NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 88 No. Zaterdag 14 Juli 1883. J. H d POT, PS IS PUBLICATIES. Bekendmaking. C. J. de Yulder van Noorden C. Yerkerke. jQ SAMENSPRAAK va be- ge' de z f dag i d DE THOOLSCHE COUR 17< oo: 39 il'1 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER Tholïn, Adrertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag middag ingewacht. De Burgemeester der gemeente TholmGelet op et schrijven van den Heer Commissaris des Konings in Zeeland dd 6 Juli 1883 A no. 922 J/2e afdeeling, aakt bekend, dat het gedeelte van den ln. zijtak m den Rijks grooten weg der le klasse no. 3 op et eiland Tholenhetwelk loopt over den dijk van en SCHAKERLOOPOLDER in de gemeente Tholen isschen de kilometer-palen 10 en 11van zonsopgang p 13 dezer tot nadere aankondiging voor alle ver eer zal zijn gesloten, wegens de vernieuwing m den duiker onder den genoemden dijk. Het verkeer kan plaats hebben over den buiten- erm van den VROUWENDIJK en verder over den lEEWEG tot aan het STEENENKRUIS. Tholbn, 9 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente TholenGelet op en aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings :i deze provincie van den 10 Juli 1883 Ano. 1007» e afdeeling. Brengt ter kennis der ingezetenen dat de op den en dezer aangekondigde afsluiting van den Rijks fronten weg, tot nadere aankondiging is uitgesteld. Tholen, 11 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Tholenbrengen, ngev olge art. 1 der verordening op het ophalen van 'uilnis, straat- en secreet- mest dezer gemeente, ter tennis van ingezetenen, dat het vervoer van secreet- est in deze maand kan plaats hebben, gedurende len nacht van: Maandag den 16en op Dinsdag den 17 Dinsdag 17en Woensdag den 18 Woensdag 18en Donderdag 19 Tholen, 14 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN, De Wethouder A. VAN DER BURGHT. Wij herinneren den kiezers van het eiland Tholen en St. Philipsland aan hunnen plicht, ïien zij op den dag van 17 Juli a. s. te ver- rullen hebben. Hebben de aftredende leden tot >p heden hunne betrekking als raadslid op eene «rvolle wijze waargenomen; hebben zij daar, aar het slechts eenigszins mogelijk was, ge jacht het stelsel van „Bezuiniging" toe te assen; kan niemand hen met eenigen grond e beschuldiging voor de voeten werpen, dat zij in het beheer der geldmiddelen van de Ge- ineente „de tering niet naar de nering" gezet hebbendan moeten de kiezers ook als één Ban opkomen om die aftredende leden op nieuw te stemmen. Tot ons leedwezen zijn wij nog te Weinig bekend met de Gemeenten huiten Tholen om de gewenschte leden voor den Raad met naam en voornaam aan te bevelen. Maar hierin willen wij toch op aandringen, dat er meer dan vroeger, geestdrift voor die verkiezingen kome. Die geestdrift, die trouwe opkomst van de kiezers naar de stembus, wordt allicht eene aansporing voor de Raadsleden om zich met ijver op de ge meentezaken toe te leggen. Wat de Gemeente Tholen aangaat, wij kunnen er niet genoeg op aandringen, dat de kiezers töch belang zullen stellen in de verkiezing op 17 Juli e. k. Dat zij dit toonen door eene drukke opkomst. Ieder kiezer, die in de mogelijk heid is te kunnen stemmemgeeft onwillekeurig door zijn te huis blijven te kennen geen ver trouwen te stellen in de aftredende leden. Dat zij dit toch bedenken. En daarom verwachten wij van onze kiezers dat zij, de werkzaamheden eenige oogenblikken stakende, hunne schreden naar het „stadhuis" zullen richten om daar in de stembus hunne briefjes te werpen met de namen van de Ileeren EN tusschen twee Kiezers: A. en Mijnheer B. Mijnheer B. Ik heb wel eens gehoord, buurman, dat je nooit gaat stemmen. Hoe komt dat toch Kiezer A. Ochwat za 'k je daervan zeg gen, meneer! Willie kriegen daer oak altied 'n stembriefje tuus, maer om je de waereid te zeggen geef ik daer niks om. Ik ebbe wel is gestemd, maer dan dee ik dat mieer omdat un ander dat oak gieng doen, dus maer eigen lik vor de mode. Mijnheer B. Jongen, buurman, dat is toch niet zooals 't hoort. Ik moet je verklaren, dat ik steeds van mijn stemrecht gebruik maak. Kiezer A. Noe ja, dat wi 'k wê gloaven, meneer. Je bint zelf oak lid van 'teen en ander, en dus begriep ik goed dat je daer be lang bie eit. Maar willie, die al genog an ons oad ebben, willie kunnen ons zeivers daer nie mee bezig ouê. Willie motten ons broad ver dienen met ard werken en de eeren verdienen der trektement met sikkretaoris of zoo ies te wezen en dus is 't voor joe, memeer nie ieender wie dat er an 't bestier zit. Mijnheer B. Maar, waarom zou je dan toch wel kiezer gemaakt wezen? Want mij dunkt, dat Uw stemrecht dan wel tamelijk overbodig is. Kiezer A. Och, de nieuwe tied. Anders niks Wat ebbe willie verstand van die diengen as gemieenteraed, tweede kaemer en ik weet niet welke, diengen mieer? Ik begriep nie wat ze verzinne mit ons een stembriefje te briengen. Ik eb ur nooit om gevraagd, en muu vaoderok nie. Mijnheer B. 't Is goed, dat ik dit weet. Voortaan zal ik trachten zorg te dragen dat de bode U niet meer met die briefjes lastig zal vallen. Hij moet u dan maar overslaan. Kiezer A. Neeje, dat wik oak nie, ik mot mun belasten oak betaelen, en dus mot ik net zo goed als Jan Pietersen of Kees Bramsen een briefje ebbe. Dat zou der nog bie motten komme belasten betaelen en niks te zeggen ebbe. Mijnheer B. O, o, wit ergalloppeer je je daar, buurman! Eerst zeg je, dat je nooit stemt, dat je er toch geen verstand van hebt, en dat zoo'n stembriefje niets geen waarde voor je heeft, dat je er ook niet om gevraagd hebt; en nu ik daarop zeg, dat de bode geen stem briefje meer bij je zal brengenwordt je boos Het blijkt dus dat uw stemrecht wel degelijk waarde voor je heeft. Wil ik het je eens zeg gen, waarom je zoo weinig notitie van eene verkiezing neemt Heel eenvoudig omdat het be lang uwer gemeente niet na aan je hart ligt. Je hebt zooveel tijd noodig om over je eigen belangen te denkendat je geene gelegenheid krijgt om je ook eens met andere zaken dan die van jou bezig te houden. Kiezer A. Nou daer is wel ies van an Mijnheer B. Ja, ten minste je denkt dat er geene gelegenheid voor te vinden is. En die gedachte is verkeerdJe hebt wel tijd om 's winters enkele avonden uit te gaan om le „stoppen", je hebt wel tijd om als 't kermis is met je vrouw en kinderen daarheen te rijden je hebt wel tijd om als 't Zaterdag is naar 't „koffieuus" te gaan. En welke gesprekken worden dan daar onder dat „stoppen" of op die kermis of in't koffieuus" gevoerd Ik hoop dat je mij het niet kwalijk zult nemen, als ik zeg, dat de redeneringen, die daar gevoerd worden, dikwijls niets om 'tlijf hebben. Kiezer A. Och neeje, boas bin ik nie gauw, meneermaar ik mot je toch zeggen dat je erg overdrieft.. Ik gloaf oak weldat die ridde- nasies dikkuls nie veel beteekenen, maar we praeten daer toch nog al over onze zaeken over onze landerieën en over onze beesten. Mjnheer B. Indien je nu eens den tijd, dien ge, zelf toestemt aan die „riddenasies" te besteden, eens gebruikte om over de belan gen van uwe Gemeente, provincie of land te spreken, mij dunkt, dat dit heel wat beter zou zijn. Kiezer A. Ja maar gossjemaine, daer ebbe willie soort van mense toch gieen kennis van. En dus is ut maer beter om te zwiegen. Mijnheer B. Daar heb je wel verstand van, als jij er maar eenig belang in wilt stellen. Heb je kinders op school Kiezer A. Ja, meneer, twee jongens en twee meisse. En ze lieeren nog al goed. De jongste begint al un bitje in den biebel te lezen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1