BUITENLAND. BINNENLAND. Mijnheer B. Zoo! nu, indien je belang stelt in je kinders, dan moet je ook nagaan hoe het met het onderwijs in je gemeente gaat. Dat is al een punt, waarop je aandacht moet gevestigd wezen, n. 1. het onderwijs. Dit is iets van be lang tegenwoordig. Zonder kennis kan een mensch het in den tegenwoordigen tijd niet ver brengen, en daarom moet eene gemeente al het mogelijke doen om dat in waarde te houden. Ik beken dat de uitgaven voor de scholen tegenwoordig wel wat hoog zijn, maar daarom juist moeten wij een flink gemeentebestuur hebben, dat voor te hooge uitgaven waakt. Kiezer A. Jongen ja, meneer, dat begriep ik goed. Net, we motte lui in den Raed kriegen, die verstand van dubbeltjes ebben, en die zoo maar niet kwistig met ons lieve geld omspriege. Mijnheer B. Zie je nu wel, dat het goed is, wanneer er wat meer belangstelling voor die verkiezing komt P Als de leden zonder eenige opgewektheid of geestdrift naar den Raad worden gezonden, als zij gevoelen, dat 't geen zijdoen of spreken niet met belangstelling door de ge meentenaren gevolgd wordt, dan kun je toch ook wel levendig begrijpen, dat de lust, de ambitie ook bij den Raad weggaat Daarom moet jij en alle kiezers, die maar eenigszins kunnen, a. s. Dinsdag komen stemmen. Daar door geef je het bewijs, dat het niet eender is wie er iu den Raad komt. Uwe belangstelling in eene verkiezing wordt dan eene aansporing voor de andere leden om „goed op te passen", opdat zij bij eene volgende keer er niet „uit- geknikkeid" worden. Kiezer A. Ik mot je geliek geven. Ik zal is zien of ik men briefje nog eb, want je moe begriepen, meneer, dat men vrouwe dat pampiertje dikkuls maer op 't vier gooit.. Mynheer B. Nu, dan kan je een ander op het gemeentehuis krijgen. Kiezer A. Zooda wist ik nie. Noe, oor, ik za stemmen, dat beloof ik je. Dag, meneer Tentoonstellingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Amsterdam bezit nu een tentoonstelling die in vele opzichten kan wedijveren met die in andere groote steden van Europa gehouden. In Londen wordt nu eene Vuscherij-Tentoondelling gehouden waarnaar uit alle zeeplaatsen van Europa visch ge zonden werd. Ook Nederland behoort tot de inzenders. Harderwijk vooral heeft veel visch gezonden. Het visschcrsmeisje uit die plaats Mekje Petersendat de opening van die tentoonstelling heeft bijgewoond, heeft eene prachtige herinnering aan dat bezoek ont vangen. Zij ontving een sierlijke en fijn bewerkte medaille van verguld zilver. De verslaggevers van die tentoonstelling deelen natuurlijk allerlei bijzon derheden van vissclien, visschers en visschersplaatsen mede. Zoo wordt medegedeeld, dat Yarmouth, eene Engelsche visschersplaats, jaarlijks 15000 last haring vangt. Een last bestaat uit 13000 visschen. De Schotten hebben 14500 haringbooten, bemand met 15000 visschers. Door hunne uitrusting der schepen en hunne manier om de gevangen visch aan wal te brengen, overvleugelen zij tegenwoordig alle volken. "Waar is de tijd, dat onze Nederlandsche visschers zulks deden 't "Wij zeiden in een vorig nummer dat in langen tijd Frankrijk zich niet in zulk eene krachtige regee ring heeft mogen verheugen dan thans. Dit werd Maandag en Dinsdag weer bevestigd. Dat Louise Miehei en andere oproerkraaiers tot gevangenisstraf zijn veroordeeld kunnen de geestverwanten dier ge- vonnisden in de kamer van afgevaardigden niet ver kroppen. Telkens wagen zij het, het ministerie daarover hard te vallen, maar aangezien alles afstuit op de onverzettelijkheid van de regeering, moesten zij wel tot iets anders hun toevlucht nemen. Een hunner, Barodet, diende nu een voorstel in om den veroor deelden amnestie te schenken. De afgevaardigde Hugues ondersteunde het voorstelsprak met lof over de socialisten en Communisten, en verdedigde de anarchisten. Met luidruchtige teekenen van afkeuring werden deze woorden evenwel begroet. Een ander afgevaardigde verdedigde de amnestie uit naam van het nationale feestdat ter herinnering aan eene gebeurtenis uit de Fransche omwenteling op 14 dezer zou gehouden worden. En toen nu een afgevaardigde uit de rechter zijde (een Koningsgezinde) dat feest kwalificeerde als het feest van den moord, werd hij met eenparige stemmen door de republikeinen ("de linkerzijde) gecensureerd. De rechterzijde opstaande was uitgelaten van woede. Te midden van een groot rumoer werd de amnestie echter verworpen met de aanzienlijke meerderheid van 304 tegen 89 stemmen. De Tonkin-expeditie gaf Dinsdag ook aan een paar leden der Kamer aanleiding minder vriendschappelijke woorden tot het ministerie te richten. Evenwel stelde de Kamer de regeering met overgroote meerderheid in 't gelijk. De graaf van Chambord, genaamd Henri V, is weer iets aan de beterhand. De cholera blijft nog maar in Egypte woeden. In vele steden sterven er dagelijks een aanzienlijk aan tal. Nog deze week lazen wijdat in den loop van 24 uren, te Damiëtte 52, te Mansourah 102, te Samanoud 1Gte Shirken 1 en te Falka 2 personen aan die vreeselijke ziekte zijn bezweken. Al heeft Z. II. de Paus de Ieren uitgenoodigd geen verzet aan te gaan tegen de Engelsche regeering, men moet daarom niet meenendat de Roomsch- Katholieken in Engeland geen open oog hebben voor den inderdaad beklagenswaardigen toestandwaarin de Ieren verkeeren. De Katholieke bisschoppen in heel Groot-Brittannie (Schotland en Engeland) hebben een schrijven, een manifest gericht aan de regeering, waarin zij wijzen op veel, wat de toestand zoo treurig maakt. Alslo. de aanhoudende toestand van ellende waaronder Ierland lijdt, is het gevolg van de slechte behandeling, waaraan dit land is onderwor pen geworden; de inwoners zijn verplicht akkers te bebouwen, te schraal om hen te voeden; 2o. de landerijen, waaruit de pachters verjaagd zijn, gaan verloren, en andere, welke men winstgevender zou kunnen maken blijven zooals zij zijn 3o bij eiken nieuwen achteruitgang van den landbouw, wordt de bevolking door honger gekweld en hebben zij aan alles gebrekenz. Het bericht, onlangs voorkomende in de Zie- nlczeesche Nieuwsbodeals oorzaak van vertra ging der afdamming van het Slaak genoemd, gaf ons aanleiding te onderzoeken in hoever dat bericht den toets der waarheid kon doorstaan. Dienaangaande wordt ons van geloofwaardige zijde het volgende medegedeeld Geene afdamming van het Slaak is uit te voeren zonder den dafn te leggen op en aan te te sluiten tegen de zeedijken van de polders Henrietta en Prins Willem Frederik Karei, zoodat mitsdien daarvoor de toestemming van de eige naren dier dijken wordt geeischt. Omdat de zeedijken van den Prins Willem Frederik Karei polder, aan den Noord-brabant- schen wal, Rijkseigendom is, bestaat er ten dienaanzien geen bezwaar met de uitvoering der afdamming aati te vangen. Iets anders is dit met den zeedijk van den Henriettapolder, aan den St. Philipslandschen wal. Deze zeedijk is het eigendom van Mevrouw Weerst „geboren Schorer, Ambachtsvrouw van St. Philipsland. Doordien deze Ambachtsvrouw tot heden geen toestemming voor de aansluiting van den dam tegen haren zeedijk verleende, kan ook met de afdammiugswerken niet worden aangevangen. Dinsdagavond werd het 10e Zuider Zendings- feest op de hofstede Valckeslot bij Goes met een bidstond geopend door Ds. Heinecken te Middelburg. De heer de Preepred. bij de Chr. ger. gem. te Goes hield daarna eene rede en de heer de Jong uit Brussel sloot de bijeenkomst. Den volgenden morgen hield de heer J. Ph. v. d. Land voor eene talrijk samengevloeide menigte de openingsrede, na door den heer Hei necken té zijn ingeleid. Verscheidene sprekers traden daarna op de ves- schillende spreekplaatsen op, waaronder ook den Duitschen zendeling Zimmer, die, hoewel niet in vloeiend Hollandschin populairenvrijen vorm de geschiedenis verhaalde van twee inboorlingen van Borneo. De heer John Zwarte waal sprak het eerste slotwoord uit naar aanleiding van PaulusHebt gij den heiligen geest ontvangen als ge geloofd hebt t 8 Onder begunstiging van prachtig weder liep dit feest ten einde, waaraan p. m. 4000 per sonen deelnamen. In berichten en ingezonden stukken in de groote bladen en ook in afzonderlijk uitgegeven brochures wordt al meer en meer en van meer dan eene bevoegde zijde een ongunstig oordeel uitgesproken over het onlangs door den druk publiek gemaakte ontwerp van wet tot regeling van het notaris-ambt, op last van den vorigen minister van Justitie bewerkt door den heer A. W. J. Sannes, Ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot. Bijua eenparig is het gevoelen, dat de ont worpen wet ten eenenmale getuigt van weinig of geen practische kennis niet alleen maar ook eene beleediging is voor het ambt, dat zoo bij uitstek gebouwd is op het algemeen vertrouwen, dat waarlijk bij het in 't leven roepen van be palingen als de voorgestelde, niet zou worden opgewekt of vermeerderd, 't Is alsof het ontwerp het den volke wil verkondigen: Vertrouw alle menschen, - bankiers, zaakwaarnemers, enz., alleen notarissen niet. Algemeen wenseht men dan ook, dat het ontwerp de wetgevende macht niet bereiken, in elk geval niet tot wet verheven worden zal. De opening van het concertgebouw Thalia te Bergen op Zoom is definitief vastgesteld op 25 dezer. Het programma der feestelijkheden is .nog niet verschenen. Door wijlen den heer C. Bierens, te Nieuw- Vosmeer, is bij testament vermaakt f200 aan de diaconie der Nederl. Herv. gemeente en f 200 aan de gemeente, beiden aldaar. Van af 8 dezer zijn te Vlissingen rondreis- biljetten verkrijgbaar gesteld, geldig gedurende de 15 dagen voor een reis van Vlissingen via RoosendaalRotterdamDen HaagAmster damHilversumUtrecht's BoschBreda en terug naar VlissiDgen, tegen de volgende vracht prijzen le klasse/9,60, 2e klasse ƒ7,60, 3e klasse 4,75. Van Roosendaal le kl. f 6,80, 2e f5,50, 3e f3,50. De reizigers, voordien van deze rondreisbil- jetten, hebben het recht zich op alle belang rijke tusschen stations op te houden en mogen ook hunne reis in omgekeerde richting dan de boven aan^egevene aanvangen. Deze biljetten moeten te voren worden aan gevraagd. In het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland moet groot gebrek aan arbeiders voor de land- bouwwerkzaamheden heerschen, doordien het meeste personeel zich in dieust bevindt bij de oestercultuur. Er moeten dan ook millioenen pannen gelegd worden. Men heeft ondernemers, die ieder voor zich de enorme getallen van achtmaal honderd duizend stuks zullen bereiken. Si Annaland, 12 Juli. Heden avond had alhier, ingevolge art. 36 van het Reglement op het eigen beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Hervormde gemeente St. Annaland, eene stemming plaats van mans-lidmaten, ter al- of niet goedkeuring van het voorstel van kerk voogden en notabelen om van die kerk aan de burgerlijke gemeentevoor eene som van f 300.— in eigendom over te dragende grond, benoodigd voor het verbouwen en vergrooten der gemeente-school, met dat gevolg, dat ge noemd voorstel met 56 van de "79 uitgebrachte stemmen is aangenomen; zegge 79 uitgebrachte stemmeD. J. 1. Vrijdag (6 dezer) werd 's morgens te 5 uren door J. Van Vossen, dijkwer ker, aan den zeedijk van Suzanna Polder alhier een ballon gevonden, waarin zich een in het Fransch gesteld briefje bevond, waaruit bleek dat deze ballon was opgelaten: 1' Avenue de la République N 79. Grand Montrouge, Seine." op Woensdag te voren 's avonds te 8 uren; met verzoek aan den vinder de aankomst te willen berichten aan Monsieur Huguet aldaar. Door den heer A. J. Bierens, Jr. m van de aankomst van dezen ballon aan genoemden heer kennis' gegeven. Woensdag had de vrijwillig^ openbare verkooping plaats van den boeren inspan op de hofstede van den heer W. Pape alhier. Over het algemeen werden er voor de paarden en het rundvee goede prijzen besteed.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2