BINNENLAND. e 111 e 11 g d Nieuws. dagen hunne kolommen gevuld krijgenzoodat de nieuwsberichten steeds versch en belangrijk zijn. Die vraag heeft dikwijls reden van bestaan en vooral in een tijd, die gewoonlijk met den naam van „kom kommertijd" bestempeld wordt. Als de wetgevende vergaderingen door heel Europa geslotende vorsten en de staatslieden op reis zijn, dan wordt het wel eens lastig voor de groote politieke bladen hun naam van politiek blad op te houden en niet te veranderen in een nieuwsblad. Het jaar 1883 schijnt echter geen „komkommertijd" te hebben. Althans de gebeurtenissen die in en buiten Europa van week tot week voorvallen gevende bladen zooveel stof tot politieke beschouwingen, dat indien de Europeesche Kamers niet gesloten waren, veelheid van stof hen noodzaken zou ver scheidene belangrijke berichten achterwege te laten. Anam, Madagaskar, Zuid-Aft ikaZuid-Amerika EgypteItalië. Het noemen alleen van de namen dier landen, bewijst reeds 't geen wij daar schreven. Nog zijn die landen tooneelen van oorlog, verwoes ting en ellendenog geven zij den dagbladschrijvers stof in overvloed. Waarbij nu nog komt de tooneelen die in Oostenrijk-Hongaiije en Spanje hebben plaats gehad, o:n niet te spreken van de feesten, die in Duitschland ter cere van Luthers geboortedag gevierd worden. In iedere groote stad van Europa bestaan werk- lieden-vereenigingcndie zich ten doel stellen, om op het voetspoor der oude gilden, werkzaam te zijn in 't belang der werklieden. Pensioens- en onder standsfondsen zijn door hen opgericht, adressen worden aan de wetgevende vergaderingen gezonden om aan te dringen op verbetering van den toestand der arbeiders, voordrachten en lezingen worden ge houden ten einde de werklieden te ontwikkelen. Al die dingen zijn natuurlijk goed; maar wat men wel eens meer ziet gebeurenvereenigingen die met de beste bedoelingen w orden opgerichtontaarden in iets dat geheel en al met die bedoelingen in strijd is. Zoo is de staatkunde allengs in die vereeniging ge slopen, en in plaats van zich met allen ijver op het behartigen der werklieden-belangen toe te leggen wordt er in de vergaderingen over aUerlei staatkun dige kwesties getwist, een geest van opstand, revo lutie -wordt er aangekweekt, en wat zoo goed voor de arbeiders zou kunnen werken, aanwending van alle vreedzame middelen tot verbetering van den toestandwordt verzuimd in toepassing te brengen. Hunne organen, want die vereenigingen houden er ook bladen op nastaan vol van strijdlustige artikelen. Zoo bestaat er ook te Weenen, de hoofdstad van Oostenrijk, eene dergelijke vereeniging. Ook deze scheen den weg te zijn opgegaan van zoovele andere. Althans haar blad, de Toekomstgaf in den laatsten 'tijd zulke oproerige artikelen, dat de politic bet goed vond de verschijning van dat blad voortaan te ver bieden. Ook werd een der heftigste woordvoerders buiten Oostenrijk verbannen. Dit alles beviel vol strekt niet aan de Weener-wcrklieden die dan ook nog in steeds heftiger bewoordingen hun misnoegen te kennen gaven. Het gelukte hun zelfs een grootcn aanhang te verwerven, met welks hulp zij het deze week waagden tot dadelijkheden over te gaan. Zij gingen aan het plunderen van enkele huizenmaar de krachtige houding der rÉgeering belette hen hunne woede verder te beteugelen. De oproerlingen zijn gevangen genomenen daardoor is de rust in Weenen hersteld. In de Hongaarsche hoofdstad Ofen is het de vorige weck ook alles behalve rustig geweest. De aanlcidende oorzaak daartoe was het verdwijnen van een meisje. De Hongaren dachten n. 1., dat de joden, die in heel Oostelijk Europa zoo gehaat zijnhet meisje om 't leven hadden gebracht. De familie klaagde dan ook ehkele joden aanmaar het gerechtshof vond gcene termen het schuldig over de beklaagden uit te spreken. Dit verbitterde de Hongaren zoo zeer, dat zij tot gewelddadigheden oversloegende joodselie huizen plunderden, de joden zelfs mishandelden, en enkele om 't leven brachten. Zoo groot was de woede van het volk, dat de politie het niet kon bedwingen, en de regeering genoodzaakt was een troep soldaten naar het tooneel der plundering te zenden w aardoor dan ook een einde aan die wanordelijkheden is ge komen. Echter moest de regeering nog meer soldaten zenden, want al is de rust oogenschijnlijk tot stand gekomen, de gemoederen zijn nog zoo in beroering, dat ieder oogenblik eene nieuwe uitbarsting der volkswoede kan verwacht worden. De soldaten hebben nu in last gekregen bij het eerste teeken van opstand op de oproerlingen te vuren. Voorwaar treurig genoeg. De cholera in Egypte begint sterk te minderen. Waar voor een paar weken een zes honderd dage lijks stierven, daar vallen nu om de 21 uren maar een paar honderd. Dat het in Turkije nog verre van rustig toegaat, bewijze het volgende Zondag j. 1. drong een bende roovers in de groote stad Salonika, heeft den Gouverneur der stad opge licht en naar het gebergte meegevoerd. Dit laatste geschiedde na een verwoed gevecht tusschen de roovers en de soldaten van den Gouverneur. Z. M. de Koning heeft aan den Italiaanschen gezant 500 doen toekomen ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. Nu de koninklijke goedkeuring is verkregen op eenige wijzigingen in het algemeen reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland, zullen de besturen van buitenpolders enz. verplicht zijnnevens het peilen der voor oevers, ook de stranden en duinen temetenen de daarvan in een register aan te teekenen uit komsten mede te deelen aan Ged. Staten. Als eene bijzonderheid mag wel gemeld worden dat aan de meestoof Be Bendracht te Colijns- plaat nog 130 gemeten groene meê ter bereiding werden aangegeven. Vroeger bestonden aldaar twee meestoven, die ieder meer dan 70 a 80 gemeten hadden te bereiden. Bij de gehouden trekking der 3 pCt. Am- sterdamsche loten van 1874 zijn de volgende 27 seriën uitgeloot: 1395, 1404, 2201 2348, 3552, 3968, 3981, 4121,4934,5073,5093, 6283, 7310, 7734, 8285,835S, 9464, 12290, 12846, 12867, 13057,17557,20050,20235, 20410, 20491 en 20673. De 25 premiën vielen ten deel als volgt: serie 9464 no. 4 J 100.000; s. 3931 no- 4 1000; s. 20673 no. 7 en s. 1395 no. 9 ieder f 500; s. 5073 pq. 10, s. 5073 no. 8,s. 20235 no. 6, s. 3981 no. 3, s. 20673.no. 9, s. 20050 no. 6, s. 9464 no. 8, s. 20235 no. 7, s. 12290 no. 2 ieder J 200; s. 20673 no. 6, s. 8358 no. 5, s. 6283 no. 4, s. 20491 no. 9, s. 20673 no. 8, s. 12846 no. 8, s. 4934 no. 1, s. 12290 no. 9, s. 12867 no, 5 s. 20235 no. 3, s. 20491 no. 5 en s. 13057, no. 2 ieder f 150. De overige in bovenstaande seriën begrepen nos. zijn aflosbaar met f 100. De aflossing ge schiedt te Amsterdam bij de Nederlandsche bank op 2 Januari a. s. De collecte voor de School met den Bijbel heeft te Vlissingeu f 389.32 opgebracht. Een treurige gebeurtenis heeft te Vlissingeu plaats gehad. Een matroos van het Belgisch loodswezendie des morgens in de K. K. kerk in ondertrouw was opgenomen, ging met zijne bruid, niettegenstaande het een hal ven storm woei en de eigenaar van het bootje hem op het ruwe weer wees, een zeiltochtje op het kanaal maken. Nauwelijks tien minuten onder zeilsloeg het bootje door een rukwind om en zonk bijna onmiddellijk. De man was een goed zwemmer en spande alle krachten in om zijne bruid te redden, doch de last werd hem te zwaar en het meisje zonk in de diepte weg. Twee schip perslieden konden nog alleen den matroos bij de haren grijpen en aan wal brengen. Geheel bedwelmd werd hij per rijtuig in eene woning gebracht. Het lijk van het meisje, dat in de omstreken van Brussel woonde en voor de hu welijksplechtigheid was overgekomen werd eerst den volgenden morgen om 5 uur gevischt. In den nacht van Zondag op Maandag is te Vlissingeu een man door cholera aangetast. De geneeskundige die den man behandelde, gaf het geval bij het gemeentebestuur als Aziatische cholera aan doch de inspecteur van het genees kundig staatstoezicht noemde het Inlandsche cholera, eene ziekte die meermalen voorkomt en waarover men zich niet direct ongerust be hoeft te maken. Later zijn nog twee kinderen door Inlandsche cholera aangetast en ook over leden. Het is niet te verwonderen dat deze omstan digheid eenigen invloed heeft uitgeoefend op het personenvervoer met de Stoombootmaatschappij Zeeland, maar het zou jammer zijn wanneer die invloed zich nog langer deed gevoelen, nu zich na dien tijd geen enkel geval van besmettelijke ziekte meer heeft voorgedaan en de toestand in Vlissingeu dus volkomen normaal is te be schouwen. Zaterdag 11 dezer werdonder voorzitterscbaj van prof. Buijs Ballot te Amsterdam eene vergade ring gehouden teneinde te beraadslagen over he opsporen van de Varnadie, naar men ver moedt, in het ijs vastgeklemd zit. Spoedige ei krachtige hulp is noodigwaarop door den voor zitter in de dagbladen werd aangedrongen. Ile benoodigde kapitaal bedraagt f 105,000. Eent commissie werd benoemd om te beraadslagen en. te publiceeren wat gedaan moet worden om te helpen. Na gehouden conferentie werd beslotei om het schip Ellida ter opsporing uit te zenden Naar wij uit verschillende bladen vernemen hebben zich op veel plaatsen, o. a. te Zierikzee Bergen op Zoom, Goe;, Middelburg, Zandvoort e. a. commissiën gevormd om de pöging van de heer Buijs Ballot te ondersteunen en gelden in te zamelen. Te Wormerveer werd op één dag f900 bijeengebracht. Ook de Leidscite eti Amsterdamsche studenten dragen het hunne daartoe bij. Mogen deze pogingen allerweg weerklank vinden en ook anderen aansporen tot het geven van bijdragen aan prof. Buijs Ballot te Utrecht. St. Maartensdijk. De pogingen tot het oprichten van een muziekgezelschap alhier zijn aanvanke lijk, dank de ruime bijdragen van vele Inge zetenen met dien uitslag bekroonddat een vol doende som kan bijeen gebracht worden tot het aanschaffen der instrumenten voor een korps van 20 man, waarvan de levering zal geschieden door den heer A. Verswijveren te Halsteren, Directeur van het muziekgezelschap te St. Anna land en Scherpenisse, en aan wien de directie ook zal worden opgedragen. Thans opengesteld zijnde het deelnemen aan het contribueerend lidmaatschap, is de wenscli van het gezelschap, dat velen zich zullen laten inschrijven als Lid, teneinde over eene jaarlij sche vaste som te kunnen beschikken tot het betalen van den Directeur. Deze week zijn opnieuw 2 gevallen van besmettelijke keelziekte Diphtheritus" geconsta teerd. De ziekte schijnt alsnog geen gevaarlijk karakter te dragen. Poortvliet, 15 Aug. 1883. In de heden gehou-; den raadszitting werd de nieuw benoemde Se cretaris, de heer P. Labangeinstalleerd. Nadat vooraf door den Voorzitter aan de vergadering voorlezing werd gedaan van een schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling dat aan den benoemden Secretaris, door Z. M. den Koning vergunning verleend is om te Tholen te wonen, legt hij in handen van den Burgemeester de bij de wet gevorderde eeden af. Na gelukwensching van den Raad en dank betuiging daarvoor van den Secretaris, neemt deze in de vergadering plaats. Tholen. Deze week zijn alhier tegen de volgende prijzen oesters verhandeld: groot soort f 50. middelsoort f 20.klein soort f 10.per duizend. Woensdag had de arbeider C. v. P. het ongeluk, met eenige bossen stroo boi en uit eene schuur te vallen. Het stroo drong hem door de ooren, waardoor inwendige bloeding ontstondde borst werd ernstig bezeerdterwijl hij ook een arm brak. De ongelukkige werd bewusteloos opgenomen en is onder geneeskun dige behandeling. 13 Aug. In de heden alhier gehouden raadszitting werd de rekening over 1882 vast gesteld. In ontvang op f57108.55'/2 in uit gaaf op f 50517.47 goed slot f 6591.08'/i. Aan onderwijs werd te zamen uitgegeven f 34005.59V2, als: stichten schoolgebouw f 24034.81; schooltneubelen 2286.47 jaarwed den en verdere kosten v/h onderwijs! 674*5.79 bewaarschool f 938.52; voor politie, brandweer en verlichting f2564.36 en \oor het armwezen f2450.— Bij de redding der bemanning van de aan de Hoek van Holland gestrande stoomboot Hart- mann is de reddingboot omgeslagen. Vier man der equipage van de Hartmanti en een zeeloods kwamen bij die ramp om het leven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2