NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD tri AMERIKA- Co. 8. Zaterdag 21 Juli 1888. rs i J. ÏÏL CL POT, P8. 151 Bekendmaking. N «J den 54 170. ETHOOLSCHECOURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER: Thoiïk. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag middag ingewacht. Loting en Aflossing obligatlën. urgemeester en "Wethouders van Tholenbrengen kennis van belanghebbenden dat op Maandag den Juli 1883, des middags ten 12 uur, ten raad- ze aldaar zal plaats hebbende loting ingevolge iel 7 van het plan der geldleening ten laste dezer eente groot ƒ37000, goedgekeurd door Heeren leputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van April 1882, no. 1999/6 welke obligatiën op den September 1883 zullen worden afgelost, en zal )or. de loting van de getrokken nummers op de zelfde :e worden kennisgegeven. herder geven Burgemeester en Wethouders kennis de houders van obligatiën, mede ten laste der ïeente Tholen, primitief groot ƒ11000, goedge- ird door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland 39 BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter kennis der ingezetenen dat op den 18 Juli 1883 is afgekondigd en ter gebruikelijke plaats aangeplakt de door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 23 Maart en 21 Juni j. 1. vastgestelde Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Tholen, 21 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. hun besluit van 19 Juni 1868 no. - 1442, net 49 13 n. 3191 op den 31 December 1883 zullen worden afgelost navolgende obligatiën, 1 serie no. 6 en no. 9 van de 2de serie no. 1, no. 2no. 4, no. 5 no. 7 8 en no. 10. En zal hiervan aan belanghebbenden aankondiging lats hebben in de Middelburgsdie Courant. Tholen, den 13 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. De Wethouder A. VAN DER BURGHT. Zullende na dien datum geene intrest daarvoor >rden betaald. BEKENDMAKING. De Burgemeester en "Wethouders, overtuigd zijnde van de ingenomenheid der Ingezetenen met het be zoek van den Heer Commissaris des Konings aan deze Gemeentezullen zeer zeker hiervan blijk wiHen geven door het uitsteken der vlag uit hunne woon huizen. De komst van den Heer Commissaris des Konings is bepaald op aanstaanden Dinsdag des morgens om 9 uren. Tholen, 21 Juli '83. De Burgemeester voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt bij ize ter kennis van de Ingezetenendat bij hem ont- irgen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen r invordering is verzonden, het Kohier voor de elasting op het Personeel voor het dienstjaar 1883/84 et uitnoodiging aan een iegenlijk wien zulks aan- latom na bekomene kennisgeving van zijnen aan- ag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te wijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, elke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie iaanden na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 16 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt ter ennis der ingezetenen: dat de Heer Commissaris des ionings dezer provincie op Dinsdag den 24 Juli instaande deze gemeente zal bezoeken en dan elk ie Zijn Hoog Edelgestrenge over het een of ander enscht te spreken, daartoe gelegenheid zal geven, sn raadhuize alhier des voormiddags te 9 uren. Te dieneinde zal op Zaterdag den 21en en |4aandag den 23en Juli e. k. van des morgens 9 12 iur op de Secretarie eene lijst in gereedheid liggen m zich daarop te doen inschrijven. Tholen, 18 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE VULDER V N NOORDEN. II. In No. 5 van ons blad wezen wij er op, dat, zoodra de landverhuizers land en een huis met stal verkregen hebben, het ploegen aan de beurt komt. Allereerst dient gezegd, dat Mine- sota en Dalcota ieder op zich zelf eene groote prairie, eene onafzienbare grasvlakte is, die slechts op den ploeg wacht om in uitmuntend bouwland te veranderen. De ploegen die men voor het opscheuren van die groote grasvlakten of weiden gebruikt zijn handploegen (walkingplows) van 30 cM. of duimsnede, of wel rijploegen (sulky-plows) van 40 cM of duim. Voor de 30 duimsploegen zijn twee goede paarden voldoende; voor de andere worden 3 paarden vereischt. Met de 3 paardploegen kan men door elkaar ruim 1 bunder of 3'/2 acre per dag scheuren. Het seizoen voor dit opscheuren is gewoon lijk van 1 Juni tot 10 Juli. Scheurt men later, dan wordt het gras te zwaar geacht om nog voor het terugploegen voldoende te rotten. Dit scheuren mag niet te dik gedaan worden. In het laatst van Augustus en in September wordt hetzelfde land terug geploegd, doch men gaat nu zooveel dieper als noodig is om een laag lossen grond boven op te brengen, die dan het volgende jaar het zaadbed wordt. Voor al deze en daaropvolgende werkzaam heden worden gewoonlijk arbeiders gehuurd. Het huren van arbeiders is evenwel duur. Als men een man voor het geheele seizoen huurt betaalt men 18 tot 25 dollars per maand, met kost en bewassching. Neemt men hem voor een gedeelte van het seizoen dan betaalt men 30 a 35 dollars per maand. Per dag betaalt men l'/i dollar, doch in den oogsttijd 2 dollars. Die hooge prijzen hebben er menigeen toege bracht om het zonder arbeiders te wagen. De schrijver van het genoemde boekje neemt als voorbeeld een Dnitscher, die niet ver van hem afwoont. Die man huurde een farm en bewerkte die geheel en al. Verleden jaar had hij 110 acres, ongeveer 50 bunders onder, bewerking en was zoover vooruitgekomen, dat hij 160 acres land kocht voor 7 a 8 dollars per acre. Nadat het zaad in den grond was, ging hij met zijne drie paarden naar zijn pas gekocht land om te scheuren. Na het scheuren ging hij met een buurman samen hooien en toen zijn graan rijp was, sneed hij het, terwijl de kinderen de schooven bij elkander haalden, die dan door den vpder, nadat zijn dagwerk gedaan was, opgezet werden. Met behulp van zijne vrouw werd het graan in de bergen opgezet en begon hij daarna zijn najaarsploegen. Tot op den dag dat zijn graan gedorscht werd had die man geen dollar voor arbeidersloon uitgegeven. Men ziet dus dat een man, die aan werken gewoon is, heel wat doen kan. De huizen in Minnesota en Dalota worden geheel en al van hout gebouwd; aan de buiten zijde dubbele planken met geteerd bordpapier er tusschen; aan de binnenzijde gepleisterd. Zulk een huis is geheel tochtvrij in den winter en koel in den zomer. Een huis met twee flinke kamers en een keuken kan men bouwen voor 150 a 200 dollars. Een stal voor vier paarden met bergplaats voor haver kost 70 h 80 dollars, maar kan ook goedkooper gebouwd worden. Paarden zijn in die streken tegenwoordig duur, met geen vooruitzicht dat zij vooreerst goedkooper zullen worden. Voor een span paar den betaalt men 375 a 400 dollars a contant en 425 a, 500 dollars op tijd. Men herinnere zich dat er in Amerika veel op tijdop crediet genaamd, gekocht, en dat men daarvoor steeds gemakkelijk in de gelegenheid komt. Men neemt dan aan om na den eerstvolgenden oogst te be talen, met bijbetaling van 7 percent intrest op het verschuldigde. Betaalt men op den vervaldag niet dan wordb de intrest a 10 pCt. berekend, van den dag van den verkoop tot dat het ver schuldigde betaald is. Een dubbel tuig kost 30 a 35 dollars. Voor een wagen geheel kompleet, betaalt men 70 dollars a contant -en 80 dollars op tijd. Een handploeg om te scheuren kost 20 dollars of 24 doll. op tijd. Een zaaimachine 55 dollars of 65 doll. op tijd. Een rijploeggeheel compleet, tegen den zelfden prijs. Een grasmaaimachine 72 dollars of S3 dollars op tijd. Een paard-hooihark30 dollars of 40 dollars op tijd. Een egge (harrow), uit twee vakken bestaande,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1