BINNENLAND. G e bi e ii g d N i e u w s. ALLERLEI. bevreesd voor zijn invloed, met leede oogen aanziet. Frankrijk heeft zich reeds beroemd gemaakt door de graving van het eerste kanaal van Suez, welke graving door Fransch geld en Fransche ingenieurs is geschied. Echter dat kanaal is allengs te smal be vonden gewordenen vooral Engeland ondervond er al de nadeelen van. Geen wonder das dat er al spoedig in dat land, 't welk alleen zooveel schepen door het kanaal zendt als alle andere landen te zamen, stemmen opgingen om een andereen tweede kanaal te graven, dat breeder en dieper zou zijn. Vergaderingen werden voor dat doel bijeengeroepen, in geestdriftvolle taal werd het nut van een tweede kanaal bepleit, aan alle vaderlandslievende Engel- schen werden uitnoodigingen gericht om de zaak te steunen En terwijl Engeland zoo druk bezig was om de voorbereidende maatregelen te bespreken werden die maatregelen door de Fransehen reeds vastgesteld. De Lesseps stelde zich aan 't hoofd der beweging, en reeds nu zegt hij zonder overmoed, maar in waarheid: „Wij zijn gereed, het kanaal zal komenen ik zal het uitvoeren". Natuurlijk dat al die dingen eene verkoeling tus- scbcn de regeeringen en eene verbittering tusschen de twee naties deden ontstaan. Hoe die verkoeling te veranderen in de vroegere vriendschappelijke be trekking? Al weder is het Frankrijk, dat die vraag beantwoordt door een daad, die veol heil belooft. De bij de Engelschen zoo gunstig bekend staande Waddington wordt n. 1. door de Fransche regeering naar Londen gezonden. De Engelsche ministers achten Waddingtondie van atkomst een Engelschman is, zeer hoog. Zijn naam alleen, die door verschei dene aanzienlijke Engelsche families gevoerd wordt, maakt hem bij de natie bemind. Is het daarom ge waagd te voorspellen, dat Waddington doen zal, wat zoovele andere uitstekende gezanten niet konden verrichten? De Zuid-Afrikaansche republiek schijnt eene schoone toekomst te gemoet te gaan. De oorlog die de Trans vaal met de negers voert, zal weldra gelukkig ge ëindigd zijn. Voorts bestaat er kansdat het ver drag met Engeland gewijzigd zal worden, liet eenige wat de Republiek ontbreekt is geld, daar zijgelijk te begrijpen is, geldelijk is uitgeput. Voorwaar eene schoone gelegenheid voor ons om onze stamgenooten daaraan te helpen. Of zou Nederland niet eenige millioenen beschikbaar hebben voor de Transvaal, terwijl het 350 millioen heeft gestoken in buiten- landsche leeningen en ondernemingen, waaronder er zijndie geen vertrouwen verdienennoch ooit ver diend hebben In Egypte ziet het er treurig uit. Gedurende 21 uren stierven er te Cairo alleen 423 mcnschen aan de vreeselijke cholera. Ook onder de Engelsche sol daten heeft die ziekte reeds offers doen vallen. Drie Engelsche soldaten zijn er reeds aan bezweken. Dat land is wel te beklagen 1 Verleden jaar die gewel dige binnenlandsche oorlog, waarin zooveel Egypte- naren zijn gevallen, en die zoovele personen tot den bedelstaf bracht, nd de cholera, die geheele familiën wegneemt. O, indien de oude Farao's hun hoofd eens konden opsteken, wat zouden zij bewogen zijn bij den aanblik van het landdat zij eens in zoo bloeienden en welvarenden toestand hebben bestuurd Onze Koningdie zooals onze lezers weteneenigen tijd in zijn Groothertogdom Luxemburg heeft vertoefd heeft bij zijn vertrek eene som van 25,000 fr. aan do armen van de stad Luxemburg geschonken. Uit Durban wordt bericht dat Cetawayo met al zijne vrouwen en vele legerhoofden gedood werden. In Amerika hebben de telegrafisten sinds eenigen tijd het werk gestaakt. Tot heden is daarin nog geene verandering gekomen. Zij toonen zich vast besloten om niet toe te geven en worden in dat besluit ver sterkt door eenige werklieden-vereenigingendie hun geldelijke hulp toezeggen, zoodra zij die noodig hebben. Aan den anderen kant zijn de maatschap pijen radeloos, daar zij dubbel salaris moeten betalen aan de beambten die op hun post zijn geblevenen wijl bovendien de telegraafdienst door de vermindering van het personeel slecht is, dringen de dagbladen sterk aan op eene transactie, welken raad de be sturen der maatsel appijen eindelijk zullen moeten opvolgen. Uit Baltimore wordt bericht dat op eene pleizierboot, waarop zich een groot aantal personen bevondeneen ongeluk heeft plaats gehad, waardoor meer dan 100 personen het leven verloren. De bekende zwemmer Webb is in den Niagara- Vatervaldien hij, om eene weddenschap te winnen zou overzwemmen, verdronken. Wij vestigen de aandacht van bel mghebbenden oj) nevenstaande advertentie van de Maatschappij van Landbouw, afd. Tholen. Het zou te be treuren zijn wanneer de daarin aangekondigde aanschouwelijke voordracht over kaasbereiding niet druk bezocht werd. Nu van zuivelbereiding langzamerhand meer werk zal moeten worden gemaakt, is het vooral voor de vrouwen en dochters der landbouwers van belang, hierin nuttige wenken en lessen te ontvangen en de heer Vorsterman van Oijen is daarvoor juist de geschikte persoon. Z. M. heeft aan jhr. mr. W. F. Rochu-sen, laatst Minister van buitenlandsche zaken, een pensioen verleend ten bedrage van y',000 's jaars. Woensdag werd op feestelijke wijze de socië teit ,/fhalia" te Bergen op Zoom geopend. De stafinuziek van het 3e reg en het Bergsche harmonie-gezelschap gaven beiden een concert en door een groot aantal kinderen werd een gelegenheidsvers de Stedemaagd" uitgevoerd De avond werd met een geanimeerd bal beslo ten. Het feest te Rotterdam te vieren, ter cere van het 25jarig bestaan der diergaarde, is uit gesteld tot 31 Juli. Door hh. Ged. staten van Zeeland is het be sluit van den raad der gemeente Aagtekerke tot opheffing der openbare school, als strijdig met de grondwet, vernietigd. Die school telt daar thans 7 leerlingen. Volgens een verzonden circulaire worden op groote schaal' pogingen - aangewend om een waarborgfonds voor een Nederlandsch pensioen fonds voor werklieden bijeen te brengen. In het vorige jaar werd op eene meeting te Amsterdam een commissie van 17 leden benoemd, waarvan Mr De Beaufort voorzitter is, teneinde de grond slagen voor de pensioensregeling vast te stellen en verder alles te doen wat strekken kan om die zaak te bevorderen. Die commissie is nu met haar statuten gereed en wil een pensioen- vereeniging oprichten, welke over het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Het doel van die ereeniging zal zijn voor dajiensioen zaak propaganda te maken, kapitaal? waaruit de kosten van administratie zullen worden be streden bijeen te brengeu en in de toekomst op het beheer van het te stichten pensioenfonds ook controle uit te oefenen. Voor f 1.kan men lid dier vereeniging worden. Een der twee Arrowakken Col hee genaamd behoorende tot de Surinaamsche inboorlingen, die op het tentoonstellingsterrein te Amster dam te zien zijn, is Zaterdag overleden. Een borstkwaal, waaraan hij reeds in Suriname leed sleepte hem op een en-twintigjarigen leeftijd ten grave. De begrafenis had Dinsdag plaats op het R. C. Kerkhof. Het lijk werd gevolgd door al de Surinaamsche inboorlingen, in rijtuigen ge zeten. Twee lauwerkransen, een van de heeren van het comité en een van de directie der Surinaamsche tentoonstelling, versierden de kist. De heer Mackintosh, gewezen directeur van de plantage, waar Col-hee geboren werd, hield eene toespraak in het neger-Engelschwelke door den oudsten der inboorlingen beantwoord werd. Allen waren diep getroffen. Tholen, 2-1 Juli. Heden morgen bracht de heer Commissaris des Konings van Zeelaud zijn aangekondigd bezoek aan deze gemeente. Van 910 uur verleende ZEx. audiëntie ten raad- huize en bezichtigde daarna de oude en nieuwe school, de bewaarschool, het zoöl. station, de hervormde en katholieke kerk en de begraaf plaats. Om 11 uur vertrok ZEx. naar Oud- Vosmeer en bezocht vervolgens de gemeenten Poortvliet, ScherpenisseSt. Maartensdijk en Stavenisse en kwam 's avonds weer hier terug. Den volgenden morgen reed ZEx. naar St. Anna- land en werd daar door het harmonie-gezelschap met muziek ontvangen. Vandaar voer ZEx. na; St. Philipsland. Overal was door het uitsteken van vlaggi blijk gegeven van de ingenomenheid der inge zetenen met dit bezoek. De heer W. E. J. Wagtho alhier geslaagd voor het le. gedeelte van het notarie examen. Oud-Vosmeer. De heer W. C. de Graaff hee met goed gevolg examen afgelegd tot verkrijgii: der hoofdonderwijzers-acte. Woensdagmiddag werd te Vlissingen door c locomotief Tan den stoomtram een 22jarig meis overreden. De ongelukkige was hard doof c liep langs de rails. Het gevaarte ging haar over beide dijbeenen en sneed deze af. Het meis overleed spoedig daarop in het huis, waar mt haar had binnengebracht. De Dordr. Ct. meldt, dat Donderda ochtend omstreeks 10 uur, kort voor het o: weder, door enkele personen aan het spoorvve: station te Dordrecht een luchtverschijnsel wer waargenomen, waarbij stukken vuur ter groot van een hoenderei uit het luchtruim vielen. Maandag avond spoelde te Seheveninge een flesch aan; de vinder was niet weinig zijn schiktoen hij daaruit een papier te voo: schijn haalde, waarop o. a. 85000 pd. st. I lezen was. Bij onderzoek bleek het document niet an ders te zijn dan een reclame voor het Hopbi ter Zondag avond zaten te Musselkanaal i 't logement van den heer Klein eenige jongs lingen. Onder 't gebruik van 't Schiedammer»: kregen zij twistbuiten gekomen ging men to daden over. Een mes of messen werden getrok ken, met dat gevolg, dat de zoon van de wed Vos te Doodewijk bij Musselkanaal, erg aa 't hoofd werd gewond. Men zegt, dat hij reed overleden is. Een der vermoedelijke daders, een zoon va de wed. Arling te Horstenis gevankelijk na; Winschoten gebrachtzijn vermoedelijke med< helper, een Pruisisch deserteur, is gevlucht. Donderdag avond te 6 1k ure vertrok va Scheveningen voor de 2e haringreis de bomschu Jufrouw BeUyvan den reeder P. De Nie Toen het schip vlot was, sprong de toch onwillige matroos L. T. over boord en wet door de op het strand aanwezige personen u het water gehaald. Het schip is nu met onvo tallige bemanning vertrokken en tegen de deserteur bij wien misbruik van sterke drank in het spel was is door den watei schout te Scheveuingen proces-verbaal opge maakt. Te Parijs is sedert eenigen tijd in In Nijverheidspaleis eene tentoonstelling van insecte geopend, die in geen geringe mate de belang stelling wekt, daar men hier eene eindeloo verscheidenheid dier diertjes in hunne bedrijvij beid, in hun wroeten in hunnen ontwikkeling; gang bijeen vindt en met het microscoop kt beschouwen. Deze tentoonstelling zou weid gesloten zijn, maar op veler verlangen is t termijn van sluiting opgeschort. Het bijgeloof, dat aan het gebruik van mei schenvleesch een tooverkracht toeschrijft, b perkt zich niet tot de inboorlingen van Austr lië. Op het kerkhof van het dorp Nawrusort in het distict Noltschikmerkte de politie o; dat het graf van een onlangs ter aarde beste kind was ontwijd. De verdenking viel op ee man, die den naam had van te kunnen toove ren. Zijn hut werd doorzocht. Men vond he: zitten bij het vuur, waarop een pot stond. I tot hem gprichte vragen weigerde hij te bean woorden. Maar in de belendende slaapkami zag men een groot deel van het vermiste kir aan een haak hangen. In een hoek lagen t schedels van verschillende kinderen. Toen me den ellendeling vroeg waar het ander deel vs

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2