Bismarck toegeschreven. Hij heeft dat artikel geplaatst, om daardoor de aan dacht van het volk op iets anders te vestigen dan op de belastingplannendie c;j wilde uitvoeren vooral echter om daardoor verlof' te krijgen van het Duitsch Parlement, zijn uitgaven voor legeren vloot met eenige millioenen te vermeerderen. Niettegen staande ieder dit doorzag, heeft toch dat schrijven vele pennen in Frankrijk in beweging gebraeht en is de tegenzin die de Franschen tegen de Duitschers koesteren, er niet beter op geworden. De Franschen zijn nu reeds enkele malen met de Anamieten slaags geweest. De laatste maal echter niet in hun voordcel. Met achterlating van vele dooden en gekwetsten moesten zij den terugtocht aannemen. De Fransche soldaten zijn nu in een moeielijken toestand. Zij zijn te weinig in aantal om aanvallen der wijs te werk te gaanen het ontzag dat de Anamieten voor de Fransche soldaten hadden is door dien nederlaag heel wat verminderd. Er is wel een troep soldaten door de Fransche regeering gezonden doch eer die in Tonkin kan zijn, zouden de Franschen nog verscheidene verliezen kunnen onder gaan. Een verschrikkelijke ramp heeft het noorde lijk gedeelte van Bantam op het eiland Java geteisterd. Volgens aan het dep. van koloniën ontvangen telegram had den 26 dezer een hevige uitbarsting plaats op Krakatau, gepaard inetaschregendie een groot gedeelte van Noord-Bantam verwoestte. Voedingsmiddelen werden vernield. De bevolking v erlaat in wanhoop het land. 27. Des morgens is het hevige vloed, op enkele plaatsen 30 meter, in de omstreken van Anjer en Tjiringin 12 meter hoog. De kuststreek van Merak tot Tjiringin is verwoest. AnjerMerak en Tjiringin zijn met alle gouvernementsgebouwen verzwolgen, de vuurtorens aan het vierde punt (Java) en aan de vlakkehoek (Sumatra) zijn vernield. Vijf Europeesche en verscheidene inlandsche ambte naren van Anjer en Tjiringin worden vermist; het vaarwater in straat Soenda heeft zich geheel gewijzigd. De Krakatau-piek is ingestort, waar vroeger de top was staat 1 hans het water, terwijl 16 vulkanische uitbarstingen tusschen Krakatau en Sebesie zichtbaar waren. De geheele omvang der ramp is nog niet bekend. Een Donderdag-namiddag uit Bataviaoutvangen Reuter-telegram meldt nog het volgende: Tusschen de plek waar Krakatau zich verhief en het eiland Sebesie zijn zestien nieuwe vulkanen verrezen. In den vulkaan Soengepan hebben zich vijf kraters geopend. Een gedeelte van de resi dentie Bantam is in eene aschwoestijn verkeerd. Het vee is zonder weiden, en de bevolking is wanhopig. Men begint de lijken op te sporen. In het district Tanara heeft men er 704 ge vonden, in Serang 40, en in het dorp Krainat 300, meerendeels Chineezen. Uit New-York meldt men, dat de stoom ketel van een rivierboot, waarop zich een groot aantal reizigers bevonden, door een onbekende oorzaak is gebarsten. Niet minder dan een vijf tigtal der opvarenden hebben daarbij het leven verloren. Bij kon. bes!, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het personeel der militaire ad ministratie van het leger in Nederl. Indië, de 2e luit.-kwartierm. W. F. De Vulder van Noor den, van het 3e reg. infantrie. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben tot adjunct commies der 2de klasse ter griffie hunner provincie benoemd den Heer Mr. M. M. de Lange Boomte Tholen. De collecte voor de „scholen met den bijbel" heeft opgebrachtte St. Maartensdijk 53.43 en te Scherpenisse ƒ55,18. De twee hofsteden met bouwland, enz. onder Oud-Vosmeer, Tholen en Poortvliet, 27 Aug in veiling gebracht door den notaris H. A. Van Goch te Bergen op Zoom, groot te zamen 114 hectaren, 09 aren, 20 centiaren zijn toegewezen voor yil 1000.De koopen werden ingezet voor 68100. Als vervolg op het verslag omtrent den toestand der Visselierijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomendiene het volgende De publieke oestervisscherij was dit jaar even als de vorige jaren van geene beteekenis. Het aantal visschers dat zich met die visscherij on ledig hield, hoewel altijd gering, bedroeg dit jaar niet de helft van vorige jarenwel een bewijs dat de oestervisscherij op publiek terrein steeds achteruitgaat. De oestervisscherij op de verpachte perceelen was in het najaar niet zoo gunstig als men had kunnen verwachten. Wel waren er meer oesters dan het vorige seizoen, doch over het geheel waren ze kleiner. De verzending was dit jaar belangrijk minder dan in 1881. De voorname oorzaak daarvoor moet gezocht worden in de mindere vraag van Engeland. Ook de prijzen waren dit jaar lager dan in 1881, hetgeen wordt toegeschreven aan eene zeer belangrijke en schadelijke concurrentie, welke de Zeeuwsche industrie ondervond door den aanvoer op de Engelsche markt van groote partijen zoogenaamde Franco Dutch oesters,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1