BUITENLAND. BINNENLAND. met 36 tanden elk, 16 dollars of 19 dollars op tijd. Een graanmaaimachine, gewoonlijk //binder" genoemd, 270 dollars h 300 dollars. Kleinere gereedschappen, hooivorken, schop pen, hamer enz. kosten te zamen 10 h 15 dollars. Voor haver betaalt men in het voorjaar 60 h 70 ets. per bushel, datis f 1,80 per 100 liter of mud, in het najaar ongeveer f 1,30 af 1,40. Voor zaaitarwe 9 gulden per 100 liter. Een bushel haver moet 32 pond wegendus 90 pond één mud. Een bushel tarwe 60, dus 175 pond per mud. Aardappelen kosten in 't voorjaar circa 75 ets. per bushel of 2 gulden per 100 liter of mud. (Zoodra er een stukje grond gescheurd is, zorgt men er dadelijk wat aardappelen op te poten). Rundvleesch kost 10 h 15 ets. per pond of 5 Hg.koopt men een vierde van een geslacht rund dan betaalt men 9 a 10 ets. Varkensvleesch 10 a 16 ets. per pond; bij t geheele varken schoon 8 a 9 ets. per pond. Vleesch is nu duur, vooral varkensvleesch. Men ziet dat de prijzen in Amerika met de onze nog al verschillen. Bij velen heerscht de meening, dat er voor den armen man geen kans bestaat om vooruit te komen; evenwel komt de meergenoemde schrijver daar met kracht tegen op. Honderden, neen duizenden, zoo beweert hijzijn met niets begonnen en hebben zich onafhankelijk gemaakt. Wie niets heeft, moet eerst beginnen met te werken tot dat hij een paar honderd dollars verdiend heeft, en daarmede kan hij beginnen. Maar om die twee honderd dollars machtig te worden, zijn noodig goede gezondheideen paar sterke armen matigheidspaarzaamheid en de vaste wil om vooruit te komen. Frankrijk, Engeland en Egypte zijn de eenige landen, waarvan in deze week iets meldenswaardig kan gezegd worden. Niet dat de andere landen in toestanden verkeeren, waar geene breedvoerige be schouwingen zouden kunnen geleverd worden. De Duitsche regeering o. a. is allengs in zulk eene verhouding tegenover hare onderdanen gekomen, dat de tijd niet verre meer is voor gebeurtenissen, die aan de gespannen verhouding een einde moet maken. De socialisten nemenniettegenstaande de voor hen zoo drukkende wetten, steeds in macht toe. De re geering gevoelt dat maar al te wel, vandaar, dat zij in den laatsten tijd steeds pogingen in 'twerk stelde om op vriendschappelijken voet te staan met de Koomsch-Katholieke partij. Dit gaat evenwel niet gemakkeljjk, want ze had het door de bekende „Mei- wetten" wel wat al te bont gemaakt. De lezers weten wat onder die Meiwetten verstaan moet wordenzij zullen zich herinneren welke drukkende bepaling, die voor de geestelijkheid inhielden. Zoolang die wetten in hare volle kracht bestondenkon er ook geen sprake zijn van eene verzoening tusschen de regeering en de hoofden der Roomsch-Katholieke partij. De regeering scheen dit evenwel ook in te zien, althans zij heeft voor eenigen tijd een wetsontwerp ingediend, waarbij eenige bepalingen stonden, die de Meiwetten wat minder drukkend moesten maken. Dat wetsontwerp is dan ook aangenomenoischoon de belanghebbenden er in geenen deele zoo mee in genomen waren. Maar de regeering kon niet meer doen, want had ze de Meiwetten geheel en al op geheven dan zou ze het met de liberalen te kwaad krijgen. De regeering bevindt zich dus in een alles behalve gemakkelijke positie. Geeft zij iets aan de Roomse li-Katholieke partijdan wordt ze op de vin gers getikt door de liberalenen doet ze niets voor de Roomschendan ontzeggen deze hun steun in haren strijd tegen" de socialisten. Alleen een man als Bis- marek, op staatkundig gebied zóo bekwaam en er varen is in staat geweest tot op heden de woelingen der verschillende partijen te onderdrukken. Maar Bismarek wordt oudzijne krachten beginnen te ver minderen en al is het waardat zijn naamzijn persoon nog zooveel invloed heeft, dat de afgevaar digden nog met eenigen schroom het wagen hem in de Kamer aan te vallen, toch zal de dag spoedig aanbrekendat Bismarck's naam niet' meer in staat zal zijn al de partijen in bedwang te houden. En als hij eenmaal komt te sterven? Wat dan? De geschiedenis zal het leeren. Frankrijk heeft op 14 Juli feest gevierd. Eene schitterende wapenschouwing gehouden-, een stand beeld voor de republiek opgericht, vuurwerken afge stoken En dat alles, terwijl de zonen der republiek door de Anamieten in Azië en de Hovas op Madagas kar worden neergesabeld. Eene groote tegenstelling! Maar ook tusschen de Fransche natie en de regeering geene gelijkheid, geen overeenkomst. Immers de eerste was niet tegenwoordig bij het onthullen van liet standbeeld, dat door de Parijzenaars werd opgericht. De redevoering, daarbij gehouden, had een zekere strekking, die tegen de regeering getuigde. Bovendien SocialistenBonapartisten en Legitimisten beweren in de Kamer dat het ministerie zelfzuchtige bedoelingen heeft met den oorlog, die in Anam gevoerd wordt. In Engeland is men verbitterd op het ministerie wijl dit, na gevoerde onderhandelingen, beweert dat De Lesseps het meeste recht heeft om het tweede kanaal van Suez te graven. Waarom niet een Engelsch- man, zoo vraagt men? In Egypte heerscht nog steeds de cholera. In de steden neemt zij eenigszins af, terwijl in zuidelijke deelen van het land zij zich krachtiger openbaart. Gedurende 24 uren stierven er deze week te Damiate 43, Mansurah 51, Sbirbin 7, Menzaleh 5, Talka 3, Chobar 13. GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. De uitslag der verkiezing van leden van den gemeenteraad, op Dinsdag 18 dezer, is van onderstaande plaatsen als volgt St. Annaland. Getal kiezers 125. Getal in geleverde biljetten 100, waarvan 2 in blanco. Herkozen de bh. A. J. Bierens met 80 en H. Polderman met 66 stemmen. De overige stem men waren op 15 verschillende personen uitge bracht. St. Maartensdijk. Uitgebracht 123 van de 164 stemmen. Herkozen de hh. M. Hoek met 103 en E. Bentschap Knook met 92 stemmen. Poortvliet. Uitgebracht 65 van de 94 stem men. Herkozen de hh. P. Daane van Stapele met 60 en W. van de Vate met 52 stemmen. Scherpenisse. Uitgebracht 71 van de 105 stem men. Herkozen de hh. C. M. Kleppe met 62 en W. van Putte met 56 stemmen de overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Stavenisse. Alle kiezers, 54 in getal, namen aan de stemming deel. De hh. J. Tuijnman Dz. en C. Potappel Lz. werden met 46 en 41 stemmen herkozen. Tholen. Uitgebracht 143 van de 160 stem men. Herkozen de hh. C. J. de Vulder van Noorden met 107 stemmen en C. Verkerke met 110 stemmen. Verder werden uitgebracht op de hh. W. Kuijper Boone 36, L. Willemse 23, A. Wagemaker 2, M. Stoutjesdijk, Kuijper Boone, G. Wijnen en P. Bogerts ieder 1 stem, terwijl 2 briefjes blanco werden ingeleverd. Oud-Vosmeer. Uitgebracht 100 stemmen. Herkozen de heer B. G. Eriederichs met 80 stemmen. De heer Joh. Rijstenbil Az. verkreeg 4?, A. Heijboer 27, C. H. de Wit 22, P. Gunst 10, H. Hendrikse 3, W. Breure 3,M. A. Douw 3C. Heestersmans 2M. Sonke 2 J. Hoogkamer en J. Lindhout Jr. ieder 1 stem 1 blanco, zoodat op Dinsdag 31 Juli herstem ming zal plaats hebben tusschen de hh. Joh. Rijstenbil Az. en A. Heijboer. Bij den raad der gemeente Aagtekerke was een verzoek ingekomen van een 30tal ingeze tenen, om de openbare school op te hellen en dus niet over te gaan tot het benoemen van een hoofd, aangezien er slechts enkele ouders zouden genegen zijn van dat onderwijs voor hunne kinderen gebruik te makenen de overige kinderen alle de diaconieschool bezoeken. Met algemeene stemmen besloot de raad Dinsdag gunstig op dat verzoek te beschikken; hij zond een verzoekschrift in dien geest aan Gedep. Staten. Volgens de N. Rott. Crt. is de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam in hooger beroep gekomen van het geheele vonnis den 29en Juni jl. uitgesproken tegen Jaantje Cornelia Struik en al hare mede-besohuldigden. Volgens in den Haag ontvangen berichten, is de toestand van den heer Modderman thans zeer bevredigend. Tegen het einde van Augustus zal te Berge op Zoom worden overgegaan tot de aanbestedin van het nog te sloopen gedeelte der vroegei vesting. De eerste spade werd daartoe in Ik najaar van 1868 in den grond gestoken; alzo reeds 15 jaar geleden. Aan de Universiteit te Leiden is voor c Med. Faculteit met goed gevolg het eersl natuurkundig examen afgelegd, door den hei D. Quakkelaar, geb. te St. Maartensdijk. De vijfde August-us-collecte wordt reeds aatj gekondigd. Het bestuur der Unie „school mi den bijbel" herinnert er aan dat de eerste col lecte opbracht f 42,000, de tweede f 80;000 de derde f 95,000 en Je vierde f 104,00( Voorts dat er ruim 390 scholen met den Bijbi zijn, welke door ruim 60,000 kindereu bezoch worden. Sedert de teelt van meekrap tot het verlede behoort, wordt te Rilland door enkele landbou wers karwei verbouwd. Voor eenige dagen i men begonnen dit geurige zaad te dorschei Over de opbrengst is men tevreden, als de pri niet al te laag loopt. De aardappelen vertoone nog geen ziekte, maar de uien zijn, -enkel partijtjes uitgezonderd, over 't algemeen slecht De Vlissingsche loodsschoener No. 3, schippe J. P. Baljé is Dinsdag 11. door het stoomschi Hollandia, komende van Bilboa en besteml naar Rotterdam, aangevaren en gezonken. De schoener bevond zich in het Engelse Kanaal, peilende het vuurschip OwersN. t. W mis wijzend, liggende Zuid over, bijgedraaid óve bakboord; de wind W. t. N. gereefde marszeil koelte, hooge zee, toen des voormiddags ca 10 u. 30 m. een stoomboot, van om de wes komende, ontdekt werd, blijkbaar koers zettend naar den loodsschoener, welke bijgedraaid blee liggen, vermeenende dat de stoomboot een lood zou vragen of hem praaien wilde. De stoomboo bleef recht op den schoener aanhouden, en toei zij al meer en meer naderde, zonder hare vaar te verminderen of van koers te veranderenza; de bemanning van den loodsschoener weldr dat een aanvaring niet meer te vermijden was men beproefde nog met roer en zeilen deze t voorkomen, doch te laat. De aanvaring volgde en de schoener verdween bijna oogenblikkelijl in de diepte, terwijl de opvarenden nog slecht even den tijd hadden, langs de toegeworpei lijnen enz. aan boord van het stoomschip ove te komen. De geredde bemanning werd, uitgezonden door den gezagvoerder De Jong, die niet vee notitie van haar nam, aan boord der stoomboo met menschlievendheid ontvangen en bejegend Van alles wat zij aan boord bezaten beroofd kwamen de schipbreukelingen Woensdag avom te 9 uren per spoor van Rotterdam te Vlissin gen aan. Men meldt ons dat de werktuigen voor dei hooibouw, zooals grasmaaiwerktuigenhooi schudders en paardenhooiharkendie ingezonde zullen worden op de internationale landbouu tentoonstellingin 1884 te Amsterdam te houden ingevolge de bepalingen van het programm; voor die tentoonstelling, dezer dagen wordei beproefd. Die beproeving zal worden geregeld in over leg met het uitvoerend comité voor de tentoon stelling door de vereeniging tot ontwikkeling vai den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Jhr. rar. P. van Foreest te Heilo, bij Alk maar, heeft zijne gronden afgestaan, terwijl di dag voor de beproeving is bepaald op Woens dag 25 Juli e. k. Daar vele werktuigen van beroemde fabri kanten tot deelname zijn ingeschreven, word verwacht dat vele belangstellenden en belan<* hebbenden tegenwoordig zullen zijn. Dinsdag 11. bevonden zich 2 personen in eei zeilschuitje op het IJ. Plet zeilen scheen hei moeielijker werk te wezen dan ze zich haddei voorgesteld, want eensklaps sloeg het bootje om Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door 1 wakkere knapen uit Nieuwendam, die, hoewe niet ouder dan 12 a 14 jarenj, met mannenmoed ir een roeibootje te hulp snelden en met vee handigheid de drenkelingen aan den wal brachten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2