KAPITALE HOFSTEDE, HOFSTEDEN, THEE HOFSTEDEN Advertentiën. "Woonhuis, te 114 tataren, 09 aren, 20 centiaren, Ingezonden Stukken. CHOLERA. Marktberichten. TE PACHTEN: Belangrijke openbare Verkooping De Notaris H. A. VAN GOCH Prof. Fischer, te Miinchen, moet uit de tillatie van kootteer een poeder verkregen )ben, dat op het menschelijk organisme de- er-jfde werking heet te hebben als kinine, ter- het nog gemakklijker door het relt opgenomen. ei or de en* en te ten en ïen ee Tt maagsap Vervolg.) Mummel, die zich op de ecu of andere stof igtzal gisting en ontleding van die stof veroor- ;n. En wanneer nu de schimmel zieh in of op levend lichaam, hetzij mensch, dier of plant, ,an|igtzullen ook de stoffen, waaruit dat lichaam taat ontleden, verrotten of bederven, m. a. w. lichaam wordt ziek. te aardappelziektedie zich ook nu weer vertoont, taatdoordat er kiemen van eenc bepaalde schim- plant op de bladen van den aardappel komen en gaan ontkiemen. Zij dringen door de bladen en Isteelen heen, tot zij eindelijk den knol bereiken, bekende, bruine plekken, die zich bij aardappel- te op de bladen vertoonen, zijn de plaatsen, r de schimmel zich reeds heeft gevestigd. oest op het korenis ook een schimmel die door daden in de plant dringt. Daaruit blijktdat het en enz., dat men tegen roest heeft aanbevolen, ogelijk kan helpen, omdat de rocstschimmel van en of door de bladen in de plant komt. nders is dat bij brand in de tarweb. v. Hier gt de schimmel niet door de bladen in, maar en onder den grond in den tarwekorrelen komt oende van den beginne af in de plant. Daar- kan bij deze ziekte het afbijten met kalk enz. helpen, omdat dan de kiemen, die aan de els vastzitten, gedood worden. Merkwaardig is ;r hoe taai van leven die kiemen zijn. Als men van brandzieke tarwe als strooiing voor het gebruikt, en dat zoodoende onder den mest ge ilt wordt, dan kunnen later de kiemen op het weer ontwikkelen en het gewas besmetten, iet alleen planten, maar ook menschen worden schimmel aangetast. Van een aantal huidziekten t bewezen dat zij veroorzaakt worden door den van schimmelplantjes op de huid en dat zij middel van de kiemendie elk rijp plantje t, zeer gemakkelijk van den eenen mensch op anderen overgaan. Evenzoo is de bekende spruw e) het gevolg van de ophooping en ontwikkeling schimmels in den mond van kinderen. Aan het aan en het verergeren van deze ziekte hebben ellendige dotten of fokkers dikwijls veel schuld, een flokker is altijd vochtig en kleverig, het hecht er zich aanen zoo konten de kiemen de spruw schimmel in den mond. eer en meer wordt het waarschijnlijk dat vele 'onze meest gevreesde ziekten, o. a. 'de cholera schimmel veroorzaakt w orden. De choleraschim- zou zich onder zekere omstandigheden in de rijstvelden van Engelsch-Indië ontwikkelen en oende in den mensch komen om vandaar uit haar over de geheele wereld te beginnen, j deze en dergelijke besmettelijke ziekten is dan imetstofdie de ziekte voortplant, niets anders de kiemen van de schimmelplantdie door de en langs andere w egen van mensch op mensch pan. Slot volgt.) NBA RE RAADSVERGADERING, ge houden te TIIOLEN, den 1 3 Augs. 1883. Svezig twee leden met kennisgeving, notulen der vorige vergadering w orden na voor- goedgekeurd en vastgesteld. Wordt besloten om de moddersloot die den van W. C. Andribssen scheidt van de geineente- eling te doen dempenwelk werk publiek zal en aanbesteed. Wordt voorlezing gedaan van het proces- al opneming boeken en kas van den gemeente- nger, loopende over het 2e. kwartaal 1883. rift daarvan is aan 1IH. Gedep. Staten gezonden. Wordt voorlezing gedaan van eene circulaire HH. Gedep. Staten, dd. 27 Juli en 3 Aug. 'prov. bl. no. 59) houdende voorschriften om- de inrichting der gemeente-begrooting over 188-1 zoover deze posten het lager onderwijs betreffen, "oorzitter geeft namens B. en W. te kennen, dat et opmaken dezer begrooting daarop is gelet. - De drie ingekomen bezwaarschriften tegen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1883 in eene gesloten vergadering overwogen; in de ai re vergadering wordt beslotenten aanzien 5én bezwaarschrift aan het verzoek toe te geven iwc-ede den aanslag te behouden, aangezien geene gzame gronden in het request opgegeven zijn en het derde, als te laat ingeleverd, voor dit jaar niet in overweging te nemen. 5o. Wordt gelezen eene circulaire der Ned. ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank, dd. 30 Juni 1883, begeleidende eene bijlage, getiteld: Het brood van den werkmanter opwekking om lid dezer vereeniging te worden. De inhoud wordt voor kennisgeving aangenomen. Mochten ingezetenen daar van kennis willen nemen, dan zijn zij daartoe in de gelegenheid. tio. AVordt voorlezing gedaan van het rapport der commissie tot onderzoek der gemeente-rekening, en der rekening van het Weezen en Algemeen Armbestuur, dienstjaar 1882. Nadat dit rapport in behandeling is genomen, en aan de opmerkingenvoor zoover noodig, is gevolg gegeven, wordt de gemeente-rekening, na in behandeling genomen te zijnmet algemeene stem men (B. en AV. onthouden zich van medestemming over het besluit) voorloopig vastgesteld in ontvang op ƒ57108,55'z'ain uitgaaf op ƒ50517.47 en het goed slot op 6591,08'/j. Wat betreft het belangrijk goed slot, hierop heeft betrekking het later in deze vergadering te nemen besluit tot wijziging der be grooting 1883. De rekeningen weezen en armbestuur worden goedgekeurd in ontvang op 1203,00'/iin uitgaaf op ƒ1160,94, dus met een goed slot van ƒ42.061/2•, de rekening algemeen armbestuurin ontvang en in uitgaaf op een bedrag van ƒ160. De gemeente-rekening, verantwoording van B. en AV. en besluit zullen in duplo aan HH. Gedep. Staten met bijlage ter finale vaststelling en goedkeuring worden gezonden. A^erder zal een exemplaar van de goedgekeurde rekening van het Weezen en Algemeen Armbestuur aan de betrokken besturen worden toegezonden. 7o. Op voorstel van B. en AV. wordt met alge meene stemmen besloten om het vergunningsrecht, ingevolge art. 6 der wet van 28 Juni 1881 (drank wet) te brengen op vijf en twintig guldenzoodra daarop de koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. 8o. Wordt door den A^oorzitter kennis gegeven dat de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden zijn ingekomen. Tot onderzoek daarvan wordt staande de vergadering eene commissie benoemd en door de vergadering tot toelating besloten, wanneer de tijd daarvoor daar zal zijn. Uittreksel uit de notulen ten opzichte van dit onderzoek zal aan HH. Gedep. Staten worden gezonden. B. en W. leggen ingevolge art. 203 der gemeente wet aan de vergadering over de gemeente-begrooting over 1884 met memorie van toelichting en verdere bijlagen. Tot onderzoek op rapport wordt eene com missie benoemdzijnde de Heeren J. C. Benteijn C. Verkerke en Mr. J. H. L. van Buren, aan wie tevens wordt opgedragen het onderzoek der begrootingen over 1884 van het Weezen en Algemeen Armbestuur. 9o. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld een besluit tot wijziging begrooting 1883. lOo. Wordt besloten, het openen der nieuwge bouwde school voor de leerlingen eenigzins feestelijk te doen plaats hebben, op nader te bepalen dag. In eene volgende vergadering zullen hieromtrent door B. en W. voorstellen worden gedaan. Ho. Komt ter sprake het houden van kermis dit jaar. Met algemeene stemmen wordt alsnog, met de noodige voorzorgen, om de kermis te houden, geen bezwaar ingezien. Niets meer te verhandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten. OESTERBEURS Ierseke, 17 Augustus. Niets verhandeld. Middelburg, 16 Aug. Tarwe f9,a f9,25; mindere f 8,65 a f 8,90; rogge f 7,1 5 af 7,25 wintergerst f 5,60 gehoudenzomergerst f 5,50 af witte boonen f af pnardeboonen f af nieuw winterkoolzaad op f13 gehouden en f 11,75 a f12 geboden. Dordrecht, 16 Aug. Tarwe. Extra puike nieuwe Zeeuwscheen Vlaam- sche f9,60 f 9,80 de goede Zeeuwsche, Vlaam- sche en Overmaassche f8,60, 9,50; geringe en blauwe f7,60, a f 8—Zornertarwe f8,10 a f8,50 en Canada f8,a 9. Rogge. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f6,f6,80. Overmaassche f6,a f6,50. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaatnsche W inter zakmaat f 5,20 a 5,70en Overmaassche en Elakkeesche f5,a f 5,50. De jarige Zeeuw sche en Vlaamsche Zomer zakmaat f 5,30 a f5,50. Haver. Nieuwe Inlandsche voeder naar deugd f3,50 a f4,50 en dito dikke f4,50, a f5, Paardenboonen naar qualiteit f 7,50f 8, Witte- en Bruine boonen zonder handel. Erwten. Van het nieuwe gewas waren enkele partijtjes blauwe ter markt welke van f 9,50 tot ft0,30 te plaatsen waren. Mesting als noteeren. Tholen, 18 Aug. BOTER 70 ct. per '/t Kilo. EIEREN, f3,50 per 100 stuks. Ondertrouwd H. VAN GORSEL, Jz. EN w. A. GEUZE, Ed. Noordgouwe, f Poortvliet, 17 Au&ustus 1883- 89 met afzonderlijkruim en riant gelegen groote SCHUUR en p. m. 70 Hectaren uit muntende BOUWLANDEN, in den Anna- Jacoba-Polder, gemeente St. P/iilipsland; te aan vaarden dadelijk. 91 Voor inlichtingen vervoege men zich persoon lijk of schriftelijk tot den Heer J. W. DEL CAMPO genaamd CAMPin genoemden polder. van twee schoone gelegen in de provincie Zeeland, onder de gemeenten Oud-Vosmeer, Tolen en Poortvliet. te Bergen op Zoom, zal voor den Heer Notaris VAN DAEL te Antwerpenals gemachtigde van zijne principalenop onderstaanden datum en plaats openbaar veilen en VERKOOP EN: bestaande in: HUIZEN, SCHUREN, STAL LINGEN, verdere gebouwen, Erven, MOES TUINEN, BOUWLAND (waaronder Vroon en Tiendvrij) en WEILANDEN, gelegen onder de gemeenten Oud-Vosmeer, Tolen en Poortvliet, te zamen groot verdeeld in 24 Koopen, bij Catalogus en Plans, breeder omschreven en aangeduid. Deze Hofsteden zijn nog tot 1 •DECEMBER 1883 verpacht aan j. P. A. en P. J, OOMS, te zamen voor ƒ5815,03 'sjaars, en voorts op nieuw aan dezelfde pachters tot 1 December 18S9 voor ƒ5000 'sjaars. De Veiling zal plaats hebben te Bergen op Zoom, in bet Nedelandsch Koffiehuis bij Mei de Wed. F. LEMMERS. Voor de toewijzing, op Maandag 27 Augustus 1883, des voormiddjgs te 11 uren precies. De koopen zijn te zamen slechts ingezet op de som van f 68100. Catalogus bevattende de omschrijving der koopen en verdeeling van lasten en huurprijs met 4 bijbehoorende plans, tegen betaling van /0,50 te verkrijgen bij Notaris VAN GOCH voornoemd. Nadere inlichtingen geeft Notaris VAN GOCH. Voor aanwijzing der verschillende koopen vervoege men zich bij de pachters. 78

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 3