NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD AMERIKA. No. 9. Zaterdag 28 Juli 1883. J. 1. C. POT, Schutterij. PUBLICATIE. BUITENLAND. DE IHOOLSCHE CDUB1T r Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post Gó cents. IJ ITO ËV KR: II O L E N. Advertentien tan 1 tot 4 rebels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag middag ingewacht. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen aken aan de belanghebbenden bekenddat de mmissie uit het gemeentebestuur, ingevolge art. 15 :r wet, belast met het onderzoek nopens de al of ,et gegrondheid der redenen welke tot vrijstelling of itsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, ire EERSTE gewone jaarlijksehe zitting zal begin- n op Woensdag den 1 Augustus eerstkomende, it onderzoek van hen aan wie, of der redenen |aarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrij- illing is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten over- oeüe uitgenoodigdde schriftelijke bewijzen tot jxving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet ivorderd, alsnog, voor zoo verre zulks niet alreeds geschied, twee dagen te voren ter secretarie alhier •er te leggen. Gedaan te Tiiolen, den 24 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V UI .DER VAN NOORDEN. De Wethouder A. VAN DER BURGI1T. lurgemeester en Wethouders der gemeente Tholen Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; rengen bij deze ter kennis van de Ingezetenendat e Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer Ge- eente. over het jaar 1882 aan den Raad is over legd, en die Rekening van den 28 Juli tot en et den 11 Augustus a. s. op de Secretarie der Ge- ïeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, als- ïede dat tegen betaling der kostenafschriften van tar kunnen worden verkregen. Tholen, den 27 Juli 1883. De Burgemeester en Wethouders voornoemd 1 C. J. DE VÜLDER VAN NOORDEN. De Wethouder A. VAN DER BURGIIT. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Tholen ïelet op het schrijven van den Heer Commissaris es Konings van Zeeland dd. 21 Juli 1883 maakt he lend dat het gedeelte van den 1 sten zijtak van den kijksgrootenweg der 1 ste klasse No 3 op het eiland fholen, hetwelk loopt over den dijk van den Ichakerloopolder in de gemeente Tholen tussclien de ilomer-palen 10 en 11, van zonsopgang op 25 de er tot nader aankondiging voor alle verkeer zal zijn [eslotenwegens de vernieuwing van den duiker on- er den genoemden dijk. Het verkeer kan plaats hebben over de kruin van en Vrouvendijk en verder over den Deeweg tot an het Steenenkiuis. Tholen, 23 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE VUEDER VAN NOORDEN. III. „Goede gezondheideen paar sterke armen, ■matigheid, spaarzaamheid en de vaste uil om vooruit ie komen. Wie dat alles niet heeft, als bij het vader land verlaat, moet niet naar Amerika komen. Voor werklieden, (ambachtslui) die hun vak indtrdaad grondig verslaan, is er kans genoeg om vooruit te koinrn, maar het is zaak niet geheel met ledige handen aan te komen; zij dienen zich een poos te kunnen behelpen als zij niet dadelijk werk vinden. Zich lang in de greote steden op te houden is niet raadzaam. New-York, Chicago, Cincinati en dergelijke plaatsen zijn gewoonlijk vol menschendie geene bezigheid hebben of kunnen vinden. Kleinere plaatsen en vooral het westengeven veel betere kansen. De vrouwen in Amerika verdienen meer dan hier. Eene vrouw, die uit wasschen gaatkrijgt een dollar per dag met kost, terwijl voor haar evenals voor alle anderen, de werkdag om zes uur in den namiddag of vroeger eindigt. Vrouwe lijke dienstboden zijn altijd gezocht en ver dienen minstens 8 dollars per maand, met kost en bewassching. Daarbij komt dat over 't alge meen de dienst in een Ameriknansch huishouden gemakkelijker is dan in Nederland. Eene gehuwde vrouw heeft ook meer rechten dan in ons land. Zonder toestemming van zijn vrouw kan een gehuwd man geen vaste goederen verkoopen. Wil hij dit,dan moethij metzijne vrouw en twee getuigen voor een notaris verschijnen in diens tegenwoordigheid de overdracht teekenen (ook de vrouw onderteekent het stuk en de twee getuigen) en moeten beiden man en vrouw voor den notaris de verklaring afleggen, dat zij goed weten wat zij onderteekend hebben en dat zij dit geheel en al uit vrijen wil hebben gedaan. Hetzelfde geldt als men een hypotheek neemt op vaste goederen. Indien de Thoolsche vrouwen dit lezen zullen er waarschijnlijk wel onder haar zijn die bij eene vergelijking van haar invloed met dien van hare zusters in Amerika, alles behalve te vreden met haar lot zijn. Wil een gehuwde man zijn huis of land verkoopen, zijn vrouw, al mocht deze er nog zoo tegen zijn, kan het htm niet beletten. Of wil hij een hyphoteek nemen, hij doet het, zonder dat hij er zijne vrouw inee bekend behoeft te maken. „Zooveel hoofden, zooveel zinnen", wordt er wel eens gezegd. En R is ook volkomen waar, dat de meeste vrouwen geene kennis van zaken hebben. Maar toch de gehuwde mannen duiden het ons niet ten kwadede vróuwen hebben over 't algemeen metr plichten dan rechten. Want verbeeld u eens, gehuwde lezer (wij hopen natuurlijk, dat 'iniet zoo is!) „dat uwe vrouw meer overleg, meer zaakkennis heeft dan gij, al meent gij ook, dat het juist anders is, is dan uwe vrouw niet te beklagen, dat zij, waar deze. zoo gaarne „zakelijk" zou willen op treden u niet verhinderen kan in het doen van onzakelijke dingen Maar genoeg. Ons rest nog iets over het Amerikaansehe klimaat te spreken. Dikwijls wordt er beweerd dat het in Amerika des winters zoo koud is, veel kouder dan in Nederland, 't. Is waar, als de winter daar eenmaal begonnen is, heeft men niet van daag regenmorgen sneeuw en overmorgen modder. Is de grond eenmaal met sneeuw be dekt dan blijft dat zoo tol in het voorjaar; dooi komt in den winter niet voor. Nu en dan komen er sneeuwstormen voor, diezecr onaan genaam zijn en het spreekt van elf dat dan niemand van huis gaat. Het klimaat van Minnesota eu Dakota is overigens zeer gezondde hotels aan de meeren in de nabijheid van St. Paul en vele andere plaatsen zijn in den zomer opgevuldhetzij met zieken, veelal teringlijders, die de versterkende lucht komen inademen, hetzij met personen die uit de Zuidelijke en Oostelijke Staten komen om er de drukkende hitte te ontgaan. Des zomers kan het er ook wel warm zijnmaar de groote warmte is altijd van zeer korten duur, terwijl de heerlijke, koele nachten, die wijden gehcelen zomer hebben, het lichaam gelegen heid geven, ten volle te genieten van de rust na dagelijkschen arbeid. Voor R. Katholieken bestaat ook eene uit stekende gelegenheid om land te verkrijgendie zeer aanbevelingswaardig is. De Bisschop van St. Paul namelijk heeft in de provincie Swi/t in Minnesota eene kolonie van uitsluitend R. Katholieken gesticht. Deze kolonie is aan den spoorweg gelegen en telt aan die lijn vier wel varende steden. (Slot.) Wanneer eene vriendschappelijke verhouding tus sclien twee personen door gerezene kwesties dreigt te veranderen in eene vijandige, die personen elkan der zelfs niet meer aanspreken en dus geene pogingen in 't werk schijnen te willen stellen om door eene grondige bespreking dier kwesties, de ontstane ge schillen uit den weg te ruimen, dan is het een goed teeken dat die personen een ander in den arm nemen teneinde te trachten, dat deze de oplossing der kwes ties geve. Vooralwanneer die „middellaar" he kend staat als iemand die onpartijdig oordeelt. Aan zoo iets dachten wij, lezers, toen de dag bladen ons de tijding brachtendat Waddington door de Fransche regeering ais afgevaardigde naar Londen zou gezonden worden. Tussclien die tw ee landen toch zijn er allengs zulke kwesties ontstaandieindien deze niet spoedig in der minne geschikt werden, zij zeer waarschijnlijk aanleiding konden geven tot be langrijke en weinig heilzame gebeurtenissen. Frank rijk voert oorlog in Anatn en Engeland schijnt bevreesd te zijn, dat daardoor rzijn licht zou be timmerd worden". Madagaskar is het tooneel van een voorstelling tusschen de Hovas en de Fransehenwelke Engeland

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1